Skocz do zawartości

Wapień filipiński w akwarium Malawi


egon44

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Chciałem Wam przedstawić to,do czego może doprowadzić stosowanie wapieni filipińskich w zbiornikach Malawi,a głównie chodzi mi o jego wady,bo zalet to on nie ma żadnych,no jedynie poza tym że jest dobrym buforem pH.

Oczywiście jeśli mamy pH w wodzie kranowej na minimalnym poziomie 7.5,to stosowanie tego kamienia jest zbędne.

Oprócz tego że taki kamień jest pułapką dla naszych ryb,to jego ostre końce mogą kaleczyć ryby,oraz w ich otworach gromadzi się brud,co powoduje jego zaleganie i pogorszenie tym samym parametrów wody.

Zastanówcie się zanim zdecydujecie się na ten rodzaj kamienia,bo konsekwencje mogą być takie jak widać na załączonych zdjęciach.

Foto zapożyczone z - https://www.malawi-guru.de/?fbclid=IwAR2YPnTLx7-_4M7O0VieULLRcCU3bwHOLRAFOJuzB76IEkZCoK0Qr5tci_A

Bild-von-Anna-Vossa_bearbeitet-1.jpg.084d37afde72d4bada22ef97338f2e4c.jpgEingeklemmter-Aulonocara.jpg.fb0f05e51a49217671968096aa0c4736.jpg

Edytowane przez egon44
  • Lubię to 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Tak samo jak serpenit. Ba! serpenit jest ostrzejszy, a i szczelin między ułożonymi kamieniami nie brakuje, także wydaje mi się, że nie ma reguły.

Na tych zdjęciach, które zapodałeś, wygląda to tak, jakby ryby były czymś wystraszone - wtedy w panice wszędzie łeb wsadzą. W normalnym, spokojnym środowisku, ryby nie są na tyle głupie, aby "na chama" pchać się gdzieś w szczeliny, z których nie mogą się wycofać. Coś musiało je wystraszyć.

Tak mi się wydaje, chociaż cholera ich tam wie...

 

Edytowane przez portaga
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@portaga a powiedz mi co rozumiesz przez normalne, spokojne środowisko...? 

W akwarium z pyszczakami spokój jest pojęciem względnym. Pyszczaki są praktycznie cały czas w ruchu; obrona terytorium, pogoń za innym samcem, za samicami, zwabianie samic na miejsce tarliska itp. Wystraszyć mogą się dosłownie wszystkiego, nawet podejścia do akwarium i wtedy w popłochu mogą utknąć w różnych dziurach... 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są strasznie ciekawskie ryby, nie masz pojęcie w jakie zakamarki potrafią wpływać jeśli coś je tam zainteresuje. Jak przyzwyczają się do Ciebie, to nie będziesz mógł spokojnie wykonać podstawowych prac przy akwarium, które wymagają włożenia ręki do wody, bo będą Cię "atakować", delikatnie podgryzać, co jest nawet miłe:P

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, portaga napisał:

W normalnym, spokojnym środowisku, ryby nie są na tyle głupie, aby "na chama" pchać się gdzieś w szczeliny, z których nie mogą się wycofać. Coś musiało je wystraszyć.

W naturalnym środowisku nie występuje wapień filipinski, ale w głównej mierze otoczaki,ale to zależy od lokalizacji w jeziorze. 

Czy serpentynit jest ostrzejszy od wapienia, to bym się spierał. 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
1 godzinę temu, Masey80 napisał:

Witam.Ja mam w swojej 260x70x50 200kg wapienia i jakoś ani jednego zablokowania czy uwięzienia rybczaka.Tak,że przestrzeganie przed wapieniem jest dla mnie bynajmniej dziwne.Najlepiej bez kamieni to będą bezpieczne.Pozdrawiam

Tak jak napisałem wcześniej w naturalnym środowisku nie występuje wapień filipiński, ale w głównej mierze otoczaki,ale to zależy od lokalizacji w jeziorze. Jako że jesteśmy na forum miłośników pielęgnic,to nikt z nas nie poleci tego kamienia do Malawi.

Gdyby nie było przypadków zaklinowania ryb w szczelinach wapienia,zranień o jego ostre końce, zalegających zanieczyszczeń w jego szczelinach itp. to ten temat by nie powstał ;) 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.