Skocz do zawartości

Filtracja w akwarium 240l


TheLastResort

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, jest to mój pierwszy post, więcej będzie się pojawiało jak już rzeczywiście będę miał funkcjonujące akwarium :)

Na chwilę obecną w pokoju stoi puste akwarium 240l jednak "odpalane" będzie dopiero po mojej przeprowadzce za jakieś 4 miesiące.

Jako że jestem nerwowym człowiekiem i wolę sobie w głowie poukładać rzeczy trochę wcześniej, ciekawi mnie temat filtracji.

W "zestawie" - zakupiłem akwa używane z szafką i akcesoriami, wyposażone jest w filtr ikola 350.

Jako że trochę tam poczytałem to wiem, że to nie wystarczy i planuję kupić mechanika Aquael Turbo 2000.

Czy po kupieniu go warto wypełniać go ceramiką czy wystarczy że ikola bedzie miała ceramike a aquael moze się zając tylko filtracją mechaniczną? Warto to łączyć czy jednak aquael bez ceramiki radzi sobie lepiej?

Dodatkowo, czy po zamontowaniu aquael turbo 2000 warto dołożyć do ikoli prefiltr typu hw603-a?

Czekam aż ktoś mnie oświeci, trochę się w tym gubię, im więcej czytam tym mniej wiem :( 

Pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Skuteczna filtrację możesz oprzeć na tych 2 filtrach. To zamiast prefiltra HW ku 2 prefiltry Eheim

https://allegro.pl/kategoria/filtry-wewnetrzne-90099?string=prefiltr eheim&bmatch=baseline-n-sup-1-4-0329

Jeden założysz na głowicę Aquaela a drugi na rurkę Ikoli. Są tematy o tym prefiltrze na forum. Trzeba tylko sprawdzić czy rura zasysowa Ikoli ma średnicę dopasowana do eheima czy potrzebna będzie jakaś przejściówka.

Czy taki układ wystarczy czy potrzebne będą jakieś zmiany np. dołożenie falownika przekonasz się po jakimś czasie od uruchomienia akwarium.

Ceramikę daj tylko do Ikoli.

@Robson79 :)

Edytowane przez suricade
  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Aquaela wystarczy sama gąbka a jeszcze lepiej prefiltr Eheim z watą w środku i taki sam możesz zamontować na zasysie kubełka, jeśli nie przeszkadzają Tobie dodatkowe "graty" w akwarium... Wtedy co tydzień, dwa wykonujesz prefiltr i wymieniasz watę.

@suricadepisaliśmy w tym samym czasie ale widzę że mamy takie samo zdanie... 😉

Edytowane przez Robson79
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powyżej polecane rozwiązanie z prefiltrem eheima sprawdza się bardzo dobrze, sam miałem dwa te prelitry z watą JBL Symec. Jednak skoro mówisz, że masz jeszcze 4 miesiące do postawienia baniaka, to może spróbujesz podejść do tematu inaczej (ja do restartu przygotowywałem się 3 miesiące 😉 ). Chcesz kupić turbo2000 i zastanawiasz się nad prefiltrem Hw, czy też prefiltry eheima... jak mówiłem jest to skuteczne, lecz masz wtedy sporo widocznych gratów a koszty i tak generuje. Mi to mocno przeszkadzało więc zdecydowałem się na kaseciaka, zabudowałem go na kształt kamieni których użyłem do aranżacji i jestem zadowolony bo nie widzę sprzętu w baniaku 😉 Masz jeszcze inne opcje, filtrację w modułach, za tłem itp... Pomyśl, masz jeszcze czas który można dobrze wykorzystać, tu na forum jest cała skarbnica ciekawych pomysłów 👍 Pozdrawiam

Edytowane przez Mróz
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za odpowiedzi, nawet nie brałem rozwiązania z tymi eheimami pod uwagę :) Mozliwe że się na nie skuszę ale martwi mnie jedno - jeśli Aquael gdzie połączony z tym eheimem to powinienem go upchać na sam dół, tak? Wtedy z kolei nie będę miał jak ruszać skutecznie taflą wody a nie chce kolejnych gratów wpakowywac do akwarium. Czy jednak Aquael z prefiltrem może normalnie być na "górze" i poruszać taflą wody a jego skuteczność będzie niezmienna? Może to brzmiec banalnie ale no...🐟🐠🐡

Edytowane przez TheLastResort
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, TheLastResort napisał:

jeśli Aquael gdzie połączony z tym eheimem to powinienem go upchać na sam dół, tak? Wtedy z kolei nie będę miał jak ruszać skutecznie taflą wody a nie chce kolejnych gratów wpakowywac do akwarium.

Możesz wtedy skierować jego wylot ku górze (w zestawie powinien być taki załamany daszek do kierowania strumieniem):)

Jeśli chcesz go używać tylko z prefiltrem to nie kupuj Aquael Turbo 2000 tylko Aquael Circulator 2000, będzie nieco taniej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtedy za pomocą przedłużek robisz tak aby spód prefiltra był jak najniżej a głowica jak najwyżej. Ale przy wysokości 50 cm Twojego akwarium obędzie się bez przedłużek. W galerii w dziale SPRZĘT znajdziesz zdjęcie tego prefiltra z jego wymiarami. Dodaj do tego wysokość pompy bez koszyczka a przekonasz się , że Twoje obawy są płonne. Spód prefiltra Ci wyjdzie kilka cm nad dnem przy najwyższym położeniu pompy.

Edytowane przez AndrzejGłuszyca
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady, już trochę mi się to rozjaśniło :) Co do AC2000, myśle że Turbo jest bardziej opłacalny bo na allegro jest to 8zł różnicy a w zestawie z turbo jest jeszcze gąbka, pojemnik i trochę ceramiki. Te pierwsze dwa to pierdoły ale może mi się coś "zachce" pozmieniać to zawsze będę miał je pod ręką, a dodatkowa ceramika zawsze się przyda :D Patrząc na alledrogo najtaniej Aquael Turbo 2000 dostanę za jakieś 108zł (przesyłka darmowa z tym całym Smart), AC2000 jakieś 100zł. Myślałem że będzie gorzej ^_^ 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, TheLastResort napisał:

Dzięki za rady, już trochę mi się to rozjaśniło :) Co do AC2000, myśle że Turbo jest bardziej opłacalny bo na allegro jest to 8zł różnicy a w zestawie z turbo jest jeszcze gąbka, pojemnik i trochę ceramiki. Te pierwsze dwa to pierdoły ale może mi się coś "zachce" pozmieniać to zawsze będę miał je pod ręką, a dodatkowa ceramika zawsze się przyda :D Patrząc na alledrogo najtaniej Aquael Turbo 2000 dostanę za jakieś 108zł (przesyłka darmowa z tym całym Smart), AC2000 jakieś 100zł. Myślałem że będzie gorzej ^_^ 

No chyba że... Spoko, 8zł to nie majątek;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie wspomnieć o czyszczeniu tafli wody. Zamiast dokupować kolejny sprzęt do akwarium np skimmer Eheim polecam zakupić rurkę zasysową od HW-302 i podłączyć do kubełka, w niej masz skimmer. Ja miałem taką rurkę zasysową podłączoną do kubła Hydor Prime 30 wypełnionego ceramiką i gąbką 20ppi i zdawało to egzamin. Nie wiem tylko, jakiego rozmiaru jest wąż w Twojej Ikoli, bo rurka HW-302 ma rozmiar 16/22.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.