Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
13 godzin temu, Lukasz22 napisał:

Pytal się czy ma to byc akwarium ozdobne czyli takie ze jak beda male , jesli jakies przezyja to nie beda nadawaly się do odsprzedania itd. sam polecil te gatunki i ze ogolnie wpuscilby okolo 100 ryb. Sam wyslal mi filmik gdzie w 600l bylo sporo wiecej ryb co prawda nie wygladalo to rewelacyjnie , ale tez nie bylo miejsca na agresje itd. poniewaz bylo przerybione zbyt bardzo . Ja osobiscie chcial przerybione ale z umiarem. Ja zdaje sobie sprawe ze najlepiej to wpuscic do takiego baniaka 5-6 gatunkow max i to powiedzmy o jednym temperamencie i upodobaniu zywieniowym , ale po prostu nijakie ryby mi się nie podobaja ... Chcialem sporo i kolorowo :D Widze ze chlopcy sporo pomagaja w dziale obsada i mysle ze dojdziemy do koncowej obsady. Szczerze to nie patrzylem na inne gatunki niz ma Pan Darek poniewaz chcialem wziac z jednego zrodla calosc obsady dlatego tez gatunki ktore sa polecane w dziale obsada nie bralem po prostu pod uwage, ale nie mowie ze nie moga byc poniewaz poszukac zawsze mozna zrodla gdzie je dostane. 

Kontrolowane przerybienie trudno jest utrzymać. Jeśli miałeś już inne pielęgnice to zdajesz sobie sprawę jak trudno jest je wyłapać, najczęściej kończy się to przemeblowaniem w akwarium. Lepiej jest mieć mniej ryb i widzieć ich naturalne zachowania niż patrzeć na dworzec kolejowy gdzie wszyscy poruszają się chaotycznie. 

Kolorowo będziesz miał, pobawisz się światłem, uwypuklisz kolory ryb i będzie wielkie Wow. 😉 

  • Lubię to 2
Opublikowano

Może macie rację dlatego idąc tym tokiem chciałbym po jednym gatunku z typu jasne , niebieskie, żółte, jeszcze inny kolor , paski , ciemne . Może to być ciężkie do zrobienia ale myślę że się uda

Opublikowano

Pewnie powiem coś czego tutaj nie powinno się mówić ale nie poddawaj się. Wiem, że ładnie poukładane haremy wyglądają super. Obserwujesz jak rodzą się młode, nabierają wigoru i coraz to częściej wypływają na otwarte wody. No i brawo. Ale pamiętaj, że pyszczaki to bardzo temperamentne ryby i miesiąc, dwa będzie spokój by pewnego dnia raptem komuś coś odbiło i stał się terrorystą, który gania całą załogę. Dlatego też przy takim litrażu nie głupi jest pomysł zakupienia większej ilości gatunków aby po czasie przekonać się, że może ten gatunek jednak mi się nie podoba albo jest na tyle agresywny, że trzeba się go pozbyć. Nie nastawiaj się od razu, że będą takie gatunki i koniec. Ja bym poszedł w mbunę ale w większej ilości gatunków. Ryby zdecydowanie mniejsze niż non mbuna więc można dać ich więcej. Porozmawiaj jeszcze raz z Panem Darkiem i powiedz otwarcie jakie są Twoje wymagania. Zaznacz, że ma być kolorowo z ewentualną późniejszą redukcją. Nic nie ukrywaj i wiedząc jakie doświadczenie ma Pan Dariusz coś sensownego dobierze.

Opublikowano
W dniu 17.07.2019 o 08:53, Lukasz22 napisał:

WIdzialem w innym temacie ze byl wspomniany Pan Darek wiec planuje zakup u Pana Darka Gaża z Zor z nim prowadze rozmowe na temat obsady. 

Darek dobrze Tobie doradzał obsadę z mniejszą ilością gatunków,więc na Twoim miejscu szedłbym za jego radą.

Decydując się na więcej gatunków,po czasie sam dojdziesz do tego,że 12 gatunków to za dużo na ten litraż,i będziesz kombinował,co zrobić z nadmiarem ryb,a to też wiąże się z ich wyławianiem z zbiornika,oraz stresem pozostałych.

Lepiej iść np. w 6-7 gatunków i cieszyć się z naturalnych zachowań ryb.

18 godzin temu, Lukasz22 napisał:

Ja zdaje sobie sprawe ze najlepiej to wpuscic do takiego baniaka 5-6 gatunkow max i to powiedzmy o jednym temperamencie i upodobaniu zywieniowym , ale po prostu nijakie ryby mi się nie podobaja ... Chcialem sporo i kolorowo :D 

Jeśli chodzi o kolorową obsadę to decydując się na max 6-7 gatunków jest to do ogarnięcia,także tym bym się nie martwił ;) 

Opublikowano

Panowie tak z innej beczki. Cyrkulacja u mnie wyglada tak jak na rysunku i zdjeciu w kolorach niebieskich czyli wylot wody jest po lewej stronie tak 20 cm od tylnej sciany i skierowany jest po skosie na przednia szybe , natomiast cyrkulator mam ustawiony po prawej stronie tak 10cm ponizej tafli wody i skierowane troche na tylna szybe i w dol . Chcialem dodac jeszcze jeden slabszy cyrkulator aby ruszal odchodami i chcialem go dac z przodu akwarium (zastawilbym jakims duzym kamieniem) i teraz pytanie z ktorej strony go dac ? Zastanawialem się aby dac go po prawej tak jest ten cyrkulator co widac na zdjeciu tylko dac go z przodu powiedzmy tak 10cm od przedniej szyby aby pchal wode po dlugosci przedniej szyby jak najblizej dna . Tylko pytanie czy tak moze byc , czy nie zrobie zle jak bedzie to w przeciwnym kierunku niz leci woda z wylotu pompy ? Co prawda wylot z pompy jest na gorze i raczej to nie koliguje bo cyrkulator pchalby wode na dnie akwarium. Prosilbym o komentarz . 

 

P.S na niebiesko pokazane jest to co mam aktualnie , a na czerwono ten dodaktowy cyrkulator.

Inked20190716_150058_LI.jpg

Bez tytułu2.png

Opublikowano (edytowane)

Komin mam tam gdzie wylot czyli po lewej stronie , dlatego też odsunalem wylot od komina tak z 10cdm bo zrobili mi tak że był zaraz za kominem i wydawało mi się że wplywa do sumpa cześć wody która przed chwilą z niego wyplynela przez wylot . Zastanawiam się czy jeszcze dalej nie wysunac wylotu ku przedniej szybie i tak będę miał koronę która tak z 7cm będzie zachodzicm na szybę to chyba przkryje wylot.

Edytowane przez Lukasz22
Opublikowano (edytowane)

Wylot z pompy ustaw przy tylnej szybie tak, aby pompa dmuchała na wprost do prawego rogu. Cyrkulator zamontuj poniżej grzebienia, mniej więcej w połowie szerokości zbiornika. Ustaw kierunek strumienia delikatnie na tylną szybę, w poziomie. Woda będzie opływać cały zbiornik do okoła, czyli wracać będzie przy dnie, od frontu i wymuszona cyrkulatorem w górę, prosto do grzebienia.

Na początku kombinowałem z dwoma cyrkulatorami, ale ten sposób zdał egzamin bardzo dobrze. 

Edytowane przez przemo-h
  • Lubię to 2
Opublikowano (edytowane)

Przesylam zdjecia , dobrze rozumiem zeby wylot ustawic za krotsza scianka komina i na tej samej cyrkulator , wtedy najwiecej wody bedzie wplywac przez ta szersza scianke komina czyli z przodu. 

Inked20190716_150058_LI4.jpg

20190720_080531.jpg

W takim ustawieniu jak wyzej jesli dobrze zrozumialem to wtedy moge dodac ten 2 cyrkulator z prawej strony na dole przy dnie . On jest malutki bo to jebao rw-4, mam do szkoda nie wykorzystac zeby lezal w szafce. Na czerwono zaznaczony ten malutki rw-4

InkedInked20190716_150058_LI422.jpg

Edytowane przez Lukasz22

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
    • Zabawa z żywicą a502ps: https://forum.klub-malawi.pl/topic/21578-jak-używać-purolite-a520e/page/13/#elControls_394430_menu Zwiększyłem podmianę wody do 7,7l/h (140% tygodniowo). Fosforany po tygodniu spadły do 0,8ppm. Przez tydzień pracował dodatkowo filtr 1 mikron na drugiej pompie. Woda czysta, ale przy ciemnym pokoju - widoczna mgiełka w skupionych stożkach światła z ledów wzdłuż akwarium. Wystarczy zapalić światło w pokoju by  znikła. Najwyraźniej to granica związana z samą wodą kranową (nadal idzie przez filtr ceramiczny, który powinien wyciąć wszystko powyżej 0,3 mikrometra) i filtracją biologiczną/karmą. W planach pozostawienie większej podmiany niż 1,2 l/h (20% tygodniowo przez ostatni rok).
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.