Skocz do zawartości

Malawi bez kubełka z ceramiką - eksperyment (120x40x40)


prezesik25

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień 4

Parametry wody w normie.

Woda klarowna.

Zauważył spadek temperatury wody o ok 1,5-2 stopnie (nie mam grzałki). Wcześniej przy pracy wszystkich filtrów temperatura wynosiła ok 27-28 stopni. Po wyeliminowaniu kubełka temperatura wody to ok 26 stopni.

Dalej mam film bakteryjny na powierzchni wody, ten skimmer DIY z Fana Mini nie sprawdza się.

Edytowane przez prezesik25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień 5

Podmianka 40% wody, wypłukana gąbka AC2000 w wodzie z podmiany. W filtrze Aquael Fan-3 Plus zmieniłem oryginalną gąbkę na watę. Cyrkulator nie musimy, śmiga na full.

Film bakteryjny jakiś tam jest, ale do tego chyba idzie się przyzwyczaić, Fan-3 rusza taflą, więc jest spory ruch wody.

Temperatura wody 26,5 stopnia.

NO2 - niemierzalne

NO3 - 15

PO4 - 0,15

Chyba trzeba będzie wyczyścić kubeł, wysuszyć i schować do szafki na czarną godzinę.

Tak wygląda lewa ścianka mojego zbiornika.

20190203_094104.thumb.jpg.bfc24a27e1b432b4b5db49df0ce5b592.jpg

Edytowane przez prezesik25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do filmu idzie się przyzwyczaić ale wcale nie musisz go mieć. Ja film tylko widzę gdy swietlowke mam w oryginalnych mocowaniach od Glossy. Gdy swietlowka sobie leżała na przednim wzmocnieniu a wodę nalalem aż do niego to nic nie widziałem. Miałem zamontowany skimmer (w różnych miejscach) to było lepiej ale nie idealnie. Usunąłem go. Wylot z filtra miałem tuż pod tafla a woda wyplywajaca zalamywala lustro wody to i tak nic nie dawało. Oczywiście tam gdzie woda najmocniej sikala to filmu nie było ale na drugim końcu akwarium już występował. Miałem cyrkulator skierowany tak by poruszał tafla to i tak na końcu akwa film był. Akwa 100cm długie a cyrkulator 2000l/h. Kombinowalem aż wyciągnąłem z szafy filtr Aquael Pat Mini. Na zasys dałem zwykła końcówkę zasysajaca bez gąbki czy waty a na wylot dyfuzor napowietrzający z wężykiem. Wylot jest skierowany tak by bąbelki rozpadły się tuż pod swietlowka. Małe bąbelki idealnie rozbijają film. Hałasu brak bo pompka ma jedyne 400l/h a bąbelki które fruwaja po akwarium wcale mi nie przeszkadzają. Mam dodatkowe napowietrzanie. Filtr nie musi działać 24 godziny. Po wpieciu go do czasowki może się odpalac kilka razy w ciągu dnia nawet na 30 minut a w nocy może być wyłączony. Jeżeli Twój fan 3 jest tylko dodatkiem i nie musi być mechanikiem tak jak AC to do niego możesz zamontować zwezke venturiego.

Generalnie nie do końca jestem pewien czy to jest film. Spróbuj pomieszać tafle ręka i sprawdź czy nadal patrząc z boku widzisz lekką mgielke tam gdzie światło przebija wodę. Ja robiłem taki eksperyment i coś takiego widzę. Nie wiem czy to jest film czy po prostu normalne zachowanie światła. Po prostu zbyt blisko wody są powieszone lampy tudzież moduły.

Film wygląda inaczej. To tak jakby plamy na wodzie. Coś jak olej na wodzie. 

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to jest powłoka bakteryjną, wcześniej miałem skimmer z rurki zasysu od HW-302, sprawdzał się idealnie, filmu bakteryjnego nie miałem. Teraz kubełka nie mam, skimmerem niestety też nie. Bąbelków w wodzie nie lubię, więc muszę zamontować kolejny sprzęt w akwarium. Fan-3 działa non-stop, nie będę do niego zakładał napowietrzania, bo ta końcówka bardzo kryzuje wylot. Ale dzięki za wypowiedź w temacie i chęć pomocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem nadzieję, że ktoś wcześniej zareaguje, ale się nie doczekałem. Ten temat powinien znaleźć się chyba w dziale "Woda". Z tym działem nie ma nic wspólnego. Przede wszystkim jest nieregulaminowy.

Edytowane przez pozner
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień 6 - ostatni

Parametry wody w normie.

Obsada bez zmian - 22 sztuki dorosłych saulosi.

Obecnie w akwarium działają dwa filtry mechaniczne AC2000 z gąbką ppi45 oraz Aquael Fan-3 Plus z watą zamiast oryginalnej gąbki.

Dekoracja bez zmian, tj. wapień, łupek drzewiasty + 3 kg lawy wulkanicznej w trzech bryłach + piasek.

Grzałki brak, temperatura wody 26-27 stopni.

Woda kryształ.

Czekam jeszcze na przesyłkę - skimmer :)

Filtr kubełkowy Hydor Prime 30 został wyczyszczony i schnie. Uszczelki będą zabezpieczone wazeliną, następnie cały filtr będzie spakowany i schowany "na czarną godzinę".

20190204_190257.thumb.jpg.23f96293165155fc3ba2558e89b0147f.jpg

Dziękuję wszystkim, którzy wypowiadali się w temacie oraz go obserwowali. Myślę, że kilogramy ceramiki w kubłach odejdą do lamusa :)

Zapraszam do dalszych spostrzeżeń i komentarzy z tym związanych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.