Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)
1 godzinę temu, iquitos68 napisał:

A ja proponuje sprawdzoną metodę we wszytkich biotopach do walki z sinicami zwalczająca przyczynę a nie skutek - absorber PO4.

Nie zgodzę się z takim stwierdzeniem , że abosrber likwiduje przyczynę a nie skutek. Wg mnie likwiduje ( skutecznie) ale skutek czyli PO4.  Fosfor sam w sobie nie jest przyczyną. Przyczyną jest jego stężenie ( fosforu)  np. w pokarmie  suchym , mrożonym , powodujące go resztki organiczne . Wskutek tego fosfor gromadzi się w wodzie a tak naprawdę co jest bardzo niebezpieczne  to w naszym przypadku w piasku  ( podłożu). Dlatego pod pojęciem "usuwanie przyczyny) rozumiem  co innego .

Edytowane przez AndrzejGłuszyca
  • Lubię to 1
Opublikowano

Włąśnie też myślałem o tym, co @AndrzejGłuszycapowiedział, tzn. o zmianie pokarmu. 

Ja karmię tylko i wyłącznie NatureFood'em (4 różne rodzaje) i fosfor oraz NO3 mam bez żadnych zabiegów na znikomym poziomie. 

Na opakowaniu również się chwalą tym, że formułą ich pokarmu jest dopracowana tak, by zostawiać jak najmniej odpadów po jedzeniu i że wystarczy połowa porcji tego, co normalnie się daje, choć nie wiem ile z tego jest gadki reklamowej. Jak był u mnie twórca mojego szkła to był zaskoczony, że żywię ich jak szlachtę ,wiec nie wiem.

  • 1 miesiąc temu...
Opublikowano

Dwa dni po ostatniej podmianie 30% wody którą robię co dwa tygodnie sinice powróciły. Już doświadczony od razu zastosowałem zaciemnienie zbiornika (pewnie przez trzy dni). Ale ciekawa sprawa. NO3 przed podmianą 20ppm po podmianie 20ppm. Sinicom to nie przeszkadzało. Zastanawiam się co zrobić jak się z nimi uporam. Może jeszcze zmniejsze podmiany wody do 20% co dwa tygodnie co jeszcze podniesie mi NO3?

Opublikowano

U siebie po delikatnym ataku sinic zaciemniłem akwarium na 6 dni. Po tym czasie świecę normalnie w godzinach 9-21 jedną świetlówką Sylvania Aquastar T8 30W (akwa 120x40x40), podmian nie robię już 10 dni po zaciemnieniu i jak na razie sinic nie widać (NO3 25, PO4 0,30). 

Jak coś się zmieni na pewno napiszę.

  • Lubię to 1
  • Andrzej Głuszyca odpiął/ęła i podpiął/eła ten temat
  • 4 tygodnie później...
Opublikowano

Niestety dotychczasowa walka z sinicami nie przynosi skutku. NO3 utrzymuję na poziomie 30 ppm. Jedyne co pomaga do bardzo silne zaciemnienie zbiornika, ale ile tak można. W związku z tym muszę przejść do bardziej radykalnych działań. Do wody pójdzie chemia w postaci Blue Exit firmy easy-life. Później spróbuję poszukać przyczyny nawrotów tych bakterii.

 

Opublikowano

Wiem, że to nie temat o sinicach (admin Sorry), ale sam zwalczyłem sinice chemią z linku we wcześniejszym poście. Działanie tego specyfiku rewelka (jak na razie). Sinic nie mam już od 2 tygodni. Dodatkowo stosuję Phosguard Sachema na eliminację PO4 z wody, jednocześnie pakuję roztwór azotu w celu podniesienia NO3 i utrzymania na poziomie 30mg oraz daję nawóz Mikro w celu odbudowania glonów. Dodatkowo walę światła 2x 30W T8 biała z odbłyśnikami 865 12h/doba.

  • Lubię to 1
  • 2 tygodnie później...
Opublikowano
W dniu 16.08.2019 o 19:04, iquitos68 napisał:

Do wody pójdzie chemia w postaci Blue Exit firmy easy-life.

Niestety środek Blue Exit nie pomógł na sinice. Już w sklepie gdy go kupowałem to usłyszałem, że trzeba wyłączyć światło żeby przyniósł dobry efekt. Jak dla mnie środek na sinice przy którym trzeba wyłączyć światło to lipa, bo w sumie i bez niego można wyłączyć światło i sinice znikną.

Pomierzyłem parametry i ten specyfik nie spowodował zachwiania biologią (jedyne co dobre). Teraz podmiana wody 20% i przerwa z chemią (zdrowie ryb najważniejsze). Oświetlenie zostawiam zredukowane ale świecące (średnio 20% wydajności 100 szt. ledów 9000k 10h potem RGB 8 h. Zasłony na balkon zawsze mocno zasłonięte. 

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.