Skocz do zawartości

Obsada do akwarium 300L z opcja lekkiego przerybienia


Sprinciu

Rekomendowane odpowiedzi

@Tomasz78Liczenie takie jak w matematyce objętości się nie sprawdzi bo to jest objętość brutto a netto jest 300 :) akwariuim ma oklejone około 5-7cm nie wiem teraz dokładnie bo nie ma mnie w domu jako koronę, w jej połowie s umieszczone wzmocnienia na których położone sa ślizgi do szyb nakrywajacych i poniżej tych szyn 2-3cm kończy się suchy komin, a woda musi być maź 2 cm poniżej wysokości suchego komina aby woda się nie przelała.

Czy w Labidochromis permlut dyzmorfia polega na tym iż samce wybarwiaj sobie czarne pasy a samice nie?

A z Chindongo to chyba ładniejsza jest Mbamba i do tego elongatus byłby w podobnych kolorach ale innym wzorze do pseudothropheus saulosi samców. Chyba że Chindong ma dyzmorfie?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Sprinciu napisał:

@Tomasz78Liczenie takie jak w matematyce objętości się nie sprawdzi bo to jest objętość brutto a netto jest 300 :) akwariuim ma oklejone około 5-7cm nie wiem teraz dokładnie bo nie ma mnie w domu jako koronę, w jej połowie s umieszczone wzmocnienia na których położone sa ślizgi do szyb nakrywajacych i poniżej tych szyn 2-3cm kończy się suchy komin, a woda musi być maź 2 cm poniżej wysokości suchego komina aby woda się nie przelała.

Czy w Labidochromis permlut dyzmorfia polega na tym iż samce wybarwiaj sobie czarne pasy a samice nie?

A z Chindongo to chyba ładniejsza jest Mbamba i do tego elongatus byłby w podobnych kolorach ale innym wzorze do pseudothropheus saulosi samców. Chyba że Chindong ma dyzmorfie?

 

Perlmutt ma samce złociste bez pasów a samice z pasami brązowo białe 

http://www.malawi.si/Malawi/Mbuna/Labidochromis/Labidochromis sp. 'perlmutt'/slides/Labidochromis sp. 'perlmutt' Higga Reef (Sale Sesetdevet) 02.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kawanga i Non-mbuna odpadają na bank. Zbyt mały zbiornik. 

Polit jest niewielki, ale to zadzior i może uprzykszyć życie saulosom w takim zbiorniku. 

Z reszty można by wybrać jeden gatunek i spróbować. 

Iodotropheus sprengerae na pewno będzie dobrym wyborem. 

Cynotilapia zebroides Jalo Reef lub Chindongo elongatus Mphanga również powinny być dobrym towarzystwem, ale samice pewnie nie będą wystarczająco kolorowe dla ciebie. 

Była tutaj mowa o auratusach, które na bank odpadają. Kompromisem jest podobny do niego, mniejszy i spokojniejszy Melanochromis dialeptos. Głowy sobię nie dam uciąć, ale można by spróbować dopuścić ten gatunek po pewnym czasie. Nie jest tak popularny, jak auratus, więc trzeba się trochę postarać o tą rybę. Przy tym połączeniu masz cztery warianty kolorystyczne.

Dla przykładu w moim metrowym zbiorniku pływa Chindongo elongatus Mphanga i Cynotilapia aurifrons Luwino Reef. Samce obu gatunków są terytorialne i dzielą zbiornik 50/50. Nie widzę już osobiście w tym zbiorniku miejsca dla innego gatunku, lub dla kolejnego samca któregoś z tych dwóch gatunków. Czyli sytuacja jest właśnie taka, o której pisał wcześniej kolega Eljot. Takie są realia w tym biotopie. 

 

 

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Sprinciu napisał:

@Tomasz78Liczenie takie jak w matematyce objętości się nie sprawdzi bo to jest objętość brutto a netto jest 300 :) akwariuim ma oklejone około 5-7cm nie wiem teraz dokładnie bo nie ma mnie w domu jako koronę, w jej połowie s umieszczone wzmocnienia na których położone sa ślizgi do szyb nakrywajacych i poniżej tych szyn 2-3cm kończy się suchy komin, a woda musi być maź 2 cm poniżej wysokości suchego komina aby woda się nie przelała.

Na forum podawane są zawsze litraże brutto.  Ale dobrze że sprecyzowałeś to. 

38 minut temu, Sprinciu napisał:

Czy w Labidochromis permlut dyzmorfia polega na tym iż samce wybarwiaj sobie czarne pasy a samice nie?

Jeśli samiec jest dominujący to na odwrót to samica ma pionowe pasy a samiec nie, lub są nie wyraźne. Ale samce stojące niżej w hierarchii lub zdominowane będą kolorystycznie wyglądały jak samice. Ryby zmieniają kolory w zależności od nastroju, pozycji w stadzie, po opuszczeniu swojego terytorium, w zetknięciu z silniejszym osobnikiem itp.

45 minut temu, Sprinciu napisał:

A z Chindongo to chyba ładniejsza jest Mbamba

Nie kojarzę takiej ryby. Chodzi Ci może o labidochromis mbamba?

47 minut temu, Sprinciu napisał:

i do tego elongatus byłby w podobnych kolorach ale innym wzorze do pseudothropheus saulosi samców

Chindongo elongatus spot nie jest podobny do saulosi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jak sama nazwa wskazuje samce są koloru perłowo białego z dodatkiem żółci a nie złociste.
Kolego@Sprinciu możesz jeszcze rozważyć Labidochromisa joanjohnsonae.

Wysłane z mojego LG-H850 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, suricade napisał:

Ja co Ciebie nic nie mam, nie wiem skąd Twoje uprzedzenie do mnie. Nie czytasz tego co ja piszę tylko sugerujesz, że się z Tobą zupełnie nie zgadzam. W żadnym miejscu nie napisałam, że układ  przez Ciebie proponowany nie będzie działał, wręcz przeciwnie:

Agnieszko, ja nigdzie nie napisałem, że jestem oburzony. Nie wiem o co ci chodzi z tym uprzedzeniem. Doceniam twoje posty, chociażby związane z genetyką. Chciałem się po prostu dowiedzieć o tę przesadę :P

5 godzin temu, suricade napisał:

Chodziło o to, że układ z jednym haremem, choćby nie wiem jak dużym, nie spełnia oczekiwań autora tematu, chciał mieć dużo i kolorowo... Czy teraz się rozumiemy?

No i znowu napiszę 😄 i co z tego? Jak ktoś przyjdzie i powie, że chce dużo i kolorowo w 112l to będziemy mu kompletować 3 gatunki? No nie. 1 + 12 to moja propozycja i ją uzasadniłem :)

PS mogą być też dwa małe gatunki i wtedy wielosamcowo. 

Peace! 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, AFOL napisał:

PS mogą być też dwa małe gatunki i wtedy wielosamcowo. 

Peace! 😉

Z tą wielosamcowością to też w rzeczywistości różnie bywa. Zazwyczaj kończy się wielosamcowość, gdy ryby dorastają i zaczynają się tłuc na poważnie. No chyba, że komuś nie przeszkadzają postrzępione płetwy. Druga opcja to taka, że samce niższe rangą są chłopcami do bicia, bez barw. Jeśli się ma konkretny baniak, to można kombinować. Tutaj chyba tylko saulosi można utrzymać z kilkoma samcami. Przynajmniej ja tak to widzę na dzień dzisiejszy. 

  • Lubię to 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tutaj przykład akwa 300L i o taką różnorodność i ilość ryb by mi najbardziej chodziło.

Prawdopodobnie będę się skłaniał ku mieszance Pseudotropheus saulosi + Pseudothropsheus saulosi coral

i do tego ideothropheusy sprengerae

Zastanawia mnie co jeśli do stadka jak powyżej zakładam orientacyjnie liczbę 20-24szt wpuścić np 2-4 Chindongo socolofi? co by się stało? Jak by się to potoczyło?

  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Sprinciu napisał:

A tutaj przykład akwa 300L i o taką różnorodność i ilość ryb by mi najbardziej chodziło.

Na filmiku akwarium i ryby wyglądają pięknie ale zauważ że kolejne filmy tego autora pokazują coraz mniej ryb a po półtora roku w tym akwarium są już paletki i neonki. Przewiduję że w Twoim przypadku będzie dokładnie tak samo. Weźmiesz gatunki jakie chcesz i będziesz miał dużo i kolorowo ale za półtora roku już nie będziesz miał początkowej obsady.

Godzinę temu, Sprinciu napisał:

Prawdopodobnie będę się skłaniał ku mieszance Pseudotropheus saulosi + Pseudothropsheus saulosi coral

A to co znowu za wynalazek? Po co chcesz je mieszać? Zdaje się że nie chcesz mieć ryb podobnych, tylko różnorodnie.

 

Godzinę temu, Sprinciu napisał:

Zastanawia mnie co jeśli do stadka jak powyżej zakładam orientacyjnie liczbę 20-24szt wpuścić np 2-4 Chindongo socolofi? co by się stało? Jak by się to potoczyło?

Potoczy się tak jak napisałem powyżej do filmiku.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.