Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witajcie,

Po dwóch miesiącach czytania Waszego forum i wszystkiego co związane z jeziorem Malawi postanowiłem założyć pierwsze w życiu akwarium. Stanęło na Aquael Glossy 150 z szafką. Pierwsze takie duże, bo chciałbym tam wpuścić non-mbuna. Filtracja to dwa równoległe filtry narurowe (obecnie wkłady sznurkowe pp 50, ale mam już owatę), następnie Fluval FX6 z 1 litrem Seachem Matrix i gąbkami. No i oczywiście grzałka przepływowa. W środku 50 kg fajnego piasku filtracyjnego z Castoramy i jakieś 30 kg serpentynitu (raczej za mało). Zbudowałem ustrojstwo, wlałem wodę, podgrzałem do 28 stopni i rozpocząłem start na wodzie amoniakalnej...

...i zanim zacznę wywód na temat nieprawidłowych parametrów wody to mam pytanie - czy zdarzyło się komuś kiedykolwiek aby testy kropelkowe JBL podawały złe wyniki? Moje pomiary zatrzymują się na wartości 0,6 mg/l (lekki zielony odcień próbki). Robiłem testowe pomiary takie jak: 1 kropelka WA (25%) na 2 litry wody (wynik 0,6), 1 kropelka WA na 1 litr wody (wynik 0,6), ok. 4 ml WA na litr wody (parędziesiąt kropel), wynik ok. 0,2 mg/l  (woda zrobiła się mleczna, kolor mleczno zielonkawy testu). Odczyty robiłem zarówno ja, jak i żona. Czy spróbować kupić jakiś inny test? 

 

Z góry dziękuję za pomoc,

Piotrek "Barnaba"

  • 1 miesiąc temu...
Opublikowano

Ważna data przydatności nie gwarantuje tego że test będzie pokazywał poprawnie. Jak masz możliwość to weź próbkę wody to sklepu akwarystycznego i powinni Ci sprawdzić.

Pisząc o filtrach narurowych rozumie że jest to prefiltr przed Fx-6?

  • 1 miesiąc temu...
Opublikowano

Już myślałem, że nikt nie odpisze na moje wypociny ;)

W każdym razie wszystkie testy JBLa odstawiłem na półkę i im nie ufam. Termin przydatności ok, głównie NH4 wariuje, straciłem dwa tygodnie przez zbytnią ufność testom JBL. Po napisaniu posta, objeździłem parę sklepów aby na szybko kupić testy Zooleka, które okazały się być zbawieniem. Zrobiłem podmiany wody, aby dojść do parametrów początkowych, wystartowałem na nowo i po 30 dniach wszystko się ustabilizowało. Start wspomagałem Seachem Stability (dawkowanie wg instrukcji). 

Do niedawna wszystko było ok, jednak zobaczyłem, że słabną mi dwie ryby, aż w końcu zdechły. Niepokojąco rosło NO3, w najgorszym momencie 50mg/l oraz rozrost glonów. Pokryło się to z wprowadzeniem rośliny (którą niestety wyrzuciłem). Mam parę podejrzeń (od najbardziej prawdopodobnego):
1. Przekarmienie (zalegające kupska, które odkurzam z dna co 3-4 dni), w prefiltrach owata cała zasyfiona po 6-7 dniach.
2. Niedotlenienie: co dwa, trzy dni zmieniam ustawienia wylotu Fluvala, aby ruch wody nakierował odchody w stronę wlotu Fluvala, momentami ruch tafli wody był prawie zerowy, a po otwarciu pokrywy akwarium nieprzyjemny zapach oraz kożuch bakteryjny. 
3. Zatrucie rośliną (?).
4. Kiepska biologia.

Ad. 4 Z filtrem biologicznym nie chce kombinować, bo wydaje mi się, że tragedii nie ma, parametry nie skaczą, reszta ryb wydaje się być zdrowa, ochoczo jedzą, są żywe. 
Ad. 3 Nie pamiętam co to za roślina była, ale okazało się, że musi być przymocowana do skały, a nie wsadzona w piasek. Dlatego po paru dniach ją wyciągnąłem z akwarium. Miał to być nurzaniec, ale pani w akwarystycznym się pomyliło, a ja się nie znałem.
Ad. 2 W tym przypadku chcę zastosować skimmer montowany na wlot Fluvala. Chyba trochę dotleni plus usunie kożuch.
Ad. 1 Chyba zdecyduję się na montaż wewnętrznego mechanika, a FX6 pozostawię z dwoma filtrami narurowymi jako biolog. Po pierwsze przekładanie co 7 dni owaty na dwóch filtrach jest dość kłopotliwe (wszystko umieściłem w jednym skrzydle szafki Glossy), a po drugie odchody i tak zalegają na piasku. Tym sposobem robię co 3 dni niewielkie podmiany wody z odkurzaniem, co 6-7 dni owata + odkurzanie. Chciałbym aby FX6 pozostał bezobsługowy, narurowce chciałbym ruszać co miesiąc, a mechanik chciałbym aby był prosty w czyszczeniu :)

Czy powyższa "analiza" wydaje się być logiczna?

Pozdrawiam,
Piotr

PS. I tak już się rozpisałem, więc nie piszę o obsadzie i szczegółowych parametrach, ale jak kogoś temat zainteresuje to podam więcej szczegółów i zdjęcia.


 

Opublikowano (edytowane)
7 godzin temu, Barnaba napisał:

Już myślałem, że nikt nie odpisze na moje wypociny

W tym dziale tylko się przedstawiamy i swój zbiornik a nie udzielamy rad. Stąd Twoje cierpliwe oczekiwanie na odzew. Temat przeniosłem do właściwego działu i teraz mam nadzieje ,że będziesz  mógł uzyskać odpowiedzi na swoje dylematy.

Edytowane przez AndrzejGłuszyca
  • Lubię to 1
Opublikowano

NO3 na poziomie 50ppm nie jest zabójcze dla ryb ale jest już wysokie, więc to nie było przyczyną zgonu ryb. Bardziej interesuje mnie wynik NO2 bo przy szybko rosnącym no3,  może być problem z zawysokim no2 z którym świeża biologia sobie nie radzi.

Co dużej ilości zalegających kup, napisz ile Ty masz ryb w tym zbiorniku i jakiej wielkości.

W kwestii filtracji, fx6 z jednym prefiltrem z korpusu narurowego spokojnie poradzi sobie z tym zbiornikiem.  Do pomocy w zamiataniu dajesz cyrkulator. Zasys fx6 ma być na dole. U mnie taki zestaw ogarnia zbiornik 600L

Do ruchu tafli wody używasz falownika lub wylot z FX6. Sugeruję fabryczną dwururkę wymieniać na kolanko, znacznie poprawia się przepływ a do tego poprawia się cyrkulacja i natlenianie wody.

Roślina o której piszesz to zapewne Anubias i nie jest on szkodliwy dla ryb.

  • Lubię to 2
Opublikowano

Dziękuję, w takim razie na początek zastosuję cyrkulator.

Ryby jakie posiadam to 32 sztuki, po osiem z poniższych gatunków:
Aulonocara Stuartgranti Chiofu
Aulonocara Stuartgranti Blue Neon Undu Reef
Aulonocara Stuartgranti Maleri Chipoka Red
Labidochromis Caeruleus Kakusa

Zdechły mi  Aulonocara Stuartgranti Chiofu lub Aulonocara Stuartgranti Blue Neon Undu Reef, tylko te są zupełnie niewybarwione. Niestety jeszcze nie poznałem ich tak perfekcyjnie. Mają już co najmniej 5-6 cm (Kakusy mniejsze, jakieś 4 cm), miały maks. 3 cm jak je kupiłem z hodowli FishMagic pod koniec stycznia. Oczywiście chciałbym zostawić ok. 12-16 ryb jak już podrosną i będzie lepiej widoczny dymorfizm. 

NO2 w granicach wykrywalności, ok. 0-0,025. Zmniejszyłem od paru dni karmienie do jednego porannego karmienia, od wpuszczenia obsady podaję mixy wybarwiające i energetyczne z hodowli.

Pojawiły się pozytywne zmiany: woda zrobiła się prawie krystalicznie przejrzysta, odchodów nie pojawia się tak wiele, ryby zaczęły widocznie objadać glony ze skał. Kożuch zrobił się teczowy, ale mam podejrzenie, że to przez... krem do rąk... Staram się to zbierać ręcznikiem papierowym.

Co do rośliny to na pewno nie anubias. Coś podobnego do nurzańca to było. Nie mogę sobie przypomnieć, w każdym razie mocowane powinno być do kamienia, a ja to wcisnąłem do piasku. Po paru dniach wyciągnąłem całkiem. Tak czy siak będę planował dodać rośliny trawiaste (tzn. nurzańca pewnie), bo takie widziałem w strefach przejściowych na filmach o Malawi.

W najbliższych dniach zrobię testy JBL i Zoolek, aby mieć porównanie i zobaczę jak się sprawy mają.

Opublikowano

Co to za mixy wybarwiające? Masz jakieś zdjęcie? Ten pokarm energetyczny to może z Fish Magic? Takimi pokarmami trzeba karmić oszczędnie bo możesz zaszkodzić rybom. Nie mam 100% pewności ale przyczyny zgonów szukałbym w tych pokarmach, może nie w samych pokarmach co w podawanych ilościach. Lepiej karmić kilka razy dziennie po troszku niż raz a dużo. Na początek zmniejsz dawkę pokarmu. No i daj foty tego co masz, może trzeba by trochę zmodyfikować tą dietę.

Opublikowano (edytowane)

Jutro wrzucę zdjęcia akwarium i ryb, co do pokarmów to są to te pokarmy:

https://fishmagic.pl/produkt/pokarm-energetyczny-200ml/
https://fishmagic.pl/produkt/pokarm-wybarwiajacy-200ml/

Do tej pory podawałem po dwie szczypty rano i wieczorem, kulki zmielone kuchennym moździerzem. Denerwowało mnie to trochę, bo poza skruszeniem tego granulatu powstawał pyłek, przez co woda zaczynała być mętna od pokarmu. Od kiedy ryby podrosły to podaję granulat (jest pływający). 

 

Edytowane przez Barnaba

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Obsada: Aulonocara fire fish + Aulonocara ob marmalade Polecicie dietę? Hodowca (z Żor) polecił mi Discus red booster granules dla lepszego wybarawnienia.
    • Ooo... mam blisko do kolegi, 1,5h drogi i oglądanie na żywo 😉
    • Tło jest kosmiczne! Jak byś chciał to mogę Ci przywieźć do Częstochowy kilkanaście sztuk Tramitichromis intermedius kambiri (jestem w każdy poniedziałek) . Mają około 1-1,5 cm. Oczywiście za darmo  
    • Rewelacyjnie wygląda nowa odsłona👍 wszystko się ze sobą ładnie zgrywa. Tło chyba wyszło z pod ręki AquaDan? Sądząc po aranżacji celujesz raczej w non mbune🙂
    • @ziemniak Świetnie to wygląda, ta duża ilość roślin na górze też. 👍 Doniczki nie przeszkadzają w obsłudze akwarium, stojąc na szybach nakrywkowych? Jeśli jest nieco miejsca z tyłu nad akwarium, to pomyślałbym o dorobieniu 1-2 niewielkich modułów do przyklejenia na ścianę, jakby przedłużenia skał ponad powierzchnię wody - moim zdaniem wyglądałoby obłędnie. I hydroponikę zrobiłbym na całej długości, tak jak masz teraz te rośliny. 😀 Takie korytko, coś jak u mnie, no ale trzeba by robić pokrywę. P.S. Zdjęcia znad jeziora, w stopce - też świetne. 💪
    • Tło zarośnie glonami i będzie wyrywać z butów. Super. Kto robił Ci tło, czy to dzieło Twoich rąk? 
    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.