Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Coś jeszcze pokombinuję. Zastanawianie natomiast jak macie rozwiązane wloty i wyloty w akwarium. Jest dużo informacji na temat budowy instalacji ale nigdzie nie mogę znaleźć zdjęć jak zrobić wlot i wylot. Czy na sztywno, skleić. Czy zastosować jakieś przejsciowki? Co będzie pasowało do rurek 3/4 cala? Bo takie białe będą głupio wyglądać w akwarium.

Opublikowano

W moim filtrze wlot/wylot mam demontowalne, a rurki osadzone są na silikonie akwarystycznym. Co do szczelności tutaj jest jak pisze @Bartek_De natomiast można pokombinować i poszczególne sekcje zrobić wyciągalne poprzez zastosowanie zaworów. Wtedy jak ciś pójdzie nie tak przeklejasz tylko cześć a nie całość.

  • Lubię to 1
Opublikowano
9 minut temu, rekawiczka napisał:

W moim filtrze wlot/wylot mam demontowalne, a rurki osadzone są na silikonie akwarystycznym. Co do szczelności tutaj jest jak pisze @Bartek_De natomiast można pokombinować i poszczególne sekcje zrobić wyciągalne poprzez zastosowanie zaworów. Wtedy jak ciś pójdzie nie tak przeklejasz tylko cześć a nie całość.

Ale jak zrobiłeś ten wlot i wylot? Z tych samych rurek co reszta instalacji - tzn. rurka do góry, kolanka na brzegu akwarium i rurka do dna? Możesz wrzucić jakieś zdjęcie poglądowe?

Opublikowano

Pomysł z narurowcem ok to jest jakieś rozwiązanie ale czy to ma sens do takiego litrażu? 240 litrów to niewiele. To jakbyś na mrowki szedł z armata moim zdaniem. A jak będziesz czyścił w poz k3kszym czasie zwrotkę 180 stopni? Tak dla posiadaczy narurowcow jak po 6-10 miesiącach czyścicie rurki? 

Opublikowano

Miałem narurowca w 240l i nie uważam, żeby był to przerost formy nad treścią. Przecież pompa ma wydajność trochę ponad, a czasem nawet mniej niż 3000l/h. W kaseciakach macie mocniejsze pompy. Co do czyszczenia rur. Nie widzę takiej potrzeby, to nie węże. Po roku użytkowania, jak sprzedawałem akwarium razem z narurowcem to rury w środku były jak nowe.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 4
Opublikowano
W dniu 20.02.2020 o 12:05, Kemeiz napisał:

Czy wszyscy kleją te rurki, czy może ktoś używał systemu rur zgrzewanych? Bo mam dylemat, którą technologię wybrać.

System zgrzewany ma potencjalnie jedną wadę. Zmniejsza światło rury przez wypływający nadmiar materiału. Przy klejonkach nie ma tego problemu.

W dniu 26.02.2020 o 19:43, Kemeiz napisał:

A macie jakiś patent na testowanie szczelności instalacji przed całkowitym złożeniem? 

Przed się nie da ale jest parę rzeczy, o których należy pamiętać.

Po pierwsze zaprojektuj układ tak byś mógł to demontować Jeżeli nie masz w gałęzi zaworu, to załóż dwuzłączkę. Ułatwi to bardzo montaż i ułatwi potem jakieś ruchy. Sytuacja, w której musisz na raz kleić dwa lub więcej miejsc to proszenie się o kłopoty.

Do połączeń gwintowanych użyj nici jak radzi @Bartek_De. Może być też np Bisan Locker. Kupisz w markecie budowlanym. Musisz czuć opór jak będziesz kręcił na tyle by ten ostatni obrót wymagał narzędzi. Wypróbuj sobie najpierw na sucho ile możesz wkręcić. 

W połączeniach klejonych nie żałuj kleju, elementy mają wchodzić z lekkim oporem. Wcześniej wyrównaj nierówności po cięciu. Na sucho ma wchodzić bez użycia siły. W razie nieszczelności wystarczy, że wadliwe miejsce osuszysz i dasz trochę kleju. Działa - sprawdzone :) tam nie ma wielkiego ciśnienia. (u mnie 3m słupa wody)

  • Lubię to 4
Opublikowano

I jeszcze jedna rzecz do tego co napisał @wędrowycz wszędzie tam gdzie dajesz klej nie wsadzaj na ścisk tylko wykonaj klejonymi elementami obrót tak aby lepiej rozprowadzić klej. Klej dajesz na obydwa klejone elementy.

  • Lubię to 3

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dawno się nic nie działo w tym temacie, a to z powodu mojej choroby. Która mnie dopadła w czerwcu zaczęło się, od przeziębienia potem zapalenie płuc i tak mnie trzymało praktycznie do końca sierpnia. Nie ruszałem się właściwie z łóżka i schudłem ponad 20 KG do tej pory nie wiem co mnie tak uczuliło. Więc moje prace ograniczyły się tylko do karmienia, ale ryby przetrwały moją nie dyspozycje bez problemu. Teraz od kilku dni obserwuje mnóstwo młodzików za równo żółtych jak i pomarańczowych. 
    • Obsada: Aulonocara fire fish + Aulonocara ob marmalade Polecicie dietę? Hodowca (z Żor) polecił mi Discus red booster granules dla lepszego wybarawnienia.
    • Ooo... mam blisko do kolegi, 1,5h drogi i oglądanie na żywo 😉
    • Tło jest kosmiczne! Jak byś chciał to mogę Ci przywieźć do Częstochowy kilkanaście sztuk Tramitichromis intermedius kambiri (jestem w każdy poniedziałek) . Mają około 1-1,5 cm. Oczywiście za darmo  
    • Rewelacyjnie wygląda nowa odsłona👍 wszystko się ze sobą ładnie zgrywa. Tło chyba wyszło z pod ręki AquaDan? Sądząc po aranżacji celujesz raczej w non mbune🙂
    • @ziemniak Świetnie to wygląda, ta duża ilość roślin na górze też. 👍 Doniczki nie przeszkadzają w obsłudze akwarium, stojąc na szybach nakrywkowych? Jeśli jest nieco miejsca z tyłu nad akwarium, to pomyślałbym o dorobieniu 1-2 niewielkich modułów do przyklejenia na ścianę, jakby przedłużenia skał ponad powierzchnię wody - moim zdaniem wyglądałoby obłędnie. I hydroponikę zrobiłbym na całej długości, tak jak masz teraz te rośliny. 😀 Takie korytko, coś jak u mnie, no ale trzeba by robić pokrywę. P.S. Zdjęcia znad jeziora, w stopce - też świetne. 💪
    • Tło zarośnie glonami i będzie wyrywać z butów. Super. Kto robił Ci tło, czy to dzieło Twoich rąk? 
    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.