Skocz do zawartości

Akwarium netto i brutto


pozner

Rekomendowane odpowiedzi

11 godzin temu, pozner napisał:

 Nawalenie kamieni bez składu i ładu nie ma sensu.

Co więcej, nawet piękna dla oka aranżacja wcale nie musi oznaczać dobrego samopoczucia ryb.
Gdzieś niedawno była również dyskusja na ten temat (szukałem ale nie potrafię na szybko odnaleźć), że zbyt małe i gęsto ułożone skupiska kamieni może i ładnie wyglądają, ale nie stanowią schronienia i rewirów zwłaszcza dla dorosłych ryb.
Jest to tylko schronieniem dla narybku, co wcale nie jest korzystne (no chyba że tego chcemy).
O ile pamiętam była też mowa o tym, aby zadbać o to żeby wlot do jam/jaskiń miał wylot z drugiej strony.

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, suricade napisał:

Pominęliście jeszcze kwestie piasku. Do niedawna byłą moda na sypanie workami. Aktualnie na szczęście się to zmienia. Gruba warstwa piasku w zasadzie nic nie daje a zabiera miejsce wodzie.

Dlatego u mnie nie będzie piasku. Ciekaw jestem zachowania ryb. 

1 godzinę temu, Limak86 napisał:

Czyli konkluzja może być następująca: Nie da się stworzyć "matematycznego" algorytmu, który da nam idealny wynik. Wszystko zależy od wyczucia, intuicji właściciela i parametrów każdego indywidualnego akwarium oraz jego obsady.

Dokładnie, dlatego założyłem ten temat, gdyż suche wyliczenie akwarium brutto i netto jest mylące. Wracając do mojej analogii, jeśli regał, kanapy i inne sprzęty ustawimy na środku salonu, zupełnie od czapy, to nasze poczucie przestrzeni będzie zaburzone, będziemy mieli wrażenie ciasnoty. Ale gdy te same meble ustawimy sensownie, nie odczujemy ograniczenia powierzchni. Paradoksalnie akwaria z tak tu wyśmiewanymi garażami mogą być lepsze dla ryb, niż konkursowe akwaria w aquascapingu. Sztuką jest znalezienie równowagi, ale nie powinno się kierować suchymi wyliczeniami kilogramów i objętości skał. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, suricade napisał:

Pominęliście jeszcze kwestie piasku. Do niedawna byłą moda na sypanie workami. Aktualnie na szczęście się to zmienia. Gruba warstwa piasku w zasadzie nic nie daje a zabiera miejsce wodzie.

A tu się nie do końca zgodzę pomijając + biologiczne to widok koparek podczas budowy niezastąpiony :) 

25 minut temu, pozner napisał:

Dokładnie, dlatego założyłem ten temat, gdyż suche wyliczenie akwarium brutto i netto jest mylące.

Nie tyle mylące co nie należy go traktować jak wzorca z Sevres od którego nie ma odstępstw.

30 minut temu, pozner napisał:

Sztuką jest znalezienie równowagi, ale nie powinno się kierować suchymi wyliczeniami kilogramów i objętości skał. 

I to jest najlepsza konkluzja, akwarystyka to nie matematyka :)

28 minut temu, pozner napisał:

Dlatego u mnie nie będzie piasku. Ciekaw jestem zachowania ryb. 

Nie będą kopać ;)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, eljot napisał:
2 godziny temu, suricade napisał:

Pominęliście jeszcze kwestie piasku. Do niedawna byłą moda na sypanie workami. Aktualnie na szczęście się to zmienia. Gruba warstwa piasku w zasadzie nic nie daje a zabiera miejsce wodzie.

A tu się nie do końca zgodzę pomijając + biologiczne to widok koparek podczas budowy niezastąpiony :)

Biologia biologią, ale czy te kopanie ma coś wspólnego z naturalnym zachowaniem pyszczaków? Może się podobać, ale czy jest naturalne? Sporo filmów z jeziora obejrzałem i na żadnym nie zaobserwowałem takich zachowań. Po co kopią i czego chcą się dokopać? Może śmieszne pytanie, ale czy ten widok kopiących pysiów jest naturalny? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, pozner napisał:

Paradoksalnie akwaria z tak tu wyśmiewanymi garażami mogą być lepsze dla ryb, niż konkursowe akwaria w aquascapingu. Sztuką jest znalezienie równowag

Są lepsze dla ryb, sam robiłem wystrój z dużych płaskich kamieni i płyt granitowych wyciskając z ograniczonej powierzchni akwarium maksymalną ilość kryjówek w ten sposób często miałem dobrze funkcjonującą wielosamcowość w danym gatunku. Ponadto płaskie kamienie mniej miejsca zajmują a co za tym idzie wyciskałem przez to maksymalny litraż dzięki czemu mogłem mieć więcej ryb, gatunków. Również daje to dużo miejsca do pływania.

Akwarium ma być ładne dla opiekuna i przede wszystkim jak najbardziej funkcjonalne dla ryb a nie na wystawę i pochwalenie się widowni.

Aranżacja typu dno jeziora z dużymi bryłami głazów jest dobrze funkcjonalna dla ryb tylko w dużych minimum ponad tysiąclitrowych zbiornikach.

44 minuty temu, pozner napisał:

Tak na marginesie, takie będzie u mnie dno. 

No to spodziewaj się ogromnej ilości narybku.

 

59 minut temu, pozner napisał:

Dlatego u mnie nie będzie piasku. Ciekaw jestem zachowania ryb.

Nie będą kopały. Odpadnie Ci obserwowanie jednego z ciekawszych zachowań.

Co do piasku to kolejny mit że trzeba go stosować. Ja zawsze miałem żwir, ryby tak samo jak w piachu kopią w nim, nie jest to tak zabawne jak kopanie w piasku ale też stanowczo daje radę. Ponadto z piachem jest więcej problemu. Żwir działa jak ogromne złoże filtracyjne na całej powierzchni dna, odchody w chodzą w żwir a w piach nie i trzeba je wyławiać bo brzydko wyglądają zalegające odchody które wzbijają się w toń wody jak tylko są zruszone.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.