Skocz do zawartości

JBL Solar


romekjagoda

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś ma doświadczenia ze świetlówkami JBL Solar? Czy są one coś warte?

Pytam, gdyż zamierzam wymienić jedną z moich świetlówek a w sklepie, w którym sprzedałem ryby ze znanych mi marek były tylko jbl (brak hagena, philipsa, sylvani). Sam mam z przodu sylvanię aquastar, a z tyłu białą zwykłą świetlówkę. Mam fajny lekko błękitny klimat w akwa, ale w związku z tym, że dostałem bon na zakupy chciałbym zastąpić tą białą świetlówkę z tyłu jakąś akwarystyczną rurą. Celem byłoby wspomozenie wzrostu glonow. Mam wiec dwie propozycje:

a) Solar tropic ultra http://www.aquadiskont.com/shop/product ... ts_id/2029

pisza ze ma 4000K

B) Solar ultra natur http://www.aquadiskont.com/shop/product ... ts_id/2033

pisza ze ma 9000K i nadaje sie szczególnie do biotopu Malawi/Tanga.


Czy może mi ktoś poradzić, którą z nich wziąść do Sylvanii Aquastar? Wystrój ma być surowy - czarne skały. Mam biały piasek, kolory ryb: niebieski, granat, błękit i żółty.

Z góry dzięki za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z pewnością na barwy ryb lepiej podziała ta druga... jest zimnijesza... więcej niebieskiego i bliżej światła w zenicie... dlatego tanga i malawi


pierwsza natomiast jest z tego zestawu zdecydowanie pod glony... jednak totalnie zniekształci Ci ryby w kierunku czerwieni/żółci - na pewno pozbędziesz się niebieskiej poświaty...

najlepiej zielenice w małym akwa rosly mi na dwóch kompaktowych 2800 i 3200K :P więc blisko


w malawi mam pojedynczą 120cm narvę nature - ale ja mam inne ryby, płytsze akwa i jaśniejszy wystrój :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Makok za szybką reakcję ;)

Kurcze, ale jeśli wziałbym nawet tą 9000K to przypuszczam, że glony i tak powinny rosnąć szybciej niż przy zwykłej białej? Orientuje się ktoś, ile kelwinów ma zwykła biała świetlówka za 5pln?

Jeśli pierwsza mi zniekształci kolory, to chyba jednak wezmę tą 9000K - wprawdzie mam 4 samiczki johanni (po redukcji) ale nie będę naginał pod nie całego oświetlenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zwykła biała też jest z firmy... musiałbyś sprawdzić oznaczenia i zobaczyć w necie - na pewno będzie napisane


a Twoja Sylvania Aquastar? link

ma 10000K ... i takie widmo jak pokazano...

zastanowił bym się nad dołożeniem coś około 6000K-6500K

przyspieszy glony a nie stracisz poświaty


ale to niestety nie spośród tamtych dwóch :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tą białą sprawdzę jak wróce do domu dziś.

Natomiast Sylvania ma 10 000K http://www.aquaristikshop.com/e_Produkt ... uastar.htm

stymuluje niby kolor czerwony i niebieski. Ale indeks oddawania barw ma 3 podczas gdy świetlówki JBL Solar mają indeks 1.


Ale rada odnośnie temp. jest jak najbardziej przydatna - w sklepie oblookam sobie też inne świetlówki których producentów teraz nie pamiętam. Poszukam więc czegoś w okolicach 6000K albo wezmę tą JBL 9000K. Senk ju ;) sen sei

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tą białą sprawdzę jak wróce do domu dziś.

Natomiast Sylvania ma 10 000K http://www.aquaristikshop.com/e_Produkt ... uastar.htm

stymuluje niby kolor czerwony i niebieski. Ale indeks oddawania barw ma 3 podczas gdy świetlówki JBL Solar mają indeks 1.



tzn nie wiem co oznacza indeks 3 a 1, bo odwzorowywanie barw producenci podają we "wskaźniku oddawania barw Ra", który mieści się w przedziałe 1-100 i >85 jest dobry natomiast >90 bardzo dobry


glony niezielone rosną wyśmienicie przy świetle o długości fali ok 420-450nm, natomiast zielone z środku zakresu widma, jak wynika z mojej wiedzy teoretycznej :wink:


odpisując ostatnio odpisałeś w momencie gdy ja zmieniałem swojego posta... mam taki brzydki nawyk :? zwracam uwagę jakby co :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurka mam zagwozdkę, bo doczytałem, że ta JBL 9000K (Solar natur) działa 'ograniczająco na wzrost glonów, poprzez odzwierciedlenie pełengo spektrum światła słonecznego'. No i zgłupłem - jeśli światło słoneczne, to powinno stymulować glonki chyba? NO chyba że jakiś nieoduczony jestem.

Obie świetlówki JBL mają indeks CRI (przypuszczam że Color indeks) 90+ także chyba niezły.


Ja musze mieć 2 świetlówki, gdyż przy jednej ginie głębia - tył tła nie jest oświetlony (sczególnie mój nawis skalny) i akwa traci urok :(


Aha Makok - a środek widma to jakie długości fal? Czy długości fal przekladają się na konkretną temp. barwową czy to wartości niezależne? Ja lajkonik jestem, ale na logikę, to jednak długość widma przekłada sie na jego barwę wyrażoną w stopniach kelwina. Ile wiec kelwinów to środek widma? Czy podane przez Ciebie ok. 6000K? (to tez zmienione po wyslaniu posta - mam ten sam zły nawyk co Ty ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.