Skocz do zawartości

Płochliwość ryb skąd przyczyna ?


Ertos

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, od jakiegoś czasu mianowicie od lipca zauważyłem dużą płochliwość u moich rybek i nie mam pojęcia czym może być ona spowodowana. Ryby zachowują się normalnie jeśli światło jest słabe np wieczorami natomiast rankiem jak jest widno jakiekolwiek poruszanie się wokół akwarium albo robienie coś przy nim wywołuje panikę wśród obsady i gwałtowne chowanie się po kontach.  Czym może być spowodowana owa płochliwość ?

O akwarium:

Start Styczeń 2019

Parametry wody testy JBL

PH - 7,8
NH4 - 0,1
NO2 - 0,1
NO3 - 30

Podmiana wody co tydzień przez ustrojstwo do wody w wielkości 1/4 objętości wody netto 
Kubeł zewnętrzny unimax500 w nim Ceramika 3 kosze + Bioceramax z Aquael 1 kosz 
Prefiltry z gąbkami oraz watoliną oraz w jednym z prefiltrów Purigen 250 ml wymieniony do regeneracji na Purolite 350 ml 
Cyrukator wewnętrzny jakiś chińczyk + Cyrulator z aquaela jakiś 1500 z funkcją napowietrzania.

Obsada
- Rdzawy 15 sztuk
- Saulosi 10 sztuk ( było 15 ...)

Karmienie
OSI - Płatki Spirulina
OSI - Płatki Cichlid
Tropical Soft Line granulki M wybarwiające.

Karmienie rano wieczór małe porcje.

Stan ryb:
Wybarwienie okej brak postrzępionych płetw. Skrzela nie są czerwone. Rybki pełne życia często odbywają tarło. Jeden rdzawy lekko poturbowany blisko oka, zauważyłem dzisiaj. Jeden Saulosi się spasł (jest mega łapczywy)  inne nie mają nadwagi 

Inne informacje:
Akwarium jest w centrum salonu między kuchnią a salonem więc jest na przestrzeni często użytkowanej przeze mnie oraz moją żonę i kota. Płochliwość zauważyłem na przełomie czerwca lipca. Raz po czyszczeniu prfiltrów zapomniałem włączyć głównego filtra na 24h. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to się wyjaśniło :) Spróbuję PH podnieść... Myślałem że przyczyną może być też 24-godzinny przestój filtra biologicznego i zachwianie równowagi w zbiorniku lecz tą są tak małe wartości które zaobserwowałem że raczej mogłbym jedynie szukać przyczyn w PH wody. Jeśli to nie pomoże to fakt okno słońce i cień tego nie wyeliminuję rybki albo dadzą się przekupić albo będą musiały z tym żyć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem pewien, że to nie problem z ze zbyt niskim Ph, większość z nas ma takie lub bardzo zbliżone. Tym bardziej, że sam piszesz o normalnym zachowaniu ryb wieczorem, a dopiero przy ostrym słonecznym świetle ryby stają się płochliwe. Najpewniej masz jakiegoś zestresowanego osobnika i on wywołuje panikę u innych. Z czasem problem powinien robić się mniejszy.

Wytapatalkowane
 

Edytowane przez AndrzejGłuszyca
  • Lubię to 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Ertos napisał:

Parametry wody testy JBL
NH4 - 0,1
NO2 - 0,1

Jeśli to wyniki kropelek, a nie pasków to raczej tutaj jest pies pogrzebany. Coś niedobrego dzieje się z biologą, jeśli masz dodatkowo mlecznawą wodę, to trzeba jak najszybciej wzbogaciać pokłady bakterii. Gdy ryby były przyzwyczajone do niewykrywalnych wartości i nagle skoczyły Ci parametry, objawy mi najbardziej pasują do nadwrażliwości spowodowaną nie tolerowanym już przez podopiecznych stężeniem azotyn.

  • Lubię to 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Xime napisał:

Jeśli to wyniki kropelek, a nie pasków to raczej tutaj jest pies pogrzebany. Coś niedobrego dzieje się z biologą, jeśli masz dodatkowo mlecznawą wodę, to trzeba jak najszybciej wzbogaciać pokłady bakterii. Gdy ryby były przyzwyczajone do niewykrywalnych wartości i nagle skoczyły Ci parametry, objawy mi najbardziej pasują do nadwrażliwości spowodowaną nie tolerowanym już przez podopiecznych stężeniem azotyn.

To prawda, złe parametry wody też mogą skutkować takim zachowaniem ryb, ale pytanie, czy kolega nie popełnił błędu o jakieś "0". Przy takich parametrach Nh3/4 i NO2, NO3 też powinno być chyba wyższe. 

U siebie miałem NO3 ok. 50 i ryby zachowywały się normalnie. 

Edytowane przez pozner
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Xime napisał:

Jeśli to wyniki kropelek, a nie pasków to raczej tutaj jest pies pogrzebany. Coś niedobrego dzieje się z biologą, jeśli masz dodatkowo mlecznawą wodę, to trzeba jak najszybciej wzbogaciać pokłady bakterii. Gdy ryby były przyzwyczajone do niewykrywalnych wartości i nagle skoczyły Ci parametry, objawy mi najbardziej pasują do nadwrażliwości spowodowaną nie tolerowanym już przez podopiecznych stężeniem azotyn.

Wyniki z JBL kropelkowe. Faktycznie też podejrzewam problemy z biologią bo tutaj wspominałem że podczas prac konserwacyjnych prefiltrów wyłączyłem główny obieg wody i zapomniałem o nim na 24h ... Co do wody jest lekko mleczna wieczorem jak tak się przyjrzy na długość akwa ale ten efekt mógłbym ocenić na około 3%-4% procent. Używam purigenu i purolite stale w kuble więc NO3 jest na niskim poziomie stosunkowo. 
 

W ramach eksperymentu przegłodziłem pysie 24h poziom NO2 spadł do wartości 0,05 karmienie wznowiłem wczoraj wieczór i dziś rano jutro zrobię pomiar rankiem i zobaczymy. 

Fakt faktem mój błąd z tym filtrem bo przed tym niedopatrzeniem ryby były o wiele mniej płochliwe prawie wcale... Jak to skorygować ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Ertos napisał:

Fakt faktem mój błąd z tym filtrem bo przed tym niedopatrzeniem ryby były o wiele mniej płochliwe prawie wcale... Jak to skorygować ?

Jeśli NO2 zaczęło spadać to biologia dojdzie do siebie bez dodatkowych wspomagaczy. Karm oszczędnie i kontroluj parametry.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.