Skocz do zawartości

Kiedy można wpuścić ryby do akwarium (testy wody)


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Cześć Panowie :) 

Jako malawistyczny świeżak chciałbym się Was zapytać po jakim czasie od wlania wody do akwarium wpuściliście swoje ryby?
Czy ktoś z Was mógłby rzucić swoim okiem na moją poniższą rozpiskę czynności jakie wykonałem do tej pory i powiedzieć kiedy mogę wpuścić moją obsadę? :) 

26.11 - akwarium zalane wodą (dodane kilka kawałków lawy od kolegi ze zbiornika malawi) + 1 amp. Prodibio BioDigest

3.12 - Pierwszy test parametrów wody
pH - między 7,5 - 8,0
No2 - 0,01
No3 - między 0,5 - 1,0

4.12 - wlałem wodę amonikalaną (ilość zgodnie z rozpiską tematu "Start WA") + 1 amp. Prodibio BioDigest

7.12 - Drugi test parametrów wody
pH - około 7,5
No2 - około 0,01
No3 - około 7

8.12 - wpuściłem dwa gupiki i dokarmiam je spiruliną

10.12 - Trzeci test parametrów wody
pH - 7,5
No2 - 0,0
No3 - 10

Opublikowano (edytowane)

Witaj

Brakuje parametru HN3 i to w tej chwili jest najważniejszy parametr

8 minut temu, Nowinsky napisał:

dodane kilka kawałków lawy od kolegi ze zbiornika malawi

Co to jest lawa?? Dodałeś bakterie ale nie widzę gdzie dodałeś jąkąś pożywkę aby te bakterie się namnożyły.

Z tego co pokazujesz na danych testach to nic tak naprawdę nie ruszyło. No2 powinno bardzo skoczyć do góry a i No3 też. Widzać tylko delikatny ruch w pomiarach No3.

Proszę zakup i zrób test na NH3 i napisz coś więcej o tym Twoim starcie akwarium.

Edytowane przez Slawek-meszek
Opublikowano
2 minuty temu, Slawek-meszek napisał:

Witaj

Brakuje parametru HN3 i to w tej chwili jest najważniejszy parametr

Co to jest lawa?? Dodałeś bakterie ale nie widzę gdzie dodałeś jąkąś pożywkę aby te bakterie się namnożyły.

https://allegro.pl/oferta/zestaw-testow-jbl-combiset-ph-kh-no2-no3-co2-nh4-7970591341?snapshot=MjAxOS0xMS0yMlQxMzoxNDo0NS4wMjFaO2J1eWVyOzUzYjFkOTYxYzI1N2YzMGUyODRmNTQ1ZDIwNjY3NmJlMDIwMjFkMjNiYTVhNTIxY2Q4ZTA5YWQ0MjI0MjEzMTc%3D

Kupiłem taki zestaw bo polecali mi użytkownicy tego forum. Nikt nie wspominało teście HN3. Wszyscy mówili tylko o pH, No2, No3, Nh4 i KH.
Dlatego pierwszy raz słyszę o takim parametrze :( 

Pożywką dla bakterii miała być Woda Amonikalna i Gupiki, które dokarmiam pokarmem... Chyba, że coś źle wyczytałem? Hmmm

Opublikowano (edytowane)

W tym zestawie masz krople do pomiaru pH  w zakresie 3-10. A powinny być w zakresie 7.4 - 9.0

4 minuty temu, Nowinsky napisał:

Kupiłem taki zestaw bo polecali mi użytkownicy tego forum. Nikt nie wspominało teście HN3. Wszyscy mówili tylko o pH, No2, No3, Nh4 i KH.

Nie mówię , że tak nie było..ale skoro pytasz na na FB  i tutaj to trudno jednoznacznie powiedzieć kto i co Ci doradzał.

Edytowane przez AndrzejGłuszyca
Opublikowano (edytowane)

Testy masz ok ten parametr o który mi chodzi czyli NH3 to jest to samo co u Ciebie NH4 czyli ten test zrób.

Jeżeli dodałeś WA i rybki to powinno być oki. Według mnie akwarium nie wystartowało jeszcze. Rób testy codziennie powinieneś zauważyć wzrost NH3/NH4 i No2

 

Edytowane przez Slawek-meszek
Opublikowano

Mnie martwi jedna rzecz.

Po dodaniu pożywki(w tym przypadku wody amoniakalnej) NO2 nie ruszyło nawet do poziomu 0,1 na skali barwnej w ciągu tych dni od zalania zbiornika. Więc całkiem prawdopodobne,że -

1.Dodałeś za mało WA,więc cykl nawet nie ruszył.

2.Dodałeś za dużo WA,przez co NO2 nie przerobiło wysokiego poziomu NH4 na tyle,aby mogło ono wzrosnąć wyżej niż 0,01 .

3. W czasie cyklu nie kieruj się tym,że NO3 masz na poziomie 10mg/l bo czasami wyniki testów mogą być zakłamane,szczególnie przy zbyt dużej dawce WA,którą mogłeś dodać do zbiornika.

51 minut temu, Nowinsky napisał:

8.12 - wpuściłem dwa gupiki i dokarmiam je spiruliną

Gupiki to kiepski pomysł,bo -

1.Szkoda rybek 😕 

2. 2 szt ryb nie dostarczą tyle pożywki dla świeżo założonego zbiornika.

3. Gupiki to wytrzymałe ryby,więc jest duże prawdopodobieństwo,że trują się w NH4(amoniaku),mimo że tego nie zauważasz.

Także dla pewności zmierz od razu,lub jutro poziom NH4 w zbiorniku.

Ja bym zrobił tak,że bym oddał te dwa gupiki,a od kolegi który dał Tobie kawałki lawy , wziąłbym zabrudzoną gąbkę z np. filtra mechanicznego i wypłukał ją w zbiorniku. W ten sposób dodasz pożywki dla bakterii w postaci odchodów ryb i całego tzw. mulum który uzbierał się na gąbce .

Druga opcja to po usunięciu rybek,dodaj jeszcze raz tą samą dawkę WA,którą dałeś na początku. W ten sposób sprawdzisz czy biologia w ogóle działa. Jeśli działa,to w ciągu kilku dni zbije Tobie amoniak(NH4) do praktycznie niewykrywalnego poziomu,a następnie podwyższy się NO2,które również w ciągu następnych kilku dni powinno znów spaść do niewykrywalnego poziomu. Jeśli tak się stanie to możesz zarybiać zbiornik. W czasie tego zabiegu co dwa dni monitoruj NH4,oraz NO2 . 

Twój wybór co zrobisz.

  • Lubię to 1

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dziękuję za pomoc , postanowiłem do tych karm , które już mam , czyli do : Tropical Spirulina Forte 36% i Tropical Pro Defence S, dokupić Tropical D-Allio plus (będę podawał raz w tygodniu ), oraz Hikari Vibra Bites . No i może przetestuję też Aller Futura ex. , zobaczymy czy i u mnie , będzie ona równie chętnie zjadana przez ryby. I jeszcze taka karma, jak Naturefood Supreme Plant M, stosował ktoś ?
    • Dlatego od dawna obsadę dobieram pod względem kolorów a nie żywienia.
    • @Tomasz78 Na to wygląda. 
    • @triamond skoro jeden pokarm dla wszystkich to znaczy że dobieranie obsady zgodnej żywieniowo to mit.
    • @Tomasz78 Wygląda na to, że trudno taką obsadę znaleźć, jeśli chodzi o skład karmy. Temat już dyskutowany w długich wątkach (wraz ze źródłami):  https://forum.klub-malawi.pl/topic/25045-jak-dobieracie-diete-dla-swoich-ryb/ https://forum.klub-malawi.pl/topic/26433-roślinożercy-a-mięsożercy-różnice-w-układzie-pokarmowym-jak-i-czym-karmić-dyskusja-ogólna 'Mięsożercy' gorzej tolerują nadmiar węglowodanów od 'wszystkożerców'. Karma nie ma znaczenia, o ile ma dużo białka (w tym nie za dużo nie pełnych roślinnych), i trochę tłuszczu. Pielęgnice są wszystkożerne. Pielęgnice Jeziora Malawi są blisko ze sobą spokrewnione, wyewoluowały z kilku gatunków i się specjalizowały w młodym ewolucyjnie (1-2 mln lat) jeziorze. Nie było czasu na pełną specjalizację. Mają żołądki, zęby gardłowe, przewód pokarmowy o średniej długości, z  pewnymi różnicami gatunkowymi i jedzą co się da. Niektóre znalazły swoje nisze ekologiczne z danym typem pokarmu, ale doskonale poradzą sobie na innym, jeśli będzie trzeba. Za krótko i brak presji ewolucyjnej, by stracić zdolność jedzenia wszystkiego, szczególnie że poziom wody i warunki się zmieniały wielokrotnie (a więc i pewnie rodzaj dostępnego pokarmu). Peryfiton jest wysokobiałkowy (55%), niskowęglowodanowy (10%? jeśli chodzi o strawne węglowodany) i absurdem jest traktować peryfitonożerców, jako  roślinożerców i karmić je węglowodanami z karm roślinnych o niskiej zawartości białka, tylko dlatego, że i glony i rośliny są zielone. To prowadzi do bloat. No i karmy akwarystyczne/hodowlane są przetworzone. To coś innego niż w naturze.  
    • Tego nie wie nikt.  Zależy od układu skał, przebiegu filtracji, pokarmów, ryb itp itd Jeżeli z czasem będziesz miał problem to dokupisz i tyle Polecam Tunze 6045
    • Podłącze się jeśli można z pytaniem. Czy do moich 300 L jak będzie Malawi potrzebny mi cyrkulator? Jako filtr mam JBL e1502 i napowietrzacz w obecnym(pustym jeszcze akwarium ale zalanym).
    • Witam Czy ktoś kto ma Malawi korzysta może z worków SZAT jako medium filtracyjne? Bo mam kupione, jeszcze nie użyte, z myślą o poprzednum roślinnym i zastanawiam się czy nie włożyć tej żywicy do filtra. Podobno świetnie obniża to No3. Tak przynajmniej twierdził facet który zajmuje się hodowlą paletek. Ale czy moge to użyć również do Malawi?  
    • Skoro jeden pokarm jest dobry dla wszystkich ryb to jak ma się do tego obsada niepasująca żywieniowo...
    • Testowałem różne pokarmy i ostatecznie zdecydowałem się na pozostanie przy pokarmie polecanym między innymi przez @triamond czyli Aller Futura w granulacji 0,9-1,6mm. Następnym razem tylko kupię w tej większej granulacji  Pokarm rewelacyjny wg mnie. Jak ryby zaczęły na nim żerować to teraz po wrzuceniu czegokolwiek innego jedzą jakby się na mnie obraziły  
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.