Skocz do zawartości

Przymiarki do 370L, ale .....


artjur

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy @pavlofico i @przemo-h dobrze radzą. Optymalnym rozwiązaniem jest kupienie bajecznych modułów BTN- są po prostu piękne! 

Jeśli masz trochę czasu to odlewy kamieni DIY też nie są trudne do zrobienia = pamiętasz jedynie o smarowaniu olejem spożywczym kamienia i później formy żeby przy skomplikowanych kształtach łatwo to schodziło. Do zaprawy daj włókna polipropylenowe, dla wzmocnienia. Jeśli stawiasz baniak dopiero za jakieś dwa/trzy miesiące, to służę swoimi usługami bo zamierzam otworzyć "małą produkcję", ale to już lekkie moduły bez zaprawy. Jutro zalewam zbiornik testowy i to z 2 miesiące musi pomielić żebym był pewny że wszystko oki 😉

20200203_175807.thumb.jpg.8134b938a9f9bae0029b00a0ef94f7e7.jpg

  • Lubię to 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, artjur napisał:

@FalcowskiDziękuję za odpowiedź.

Odpowiem od końca,
Biurko, nie przedstawiłem dokładnie, nie sądziłem że kogoś zainteresuje 😀 Na blacie stoi monitor a pod blatem jest półka z pełnym wysuwem, więc siedzi się jakby przed szafką. W szafce zostaje półka środkowa i cokół, tam stoi drukarka, serwer i komp, to ma być tylko stanowisko, usiąść przejrzeć fotki co wartościowe zrzucić na serwer, parę druknąć i tyle, no może jeszcze kilka poleci do jakiejś obróbki. Dzisiaj większość spraw załatwia się telefonem, tabletem.

10cm od ściany nie ma szansy, to i tak już maksymalna szerokość szafki, nie pokazałem całej aranżacji. Przed tą komodą stoi stół 160x90, pomiędzy nim a komodą jest 50-60cm miejsca na przejście. Dlatego też szafka ze szpargałami jest na rogu, żeby mi żona głowy nie suszyła z dostępem do niej. Ja się pogodzę z dostępem do szafki technicznej.

Z SUMP-a już zrezygnowałem, a tym samym z komina, filtracja w sztucznych kamieniach, modułach, bardzo mi się spodobała, trzeba będzie się pobawić i coś wykombinować. Jak się nie uda to zrobię normalne wyjścia do narurowaca czy kubełków po lewej stronie. Tam będzie można troszkę poszaleć, bo będzie najmniej widoczna część.

Nie opisałem dokładnie konstrukcji biurka i może dlatego uważasz że ustawienie jest kiepskie.
Blat będzie wykonany z podwójnej płyty, 2x18mm, klejonej i prasowanej. Płyty EGGER, mam już z nich kilka mebli zrobionych, naprawdę porządna płyta, nieźle sprasowana sztywna i ciężka jak diabli. 
Nie sądzę żeby się miało coś ugiąć przez to że jest odsunięte od końca szafki na 10-15cm, żeby to nastąpiło to musiało by się ugiąć również całe akwarium - to nie półka na której stoją książki która z czasem faktycznie cała wygina się w piękny łuk. W akwarium nacisk mamy rozłożony na całą powierzchnię półki, z pewnością występuje tam jakieś ugięcie szkła, ale nie do tego stopnia żeby coś się  miało stać.
Wspomnę jeszcze, bo tego nie widać, w osi z tymi płytami które oddzielają poszczególne szafki i są punktami podparcia pod akwarium, będą zamontowane nóżki. One są pod tym cokołem (pokażę to wieczorkiem jak wrócę z pracy)
No i oczywiste jest że plecy będą wykonane również z pełnej płyty 18mm która będzie tutaj pełniła rolę żeby się szafka nie złożyła na bok, bo w sumie tego obawiałem się bardziej.
Przeglądałem kilka szafek w sklepach akwarystycznych, to kilka z nich na plecach miały normalną płytę pilśniową pospinana na zszywki tapicerskie, i np. blat podparty na czterech płytach a ścianka tylna tylko pomiędzy dwoma środkowymi, deklarowana nośność szafki pod 500-600L akwarium 😲

akwa2.thumb.png.184eb7561b2cb9bc2d3bc14f0583df8c.png

Jeszcze troszkę zmieniłem szafkę, jak ma nie być sumpa ani narurowca to mogę zmniejszyć szerokość szafki pod akwarium do 80cm.
Jak widać w osi z płytami pod akwarium są nóżki.
Czy faktycznie takie ustawienie akwarium może się nie sprawdzić?
Fakt po prawej mocno wystaje poza wewnętrzną podporę, ale z drugiej strony blat jest zaraz podparty na ostatniej płycie.
 

Napiszę tak.. Zresztą kolega zaznaczył wyżej na żółto.  Jak nie chcesz żeby na szkło działały dodatkowe niepożądane naprężenia spowodowane odkształceniem konstrukcji (czyli szafki) to zawsze podpieraj w węzłach. Pierwszy węzeł to końce akwarium kończą się równo na podporach. A drugi węzeł to (masz dobrze) nóżki zawsze montuj w osiach podpór.   A tak przy okazji , jak masz tylko jedną podporę wewnętrzną i to jeszcze nie symetrycznie ustawioną to grubszy blat będziesz potrzebował.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego @artjur jeżeli nie zdecydowałeś się jeszcze na kaseciaka lub moduł, a dalej rozważasz filtrację zewnętrzną kubeł, narurowiec, sump to odnośnie tego co wspominałeś czyli komin i widoczność sprzętu.

Popatrz sobie na akwaria firmy Eheim. Mają one wklejony komin, ale suchy, oraz dziurę w dnie. przez dziurę w dnie podłączasz zasys/spust, a przez suchy komin wracasz rurami z powrotem. W suchym kominie dodatkowo prowadzisz całą niezbędną ci elektrykę taką jak oświetlenie, grzałka, cyrkulator itp. Dzięki takiemu rozwiązaniu w moim akwarium widać 2cm rurki wylotowej która skierowana delikatnie ku powierzchni skutecznie rozbija cały film bakteryjny w połączeniu z falownikiem, a zasys mam 10cm nad dnem schowany za największą skałą. Poniżej załączam zdjęcie jeszcze przy starcie z odpowiedniej perspektywy aby uwidocznić wszystko co widać.

IMG_20191027_183048.thumb.jpg.32433e15c129a13ac8af8f0eae4a90df.jpg

 

Dodatkowo, nie ważne jaką filtrację wybierzesz, czasem i tak trzeba przy niej coś robić w niektórych wypadkach w częściej w innych rzadziej, ale trzeba. Ja korzystam z kubełka Eheim profesionel 4+ 350 i prefilt sunsun, i ten drugi czyszczę raz na 3-4 tygodnie co zajmuje 3-5 min.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@przemo-hdziękuję, moduły są bajeczne, spróbuję swoich sił. Jak będę miał problemy będę pytał. Poczytam zalinkowane tematy i może się uda 😉

@MrózStartuję pewnie gdzieś za dwa miesiące, muszę przygotować miejsce, obecnie są stare meble w pokoju i muszę się ich pozbyć. Same szafki, bo zamawiam u znajomego dwie sztuki, to pewnie też zejdzie do 1,5 miesiąca bo obłożony pracą i zamówieniami.  Wpadł jeszcze pomysł żeby wymienić panele podłogowe bo też się proszą o wymianę - uff, nazbierało się tego 😣
Z wykonaniem, mam nadzieję, sobie poradzę, najgorzej to zdobyć kamień i go dostarczyć do garażu. Z tym może być najciężej, muszę pojeździć po okolicach Krakowa po składach budowlanych, kamieniołomach.
W sumie dobre byłoby, gdybyś np. miał w ofercie wykonanie samej formy sylikonowej. Resztę klient robi sobie sam i odpada transport ciężkiego gotowego modułu i nie ma problemu że w transporcie coś się uszkodzi - sam bym wtedy skorzystał z takiej oferty.  Bo posiadając formę można już sobie poradzić z wykonaniem modułu nawet na balkonie, to zdobycie kamienia i transport go do domu, a jeszcze jak ktoś mieszka w bloku na 4+ piętrze, to już wyzwanie.

@WalkerMasz rację, nie dyskutuję już na ten temat. Zmieniam szafkę na 210cm szerokości, podzielę ją na trzy części po 70cm i zamówię zbiornik 140x50x50

@SprinciuŁadnie wygląda, faktycznie da się komin tak schować żeby nie rzucał się w oczy. Jednak na chwilę obecną zrezygnuję. W razie problemów wywiercenie otworów i wklejenie szkła można wykonać na sklejonym zbiorniku.
Odnośnie czyszczenia filtra, to masz rację, nie chodziło mi o to że nie chcę nic robić przy akwarium a tylko je oglądać, ale jak piszą że przy modułach można sobie spokojnie pozwolić na dwu/trzytygodniowy wyjazd na wakacje to jednak duuuuży plus. Karmienie ryb załatwi sąsiad, lub może jakiś automat.

Dziękuję wszystkim za zainteresowanie i cenne rady. Z postępu prac będę informował. 

PS.
A jeszcze sprawa samego akwarium, czy ktoś może polecić gdzie zamówić wykonanie zbiornika w okolicach Krakowa.
Obecnie czekam na wycenę 135x50x55 razem z kominem, tak jak wcześniej myślałem. Robią ładnie z normalnego szkła z trapezowym szlifem, sylikonem bezbarwnym bez takiego wałka w narożnikach- w pierwszej chwili jak oglądałem to myślałem że to jest ze szkła OW.

 

Edytowane przez artjur
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

1 godzinę temu, artjur napisał:
[mention=2744]przemo-h[/mention]

PS.

A jeszcze sprawa samego akwarium, czy ktoś może polecić gdzie zamówić wykonanie zbiornika w okolicach Krakowa.

Obecnie czekam na wycenę 135x50x55 razem z kominem, tak jak wcześniej myślałem. Robią ładnie z normalnego szkła z trapezowym szlifem, sylikonem bezbarwnym bez takiego wałka w narożnikach- w pierwszej chwili jak oglądałem to myślałem że to jest ze szkła OW.

 

 

 

Nie musisz szukać w okolicach miejsca zamieszkania. Napisz do @przemek wieczoreki @timirobią świetne zbiorniki i kurier bezpiecznie przywiezie Ci pod sam dom

 

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Edytowane przez Bartek_De
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze taki, może głupi pomysł. Czas na tworzenie sztucznego kamienia troszkę kiepski, garaż co prawda mam ale nie ogrzewany i może się okazać że będzie ciężko w najbliższym czasie coś tam podłubać. Zastanawiam się czy w takim razie nie zrobić kaseciaka ale na zasadzie jak w modułach. Zamiast robić przegrody i jeden kawałek gąbki, wrzucić tak jak w modułach pocięte kawałki gąbki, wlot zrobić na dole a pompę umieścić na górze. Jednym słowem skleić taki niby moduł ale w formie kaseciaka. Może bardziej jako zawieszony przy tylnej szybie, długi na 2/3 długości i sięgający na 2/3 wysokości akwarium.

Czy takie coś się sprawdzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • @pulpetDzięki. A co się stało z rdzawymi, o których pisałeś jakiś czas temu w innym temacie?  Od Maingano, Demassoni i wszystkich Melanochromisów wolę trzymać się z daleka, już kiedy zaczynałem z Mbuną osiem lat temu miały opinię bandziorów. Pewnie doświadczeni hodowcy potrafią z nich wyciągnąć co najlepsze, ja się do nich nie zaliczam. 🤓 Jak pisałem, akwarium ma być dekoracyjne, ale przerybienie, vel. zupa rybna nie jest dla mnie opcją, bo wygląda nienaturalnie. Wolę mieć mniej gatunków, jeśli trzeba. Z internetowego riserczu wyszło mi coś takiego: Pseudotropheus sp. "acei" Labidochromis caeruleus Iodotrophus sprengerae (samice jako śledzie) + jakieś giętozęby antykoncepcyjne Kolorystycznie niebiesko-żółte z domieszką rudego, temperamentowo chyba najspokojniejsze na co można liczyć z pyszczaków (ofkors gwarancji nie ma), żywieniowo kompatybilne. Kompletna nuda dla wyjadaczy, ale na pierwsze Malawi po latach chyba przejdzie?  EDIT: Zawadziłem dziś przy okazji o LFS, regularnie mają Acei i yellowki, rdzawe się zdarzają. Ekipa i tak pojawi się dopiero w listopadzie, ale dobrze wiedzieć że są dostępne jakby coś. 
    • U mnie w 400 litrach fajnie funkcjonuje zestawienie Matriaclima Estherae Minos Reef i Pseudotrofeus cyaneorhabdos (Maingano). Jak poszukasz esterek w różnych morfach, to można całkiem fajny efekt uzyskać.  U mnie trochę trwało,  zanim się ułożyła obsada, bo niektóre osobniki się nawzajem nie tolerowaly. Zarówno samce jak i samice zrobiły sobie selekcję i został układ 2/5. Dla Maigano musi być dobra aranżacja, wtedy są spokojne w miarę. W źle poukładanych zbiornikach wstepuje w nie demon😜. Czyli kupa gruzu z mnóstwem zakamarków. Do tego na upartego dołożył bym Acei Luwala, chociaż wg mnie one fajnie działają od 200 cm długości. Ale kilka lat miałem w 160 cm i jakoś było. Acei rzadko wchodzą w interakcje z innymi gatunkami, a wewnątrz gatunku raczej na układ z jednym samcem bym liczył. Nigdy mi się nie udało utrzymać kilku dorosłych samców. Wybijały się z czasem  i zostawał najsilniejszy. Gatunki dość popularne, więc pewnie do zdobycia.
    • Czołem!  Po latach od rezygnacji z pysiaków rozważam powrót do Mbuny. Akwarium to Juwel Vision 450, filtracja FX4 podłączony do kanalizacji z pomocniczym JBL e901 z podpiętą grzałką przepływową JBL 500W i lampą UV 36W. Oświetlenie Fluval 3.0 1000mm. Woda w kranie obojętna.  Aktualnie pływa tam Ameryka Południowa - severumy, akary, sumy i kiryski, ale severumy upodobały sobie rośliny i zielonego nie uchowa się nic a sztuczne rośliny mi kompletnie nie leżą. Bez roślin glony rosną jak głupie, świecę na 1/6 mocy a i tak rosną, a bez mocnego oświetlenia i przy spokojnych rybach szkło nie wygląda dekoracyjnie - a stoi w salonie, więc dekoracyjne byc powinno, tu się "skobito" zgadzam. Mam swoje dwa akwaria w biurze (w tym 450L z samymi kolcobrzuchami karłowatymi 😍), niech to w salonie będzie ładne, żeby gościom i żonie się podobało a nie nerdowate, bo sum czekoladowy wypłynął spod korzenia w dzień.  Nauczony doświadczeniem trzymałbym się maks trzech gatunków i koniecznie miał jakieś giętozęby do antykoncepcji, więc raczej ryby wszystko- i mięsożerne. Kobita nie lubi "śledzi", ale jeden gatunek z brzydkimi samicami jakoś przeżyje, zwłaszcza gdyby były w układzie wielosamcowym.    Patrzyłem na przykladowe obsady, ale irlandzka akwarystyka pod względem wyboru gatunków jest jakieś 20-30 lat do tyłu za polską. Wysyłka z Europy (w tym z UK) niby jest możliwa, ale moim zdaniem ryzykowna, źle bym się czuł gdybym odpakował trupki.   Mam dwa sklepy w okolicy, ten pierwszy jest największy na wyspie, ale ma słabą stronę internetową, na żywo mają większy wybór i dobrego fachowca od pielęgnic.  https://www.seahorseaquariums.com/cichlids https://www.aquatic-village.com/product-category/fish/tropical/african-cichlids-fish/lake-malawi/ Wiem, że o dużo proszę, ale może ktoś doradzi co z tego co tam jest w ofercie da się zmotać, żeby działało i cieszyło oko?         
    • Jestem na czasie. Dwa dni temu do krainy wiecznych łowów odszedł (zawsze uważałem, że to samiec choć nie było to takie oczywiste ze względów o jakich napiszę dalej) "samiec" Cyrtocara moorii. Rybę zabrałem z akwarium, w którym nigdy nie powinna się znaleźć - typowej 80'tki. Był to rok 2017, styczeń. Wtedy ryba według poprzedniego właściciela miała około dwóch lat. U mnie do akwarium została wpuszczona kiedy miała 12 cm, a przez kolejne prawie 8 lat urosła o ledwie 4 cm. Tak naprawdę wzrost miała zahamowany już dawno. Nigdy nie była awanturnicza, nigdy nie widziałem jej łapiącej się za pysk z inną rybą. Wiodła spokojny tryb życia, nawet kiedy zdychała rano jeszcze trzymałą się dna w głównym nurcie, a po pracy znalazłem są za kamieniem. Szczerze mówiąc wydaje mi się, że był to pierwszy w moim okaz, który zdechł ze starości a nie w związku z odniesionymi ranami lub ze stresu spowodowanego przez innych współpływaczy.   Także myślę, że wiekiem dobijał już do okrągłej 10.   Jaki wpływ na rozwój miała początkowa faza życia w ciasnocie? Czy wydłużyła, a może skróciła długość życia?  
    • Witam, ja u siebie nie mam ale analizowałem kiedyś ten temat, bo chciałem mieć. Gdzieś widziałem proste testy i taka 3W dawała radę w akwarium rzędu 60l. Wychodziło że musiałbym mieć dużo mocniejszą a to znowu koszt większy i po użyciu kalkulatora temat upadł, bo okazał się nieco nieekonomiczny.  Chętnie też poczytam czyjeś przemyślenia, bo zastanawiam się czy przy Malawi ma to rację bytu? 
    • Przedmiotem sprzedaży stelaż wykonany na zamówienie o wymiarach 150x31x74 ( szerokosc/ głębokość/wysokość, który posiada regulowane nóżki do wypoziomowania. Loftowy styl nadaje elegancji w pomieszczeniu. U mnie służył jako miejsce na mniejsze akwaria. Zapraszam do kontaktu. Więcej informacji na priv  
    • Hej wszystkim,  zastanawiam się nad dołożeniem do zbiornika lampy UV-C. Wiem jaki efekt powinna dać w teorii, jakie są natomiast wasze odczucia w praktyce. Zauważyliście odczuwalne skutki używania w akwarium, czy "jest bo jest"? Domyślam się, że "mam i ryby żyją" oraz "nie mam i ryby żyją" ale być może ktoś ma większe doświadczenie w tej materii i swoje przemyślenia.  Ps. zastanawiam się nad Fluval UVC In-Line Clarifier o mocy 3W, da radę do zbiornika 240L? 
    • Ja wiem, że allegro nie produkuje, pytanie dotyczyło kwestii transportowych, a własciwie transportu kurierskiego. Co do wniesienia, to nie problem, miałem już większe akwaria. 
    • To ogólnikowe pytanie, bo Allegro nie produkuje akwariów i ich nie dostarcza.  Ja dwukrotnie zamawiałem "poprzez" Allegro, ale dokładnie raz od Plantica a raz od Trzmiela, bo tak znalazłem ich oferty. Akwarium przyjeżdżało na palecie i dwa razy bez uszkodzeń.  Zależy od kogo kupujesz. I jeśli kurier nie da plamy to nie widzę problemu.  Przygotowałem się i miałem własnej produkcji winko dla kuriera to mi ładnie na miejsce do garażu wjechał. A niektórzy sapią i wstawią Ci przesyłkę byle na teren i do widzenia.  Pomyśl tylko później jak je wstawić, zanieść na miejsce itd. Pod pachę się nie da Ja u siebie zamówiłem Panów od firmy "przeprowadzki" i dali radę. Wiedzieli jak się upchnąć na schodach, jak łapać, mieli swoje porządne przyssawki. Także jak i "tragarzy" będziesz mieć dobrych to kolejny element sukcesu. 
    • Witam po kilku latach. Mam pytanie odnośnie zakupu akwarium z Allegro. Czy kupował ktoś z przesyłką kurierską? Do tej pory zawsze brałem na miejscu , ale przyznam, że znalazłem ciekawą propozycję za komplet 300x80x60
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.