Skocz do zawartości

Obsada moich 200 litrów.


Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo dziękuje za pozytywną  opinię.  Próbowałem zasłonić ten filtr ,ale konstrukcja  była nie stabilna więc zostaje tylko zaciemnienie . Obsadę  planuję saulosi i prelmutt 1+5 z tych dwóch  gatunków.

 

 

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Daniel00 napisał:

Obsadę  planuję saulosi i prelmutt 1+5 z tych dwóch  gatunków.

Jak wiesz to 200 litrów nie daje wiele możliwości pod kątem obsady. Co nie oznacza , że nie można w nich trzymać dwóch gatunków..można. Wiem , że nęci Ciebie po prostu to aby było kolorowo  (jak każdego). Ja jednak zaproponuje Tobie  docelowo same saulosi w układzie docelowym 1+ 8/10 sztuk. Dlaczego nie w układzie 1+5? Saulosi jest rybą stadną. Samiec podczas tarła jest bardzo agresywny i potrafi doprowadzić w takim układzie jak 1+5  i przy tak małym akwa do tego , że samice będą zajechane, będą  się chować i nawet fajnie zagruzowane akwa im nie do końca pomoże. Przy 8/10 samicach  jest większa szansa na to , że agresja samca się rozłoży na  wszystkie samice i nie będzie samic nękanych ( ale tu gwarancji też nie ma).Na początku możesz dać ..dwa samce.  One prawdopodobnie z czasem się wyeliminują ( ale niekoniecznie)  a Ty będziesz miał ciekawe obserwacje i będziesz mógł z tymi rybami zbierać doświadczenie. Zwizualizuj sobie..dwa samce w granatowo -niebieskie pionowe pasy i żółte samice. Coś pięknego w  ciemnym klimacie jaki im stworzyłeś. Natomiast jak połączysz saulosi z perlmuttem  to one nie są kontrastowe w stosunku do saulosi i będzie trochę mdło. Oczywiście wg mojego gustu.  Wiem ,że na pewno jeszcze wielokrotnie będziesz zmieniać obsadę i pewnie akwa i nie będziesz wtedy potrzebował naszych rad . Tera fajnie wystartowałeś..pomyśl o obsadzie własnie kontrastującej z klimatem akwa aby nacieszyć na początku oczy..a potem będziesz sobie zmieniać jak chcesz . Oczywiście wszystko to co napisałem to tylko moja sugestia. Wielu kolegów ma akwa jednogatunkowe i własnie z salosi..są piękne.

 

A to na poparcie tego o czym pisałem. Jedno z wielu sauloskarium na naszym forum:

 

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, AndrzejGłuszyca napisał:

Saulosi jest rybą stadną. Samiec podczas tarła jest bardzo agresywny i potrafi doprowadzić w takim układzie jak 1+5  i przy tak małym akwa do tego , że samice będą zajechane, będą  się chować i nawet fajnie zagruzowane akwa im nie do końca pomoże. Przy 8/10 samicach  jest większa szansa na to , że agresja samca się rozłoży na  wszystkie samice i nie będzie samic nękanych ( ale tu gwarancji też nie ma)

Nie to żebym się czepiał ale skąd to przeświadczenie o tym że Saulosi to ryba stadna (słyszę to nie tylko od ciebie ;) ) Może się pojawiły jakieś badania o których nie wiem ? . Równie dobrze można w ten sposób powiedzieć o cynotilapiach u których terytorialny samiec pilnuje rewiru a samice pasą się na planktonie :) .

Sorry za OT

Większa liczba samic oczywiście jest dobrą opcją choć osobiście próbowałbym opcji z 3 samcami w przypadku Saulosi.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale możesz mieć dwa gatunki jak już @AndrzejGłuszyca pisał, natomiast zaproponował ci akwa jednogatunkowe z Saulosi bo one się do tego nadają ze względu na ładne samice i to że rosną nie za duże. Jak ta opcja cię nie interesuje to może  :

Pseudotropheus interruptus

Pseudotropheus perspicax

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Daniel00 napisał:

Czyli ten gatunek mógłby być z saulosi ?

Może być. Jako drugi gatunek do saulosi, zaproponuję kilka do wyboru:

- Pseudotropheus sp. 'perspicax orange cap'

- Pseudotropheus sp. 'polit'

- Chindongo sp. 'elongatus spot' 

- Labidochromis chisumulae

- Labidochromis sp. 'perlmutt'

- Metriaclima pulpican

To są małe gatunki. Nie powinny przekraczać  11 cm.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, eljot napisał:

Nie to żebym się czepiał ale skąd to przeświadczenie o tym że Saulosi to ryba stadna (słyszę to nie tylko od ciebie ;) )

Z niczego więcej jak obserwacji i opisów... mówiących , że pływa w ławicach na głębokościach od 7 do 15 m.  Ławicą nie może być układ 1+5. Z drugiej strony nie wsadzimy ławicy do 200 litrowego akwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że Saulosi to podstawa do Twojego zbiornika, 3+5 tutaj kolorystycznie już masz dwa gatunki i do tego bym dorzucił Pseudotropheus Polit. Biały samiec z szarymi samicami. Samce Polita powinny fajnie kontrastować kolorystycznie z samcami Saulosi, no a samice jak to bywa z szarym są takie szarobure, jednak nie rosną duże. Tutaj samiec osiąga 8 cm. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Witam wszystkich klubowiczów i użytkowników. Przyszedł czas na oficjalne przywitanie i prezentację mojego skromnego wycinka Malawi. Ale zanim opis zbiornika, chciałbym wyrazić wielkie uznanie i podziękowanie za ogrom wiedzy, jaką można czerpać z zasobów forum klubowego. Bez cennych rad i wskazówek droga do realizacji wymarzonego celu byłaby zdecydowanie bardziej skomplikowana. A teraz do meritum: 1.     Zbiornik:  szkło 12 mm o wymiarach 200x50x60, posadowione na szafce o wysokości 40 cm, całość wraz z pokrywą aluminiową wykonane przez firmę Myciok. 2.     Oświetlenie: 2 świetlówki led, jedna white druga power glo, sterowane dwoma sterownikami sinkor led wifi control z funkcją świt/zmierzch. 3.     Filtracja: dwa moduły wykonane przez TerrArt, wypełnione kawałkami gąbki 10 ppi, napędzane dwoma pompami DCP3500. 4.     Wystrój: moduły filtracyjne przyklejone do tylnej szyby, piasek z marketu, skałki – część wykonanych przeze mnie, reszta to kupne firmy ATG. 5.    Obsada: Aulonocara baenschi Benga – 5 szt., Copadichromis Kadango red fin – 6 szt., Labidochromis caeruleus yellow – 5 szt., Placidochromis phenochilus Mdoka white lips – 6 szt., Protomelas taeniolatus Boadzulu red – 6 szt. Obsada, myślę, że docelowo trzeba będzie zmniejszyć ilość lub zrezygnuję z jednego gatunku. Akwarium zalane 02 lutego br., ryby wpuszczane partiami - 9 marca i 20 kwietnia. Parametry na chwilę obecną, NH4, NO2 i PO4 nie wykrywalne, NO3 – na poziomie 5 (wszystko mierzone testami kropelkowymi jbl). Jedyne co mnie niepokoi, to zmętnienie wody (patrząc z boku zbiornika). Pocieszam się, że to w sumie świeży zbiornik, ale zamówiłem testy na krzemiany, bo tu może być przyczyna (karmienie 2 razy dziennie nieduże porcje, podmiana 20% co tydzień przez filtr węglowy). Z akwarystycznym pozdrowieniem😊
    • @jaras dostałem kiedyś od @Mróza samca Livingstonii niespełna 15-to centymetrowego. U niego pływał sam wśród mbuny i u mnie również sam wśród non mbuny i był już pięknie wybarwiony. Z tego co kojarzę to Mrozu mówił, że u niego przy wielkości 10-12cm już było widać, że to samiec. Być może u Venustusa trwa to dłużej, ale jednak to bardzo podobne gatunki.  
    • Nie zamierzam kupić tych ryb w cenie 103zł szt☝️ za 97zł też nie kupię 😉 Myślałem bardziej o cenię - do 60zł szt.
    • Na moje oko. Numer 2 może być samcem. Nie zgodzę się z Bartkiem, że 11-12cm . Już wiadomo jaka będzie płeć, może w stadzie 10szt tak. Ale w tak małym - nie. Ja mam 9szt. 15-17cm i tak nie wiem do końca, które są jakiej płci 
    • Czasu na żywice włożenie niema ,twoje akwarium jest młode dopiero nie ma co pchać wszystkiego na raz . Test możesz kupić NO3 , NO2 ,PO4 na razie ci te starczą 
    • Kiedy według Ciebie jest czas na włożenie żywicy i Phosguard, jest jakiś określony czas, czy to zależy od poziomu azotanów? Do fosforanów też polecasz test Salifert czy tylko do NO3?
    • Kup z tej firmy sobie test Salifert. Woda zawsze po wpuszczeniu ryb musi się ustabilizować ,mogłeś etapami wpuszczać ryby po 10 sztuk co tydzień ,wtedy nie takich dużych wahań  w akwarium . Na razie na typ etapie nie jest potrzebne żywicę 
    • Dzień dobry wszystkim. Jestem niedoświadczonym, świeżym malawistom. Potrzebuję porady od specjalistów. Posiadam zbiornik 200x60x60. Zalany 24 marca, start na wodzie amoniakalnej. Filtracja narurowa, 3 wkłady mechaniczne, 4 biologiczne oraz 3 przeznaczone na Purolite A520D, oraz Phosguard. Podczas startu żywica oraz Phosguard nie były włożone do korpusów. Tydzień temu wpuściłem 30 młodych ryb, obsada będzie non mbuna. Obecnie woda jest lekko mleczna, PO4 - 0,35, NO3 - 6, PH - 8, NH3 - 0, NO2 - 0, testy Zoolek. Mam pytanie, czy mogę już włożyć żywicę i Phosguard, czy jeszcze się wstrzymać.
    • No i jest już nowa oferta Tan-Mal; @jaras, są Mdoki 6-7 cm po 103 zł. 😆
    • To raczej trafiłeś w same samice. Przy tej wielkości już by się samiec zaczynał ujawniać.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.