Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Mam pytanko do szanownych koleżanek i kolegów.

Obecnie mam akwa 160l z obsadą yellowków (kilkanaście: dorosłe, młode, maleństwa). W najbliższych tygodniach zostane szczęśliwym posiadaczem akwa 500 lub 600l (jeszcze nie zdecydowałem). Chcę mieć w nim moje yellowki razem z obsadą jednego z gatunków - do wyboru:

- Sciaenochromis fryeri 1x3 lub 3x10

- Protomelas taeniolotus 1x3 lub 3x10

- Fossorochromis rostratus 1x3

Czy taka obsada ma jakieś szanse żyć długo i szczęśliwie?

Prosze o odpowiedzi i wyrozumiałość :wink:

Opublikowano

Jesli chodzi o protomelasy to moim zdaniem razem z yellowkami bedzie ok. Co do pozostalych gatunkow wymienionych przez Ciebie - nie daje glowy. :) Ale chyba taka obasada tez masz szanse.

Sam mam yellowki (2+3+5 mlodych) razem z copadichromis verduyni (2+2), aulonkami maylandi (2+2) mel. joanjohnsonae (1+1+maluch) oraz jednym protomelaskiem.

Ten jedynak pozostal po niekutecznej 'introdukcji' tego gatunku w baniaku. Wczesniej mialem placidochromisy electra ale jakos 'nie szla' mi ich hodowla. Postanowilem zmienic obsade i zamiast nich wpuscic prot. taeniolotusy 'red empres'. Podchowalem maluchy kupione u p. Szulca. Wposcilem w nocy do akwa - i rybeczki zostaly potraktowane przez mieszkancow jako pokarm. :(

Mysle, ze w ciagu miesiaca dokupie jeszcze kilka protomelaskow i sprobuje raz jeszcze.


Co do yellowkow - to wczesniej te same rybcie plywaly z mbuna - trewki, cynotilapie, red-redy, maingano (potem m.chipoka). I byly raczej zdominowane. Teraz, gdy plywaja z non-mbuna sa aktywniejsze, zywsze i nie chowaja sie po katach.

Zreszta - yellowki sa jednym z niewielu gatunkow mbuna, ktore moga zyc w akwa razem non-mbuna czy aulonkami. Przede wszystkim ze wzgledu na preferencje pokarmowe i poziom agresji.

Opublikowano

taka obsada ma szanse ja kiedys trzymalem yellow z fuscostaeunatusem i christi musze powiedziec ze ryby ganialy troche yellow ale zdazalo sie takze ze yellow pogonil 2 razy wieksze od siebie ryby!!! Moim zdaniem taka obsada ma szanse!!!

Opublikowano

Mam w akwa yellowki z copadichromisami borleyi i auloncami jacobfreibergi.


Nie dochodzi do zadnych walk miedzy yellowami a non mbuna. Czasem brleyi bydle pokaze mlodemu jacobowi jego miejsce w szeregu :-)

  • 5 tygodni później...
Opublikowano

Po wielu godzinach w necie na czytaniu opisów ryb i wieczorach rozmyślań moje plany co do obsady sie precyzują :wink:

akwa 180x60x50h-540l, lub 180x70x50h-630l

- Labidochromis Caeruleus kilkanaście

- Aulonacara stuartgranti Cobue 3+5

- Protomelas taeniolatus 1+2

Czy aulonki mogą spokojnie żyć z pozostałymi rybami czy nie będą "przepychane"?

A może coś innego zamiast protomelasa?


Pozdrawiam

Opublikowano

No tak z tymi drapieżnikami troche przykwasiłem :oops: może kiedyś w 2tys litr.

Nie chodzi mi wyłącznie o ładnie i kolorowo kolego sabotage jak to zrobić to wiem kilka a najlepiej kilkanaście samców aulonek, mbuny, i może coś z tangi dotego sztuczne roślinki zamki itd. i gotowe.

Poza yellowkami w mbunie nie widze niczego interesującego a mając do dyspozycji zbiornik ok.500l pomyśłałem o dodaniu jednego tylko gat. aulonek i protomelasa zeby zminimalizowac ryzyko pływania bastardów w moim akwa. Rozna kolorystyka yellowa aulonki i protomelasa poza wrazeniami wzrokowymi ma mi zapewnic minimum agresji między gatunkowej (czy dobrze kombinuje :roll: )

Czekam na kolejne wypowiedzi.

Pozdrawiam

Opublikowano
No tak z tymi drapieżnikami troche przykwasiłem :oops: może kiedyś w 2tys litr.

Nie chodzi mi wyłącznie o ładnie i kolorowo kolego sabotage jak to zrobić to wiem kilka a najlepiej kilkanaście samców aulonek, mbuny, i może coś z tangi dotego sztuczne roślinki zamki itd. i gotowe.



Wtedy ladnie nei bedzie z plastikiem i zamkami w akwa, moje zdanie. Po drugie kilkanascie samcow to tez nie jest zadne wyjscie, LADNIE(NIE MYLIC Z KICZOWATO) u mnei znaczy ciekawie, zeby bylo kolorowo mozna kupic sobei 1000 gupikow... Ja napisalem tylko , ze ta obsada jest dobra pod wzgleden doboru ryb.. Wiec prosze bez zbytecznej ironii. Pozdrawiam.



PS niegy nie watpilem, ze wiesz, jak zrobic kolorowe akwa, ja tylko wyrazilem swoje zdanie na temat obsady kolego NOWY :wink:

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • @darianus dobre wieści 🙂 może w takim razie jakoś wypali ten projekt 😉 ja posiłkowałem się taką stroną internetową: https://stacjaplantacja.pl/jak-przeniesc-rosline-do-hydroponiki/
    • U mnie skrzydłokwiaty dobrze sobie radzą w hydroponice przy ph ponad 7. Możesz podać źródło z info że ph powinno być niskie?
    • Dzień dobry,    chciałbym prosić o pomoc w identyfikacji glonów. Na środku mam wapien który zarósł jakoś pierwszy. Kolejne kamienie zarośnięte w ok tydzień czasu. Rośliny mam sztuczne.    nie wiem czy to okrzemki, brunatnice czy może jakaś dziwna wersja sinic? 
    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.