buquiet Opublikowano 19 Lutego 2020 Autor #11 Opublikowano 19 Lutego 2020 @wędrowycz masz jakieś fotki swojego narurowca ? nie moge nic znaleźć na forum
wędrowycz Opublikowano 19 Lutego 2020 #12 Opublikowano 19 Lutego 2020 5 minut temu, buquiet napisał: Jakich przepływomierzy używasz ? mierzyłeś na II biegu ? Kupiłem na ali 1", by za bardzo nie tłumiły (https://pl.aliexpress.com/item/32892459728.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27425c0fErzvq7) Podpięte mam to do ESP8266 a potem do domoticza. Dzięki temu dostaję takie wykresy jak niżej. Przedstawiają przepływ przez pusty korpus. Mam na biologii trzy z czego jeden pusty. Ten dzisiejszy skok, to zmiana z 3 biegu na 2. Normalnie korzystam z drugiego. Trzeci jak robie jakieś porządki i chcę by trochę przedmuchało akwarium choć nie widzę jakiegoś dużego przyrostu - może 5l/min więcej. Te piki na dole to moment wyłączenia pompy.
wędrowycz Opublikowano 19 Lutego 2020 #13 Opublikowano 19 Lutego 2020 12 minut temu, buquiet napisał: @wędrowycz masz jakieś fotki swojego narurowca ? nie moge nic znaleźć na forum NIe ma jeszcze. Od dłuższego czasu przymierzam się nad opisaniem mojego rozwiązania, ale po pierwsze chciałem to trochę poobserwować, po drugie cierpię na chroniczny brak czasu, a po trzecie jak mam czas to mam lenia.
buquiet Opublikowano 19 Lutego 2020 Autor #14 Opublikowano 19 Lutego 2020 (edytowane) @wędrowycz te wykresy to już na załadowanych korpusach jak rozumie, czyli wspomniane 45l/min to na pustych ? Jak masz rozwiązany zasys? Edytowane 19 Lutego 2020 przez buquiet
wędrowycz Opublikowano 21 Lutego 2020 #15 Opublikowano 21 Lutego 2020 Mam trzy korpusy na biologię. Pierwszy pusty (to jego wykresy), w dwóch pozostałych mam matrix i ceramikę. Bez regulacji mierzę tam ok 10,15 l/min. Przykręciłem więc na zaworach i utrzymuję 5-7l/min, reszta idzie przez pusty korpus. W sumie daje to ~45 l/min przy założonych filtrach. Nie miałem okazji zmierzyć całego układu bez wkładów. Wydaje mi się jednak, że wkłady nie stanowią dla pompy problemu. Nawet jak są zabrudzone, to na wyresie tego specjalnie nie widać. Jak przykręcę przepływ na zaworze to na pompie od razu widać spadek pobieranej mocy. A ta jest taka sama jak na starcie, kiedy nie miałem wkładów i przepływomierze nie były podpięte. Przepływomierzy nie wzorcowałem. W moim rozwiązaniu trudno jest w tej chwili gdzieś wsadzić duże wiadro i to mierzyć. Liczy się dla mnie rząd wielkości, a ten jest zgodny z oczekiwanym. Zasys zrobiłem z sitka spływu 32mm. Chciałem by ssało dobrze ale jednocześnie by nie tracić na przepływie. Część otworów zakryłem więc termokurczem. Zostawiłem trochę więcej niż przekrój rurki 32mm. Przy okazji sprzedam jeszcze jeden mój patent Wylot wody mam rozdzielony w ten sposób, że pełna rura idzie na 1/3 wysokości akwarium, a z druga zwężona końcówka trójnika jest trochę poniżej powierzchi wody. Dzięki temu nieczystości są podrywane z dna, a górny wylot delikatnie porusza taflą wody. 2
buquiet Opublikowano 9 Marca 2020 Autor #16 Opublikowano 9 Marca 2020 Zapierdziela aż miło Dzięki koledze @wędrowyczza wszystkie sugestie Do biologii weszło 6l matrixa do każdego trochę biobali i po plastrze 5cm bardzo zadkiej gabki 1
Damian780425 Opublikowano 29 Marca 2020 #17 Opublikowano 29 Marca 2020 (edytowane) W dniu 10.02.2020 o 23:45, buquiet napisał: Zastanawiam się jeszcze czy nie głupim pomysłem byłoby rozgałęzienia zasysu z 1" (32mm) na dwa 3/4" (25mm) albo nawet 1/2" (20mm) z tym że rozgałęzienie musiało być z przyczyn technicznych przy samej krawędzi akwarium gdzie dochodzi rura 32 Akwa ma 200 cm długości i fajnie byłoby mieć ssanie po dwóch końcach tylko czy ten oddalony bardziej od rozgałęźnika nie byłby słabszy... a może rozgałęzienia na dwie średnice Bliżej 25mm dalej 20mm Rozgalezienie z 1" ma oczywiscie sens. Ja rozdzielilem na 3 nitki aby maksymalnie zredukować opory. A to czy czy filtracja będzie piętro lub 4 niżej nie ma wpływu na wydajność pompy. Podnosisz w zasadzie słup wody tylko ponad krawędź akwarium kilka cm. Ale to i tak już nie wazne bo jak widzę filtracja już gotowa Edytowane 29 Marca 2020 przez Damian780425
buquiet Opublikowano 23 Lutego Autor #18 Opublikowano 23 Lutego Dobry wieczór wszystkim Wracam do mojego wątku narurowca po paru latach. Przy okazji restartu i zmiany aranżacji zachciało mi się pogrzebać przy instalacji. Zamieniłem miejscami wlot i wylot oraz podjąlem próbę dołożenia skimera - taki prosty w formie pływaka na rurze ssącej. Niestety wszystkie próby regulacji zakończyły się niepowodzeniem. Siorpie powietrze, czyżby na tak mocnych pompach było to niemożliwe ? Skimmer to ustrojstwo z Alliexpres - akryl bardzo ładnie wykonany - przy okazji zamówiłem trochę elementów hydrauliki transparentnych z akrylu. Fajna sprawa, jakoś wysoka Czy koś ma u siebie działające tego typu rozwiązanie
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się