Skocz do zawartości

Okrzemki a oświetlenie i ilosc lumenow


smithpl

Rekomendowane odpowiedzi

No wlasnie, czytam sobie o okrzemkach i trafilem na fajny artykul-test.


Wynkika z niego ze wplyw na okrzemi ma tez barwa i moc swiatla.

http://www.akwamad.zh.pl/glony/glony-br ... mki-3.html


I teraz pytanie do was.

Aktualnie w swoim akwarium 126l (40cm wysokosci) posiadam 2 jarzeniówki

T8 Sera Blue Sky Royal i Sera Tropical Sun z rozbudowanym pasmem "cieplym"


Pytania:

1. Czy nie lepiej wymienic Tropical Sun na Power-Glo ?

( wyciete pasmo 550-650 )

2. Wymienic w/w na Deep Blue

3. Czy pyski Saulosi/Acei potrzebuja "pasma cieplego slonecznego" ?

4. Ile lumenow powinienem miec na to akwa?

5. Czy powinienem zastosowac odblysniki ? (pewnie tak :-)

6. Czy powinienem dolozyc jeszcze jedna lampe?


Dziekuje za pomoc.

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznę od 3 bo pierwsze dwa to IMHO niepotrzebny wydatek.

ryby będą pływały i w miarę dobrze czuły się nawet przy "świeczce" wszelkie pasma i odcienie bardziej potzebne są nam aby w pełni ujrzeć nasze ryby w krasie.

4. Masz małe akwarium więc nie musi być jakoś bardzo jasno, ile lumenów ?? kurcze nie wiem zawsze patrzyłem na oko, gdy jest za jasno ryby są płochliwe, gdy za ciemno to Ty ich nie widzisz, wiec wypośrodkuj.

5. Po co ? czyżbyś miał za ciemno przy tym oświetleniu ?

6 pytanie jak wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wymień, jeśli Ci się nie podobają, ale "dla samych glonów" nie wymieniaj bo i tak zaczną Ci rosnąć...

jeśli je chcesz to wystarczy poczekasz... a jeśli nie ... hmm "nie" to nie w malawi :twisted:


odbłyśniki... ilość świetlówek... dla nieholendra pojęcia względne...

ja miałem niedawno w 120x50x40h jedną 150W HQI... teraz mam jedną 36W 120cm świetlówkę T8 bez odbłyśnika... :P

czy jest inaczej... no na pewno jest inaczej... ale czy gorzej... ja wiem? przynajmniej mi ryby wypłynęły "w toń" a to już coś :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Makok, ja pisalem o okrzemkach, glony jak najbardziej OK.

Problem polega na tym ze okrzemki - ze swojej natury rozmnazajac sie, zajmuja teren dla glonow.


I o to chodzi, chce miec ladny dywan ale nie zrobi sie do poki nie znikna okrzemki. Zgodnie z tym artykulem i pokazanym tam testem , wychodzi ze barwa i intensywnosc na bezporednie znaczenie w rozwoju okrzemkow a nie rozwoju glonow.


Okrzemek to nie glon tylko pierwotniak , tak BTW.


I wlasnie moje pytanie ma na celu wplyniecie na okrzemi aby sie zabieraly i oddaly przestrzen glonom...

:twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Makok, ale wiesz ze 75% swiatle tej swietlowki znika ci w obudowie ? :-)


taki jest cel tego ustawienia :P


chodziło mi wyłącznie o to że nie ma sensu walczyć z okrzemkami, bo one przybędą a potem ja zbiornik się ustabilizuje to glony zielone je wyprą... zauważ że nie ma ani jednego >"rocznego" baniaka w galerii z okrzemkami... :P:wink:

no nie licząc może nielicznych "restartów"...


i to jest głównie o co mi chodziło... że okrzemki to zwyczajnie "etap"...

potem możesz tylko wspominać ze zdjęć: "oo kurde - pamiętasz jak mieliśmy jeszcze małe rybki to akwa było takie zaje... przyrdzewiałe... fajnie to wygląda na tych zdjęciach... już nawet o tym zapomniałem po tych 4 latach czarnych krasnorostów..." :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zauważ że nie ma ani jednego >"rocznego" baniaka w galerii z okrzemkami..

Mój ma półtora roku, jest w galerii i mam okrzemki 8) . Biologia stabilna, ryby zdrowe, parametry w normie i okrzemki są (oczywiście nie same , ale są).



oj tam czepiasz się... :P:mrgreen:

ale nie same... o to chodziło... że ustępują po jakimś czasie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Makok, przeczytaj ten artykul co podalem w pierwszym poscie, na tej stronie jeszcze jest pare fajnych artykulow o swietle itp.


Czlowiek doswiadczalnie przetetstowal na baniakach dojrzalych i swiezych ta kwestie. Wyszlo mu iz teoria ze swiezym zbiornikiem jest nie do konca potwierdzona, natomiast jano wykazal ze zmieniajac zakresy barwowe swiatla wplywal na okrzemki zdecydowanie.


Na koniec, okrzemka to pierwotniak, raczej nie ma szans aby glon go wyparl, poprostu okrzemek znika i robi miejsce pod glon a nie glon wypiera okrzemi :-)


No trudno, poekperymentuje. Wiem juz ze trzeba usuwac zielona i pomaranczowa barwe - wpelni zbeda przy akwach bez roslinnosci i chroni troche przed sinica, niebieski i czerwony wplynie na rozwoj glonow.


ale i tak dzieki za zainteresowanie tematem :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przeczytałem i autor tam wyraźnie podaje jako receptę na okrzemki punkt sprzeczny ze swoimi wnioskami z obserwacji eksperymentu, mianowicie:

proponuje zwiększyć oświetlenie...


wydaję mi się że tamten artykuł jest jednak bardziej "prawdziwy" dla akwariów roślinnych/ogólnych...


ale eksperymentuj, tylko usuwanie jakiegokolwiek widma ze światła emitowanego do akwarium powoduje zmianę barw ryb - a nie zawsze to co dobre glonom jest z korzyściami dla oczu


mi w małym akwa rosły kiedyś wyśmienicie zielenice pod 2800K świetlówkami kompaktowymi i nikt mi nie powie że było inaczej - wtedy nawet nie wiedziałem co to okrzemki aż do malawi - więc chyba dlatego nie do końca zgadzam się z podanym artykułem/eksperymentem

miałem 25l ze światłem 2x11W kompakty ~2800K więc czerwono-żółte...

w akwa były rośliny i nigdy rdzawego nalotu - od początku dywany zielenic wszędzie... :wink:


btw: zapomniał wymienić wśród tej chemii do zwalczania davercin (erytromycyna) - działa niestety (ja je lubię :P ) również na okrzemki o czym się ostatnio przekonałem :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.