Skocz do zawartości

Start 150x50x50 pare pytań


Zawa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam w niedlugim czasie zakładam akwa i jest to moje pierwsze malawi, forum poczytałem ale mam parę pytań do znawców na poczatku opiszę że akwa ma mieć lekko mroczny klimat czarna tylnia szyba, dno piasek bazaltowy, kamienie tez coś z czarnego tylko ryby maj być wyeksponowane. Pierwsze- filtracja mam stary filtr tetra ex 700 myślałem zrobić z niego mechaniczny a jaki biologiczny dobrać? jakie wkłady ? i czy przy takim akwa potrzebny jest cyrkulator? zastanawiałem się nad Fluval 307 lub 406  chyba ze macie inne sugestie, nie chciałbym wkładać filtrów wewnętrznych z powodu tylko estetycznych :) Druga sprawa oświetlenie  będę robił pokrywę ze spienionego pcv jakie ledy polecacie? i ile kolorów czerwonych ile niebieskich na białe? gdzies czytałem ze białych ma być 2x więcej niż kolorów ? Trzecie- obsada wiadomo chciałbym kolorowo :) ale po pyski pojade do pana Darka z Żor także myśle że na miejscu mi doradzi jak czytam na forum to polecany jest. Pozdro

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć! Zacznę od ostatniego pytania.. Mam ryby od Pana Darka- dobry wybór, polecam naprawdę 👍Co do filtra tetra ex 700, nie mam go, ale widzę na necie że producent pisze że ma 700l/h.. to zdecydowanie za mało jak na mechanika do Twojego 375 litrowego akwarium - pyszczaki to straszne prosiaki, mechanika potrzebujesz mocniejszego (tak żeby w ciągu godziny przemielił Ci 4-5 x ilość wody w baniaku). Na biologa ten filtr się nada, bo przy biologii nie musisz mieć dużego przepływu. Jesli chcesz iść w kubły to może FX6( dołożysz prefiltr i masz wszystko w jednym), ze swojej strony polecał bym Ci kaseciaka - poczytaj o jego zaletach.

Co do pokrywy i oświetlenia, właśnie jestem na etapie kończenia nowego projektu, polecam zrobić lampę na prowadnicach tak jak w moim temacie (link poniżej). Obecnie mam ledy zamontowane bezpośrednio do pokrywy i sterowanie jedynie na sterowniku w takim wypadku mam - z przesuwną lampą dochodzi sterowanie mechaniczne przód- tył. W Twoim przypadku chęci uzyskania "mrocznego klimatu" i niedoświetlonego tyłu akwa może to bardzo ułatwić uzyskanie takiego efektu.

 

Edytowane przez Mróz
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ZawaTemat przeniosłem do właściwego działu. Jeżeli chodzi o szczegółowe pytania i odpowiedzi to zakładaj  tematy w odpowiednich działach tematycznie. Np.:  odnośnie filtracji w dziale OSPRZĘT itp.

A poza tym witam na naszym forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oki ,czytałem forum wiem ze różne sa działy ale nie chciałem zakładać kilku różnych, no chyba ze tak muszę to zrobię osobne tematy nie ma problemu  :) co do filtra to mam miejsce w szafce pod akwa 30x30cm to mnie troche ogranicza a jakby dać moja tetre jako biologa a dołożyć cos wydajniejszego na mechanika ? nie ukrywam ze złotówki też maja tu znaczenie :) co do oświetlenia to mam już jakiś plan w głowie  na właśnie regulowane listwy tylko nie wiem jak je ułożyć tzn od przedniej szyby dać listwe led zimne białe pozniej listwa z kolorem czy dać RGB następnie listwa z modułami led żeby po zgaszeniu wcześniejszych był mrok i tylko oświetlone punkty?

Edytowane przez Zawa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładaj śmiało w różnych działach. Jak ktoś potem szuka informacji to zagląda do konkretnych działów.

No i prośba...zaczynaj zdania z dużych liter i kończ kropkami. Nie jest to forum językowe ale o pewne zasady chociaż w minimalnym zakresie dbamy:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Start mojego malawi się trochę przesuwa z powodu jakiegoś wirusa w rogówce i niestety tak wyszło tyle co mogłem zrobić to zakupić filtry:
- Aquael ultramax 1500
- Aquael turbo 2000
- Falownik sunsun jvp 132
Plus wykonany przeze mnie stelaż szafki pod baniak profil 30x30x2 taki miałem to robiłem i chyba jako nie liczny zrobiłem stelaż do szafki a nie obiłem stelaż płytami a tylko dlatego ze szafka jest na wymiar miedzy szafa a barkiem :)

Może jutro się uda wykonać tło, chce zrobić tak jakby odlew z odbitymi kamieniami chodzi o to żeby tło było "płaskie" i chce je dać miedzy szybę a ścianę poza akwarium.
Pod akwarium pójdzie pianka 8mm bo akurat taka mam w domu, a do środka pianka pod panele 3mm i na to spienione pcv 3mm z tego co wyczytałem na forum to lepiej pianka jakby się piasek dostał pod nią a pcv lepiej rozłoży ciężar kamieni wiec to połączyłem :)
Belka oświetleniowa zrobiona na modułach samsung 9000k 16 sztuk + 8 RGB .
Teraz czekam na pcv żeby zacząć składać pokrywę i tu od razu pytanie czy dajecie jakiś wentylator w pokrywach ?
Wszelkie porady, opinie pozytywne czy negatywne mile widziane. Pozdro

IMG_20191025_114859.jpg

IMG_20191025_130522.jpg

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak zrobię dam dwa wentylatory, jeszcze takie pytania mam:
-jaką grzałkę na takie akwarium ?
-miedzy pokrywę a szybę dajecie jakieś uszczelki? Czy pokrywa leży bezpośrednio na szkle?
-jaki blat pod akwarium? płyta wiórowa wystarczy? jaka grubość?

I teraz mi doradżcie w sprawie piasku chciałem czarny ale przeglądając galerie w poszukiwaniach inspiracji widze ze praktycznie każde akwarium ma biały jak jest z utrzymaniem czystości na białym piasku? Z tego co czytam to pyszczaki strasznie świnią stąd moje pytanie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałam tło poza akwarium i jest to mało praktyczne. W zasadzie nie da się tego połączyć na stałe z szybą, tworzą się na niej zacieki od wody, dostaje się kurz i nie wygląda to ładnie. Lepszym rozwiązaniem będzie naklejenie folii na szybę od zewnątrz, spienione PCV do wnętrza, lub jeżeli chcesz imitację skały, tło typu tapeta.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki problem jest z wklejeniem korony na stałe silikonem? Miałem tak w Juwelu i nic nie ciekło, nie kapało i żadnych zacieków nigdy nie miałem, poza tym nigdy nie mialem potrzeby zdejmowania korony. Teraz realizuję nowy projekt, koronę będę robił sam i na pewno wkleję ją na stałe.

 

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Że szkła... małe akwarium z otworami na 3 rury obsmarkalem pianka i okleiłem styropianem... na to ceresit 
    • @crav z czego budowałeś u siebie komin?
    • W najbliższą sobotę (29 czerwca) około południa planuje ,,wycieczkę" po ryby do Sebastiana z Tanganika Konin - jestem już umówiony na konkretną godzinę.  Może ktoś z Warszawy lub okolic chcę się zabrać bo ma w planach uzupełnienie obsady lub inne swoje powody (zobaczenie hodowli czy rozejrzenie się za rybami ,,na przyszłość"). Termin dość bliski, ale jak coś proszę pisać tutaj lub w wiadomości prywatnej na forum.
    • Zobacz na tym forum https://klub-tanganika.pl/forum/
    • Wertykalny by zrobił, ale będę na niego patrzył tylko jak będę wchodził do akwa 😁 Mam tam jakiś metr wysokości.
    • A jak wysoko będziesz tam miał. W wyobraźni zobaczylem na pozostałych 3 ścianach, ogród wertykalny zasilany oczywiście wodą z baniaka. Poza fajnym efektem uzyskasz w ten sposób dodatkową filtrację. Jedyny minus to to, że tylko Ty będziesz to oglądał😉
    • Tutaj jest trochę inna sytuacja, bo zbiornik jest z betonu i nad zbiornikiem mam przestrzeń, którą będę się do niego dostawał (wyłączona zamknięta przestrzeń do której będzie dostęp tylko z jednej strony). Jak będę robił izolację w zbiorniku, to zrobię też całą górę więc samo skraplanie nie jest mi straszne, ale chętnie odzyskałbym to gorące, wilgotne powietrze, które będzie się nad wodą gromadziło.
    • Cześć. Na sam początek chciałbym zaznaczyć, że mam już jakieś doświadczenie w hodowli ryb w akwarium - od plus minus 6-7 lat interesuję się tym mniej lub bardziej, jednak nigdy nie miałem akwarium z rybami z Malawi lub Tanganiki - co zresztą powinno przykuć moją uwagę dużo wcześniej ze względu na to, jak twardą wodę mam w kranie - nie jestem teraz w stanie przytoczyć z pamięci parametrów, a zrobić testu nie jestem w stanie ponieważ mam najprawdopodobniej przeterminowane testy, ale wiem, że generalnie pH, kH i gH jest bardzo wysoko. Po napisaniu wstępu przejdę do problemu z którym się spotykam - mam akwarium 80cm x 40 cm x 40 cm - (długość x szerokość x wysokość) i chciałbym zagospodarować je głównie dla muszlowców - nie chciałbym doprowadzić do "przepełnienia" akwarium rybami, a samemu nie byłem w stanie znaleźć innych współtowarzyszy muszlowców (w postaci innej niż ryby) w naturze. Akwarium chciałbym urządzić jak najbardziej zgodnie z naturą, filtracja będzie kubełkowa - kubełek całkiem sporej pojemności i przeznaczony do akwarium dużo większego - na stronie producenta jest napisane że do +- 300-400l akwarium. Nie jestem w stanie zdecydować się na to, jaki gatunek z grupy muszlowców chciałbym hodować w akwarium - jest ich dosyć sporo a samemu nie umiem znaleźć źródła, gdzie mógłbym w prosty i czytelny sposób porównać to, jakie warunki potrzebują do życia. Akwarium z tego, co zdążyłem się dowiedzieć, powinno być w miarę wystarczające pod względem litrażu, a dokładniej rzecz biorąc pod względem wielkości dna, bo głównie o to tutaj się wszystko rozbija - tak jak w przypadku pyszczaków czy pielęgnic. W każdym bądź razie, z góry dziękuję za jakiekolwiek nakierowanie na to, co mógłbym zrobić, jak urządzić akwarium czy jakie muszlowce mógłbym w swoim akwarium hodować, a także przepraszam, jeżeli gdzieś na tym forum taki temat się już przewijał.
    • Kiedyś policzyłem parowanie i przy 25 stopniach (temp. powietrza i zbiornika - akwarium nieogrzewane; odkryte 20 cm pokrywy; efekt podobny jak przy zdjętej) i wilgotności 37% (zima) - było to ok. 180 g/h. Przy 4,5x większej powierzchni u ciebie nie przekroczy 0,8 kg /h. Przy zamkniętej pokrywie wewnątrz zintegrowanej pokrywy pleśniało - wolę wymianę tego powietrza. U mnie to podniesienie wilgotności wewnątrz domu  ok. 10 %. Parowanie tej wody to moc ok 120W !
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.