Skocz do zawartości

Cyrkulacja przy zastosowaniu "Hamburga" - jak ustawić ?


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

A nie lepiej jak kolega wyjmie tego mechanika,a do hamburga włoży dwa dodatkowe reaktory(,większy przepływ,większa siła ssania wody przez gąbkę z hamburga. Mniej więcej o to mi chodzi - 

 

  • Lubię to 2
Opublikowano
11 minut temu, tomaszzt napisał:

Zdecydowanie nie wejdzie. Zaczynam myśleć o Tunze, tylko czy naprawdę 6045 do 200l  nie jest na wyro?!st ?! Chodzi o to, że trochę funduszy już poszło i , w moim przypadku, trzy stówki to nie jest zachcianka.... Naturalnie nie żałuję, ale jak pomyślę, co leży w piwnicy i za ilę kasy.....

Przemek - rozumiem, że pompę kładę na jakieś miękkie podłoże, w połowie wysokości filtra z wylotem też w połowie wysokości, czy inaczej to rozwiązuję ?! Przepraszam za mnogość pytań, ale "nie ma głupich pytań" podobno. Tunze ma 7cm średnicy, 5,5 cm do dyspozycji, to jest 0,75cm w gąbkę z dwóch stron, chyba nawet nie powinno być tego widać.

 

Pytaj śmiało. Po to tutaj jesteśmy, aby pomóc. 

Dobrze zrozumiałeś. Jeśli zalega gdzieś w szafie kawałek gąbki, to możesz pociąć ją w małe kostki i wyścielać z tego podłoże dla pompy, czy falownika. Tunze 6045 mam w zbiorniku 100x50x45 i pracuje na pół gwizdka. Oczywiście polecam ten model, bo lekki zapas mocy dobrze mieć. U mnie filtracja jest oparta na głowicy Aquaela 2000, więc dla tego falownik jest przykręcony. Pompa w połowie wysokości reaktora, a wylot lekko w górę, aby poruszał taflą. 

  • Lubię to 1
Opublikowano
22 minuty temu, egon44 napisał:

A nie lepiej jak kolega wyjmie tego mechanika,a do hamburga włoży dwa dodatkowe reaktory(,większy przepływ,większa siła ssania wody przez gąbkę z hamburga.

Małe sprostowanie reaktor to w tym przypadku gąbka. To w środku to tschechische Luftheber, czyli TLH.

 

 

13 minut temu, przemo-h napisał:

Dobrze zrozumiałeś. Jeśli zalega gdzieś w szafie kawałek gąbki, to możesz pociąć ją w małe kostki i wyścielać z tego podłoże dla pompy, czy falownika. Tunze 6045 mam w zbiorniku 100x50x45 i pracuje na pół gwizdka. Oczywiście polecam ten model, bo lekki zapas mocy dobrze mieć. U mnie filtracja jest oparta na głowicy Aquaela 2000, więc dla tego falownik jest przykręcony. Pompa w połowie wysokości reaktora, a wylot lekko w górę, aby poruszał taflą. 

Tylko falownik nie powinien leżeć na gąbkach. Ograniczą dopływ wody.

 

  • Lubię to 4
Opublikowano

Andrzej, dołożenie jednego "luftu" niczego nie zmieni, przepływ i wydajność zależy od mocy pompy a ta ma deklarowane 800l na godzinę.

Godzinę temu, suricade napisał:

 

Tylko falownik nie powinien leżeć na gąbkach. Ograniczą dopływ wody.

 

Słuszna uwaga, właściwym medium filtracyjnym ma być gąbka samego hamburga. Mam na dnie filtra 3 woreczki siporaxu, nie wiem, czy one także "spowalniają" przepływ. Jak w takim razie zamontować pompę w filtrze ?

Opublikowano

Ja u siebie w hamburgu mam pompę ktora pracuje  na 2800l/h. Akwarium 150 cm  piasek po przeciwnej stronie wymywa.  Wkładając do hamburga Tunze 6020 bedziesz miał od razu ogarnięte filtrację +cyrkulację.  Falownik  ten  nadaje się ze względu na kształt, wylot fi 40 więc będzie fajnie dmuchać. 

  • Lubię to 1
Opublikowano
4 minuty temu, tomaszzt napisał:

Dziwne to Tunze 6020, jak to ogarnąć w gąbce hamburga ? 

Góra jest zdejmowana. Wymieniamy ją na kolanko fi 40, z oringiem. Reszta standardowo przez gabkę. 

Opublikowano (edytowane)

Aha, dzięki. 

Mam jeszcze pytanko dotyczące gąbki. Wiadomo, że jest problem z gąbką pod reaktor "na wymiar". W swojej mam nacięcie na krzyż (tak, jak sugerowała Surricade) i tam jest rurka. Gdy ją wyjmę, jednak ten otwór się do końca "nie zasklepia". Jak to zniwelować ? Włożyć tam kawałek gąbki, zakleić silikonem ?

Edytowane przez tomaszzt
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • @darianus dobre wieści 🙂 może w takim razie jakoś wypali ten projekt 😉 ja posiłkowałem się taką stroną internetową: https://stacjaplantacja.pl/jak-przeniesc-rosline-do-hydroponiki/
    • U mnie skrzydłokwiaty dobrze sobie radzą w hydroponice przy ph ponad 7. Możesz podać źródło z info że ph powinno być niskie?
    • Dzień dobry,    chciałbym prosić o pomoc w identyfikacji glonów. Na środku mam wapien który zarósł jakoś pierwszy. Kolejne kamienie zarośnięte w ok tydzień czasu. Rośliny mam sztuczne.    nie wiem czy to okrzemki, brunatnice czy może jakaś dziwna wersja sinic? 
    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.