Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Hej, jestem na etapie wyboru filtracji do swojego zbiornika 250x80x70.

Zastanawiam się nad sumpem i narurowcem wiem że są tu zwolennicy i takiego i takiego rozwiązania oraz kaseciaków, kaseciaka nie biorę pod uwagę ponieważ nie chcę nic w zbiorniku.

Biorąc pod uwagę koszty muszę przyznać że narurowiec byłby znacznie tańszy myślę o połowę. Ale jak z wydajnością biologiczną? To nie jest mały zbiornik obsada to predatorki z Malawi lub Frontosy Tanganika

Sump miał by 4 przegrody.  1sza waty,gąbki , druga filtracja na złożu kaldens, następna zaraszana na płytce zraszanej od góry grys koralowy, następna to komora pompy wielkość sumpa 120x50x50.

 

Narurowiec coś takiego narysowałem może ktoś sprawdzi swoim fachowym okiem czy jest to dobre rozwiązanie. Średnica rur nie znana nie znam się  liczę że ktoś coś doradzi.

Chciałbym zapytać czy zaworem spustowym mogę spuścić i dolać wody? 

Mam wodę i kanalizację w ścianie gdzie będzie stał zbiornik i chcę  zrobić aby było jak najmniej obsługi i chlapania wodą :)

 

IMG_9458.jpg

Opublikowano

Witaj, nie powiem Ci co wybrać ale mogę powiedzieć że do takiego zbiornika musisz mieć dwa takie narurowce żeby dały radę. Nie lepiej byłoby zrobić bajpas na chemię przed biologią?

  • Lubię to 1
Opublikowano (edytowane)

Na podanym schemacie masz szeregowo ustawioną biologię. Rozważyłbym zrobienie biologi równolegle. Patrząc na to że masz 1400L wody to zgodnie z zaleceniami podanymi na stronie https://seachem.com/matrix.php wychodzi, że powinieneś mieć jakieś 1750ml Matrixa. Do każdego korpusu wejdzie Ci jakieś 600ml matrix'a więc powinno być ok (przy zastosowaniu standardowego korpusu narurowego). Potencjalnym rozwiązaniem byłoby zastosowanie korpusów BB - są większe i bardziej pojemne aniżeli standardowe korpusy. 

Jeżeli chodzi o narurowca to moim zdaniem nie jest to tanie rozwiązanie. Natomiast jak napisał @SlavekGdo takiego litrażu rozważyłbym dwa narurowce.

Jeżeli chodzi o dolewkę wody - to najpierw należałoby zbadać jaką masz jakość wody i przepuszczać ją przez ustrojstwo do nalewania wody (wersja 1 lub 2). Na pewno nie dolewałbym wody bezpośrednio do zbiornika.

 

 

Edytowane przez rekawiczka
  • Lubię to 1
Opublikowano

Tak jak Sławek napisał, na ten baniak potrzebujesz dwa narurowce i one spokojnie pociągnął filtrację bez sumpa.

44 minuty temu, edzzio napisał:

Narurowiec coś takiego narysowałem może ktoś sprawdzi swoim fachowym okiem czy jest to dobre rozwiązanie. Średnica rur nie znana nie znam się  liczę że ktoś coś doradzi.

Rury średnicy 1" (32mm) Zawory daj mosiężne, nie baw się w pcv bo są drogie https://allegro.pl/oferta/zawor-kulowy-1-pelny-przelot-z-dlawica-z025-tytan-6702980187

Ja tak bym to widział

20200409_101520.thumb.jpg.f493d2b7abf16a499f84d861e051674b.jpg

Polecam dać pompę z przodu, nie będziesz miał problemów z odpowietrzaniem. Mam takie rozwiązanie u siebie i jestem mega zadowolony. Na rysunku nie uwzględniałem zaworów odcinających przy korpusach, nie wiem czy chcesz je montować, to już Twój wybór. Podobną instalację zmieściłem u siebie na powierzchni 160x60cm. U Ciebie nie będzie problemu, dasz jeden pod drugim i jeszcze zostanie miejsce obok na szpargały.

Co do kranika, służy do odpowietrzania pompy i spuszczania wody. Jeśli masz ujęcie wody pod zbiornikiem to sugeruję podłączyć sobie wodę na stałe w instalację narurowca. Kranikiem też można dopuścić, ale wtedy zanim woda pokona długość węża którego podłączysz do kranika, wtłoczysz sobie powietrze w instalację.

  • Lubię to 2
Opublikowano

Licząc 2 takie zestawy jednak zostanę przy sumpie 😜Mam filtr ro, wyjąłem tylko membrane a wsadziłem sznurki i węgiel. Tak teraz dopuszczam wody do obecnego zbiornika. Dzięki za podpowiedzi :))

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Mało prawdopodobne żeby rura spustowa i rewizja się zapchała przy prawidłowej konstrukcij komina.😀
    • To jest dokładnie ten sposób przez Ciebie opisany, tyle że dodałem celem wzmocnienia wielki płat gazy wykąpany w ,,zalewie z betonu,,  Odlewy są wielkie i będą miały po 2-3 wloty.  Będą pomalowane śnieżką i zabezpieczone żywicą epoksydową. Następne konstrukcje będą wykonane z siatki rabatowej - też opisany sposób na tym forum   Tyle że będą to już typowe głazy. No i ostatnie odlewy będą ze styropianu na tło, przyklejone do szkła za pomocą silikonu.
    • Elegancko, to bedą skorupy żeby ryby mogły wpływać do środka? Robiłem takie tylko prostszą metoda   
    • Produkcja modułów ceresit cr 65 plus duża gaza - to wszystko smarowane na folię zgodnie z techniką już podawaną na tym forum:
    • Witajcie.  jak rozwiązać taki przypadek.  gdy zatkają się rurą spustowa i rewizja spadająca woda do sumpa nie poleci. Mam w ostatniej komorze sumpa pompę i dolewkę z kranu na elektrozaworze. W takim przypadku woda z ostatniej komory cała poleci do Akwa i przeleje zbiornik a dodatkowo czujnik z dolewki będzie cały czas dolewać wodę do komory a pompa dalej będzie przelewać Akwa.  macie jakiś pomysł jak taki przypadek rozwiązać ?
    • Zestaw jest ok, dorzuciłbym do tego yellow i kilka maingano. Oprócz fire fish można też dorzucić te aulonocary łaciate OB i scieanochromis fryeri. Biorąc Twoje i moje propozycje razem to by wyszło 9 gatunków, ilości sztuk w poszczególnych gatunkach zależą od Twoich preferencji kolorystycznych, przykładowo jeśli ma być więcej jasnych jaskrawych kolorów to więcej sztuk brać yellow, red red, fire fish i OB a reszta w mniejszych ilościach jako dodatek innych barw lub odwrotnie jeśli preferujesz inne barwy w przewadze lub ma być wszystkiego po trochę.
    • A taki zestaw: po 10 sztuk młodych ryb: Acei, Red Red, Złocisty, Mpanga no i bardzo chciałem Fire Fish - popilnuje mi zarybienie 
    • Co do obsady to Twoje akwarium nadaje się dla wszystkich pyszczakow z zastrzeżeniem żeby nie mieszać największych drapieżnych z mniejszymi gatunkami i najdelikatniejszych z tymi " normalnymi". Wybierz te które się najbardziej podobają zwracając uwagę na kolor samic bo u niektórych gatunków samice są szare lub brązowe.
    • Witam wszystkich To będzie moje pierwsze akwarium w tym klimacie. 220x70x70 powstaje  w chwili obecnej w Sea Garden - termin realizacji  końcówka sierpnia. Przednia i lewa szyba opti, komin z 4 otworami czarny plus czarna szyba. Całość zabudowana czarnym lacobelem. Do filtracji mam 2 kubełki  - Aquel Ultramax 2000 oraz chińczyk SunSun hw-304. Akwarium będzie umieszczone w narożniku salonu na południowej ścianie - brak bezpośredniego oświetlenia słonecznego przez cały dzień. Dekorację spróbuję na początek wykonać sam - zakupiłem 25kg Ceresita cr 65 i od jutra ruszam z ,,produkcją,,  :). To będzie moje 3 akwarium - mam jedno 190x60x60 oraz 120x50x50 które zapełnione są pielęgnicami różnego rodzaju :). To akwarium ma pełnić rolę dekoracyjną. I tu moje pytanie - jak obsada będzie najlepsza do tego ,,zadania,,?  Wodę z wodociągów mam bardzo twardą - na wejściu do domu mam zmiękczacz oraz filtrację zakończoną filtrem węglowym. Dodatkowo mam RO. Więc raczej z wodą i jej parametrami nie powinno być problemu.
    • Tak zadałeś ogólne pytanie, że nic Ci nie podpowiemy. Warto posiadać chociaż minimalną wiedzę o akwarystyce zanim kupi się ryby. To temat tak szeroko opisywany na tym forum i wielu innych, że można napisać nie jedną książkę, zresztą nie jedną napisano. My nawet nie wiemy, czy Ty chcesz posiadać akwarium z naszym biotopem czy jakiekolwiek inne.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.