Jump to content

Obsada moich 200 litrów.


Recommended Posts

Bardzo dziękuje za pozytywną  opinię.  Próbowałem zasłonić ten filtr ,ale konstrukcja  była nie stabilna więc zostaje tylko zaciemnienie . Obsadę  planuję saulosi i prelmutt 1+5 z tych dwóch  gatunków.

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 godzin temu, Daniel00 napisał:

Obsadę  planuję saulosi i prelmutt 1+5 z tych dwóch  gatunków.

Jak wiesz to 200 litrów nie daje wiele możliwości pod kątem obsady. Co nie oznacza , że nie można w nich trzymać dwóch gatunków..można. Wiem , że nęci Ciebie po prostu to aby było kolorowo  (jak każdego). Ja jednak zaproponuje Tobie  docelowo same saulosi w układzie docelowym 1+ 8/10 sztuk. Dlaczego nie w układzie 1+5? Saulosi jest rybą stadną. Samiec podczas tarła jest bardzo agresywny i potrafi doprowadzić w takim układzie jak 1+5  i przy tak małym akwa do tego , że samice będą zajechane, będą  się chować i nawet fajnie zagruzowane akwa im nie do końca pomoże. Przy 8/10 samicach  jest większa szansa na to , że agresja samca się rozłoży na  wszystkie samice i nie będzie samic nękanych ( ale tu gwarancji też nie ma).Na początku możesz dać ..dwa samce.  One prawdopodobnie z czasem się wyeliminują ( ale niekoniecznie)  a Ty będziesz miał ciekawe obserwacje i będziesz mógł z tymi rybami zbierać doświadczenie. Zwizualizuj sobie..dwa samce w granatowo -niebieskie pionowe pasy i żółte samice. Coś pięknego w  ciemnym klimacie jaki im stworzyłeś. Natomiast jak połączysz saulosi z perlmuttem  to one nie są kontrastowe w stosunku do saulosi i będzie trochę mdło. Oczywiście wg mojego gustu.  Wiem ,że na pewno jeszcze wielokrotnie będziesz zmieniać obsadę i pewnie akwa i nie będziesz wtedy potrzebował naszych rad . Tera fajnie wystartowałeś..pomyśl o obsadzie własnie kontrastującej z klimatem akwa aby nacieszyć na początku oczy..a potem będziesz sobie zmieniać jak chcesz . Oczywiście wszystko to co napisałem to tylko moja sugestia. Wielu kolegów ma akwa jednogatunkowe i własnie z salosi..są piękne.

 

A to na poparcie tego o czym pisałem. Jedno z wielu sauloskarium na naszym forum:

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

32 minuty temu, AndrzejGłuszyca napisał:

Saulosi jest rybą stadną. Samiec podczas tarła jest bardzo agresywny i potrafi doprowadzić w takim układzie jak 1+5  i przy tak małym akwa do tego , że samice będą zajechane, będą  się chować i nawet fajnie zagruzowane akwa im nie do końca pomoże. Przy 8/10 samicach  jest większa szansa na to , że agresja samca się rozłoży na  wszystkie samice i nie będzie samic nękanych ( ale tu gwarancji też nie ma)

Nie to żebym się czepiał ale skąd to przeświadczenie o tym że Saulosi to ryba stadna (słyszę to nie tylko od ciebie ;) ) Może się pojawiły jakieś badania o których nie wiem ? . Równie dobrze można w ten sposób powiedzieć o cynotilapiach u których terytorialny samiec pilnuje rewiru a samice pasą się na planktonie :) .

Sorry za OT

Większa liczba samic oczywiście jest dobrą opcją choć osobiście próbowałbym opcji z 3 samcami w przypadku Saulosi.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ale możesz mieć dwa gatunki jak już @AndrzejGłuszyca pisał, natomiast zaproponował ci akwa jednogatunkowe z Saulosi bo one się do tego nadają ze względu na ładne samice i to że rosną nie za duże. Jak ta opcja cię nie interesuje to może  :

Pseudotropheus interruptus

Pseudotropheus perspicax

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 minut temu, Daniel00 napisał:

Czyli ten gatunek mógłby być z saulosi ?

Może być. Jako drugi gatunek do saulosi, zaproponuję kilka do wyboru:

- Pseudotropheus sp. 'perspicax orange cap'

- Pseudotropheus sp. 'polit'

- Chindongo sp. 'elongatus spot' 

- Labidochromis chisumulae

- Labidochromis sp. 'perlmutt'

- Metriaclima pulpican

To są małe gatunki. Nie powinny przekraczać  11 cm.

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, eljot napisał:

Nie to żebym się czepiał ale skąd to przeświadczenie o tym że Saulosi to ryba stadna (słyszę to nie tylko od ciebie ;) )

Z niczego więcej jak obserwacji i opisów... mówiących , że pływa w ławicach na głębokościach od 7 do 15 m.  Ławicą nie może być układ 1+5. Z drugiej strony nie wsadzimy ławicy do 200 litrowego akwa.

Link to comment
Share on other sites

Uważam, że Saulosi to podstawa do Twojego zbiornika, 3+5 tutaj kolorystycznie już masz dwa gatunki i do tego bym dorzucił Pseudotropheus Polit. Biały samiec z szarymi samicami. Samce Polita powinny fajnie kontrastować kolorystycznie z samcami Saulosi, no a samice jak to bywa z szarym są takie szarobure, jednak nie rosną duże. Tutaj samiec osiąga 8 cm. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.