Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)
Godzinę temu, tuptas napisał:

Malawi, w moim przypadku, nie jest kilkutygodniowym kaprysem. Pewnie, że popełnię błędy, ale staram się ogranizcyć ich ilość. Między innymi stąd moja obecność na forum, poprzedzona wcześniejszym wertowaniem literatury. A że trochę hamletyzuję przy wyborze obsady. " Nikt nie jest doskonały"

Ok, spokojnie, nic do Ciebie nie mam. Post numer 8 napisałem ogólnie, nie personalnie do Ciebie przy ostatnim zdaniu. Jesteś w dobrym miejscu, na forum dostaniesz sporo cennej wiedzy i jesteśmy tu po to żeby podyskutować o obsadzie do konkretnego zbiornika.

Edytowane przez Tomasz78
Opublikowano

Witam

Jestem pod wrażeniem tego co napisałeś o sobie. Zacząłeś przygodę z Malawi w odpowiedniej kolejności. Zacząłeś od lektury którą bardzo dobrze przestudiowałeś, Jesteś świadom tego co posiadasz (wielkość akwa) i do tego sam już wiesz co można wpuścić. Nie jesteś kolejną osobą która chce mieć w małym dużo i kolorowo. Pełen szacunek dla Ciebie za to.

Twoja obsada bardzo mi się podoba.

Może coś innego zaproponuję

Ch saulosi , Cynotilapia Jalo Reef lub Red Top

Ch saulosi C Ndonga Deep

Metriaclima koningsi  , Iodotropheus sprengerae

Jeżeli zdecydujesz się na M konings musisz wiedzieć, że nie jest to grzeczna rybka. Ale warta zachodu. Każdy pysiek nie jest barankiem pamiętaj o tym.

 

 

  • Lubię to 1
Opublikowano

Bardzo dziękuję za odpowiedź.Teraz osiołek przy tym żłobie ( nosem w opracowaniach) całą niedzielę będzie siedział. Tym bardziej, że Cynotilapie są tego warte.

  • Lubię to 1
Opublikowano

O tym Labidochromisie równiż myślałem, z uwagi na mały rozmiar i rożnicę między samcami, a samicami. Nie wziąłem go jednak pod uwagę, tak jak wcześniejszych Cynotilapi  w łączeniu z Ch saulosi ze względu na dietę  - czy to był mój błąd?

Można łączyć ze sobą, bez szkody dla ryb, te preferujące dietę z przewagą składników zwierzęcych z tymi które wolą dietę roślinną?

Z góry przepraszam, za być może, naiwne pytania.

Opublikowano
Godzinę temu, tuptas napisał:

O tym Labidochromisie równiż myślałem, z uwagi na mały rozmiar i rożnicę między samcami, a samicami. Nie wziąłem go jednak pod uwagę, tak jak wcześniejszych Cynotilapi  w łączeniu z Ch saulosi ze względu na dietę 

Pytania nie są naiwne, po to tu jesteś żeby się dowiedzieć.

Możesz saulosi łączyć z cynotilapiami i labidochromisami jak również możesz łączyć cynotilapie z labidochromisami.

  • Dziękuję 1
Opublikowano
6 godzin temu, tuptas napisał:

Akwarium 120x40x40 - już jest innych wymiarów na razie nie przewiduję. Czytałem sporo o tych rybach i proponowanych obsadach. Z tego co wyczytałem dobra będzie obsada jednogatunkowa Chindongo saulosi. Jest to opcja, którą poważnie biorę pod uwagę, ale trochę ciągnie do spróbowania z dwoma gatunkami.

Witaj!

Jeśli chodzi o Chindongo saulosi jako obsada jednogatunkowa to bardzo dobry wybór,tylko mam małą uwagę.Mianowicie dobrym rozwiązaniem będzie układ wielosamcowy z większą ilością samic np. 3/4 samce + 15 samic. Z mniejszą ilością samic będzie tak,że samce mogą je zajechać .Nie bez powodu napiszę też,że lepiej mieć więcej samców niż 1-2 szt ,bo ich agresja też będzie się rozkładać między sobą,a nie na samice(jeśli miałbyś ich w mniejszej ilości) . Decydując się na ten gatunek staraj się stworzyć w zbiorniku odpowiednią aranżację,z dużo ilością grot dla słabszych osobników,jak i dla inkubujących samic. Pisząc ''groty'' mam na myśli kryjówki dla dorosłych ryb(aby mogły swobodnie między nimi przepływać),a nie dla narybku. 

Jeśli chciałbyś dodać drugi gatunek do Chindongo saulosi to mógłbyś dodać np. -

Cynotilapia zebroides Likoma Red Top

Idotropheus sprengerae

Pseudotropheus sp. „elongatus spot” 

Labidochromis perlmutt

Ps.Osobiście miałem kiedyś z Chindongo saulosi ,jako drugi gatunek Idotropheus sprengerae i bardzo dobrze to funkcjonowało. 

Potem zdecydowałem się na obsadę jednogatunkową z Chindongo saulosi i nie żałuję tej decyzji do dnia dzisiejszego :) 

  • Dziękuję 1

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.