Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

witam wskakuje z zapytaniem czy waszym zdaniem fluval 405 jako biolog plus unifilter 1000 jako mechanik wystarcza do odpowiedniej filytracji w akwarium 150x50x60 czyli 450 litrow???? Wlasciwie bardziej chodzi mi o fluvala czy ma on odpowiednia powierzchnie filtracyjna?? A przy okazji chcialem spytac o prefiltr co to i czy warto stosowac? A jezeli tak to jaki najlepiej wybrac do takiego akwa. Z gory dziekuje i czekam z niecierpliwoscia na rady i podpowiedzi[/b]

Opublikowano

Jeżeli w akwarium bedziesz miał tylko parę rybek do 2 gatunków 1 + 3 lub 4 to da radę, natomiast jeżeli będziesz chciał mieć więcej rybek to już nie wyrobi, co do drugiego filtra też go nie polecam jako mechanik.

Co do filtra zewnętrznego musisz znaleźć filtr dedykowany do akwariów o pojemności na pewno większej niż 450l , pamiętać należy o nadfiltracji - polecam eheimy jako jedne z najlepszych filtrów np. EHEIM - CLASSIC 2217

Opublikowano

A ja uważam, że do 450l taki fluval wystarczy spokojnie. I nie musi to być zbiornik z dwoma gatunkami. Natomiast jako mechanika na pewno dałbym coś mocniejszego, z przepływem pod 2000l/h. Czy to Weipro, czy głowica Atmana, czy ostatnio omawiana Kaskada AquaSzuta....

Opublikowano

Myślę że 405 do małej obsady wystarczy. Jeśli decydujesz się w tym akwarium na 4 gatunki w większej ilości proponuje kupić jednak większy albo jakieś dwa.


Prefiltr to nic innego jak gąbka identyczna jak na filtr wewnętrzny zakładana na wlot do kubła celem ograniczenia wpływania odchodów itp do kubła.

Opublikowano

to czy 405 starczy zalezy od wielkości obsady i jakości wkładów jakie w nią wsadzisz i przy odpowiedniej konfiguracji możesz na tym filtrze jechać spokojnie jak dasz bardzo dobre wkałdy "biologiczne" to pociagnie jak nie będziesz drastycznie przerybiał.

Ten wewnetny to imho na nie, zdecydowanie coś o mocniejszym przepływie i to ni tylko takim na "papierze" ale faktycznym, jesli ma byc jeden to conajmnie taki Weipri TC1500 albo wiekszy lub np głowica z Hagena PH802 z przystawką

Opublikowano

szczerze mowiac to dopiero zaczynam w tym temacie i chcialbym wybrac jak najlepiej dlatego zaleje was pytaniami

1. jaki mechanik jest bardziej wydajny i dlaczego jakie plusy ,minusy, pompa + gabka czy np. weipro ktory ma gabke wewnatrz- biorac pod uwage podobne parametry

2.filtr biologiczny ktos zaproponowal EHEIM - CLASSIC 2217 i ten fitr mialby byc wystarczajacy ale on ma mniejsza objetosc i przeplywowosc niz fluwal 405 wiec dlaczego jest bardziej polecany na jakie parametry mam zwracac uwage przy zakupie


Wiem ze dla was to moga byc glupie pytania ale jak juz wspomnialem ucze sie dopiero i jestem zdania ze nawet o najprostrze rzeczy mozna pytac :)

Opublikowano

Co do kubła, to przy takim przepływie, jaki ma fluval, dobrych wkładach i oczywiście normalnej obsadzie (czyli nie 60 ryb, ale też nie 10 :wink: ) można być spokojnym o wodę. Oczywiście na wlot prefiltr - co to, napisał czester.


Co do wew. Ja mam pompę i pompy proponuję. Zaletą jest to, że jest większa powierzchnia łapania brudu, minusem to, że przy myciu z gąbki część brudu może wpaść do akwa. Ale jeśli nabierze się wprawy, to wpada tego bardzo nie wiele, a przecież i przy wew coś zawsze wyleci do akwa.

Opublikowano

Ja za namowa kolegów z forum do 375 kilka dni temu kupilem glowice AT230 i pianke, używałem kiedyś Weipro 1500 ale muszę powiedzieć że dobrze iż uległem namową i kupiłem ta głowice, po kilku dniach użytkowania jestem z niej bardzo zadowolony i Tobie też polecę jako filtr mechaniczny duzym plusem jak dla mnie regulacja mocy i można skierować wylot z filtra praktycznie w dowolna stronę.

Weipro też nie jest cichy, poza tym na początku ciężko sie go składa, odpowietrza, brak możliwości skierowania wylotu wody plus dość dobry przepływ. Pompa ma większą powierzchnie filtracyjną.

Reasumując używałem Weipro 1500 a teraz AT203 bierz głowice:)

Opublikowano

2.filtr biologiczny ktos zaproponowal EHEIM - CLASSIC 2217 i ten fitr mialby byc wystarczajacy ale on ma mniejsza objetosc i przeplywowosc niz fluwal 405 wiec dlaczego jest bardziej polecany na jakie parametry mam zwracac uwage przy zakupie



przepływ to nie wszystko jeśli choodzi o filtrację biologiczną w biologu może być ona mniejsza bo to nie filtr mechaniczny,

po pierwsze zasugerowałem się tym że fluval dedykowany jest do max 400l z jakiegoś powodu producent to tak określił ten parametr, eheim dedykowany jest do max 600 l,

więc po pierwsze to powyżej po drugie media w ehejmie są bardzo wysokiej jakości więc można je zastosować w mniejszej ilości.

Poza tym polecam eheima bo to naprawdę super filtry bez względu na typ jakość jego wykonania jest bez zarzutu, więc również poza parametrami liczy się dla mnie jakość - za która niekiedy jednak trzeba zapłacić więcej.

Opublikowano

akurat to do czego dedykuje dany filtr producent jest najmniej ważne bo imho biora oni to z sufitu tak samo jak się ma przepływ rzeczywisty do tego co podaje producent

Co do tego czym się kierowac to jeśli ma to byc typowy biolog to przepływ ma mniejsze znaczenie tu jest wazna a własiwie najwazniejsz wielośc złoża biologicznego oraz to czym to złoże wypełnimy -jak złoże jest większe to pozwala nam na dodatkowe kombinacje czyli na umieszczenie oprócz ceramiki bio jakis gresó itd itp

Oczywiści do tego dochodzi niezawodność bo jak kubeł padnie to klops a jak ktoś ma to w sypislni to cichość no i łatwosć obsługi

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.