Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

I taka byla moja wtorna propozycja, ze aulonki i yellow ale powiedziales ze moga sie krzyzowac...A wiec moge jacobfreibergi i stuartgranti z yellowkami wsadzic?Bo rozumiem ze o to krzyzowanie to chodzilo miedzy auloncami!


A wiec yellowki i hongi odpadaja razem, musze wybrac jednego :? Chyba hongi...


I glupie pytanie teraz, Labidochromis sp. mbamba za agresywna jest do nich prawda?(mowie o I kombinacji z hongi, ale juz bez yellowow)

Opublikowano

:D twoja propozycja ta druga była inna ... Ty chciałeś mieć dwa gatunki aulonek a ja mówie o jednym gatunku z yellow i dodatkowo jednym gatunkiem który wymieniłem.


Mbamby nie są agresywniejsze od Hongi mogą być zamiast nich lub obok nich.


Jeżeli tego nie zrozumiałes tzn że niestety już sobie nie poradzisz a każda rada będzie za trudna :wink:


Temat uwazam za wyczerpany gdyż ja juz jestem wyczerpany ;).


Pozdrowienia Ptaq-u.

Opublikowano

No sorry ale napisales aulonki i yellow a to brzmi jak liczba mnoga...Dlatego tak pomyslalem...OK, temat niech bedzie wyczerpany, po tym co tu przeczytalem i mi poradziliscie to chyba sie zdecyduje na:


hongi, zebroides, msobo i mbamba...Ale jeszcze przeanalizuje

___________________________________________________


POZDRO dal Was ze wam sie chcialo odpisywac takiemu cieniasowi z tej dziedziiny ale pomogliscie mi, Bog Wam to wynagrodzi :)

Opublikowano
chyba sie zdecyduje na:

hongi, zebroides, msobo i mbamba...


...4 strony tłumaczenia i efekt jak widać.. Jak to się uda w 240 litach, to będę mocno zdziwiony...

Ale jeszcze przeanalizuje

chyba nie wierzymy...

Opublikowano

Wiesz co Kisor, przesledz sobie ten temat od poczatku i dpoiero pisz, ale cos bardziej sensownego! Nie chodzi mi tu o porady ksiazkowe ze mozna trzymac 10 cm ryby na 1000l(ironia jakbys nie wiedzial)...sami pisaliscie ze nie wszyscy sie stosuja do tych porad, a jakbym umiescil te 4 gatunki w (1+3) to i tak nie jest najwiecej...(przyklad Jasia) I zebys wiedzial ze jeszcze przeanalizuje, ku twemu zdziwieniu...Tylko nie piszcie zaraz ze sie obrazam czy cos bo to ze jeszcze pisze juz jest z mojej strony nie wiem czym, silna psychika chyba, heh :)

Opublikowano
Tylko nie piszcie zaraz ze sie obrazam czy cos bo to ze jeszcze pisze juz jest z mojej strony nie wiem czym, silna psychika chyba

To czym w takim razie jest to, że inni tu jeszcze piszą :?:


Dziwisz się, że ludzie różnie trzymają ryby... co w tym dziwnego :?: Jedno wolą siedzieć dłuższy czas przy zbiorniku i wyszukiwać ryby pomiędzy skałami, patrzeć na ich naturalne zachowania (nawet, jak jednym z nich jest chowanie i płochliwość), a inni lubią kolorowe akwa, z tłumem ryb.


Wszystko zależy od Ciebie. Jednak w obu przypadkach musisz pamiętać, że nie można nawpuszczać sobie byle czego. Obsadę powinieneś ustalić raz na dłuższy czas. To nie jest zabawa, że możesz eksperymentować bez żadnych ograniczeń, czy interpretować opisy po swojemu. Przede wszystkim musisz rozróżniać, czy ryby żywią się glonami i przy okazji znajdującymi się w nich "żyjątkami", czy też wyszukują skorupiaków pośród glonów. Opisany wcześniej przykład z ziemniakami i stonkami jest tu jak najbardziej na miejscu. Poza tym dokładniej czytaj fragmenty opisów ryb, mówiące o agresji. Nie możesz napakować 4 silne, agresywne i wybitnie terytorialne gatunki do 240l. Przerybienie nie działa w tą stronę, że pakujesz co się da, byle agresja rozkładała się na kilkadziesiąt ryb.

Nie mówię, że nie czytasz w ogóle, ale przed założeniem zbiornika, uzupełnij jeszcze wiedzę.


No i jeszcze jedno. Postaraj się być choć trochę konsekwentny. Jak mówisz jedno, to nie zmieniaj zdania co kilka godzin. Pamiętaj, że ryby nie lubią częstych zmian. Lepiej dokładnie coś przemyśl i jak już się zdecydujesz, to się tego trzymaj.

Opublikowano

Ja chciałem tylko dodać małe conieco .. apropos niektórych zbiorników klubowiczów które ni do końca trzymaja się głoszonych przez nas zasad. Istnieje różńica pomiędzy hodowca, który od lat trzyma Malawi, obserwuje i zna swoje ryby, i stopniowo wprowadza kolejne gatunki, dochodząc do takich czy innych rezultatów, a pomiędzy nowoupieczonym akwarysta, który zalewa zbiornik woda i wpuszcza na dzień dobry ileśtam dziesiąt ryb i ileś tam gatunków. Oczywiście dopuki ryby będą młode, będziesz patzryl na swoje akwarium zadowolony z siebie szydząc że sie mąrzyliśmy .. wiem bo sam tak zrobiłem kiedy pierwszy raz zetknąłem się z klubem, jednak gdy ryby zaczną dorastać nie zapanujesz nad tym.

Zmierzam do tego, że niedoświadczony Malawista powinien w miare mozliwości trzymac się wspomnianych kanonów, a wraz z nabieraniem wiedzy i wyczucia można je ewentualnie naginac. Nagięcia te jednak ida w rózne strony. Ja na przykład mażę o akwarium 500 litrów z jednym gatunkiem .... Po prostu doświadczenie w hodowli to jest coś czego sie nie da ani wyczytać z książek, ani wypytac na forum.

Dla przykładu, wszystkich nawołujemy do robienia testów wody, do monitorowania poziomu pH, No2, No3, TWW i tp, jednak wielu z nas testy robi bardzo rzadko ... ale powód jest prosty, wielu z nas spogladaąc tylko na ryby, na ich zachowanie, na ich kolory, wiemy że cos jest nie tak i dopiero wówczas sięgamy po testy. Jest to jednak coś do czego dochodzi sie po latach.


Nie rozumiem tez dla czego tak bardzo chcesz mieć więcej gatunków w tej 240tce. Ja wiem że te ryby sa piękne i kolorowe .. ale oprócz urody kochay je za ich zachowanie. Im mniej zarybione jest akwarium, tym ciekawsze zachowania wykazują ryby. Powód prosty, maja przestrzen bardziej zbliżona do naturalnej. Jak pilnowac terytorium, jeśli ryby sa jedna na drugiej ... samiec wówczas poddaje się, bo jedyne terytorium na jakie moze liczyc to ta przestrzeń jaka zajmuje jego ciało. Jednak jesli w akwarium 240 litró masz na przykład 12 ryb, z czego 2 samce, i kady z nich obejmuje obszar po przeciwnych stronach akwarium, i robią eskapady na wzajem do siebie, i walcza o samice, kopia gniazda w piasku strosza płetwy, nabierają tak głebokich kolorów o jakich w przerybionym akwarium nie masz co marzyc ...


Pozdsumowując: wiedza książkowa nie zastąpi praktycznej, a akwarium im mniej zarybione tym fajniejsze.

Dla przykładu na targach w weekend mieliśmy akwarium 540 litrów w którym pływało 12 ryb 3 gatunków.


Kot.

Opublikowano

mateuszt, ja sie wcale nie dziwie tylko jak ktos mi mowi ze za duzo to podaje przyklad ze wielu z was tez tak ma! Uwazam ze starykot powiedzial madra rzecz i uzasadniona ze im mniej tym lepsze zachowanie, ale 16 rybek i 4 gatunki to nie jest wielka zbrodnia(nie mowcie ze moge robic co chce i moge wrzucic nawet 10 gatunkow)...Ja tez nie chce miec akwa zeby tlyko popatrzec na kolry rybek ale zeby sie dobrze czuly...nie wiem, bo jedni uwazaja ze to na granicy drudzy ze juz po za nia :/(mowie tu o ilosci) trudno, jeszcze pomysle...No i mateuszt chyba jeszcze powiedzial ze obsada na dluzszy czas...I ja sie z tym zgadzam tylko moje rozne pomysly nt. obsady biora sie z tego, ze te zle odrzucacie...ja podaje mozliwosci zebyscie pomogli mi wybrac odpowiednia! Jesli znowu chodzi o pokarm to kombinacja tych rybek jest pd tym wzgledem dobrana...Wlasciwie przed zalaniem i kupnem rybek powstrzymuje mnie juz tylko ta sporna ilosc...Czy rezygnacja z hongi czy mbamby czy jednak obydwa ? :) Zobaczymy jeszcze...

Opublikowano

widzisz. Nie znasz tych ryb i patrzysz na nie na razie jak na tak samo temperamentne. Dla Ciebie nie ma jeszcze rożnicy między obsadą saulosi, rdzawy, maingano i yellow po 4 ryby w akwarium 240 litrow (cudem jest trafic takie uklady lub kupic wiecej i upchnac komus kilka nadmiarowych samcow), a hongi, zebroides, mbamba i msobo po tyle samo ryb. Jedyne co wiesz, jak powiemy Ci, że są zbyt agresywne i terytorialne, to to, że może być trudniej. Wiesz że są agresywne, ale nic poza tym, nie widziałeś jak walczą takie ryby, jak samce leją samice, jak jedna ryba, z braku miejsca w akwaroium zostaje na śmierć zaszczuta w ciągu pół dnia. Już z łagodnymi ( a właściwie mniej agresywnymi) gatunkami są czasem jaja, samce wydłubują sobie oczy, zamęczają samice, wyrywają sobie łuski, strzępią płetwy. Raz ryba wyzdrowieje, raz nie... I o to nam chodzi. U nas często jak ktoś ma więcej niż mówią regułki, to połowa obsady jest np, młodsza, wprowadzona później. Gdy dzieje się źle, to wiemy jak na to reagować, co zmienić, żeby było lepiej (mniej źle). A Ty tego nie wiesz, bo nie masz doświadczenia, a pisałeś, że chcesz dać takie gatunki, że zgony są bardzo prawdopodobne. Chcesz wyciągać trupy z wody?

Dobre to, że chcesz odjąć 1 gatunek i powiem Ci, że może być tak, że i to będzie za mało! Ale tego się ew, dowiesz, jak ryby będą dorosłe.


Kończąc, zostań z nami na forum, pytaj, czytaj i za pół roku, jak złapiesz troche "obycia" z rybami, te zaczną pokazywać rogi, wróć sobie do tego wątku i przeczytaj od początku cały. Będziesz juz wtedy dokladnie wiedzial o co nam chodziło.

I nie bierz tego tak do siebie, nie krytykujemy Ciebie, a ewentualne Twoje zachowania.

Powodzenia!

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Mogłem z tą grubością polecieć za mocno, za co przepraszam. Sprawdziłem przed chwilą i wyszło że ma 4 cm grubości, no miary w oczach to ja nie mam ;/. I tak, jest z płyty wiórowej.
    • Coo -Blat 10cm grubości? Jeszcze takiego nie widziałem z płyty drewnianej - wiórowej? Czy coś źle zrozumiałem?
    • Jak masz blat dwa metry to nie bierz akwarium 120cm. Miałem mniejsze i też takie 120 no i sobie były. Niby ładne. A teraz mam nieco większe 180cm i spod 50cm i przód 60cm. Mimo że skromne to na żywo robi na wszystkich wrażenie, bo jest "wielkie". Może nie gigant ale je widać w salonie.  Pomyśl nad stalowym stelażem. Ja chciałem nauczyć się spawać, bo taki miałem kaprys. Kupiłem więc materiały i chińską dobrą, wygodną spawarkę. Fajna zabawa a wyszło wszystko jakieś 70% tego co bym zapłacił za gotowca. Mocna, stabilna konstrukcja, która rozkłada ciężar i już. Przez 2lata ze sklejki miałem obudowę bo brakowało lasy ale i tak było estetycznie. Teraz mam obudowany spod pod wzór mebli. Nie wszystko na raz. Ale posłuchaj wszystkich powyżej i nie bierz akwarium 120cm, bo to na gupiki się nadaje tylko.  A jak sobie wstawisz takie 180 czy 200cm (albo większe ) to zapewniam Cię, że każdy (i Ty też) chociaż w myślach zawsze na widok tego akwarium będzie mówił : ale ku... fajne wielkie akwarium:)  A jak wstawisz 120cm to będą ( i Ty też) mówić: o jest akwarium, z rybkami, woda nawet chlupie sobie, no fajne...
    • Dobieranie akwarium do rozmiaru blatu to trochę dziwny pomysł.  Ale jeśli masz miejsce na akwarium 200x50 to nawet nie zastanawiaj się nad 120x40x50, bo po kilku miesiącach stwierdzisz, że jest za małe i będziesz sobie pluł w brodę, że nie postawiłeś większego. Sprawdź jak duże akwarium możesz zmieścić w pokoju. Potem poprzesuwaj meble, żeby weszło większe. Potem pomyśl czy wszystkie meble są naprawdę potrzebne, sprzedaj te zbędne (budżet wzrośnie), poprzestawiaj znowu te które zostały, żeby zrobić więcej miejsca. Ścian na razie nie burz (to przyjdzie później, jak złapiesz bakcyla), blat olej i celuj w takie szkło i stelaż jakie tam wciśniesz.  Jeśli nie mieszkasz w zabytkowej kamienicy to stropem się nie przejmuj, akwarium 500l waży tyle co dwóch Amerykanów stojących obok siebie, stropy się pod nimi nie zawalają. Jeśli Twój tata się o nie martwi to możesz podłożyć płytę pod stelaż żeby lepiej rozłożyć obciążenie podłogi. Fajnie, że pytasz i szukasz rozwiązań, to dobrze wróży na przyszłość. Jeśli jednak zdecydujesz się na 120x40x50 to bierz tego Juwela o którym pisał @Bartek_De, też od niego zaczynałem - solidny zestaw na początek, służył mi lata bez żadnych problemów.       
    • Różnica w cenie spora. Ale możesz wziąć pod uwagę zamontowanie jednego wzmocnienia poprzecznego . Ja tak zrobiłem gdy pękło moje. Trochę to może komplikować 'grzebanie" w akwa ale niespecjalnie . To tylko kwestia włożenia tła w przyszłości  ale i z tym można sobie poradzić.
    • Część. Powiem Ci szczerze, przemyśl to jeszcze... 240l. to jest niezbędne minimum jeżeli chodzi o ten biotop. 2 gatunki aby panował względny spokój. Max 3 kolory ryb. Większość z nas to przerabiała. Postawisz zbiorniki i za chwilkę będziesz żałował wydanych pieniędzy bo akwarium bardzo szybko się optycznie skurczy... Pomyśl o salonie, tam jak postawisz 200x50 to nacieszy oczy wszystkich domowników i gości🙂 Kasę można dozbierać i postawić coś bardziej sensownego. Nie nawiam na siłę, tylko opowiadam z własnego doświadczenia😉  Życzę powodzenia!
    • Jasne, też fakt, mogłem szybciej wszystko opisać. Generalnie po rozmowach z tatą doszliśmy do tego że najlepiej by było zostać przy tych 240l, tata nie jest pewny czy strop by uciągnął jakieś większe punktowe obciążenie, a w tej sprawie wolę zaufać. Akwarium dla mnie najlepiej jakby stało w moim pokoju, więc nie jestem zbyt skory żeby stało na parterze. Co do budżetu, to mogę wydać maksymalnie 2.5 tysiąca, chociaż oczywiście dobrze by było gdyby wyszło mniej. Blat ma wymiary 2m długości na 50 cm szerokości. Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Od tego powinieneś zacząć planowanie. Przede wszystkim, ile możesz wygospodarować miejsca na akwarium i jaki masz na to budżet? Blat 10cm spokojnie wytrzyma, może masz kogoś znajomego, który wyspawa Ci stelaż pod ten blat. Jakie wymiary ma ten blat? A jak nie stelaż to na pewno taniej wyjdzie postawienie 3 cokołów z bloczków betonowych lub cegieł, na tym oprzeć blat i dorobić drzwiczki. Wszystko zależy od tego na co możesz sobie pozwolić. A jeszcze dobrze byłoby znać nośność stropu jeśli mieszkasz na piętrze. Jest wiele znaków zapytania, my możemy tylko gdybać...
    • Wiem że dobrze by było brać większe, z tym że szczerze bałbym się bo nie wiem do końca jaką nośność może mieć blat na którym chce to akwarium położyć - 240l, nawet ze skałami to nie jest właśnie np 400l + skały, a blatu raczej nie zamierzam wyrzucać. Nie wiem na ile to moja przezorność a na ile faktycznie może być niebezpiecznie, ale wolę dmuchać na zimne. Największym problemem by pewnie było znaleźć nogi do tego blatu które by to uciążenie zniosły, bo blat jest całkiem słusznej grubości - około 10 centymetrów. Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Skoro ma być 10mm to lepiej brać większe np 450l, litraż dwa razy większy a grubość szyby ta sama. Jeśli interesuje Cię malawi to ważna jest wielkość zbiornika, im większe tym lepsze choć nie każdy może sobie pozwolić na ogromny litraż to jednak różnica między 240l a 450l jest bardzo duża, masz przede wszystkim większy wybór gatunków, więcej ryb, mniej strat z powodu agresji.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.