Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

W najbliższym czasie trafi do mnie akwarium o wymiarach podanych w temacie. Poszukuję w związku z tym porad co do obsady, zależy mi na tym żeby nie było to nudne akwarium, ale też nie chcę uzyskać efektu nieładu rybnego co często ma miejsce w mbuna-ch. Poczytałem trochę tematów począwszy od wyboru obsady od non-mbuna ( troszkę brzydsze moim zdaniem od mbuna) po gotowe zestawy mbuna 4 gatunkowe. Również przeglądałem zestawy pod tanganikę więc wypiszę co znalazłem i na czym mi zależy :

Tanganika 1 ) pyszczak hełmiasty + jakiś naskalnik + muszlowiec - ten zestaw mi się podoba ze względu na duże pyszczaki, ale są troszkę zbyt płochliwe z tego co czytałem...

Tanganika 2) Simochromis diagramma  +  Tropheus Sp. Ikola  +  Tropheus Sp. Moliro - po za pierwszą rybą pozostałe ładne ale nie wiem czy całość nie za mała - brakuje mi jakiejś ryby głównej jak powyżej

Malawi Non-Mbuna : placidochromis sp. "blue otter" + Lethrinops albus + Copadichromis geertsi Gome + Labidochromis caeruleus + Protomelas Johnstoni Solo (Obsada z artykułu na forum ale nie sprawdzałem temperamentów więc nie wiem czy by było ok no i przeszkadza mi troszkę spora dysproporcja urody samców i samic oraz brak jakiejś większej ryby ale z tym bym się jakoś pogodził)

Malawi Mbuna :  Metriaclima msobo magunga, Pseudotropheus socolofi, Melanochromis cyaneorhabdos , Ps. Elongatus chewere ( mphanga )  - kolorystycznie najfajniejsze ale zbyt niebieskie...brakuje mi czarnego czerwonego i żółtego :P

Proszę o jakieś propozycje po za tymi które podałem z czegoś ciekawego a to na czym mi zależy to :

- Max 5 gatunków

- Jeden gatunek z dużych minimum 20cm-25cm (tak jak pyszczak hełmiasty)

- Równowaga kolorystyczna (żeby nie było zbyt dużych dysproporcji wizualnej między samicą i samcem)

- Ciekawe zachowania społeczne :)

- warunek mile widziany ale nie konieczny to 21-22 +- 2 *C temperaturowe minimum wymagane do przeżycia ( już mam spore rachunki za prąd i fajnie by było żeby grzałka nie była konieczna i two pokojowa była ok...) Jeśli się nie da trudno ale z całą pewnością nie mogą być to ryby które potrzebują więcej niż 25*C...

Wiem, że to co podałem (tanganika i Malawi ) to dwa różne biotopy różniące się parametrami wody, ale póki co nie mam jeszcze tego akwarium więc mogę zaplanować co tylko chcę. 

Do moderatorów: obsadę Tanganika podałem tylko w celach pokazania co w tych obsadach mi się podoba a co nie żeby było można łatwiej doradzić rybki z Malawi. Interesują mnie tylko ryby z Malawi I tylko takie obsady prosiłbym proponować.

Proszę też przy doradzaniu obsad spojrzeć troszkę na dostępność proponowanych ryb, nie mówię żeby były od razu na alledrogo czy gdzieś na olx ale żeby zdobycie ich nie było zbyt drogie i karkołomne... 

 

Pozdrawiam i bardzo z góry dziękuję za cierpliwość i pomoc :)

 


 

Edytowane przez ZenArt89
Dodatkowa informacja dla moderatorów ze względu na uwagę o Tanganike
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, ZenArt89 napisał:

Tanganika 1 ) pyszczak hełmiasty + jakiś naskalnik + muszlowiec - ten zestaw mi się podoba ze względu na duże pyszczaki, ale są troszkę zbyt płochliwe z tego co czytałem...

Tanganika 2) Simochromis diagramma  +  Tropheus Sp. Ikola  +  Tropheus Sp. Moliro - po za pierwszą rybą pozostałe ładne ale nie wiem czy całość nie za mała - brakuje mi jakiejś ryby głównej jak powyżej

O obsadę dotyczącą Tanganiki pytaj na forum Tanganiki. Tutaj uzyskasz tylko odpowiedź dotyczącą ryb z jeziora Malawi i pytaj tylko w tym zakresie.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kryteria wyśrubowałeś bardzo mocno🤔. Chcesz mieć coś ponad 20cm. To może Dimidiochromis strigatus. Do tego Copadichromis borleyi Kadango, Placidochromis mdoka i yellow. Cztery gatunki w tym wypadku wystarczą.

W mbunie nie masz takich dużych gatunków. Może crabro i yellow. Przy dogodnych warunkach mogą dochodzić do blisko 20cm. W mbunie masz więcej rozwiązań w mniejszych wymiarach. Tu decydująca jest dieta.

Chcesz mieć kolorki, to możesz rozważyć np. takie gatunki; Pseudotropheus acei itungi, Labeotropheus trewavasae chilumba, Metriaclima fainzilberi Maison Reef. Może jeszcze Protomelas taeniolatus boadzulu.

To roślinożercy. Co do bardziej mięsożernych, to może coś takiego;

Yellow

Melanochromis chipocae, Pseudotropheus crabro...może do tego Copadichromis borleyi Kadango, ale to już eksperyment. 

Przy tym akwarium i tych wymogach to 4 gatunki są max. Przy mniejszej mbunie 10 - 12cm. pięć gatunków jest możliwe.

O Copadichromis geertsi napisałem artykuł, więc możesz ocenić, czy Ci odpowiada. Jest w dziale "Artykuły."

Edytowane przez pozner
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużej mbuna też jest trochę, większy Labeotropheus fulleborni czy mniejszy trewavasae, Melanochromis chipokae, czy sp. "northern blue", osobiście miałem Petrotilapię sp. "yellow chin" miała 22cm, inne Petrotilapie też rosną duże, mam Pseudotropheusa williamsi -  jest młody i krótko u mnie, ale szybko rośnie.

Mając takie akwarium nie wchodził bym w same duże gatunki tylko góra jeden duży gatunek i trzy gatunki mniejsze ale w większym stadzie, nie będziesz miał "nieładu rybnego" jak to nazwałeś, ale będziesz miał możliwość obserwacji ciekawych ryb i zachowań.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, 

 

Bardzo dziękuję za podpowiedzi, świetne propozycje, bardzo mi się podobają  i postaram się z nich coś wybrać. @yaro dokładnie tak bym chciał to zorganizować czyli jeden duży gatunek i kilka mniejszych, patrząc po wymiarach z opisów to wszystkie mają podobnie podawane... Więc nie wiem który będzie większy od innych, ale z tego co mi się najbardziej podoba to chyba jeden z tych układów :

1)

   - Dimidiochromis strigatus

   - Copadichromis borleyi Kadango

   - Placidochromis mdoka

   - Yellow

2)

   - Pseudotropheus acei itungi

   - Protomelas taeniolatus

   - Metriaclima fainzilberi Maison Reef

   - Labeotropheus Fuelleborni

 

   Nie wiem czy wszystkie z tej obsady się dogadają? i czy jakoś do tej obsady udało by się wrzucić Labeotropheus Fuelleborni? Jeśli nie to trudno :)

@yaro czy mógłbyś podać jakąś gotową obsadę która wg Ciebie była by ciekawa a spełniała założenie jednego większego i kilku mniejszych gatunków?

 @poznerbardzo Ci dziękuję za wszystkie propozycje, mam nadzieję, że te ryby z którymi w propozycji nr 2 wymieszałem pasują do siebie...

Znalazłem taki filmik na YT i tutaj jest taka biało czarna rybka cóż to jest i czy by się wcisło to do którejś z obsad bo wygląda fajnie : 

Ile według was sztuk z każdego gat kupić i później do jakiej liczby redukować? 

Ewentualnie proszę o jeszcze jakieś propozycje gotowych obsad z ciekawymi zachowaniami do takich wymiarów akwarium, możemy darować sobie wymóg wielkościowy bo widzę, że to nie jest konieczne żeby było ok. Chociaż jeden gat chciałbym żeby był większy np 18cm... Pozdrawiam

 

Edytowane przez ZenArt89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W drugim zestawie możesz Metriaclimę zastąpić Cynotilapią hara. Labeotropheus będzie tym większym, chociaż różnica między fuelleborni a trewavasae jest chyba w szerokości a nie w długości. Fuelleborni jest masywniejszy. To może też być z korzyścią dla Protomelasa. 

W pierwszym zestawie docelowo strigatus 1+2. Reszta jak się ułoży. 

Ilościowo na początek powinieneś kupić przynajmniej 8szt. z gatunku.

Edytowane przez pozner
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, ZenArt89 napisał:

Znalazłem taki filmik na YT i tutaj jest taka biało czarna rybka cóż to jest i czy by się wcisło to do którejś z obsad bo wygląda fajnie : 

 

 

To jest Nimbochromis livingstoni, drapieżnik. Możesz ewentualnie zastąpić nim strigatusa, ale nie wiem czy to dobry pomysł. Niby masz 600l...niby dużo, ale dla drapieżników to takie minimum i to moim zdaniem trochę naciągane. Zaproponowałem Ci tego strigatusa, gdyż widziałeś u siebie gatunek 20cm.+ i moim zdaniem strigatus mógłby znaleźć się w obsadzie, ale livingstoni to już inna bajka. Może ktoś bardziej obeznany w drapieżnikach się wypowie.

Edytowane przez pozner
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super wszystkim dziękuję za pomoc i przepraszam, że nie odzywałem się dłuższą chwilę. Akwarium trafi do mnie już w ten weekend i będę zabierał się za przygotowanie terenu, z pytaniami będę pisał w innych działach odnośnie filtrów które z tym zestawem otrzymam i falownika a raczej jego braku... Mam ostatnią prośbę, czy mógłbym prosić o jakąś obsadę z mniejszej mbuny tak żeby było 4-5 gatunków i żeby czuły się komfortowo w takim zbiorniku? Żonie bardzo podoba się yellow, czy jest możliwość pogodzenia tego z jakimiś innymi gatunkami z mbuny żeby nie było problemów z karmieniem? Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 1.04.2019 o 22:47, ZenArt89 napisał:

Super wszystkim dziękuję za pomoc i przepraszam, że nie odzywałem się dłuższą chwilę. Akwarium trafi do mnie już w ten weekend i będę zabierał się za przygotowanie terenu, z pytaniami będę pisał w innych działach odnośnie filtrów które z tym zestawem otrzymam i falownika a raczej jego braku... Mam ostatnią prośbę, czy mógłbym prosić o jakąś obsadę z mniejszej mbuny tak żeby było 4-5 gatunków i żeby czuły się komfortowo w takim zbiorniku? Żonie bardzo podoba się yellow, czy jest możliwość pogodzenia tego z jakimiś innymi gatunkami z mbuny żeby nie było problemów z karmieniem? Pozdrawiam.

Do yellowa można dorzucić jakąś Metraclime niebieska w paski i fajnie będzie się to komponowało sam mam taki plan. Ja osobiście planuje Metraclime black-blue boadzulu ale Ty że względu na większy zbiornik możesz wrzucić np Yellow +  Metraclima Zebra Gome ( samiczki Ob żółto czarne)  + Metraclima Msobo Magunga ( samiczki żółte ) albo Metraclima pyrsonotos + Socolofi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.