Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Witajcie.

Po wielu dniach, czytania forum i doedukowywania się przechodząc z rośliniaka na malawi wreszcie się udało i zbiornik jest w trakcie dojrzewania - czeka na przyjęcie obsady. 

Dzięki waszej pomocy w wielu tematach które założyłem udało mi się postawić pierwsze (nietypowe) malawi. Na bieżąco będę zdawał relacje jak wygląda życie tam (którego jeszcze nie ma) oraz zachowania ryb, zmiany które zachodzą w jakże testowym, nietypowym zbiorniku. 

Dzięki uprzejmości i pomocy

Cytat

będę miał przyjemność gościć w tym zbiorniku chindongo saulosi. Z góry uprzedzam, że mieszkam w Holandii i wiele produktów nie jest tutaj tak łatwo/tanio dostępnych oraz oczywistych jak wiekszosci moze się to wydawać. Proszę również o wyrozumiałość jako, że jestem amatorem i to moje pierwsze malawi, błędy typu jasne tło (gdzie jak dla mnie jest ono ok ale mniejsza o to 😏) itp będą na bierząco starał się korygować.  

P.S chciałbym również podziękować moderatorowi 

Cytat

za wyrozumiałość w zakładaniu przeze mnie wielu tematów :)

OPIS

Akwarium:
Kostka Float 60x60x60 szyba 10mm - 216L

Obsada:

24 młodych saulosi, później w miarę upływu czasu nastapi redukcja obsady.

Szafka:
Biala szafka na zamowienie z metalowym stelazem 60x60x90

Oświetlenie:
Bellalicht (china) diody smd led 2835 60 diod koloru bialego 12 koloru niebieskiego. (Niby 7000k) + Aquael Leddy Smart 2 Plant

Filtracja:
2 kubelki.
1.Mechanik - Tetra EX1200 
Tetra FF - wata filtracyjna, w koszyczkach wlozone 3 gradacje gąbek 2x 30ppi, 2x 20ppi, 2x10ppi
2. Biolog - FLUVAL360
wkłady to standardowa gąbka wraz z pojedyncza warstwa oryginalnej waty, ceramika sera, ceramika z hydora oraz oryginalna ceramika z fluvala (zajmują dwa koszyki, trzeci zajmuje wata z gąbką) - prefiltr wbudowany w fluvala również włożony.

Grzałka:

Przeplywowa Hanza SUN SUN eh-300 - 300W założona na wyjście filtra mechanicznego. Temp. 25.

Podłoże:
Zwykly piasek akwarystyczny Aqua Decor pomieszane ze żwirkami naturalnymi różnej gradacji tej samej firmy (wszystko płukane z 15 razy).  

Inne:

Bakterie - prodibio biodigest (wlane 6 ampułek), do podmian będzie używana holenderska bdb. jakości kranówka, parametry wody w akwarium narazie nie przebadane zajmę się tym po uplywie około 1,5 tygodnia. 

Tło strukturalne - Juwel stone granite (najciemniejsze jakie było dostępne), aranżacja poklejona klejem juwel conexo oraz microbe lift coralscaper.

Parametry wody z kranu:

pH 8.0 - 7.5 według mnie jakieś 7,6 tak wynika że skali kolorów.

Test kropelkowy colombo

Gh - 5 albo 6 stopni niemieckich 

Kh - 7 stopni

Testy kropelkowe tetra

PO4 - 0,0 lub 0,1mg/L

Test kropelkowy colombo.

NO3 - 13-15mg/L testy kropelkowe tetry.

Parametry akwarium przy starcie:

NO2 - <0,3 mg/L tetra testy kropelkowe (na bank jest zero, niestety testy tej firmy pokazują to w skali mniej niż 0,3)

PH - 8 testy kropelkowe colombo

NO3 - 25mg/L testy kropelkowe JBL (spadło na bank bo wczoraj zrobiłem pierwsza częściowa podmianę, 2 tyg. po zalaniu było koło 15mg/L)

KH - 7 dH testy kropelkowe tetra

PO4 - 0mg/L

MG - 6mg/L

Pozostałe tematy:

Tematy które zakładałem dokształcając się aby powstał ten zbiornik. 

Sens i założenia - ogólna dyskusja.

Filtracja

Oświetlenie

Podłoże

Obsada

 

 

 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

10.jpg

11.jpg

IMG_20191113_193734.jpg

Edytowane przez ethorious
  • Lubię to 5
Opublikowano

Kibicuję żeby wszystko się udało Bardzo fajny piasek i ogólnie aranżacja na plus Co do testów w tej chwili podstawa to pH, NO2 i NO3 resztę mozesz sobie podarować. Dodałeś jakąś pożywkę dla bakterii?

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Opublikowano
4 minuty temu, Bartek_De napisał:

Kibicuję żeby wszystko się udało emoji3.png Bardzo fajny piasek i ogólnie aranżacja na plusemoji106.png Co do testów w tej chwili podstawa to pH, NO2 i NO3 resztę mozesz sobie podarować. Dodałeś jakąś pożywkę dla bakterii?

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
 

Dziękuję. Też bym chciał żeby wszystko się udało z racji tego że akwa stoi w salonie i moja kobieta bacznie go obserwuje czy warto było usunąć rosliniaka i wydać znowu hajs na "graty" żeby zrobić Malawi. :D co do bakterii to gąbki których użyłem w filtrze mechanicznym były cały czas w poprzednim rosliniaku, jako że były kąpane tylko w wodzie z akwa myślę że jakieś pożywki tam jeszcze były. Poza tym na opakowaniu prodibio było napisane że 3 fiolki to bakterie 3 to pożywka także fifty fifty. Dodałem jeszcze zdjęcie glonu który jakoś przetrwał suszę ponad 2 tygodniowa jako że nie był w wodzie po wyciągnięciu kamieni z poprzedniego zbiornika.

Opublikowano
4 minuty temu, ethorious napisał:

gąbki których użyłem w filtrze mechanicznym były cały czas w poprzednim rosliniaku

...aha, czyli przeszczep. Dobre posunięcie, tylko trzeba było te gąbki "wykąpać" w kostce:)

  • Lubię to 2
Opublikowano
13 minut temu, Bartek_De napisał:

..aha, czyli przeszczep

Zwał jak zwał ważne żeby pacjent przyjął organ :D nie wyplukalem tego w wodzie ale zdaje się na to że filtracja i przepływ wody zrobią swoje.

Opublikowano

Wątpię, bo dwa dni filtr nie miał dostępu do napowietrzania z racji tego że docelowy biolog tetra ex700 padła w międzyczasie i zastąpił ja fluval306. Więc pewnie z braku tlenu wiele bakterii padło.

Opublikowano
2 minuty temu, ethorious napisał:

Wątpię, bo dwa dni filtr nie miał dostępu do napowietrzania z racji tego że docelowy biolog tetra ex700 padła w międzyczasie i zastąpił ja fluval306. Więc pewnie z braku tlenu wiele bakterii padło.

Jeśli po otwarciu filtra nie śmierdziało siarkowodorem(zapach zgniłych jaj :D ) to bakterie przetrwały .

  • Lubię to 2
Opublikowano
8 minut temu, egon44 napisał:

Jeśli po otwarciu filtra nie śmierdziało siarkowodorem(zapach zgniłych jaj :D ) to bakterie przetrwały .

Tego już nie wiedziałem :D no nie śmierdziało czyli jest nadzieja :) zbadam wodę na weekendzie zobaczymy jak się ma sytuacja

  • Lubię to 1

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
    • Zabawa z żywicą a502ps: https://forum.klub-malawi.pl/topic/21578-jak-używać-purolite-a520e/page/13/#elControls_394430_menu Zwiększyłem podmianę wody do 7,7l/h (140% tygodniowo). Fosforany po tygodniu spadły do 0,8ppm. Przez tydzień pracował dodatkowo filtr 1 mikron na drugiej pompie. Woda czysta, ale przy ciemnym pokoju - widoczna mgiełka w skupionych stożkach światła z ledów wzdłuż akwarium. Wystarczy zapalić światło w pokoju by  znikła. Najwyraźniej to granica związana z samą wodą kranową (nadal idzie przez filtr ceramiczny, który powinien wyciąć wszystko powyżej 0,3 mikrometra) i filtracją biologiczną/karmą. W planach pozostawienie większej podmiany niż 1,2 l/h (20% tygodniowo przez ostatni rok).
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.