Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Hej , chciałem się na nowo przywitać , już dużo wcześniej byłem uczestnikiem na forum ( lecz teraz nie mogę się zalogować na stare konto może coś źle wpisuje , nie wiem :D ) , akwarystyka zajmowalem się już od najmłodszych lat , przygodę skończyłem na biotopie Malawi ( akwa 100x40x50 ) z dorosłymi saulosi 1:4 + chisumulae 1:4 wszystko pięknie wyglądało i się dogadywało. Bo likwidacji akwarium z powodu wyjazdu za granicę ,przeprowadzki etc , obecne warunki znów sprawiają że wrócę do tej pięknej przygody i tutaj nasilają się pytania , z racji tego że kilka bardzo ciekawych, profesjonalnych hodowli powstało z dostępnością bardzo ciekawych gatunkow , chciałbym spróbować czegoś innego i tutaj moje pytanie w planach:

Zbiornik nietypowy 118x35x40 na dnie piasek kwarcowy + serpentynit zielony kilka skał tak żeby nie zabierać nie potrzebnie powierzchni do pływania 

Gatunki o których myślałem :

1.labidochromis mbamba & labidochromis perlmut/iodotropheus sprengerae

2. Chidonga saulosi & labidochromis perlmut

3. Cynotilapia Aurifrons Nkhata Bay & chidonga saulosi 

4. Cynotilapia Zebroides Jalo Reef & chidonga saulosi

5. Labidochromis mbamba & labidochromis chisumulae

Które wg was będzie najlepsza opcja wiem że akwa nietypowe , docelowo 1:3/4 z jednego gatunku :)

 

Opublikowano

Miałem jeden gatunek (Saulosi) w tej wielkości akwarium. Z 12szt po 2 latach zostały dwa nienawidzące się samce - reszta wybita.

Ciągle mam wrażenie, że akwarium do malawi powinno być większe. 

Opublikowano

Oczywiście większy zbiornik super , i też jestem tego zdania ,możliwe że ewentualnie co będę mógł zrobić t zwiększyć szerokość powierzchni dna , a przecież jeśli chodzi o mbune to właśnie powierzchnia dna jest istotna , dziwi mnie fakt że saulosi u Ciebie się tak wybiły , ale miałem podobny problem gdy zaczynałem z Malawi , mianowicie 126l , 10 szt saulosi 5cm ( tak powiedział " znawca w sklepie") co się potem okazało gdy podrosły i zaczerpnąłem wiedzy u bardziej doświadczonych malawistow niż w tamtym momencie ja , że to nie saulosi tylko tropheos chilumba Orange , został mi tylko samiec po tym jak samice nawzajem się wybiły a ostatnia samice zamęczył samiec . 

Opublikowano

Witaj!

W zasadzie wszystkie Twoje opcje pasują do takiego zbiornika i niekoniecznie zostaniesz z jedną rybą w zbiorniku. Masz już pozytywne doświadczenia z przeszłości. Jeśli możesz sobie na to pozwolić, to dobrze by było dodać trochę szerokości, bo 35cm to na prawdę niewiele. Tutaj kieruję się bardziej jakąś sensowną aranżacją i stworzeniem rewirów. 

Osobiście mam doświadczenia z bardzo podobną do Twojej propozycji Cynotilapią aurifrons w metrowym zbiorniku i tą rybę szczerze polecam. Przed redukcją sporo się działo i płetwy miały notorycznie poszarpane😉, ale układ z jednym samcem zdaje egzamin. 

Polecam też Chindongo 'elongatus mphanga' i Chindongo 'elongatus spot'. W przypadku tego pierwszego jest u mnie szansa na więcej niż jednego samca. 

  • Lubię to 1
Opublikowano (edytowane)

Też uważam że 35 cm szerokości to mało myślę że chyba polecę w 60cm szerokości co da też większe możliwości :D wyjdzie coś prawie 300l z fajna powierzchnia dna :)dziękuję za miłe słowa i za kolejne opcje :) Z tego co poczytałem i zaczerpnąłem teraźniejszej wiedzy stwierdziłem że saulosi odpada z powodu wyginięcia gatunku :( zalezy mi na gatunkach gdzie samce i samice są równie atrakcyjne. Proszę wszystkich o propozycje :) docelowe akwa 118x 60x 35/40

Edytowane przez Meteoriusz
Uświadomienie o gatunkach na wyginięciu
Opublikowano
2 godziny temu, Meteoriusz napisał:

Proszę wszystkich o propozycje :) docelowe akwa 118x 60x 35/40

Z taką szerokością będzie o niebo lepiej👍. Z wysokości nie tnij za bardzo. Niech będzie przynajmniej te 40cm.

Zamiast saulosi możesz spróbować z  Pseudotropheus johanni, Pseudotropheus inerruptus, Metriaclima msobo Magunga lub Metriaclima koningsi (dawniej nazywana membe deep), lub Chindongo 'elongatus ornatus tanzania'.

 

Opublikowano
3 godziny temu, Meteoriusz napisał:

docelowe akwa 118x 60x 35/40

Rozumiem że ogranicza Cię długość ale jeśli niema przeciwwskazań do szerokości i wysokości to weź 118x60x60 co da 424l a to już otwiera przed Tobą więcej możliwości w doborze gatunków jak i ich ilości. Im większe akwarium tym lepsze. Przemyśl jak duże dasz radę zakupić. Jeśli miałeś już malawi, wiesz z grubsza co i jak wiesz co daje większe akwarium to bierz jak największe a nie pożałujesz. :) .

Opublikowano
1 minutę temu, Tomasz78 napisał:

Rozumiem że ogranicza Cię długość ale jeśli niema przeciwwskazań do szerokości i wysokości to weź 118x60x60 co da 424l a to już otwiera przed Tobą więcej możliwości w doborze gatunków jak i ich ilości. Im większe akwarium tym lepsze. Przemyśl jak duże dasz radę zakupić. Jeśli miałeś już malawi, wiesz z grubsza co i jak wiesz co daje większe akwarium to bierz jak największe a nie pożałujesz. :) .

Nad tym też myślałem ale nie za bardzo wiem czy to dobry pomysł tak wysokie akwa przy mbunie? 

 

Opublikowano
6 minut temu, Meteoriusz napisał:

ale nie za bardzo wiem czy to dobry pomysł tak wysokie akwa przy mbunie? 

Wysokość absolutnie nie przeszkadza, sam miałem akwa 60 cm wysokie. Zwiększy się litraż to też dobrze. Niektórzy mają jeszcze wyższe akwaria z mbuną. Pamiętaj ze nie wszystkie ryby będą miały schronienie czy rewir przy dnie, część ryb ( słabsze samce, samice ) znajdą schronienie przy tafli wody a terytorialne samce im wyżej płyną tym często coraz bardziej gaśnie ich terytorializm bo oddalają się coraz wyżej od rewiru który jest najczęściej przy dnie. Wysokość (duża) akwarium absolutnie nie przeszkadza a może tylko pomóc.

  • Lubię to 4

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
    • Zabawa z żywicą a502ps: https://forum.klub-malawi.pl/topic/21578-jak-używać-purolite-a520e/page/13/#elControls_394430_menu Zwiększyłem podmianę wody do 7,7l/h (140% tygodniowo). Fosforany po tygodniu spadły do 0,8ppm. Przez tydzień pracował dodatkowo filtr 1 mikron na drugiej pompie. Woda czysta, ale przy ciemnym pokoju - widoczna mgiełka w skupionych stożkach światła z ledów wzdłuż akwarium. Wystarczy zapalić światło w pokoju by  znikła. Najwyraźniej to granica związana z samą wodą kranową (nadal idzie przez filtr ceramiczny, który powinien wyciąć wszystko powyżej 0,3 mikrometra) i filtracją biologiczną/karmą. W planach pozostawienie większej podmiany niż 1,2 l/h (20% tygodniowo przez ostatni rok).
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.