Kadango Opublikowano 23 Stycznia 2019 Autor #11 Opublikowano 23 Stycznia 2019 Tylko teraz pytanie czy nie zrobić na 11000 K plus RGB
Gość Opublikowano 23 Stycznia 2019 #12 Opublikowano 23 Stycznia 2019 Na to pytanie to już chyba tylko Ty sam musisz odpowiedzieć. Jeżeli nie jesteś na 100% przekonany to po prostu zamów 2-3 moduły 9000 i 11000 podłącz prowizorycznie i sprawdź. Za takie moduły zapłacisz łącznie 10-15zł ale lepiej mieć pewność niż zbudować belkę za 200zl i żałować, że swieci jednak nie tak.
iquitos68 Opublikowano 23 Stycznia 2019 #13 Opublikowano 23 Stycznia 2019 Sam teraz przerzucam się na 82 szt. RGB oraz 35szt. 9500. W week pomontuje to dam podpowiedź. Jednak z praktyki mogę podpowiedzieć żebyś nie szedł w RGB plus 11000 gdyż ciężko to światło wymieszać a same 11000 są zbyt zimne żeby wybarwiać ładnie ryby - jest to kolor późnej jesieni za gruba warstwa chmur. Co do efektu głębi. Jeśli dasz oświetlenie tylko na przód to z tyłu zbiornika mogą tobie glony nie rosnąć. Chyba że nie chcesz mieć glonów. 2
troad Opublikowano 23 Stycznia 2019 #14 Opublikowano 23 Stycznia 2019 @Kadangopodzielę się swoimi obserwacjami. W pierwszej wersji zrobiłem oświetlenie na diodach RGBW (zgodnie z wątkiem) Pierwsze wrażenie WOW, ale po jakimś czasie zaczęły mi przeszkadzać kolorowe (właściwie tęczowe) bliki. Można temu częściowo zaradzić odsuwając belką od tafli wody. U mnie nie było to możliwe ze względu na zbiornik w ścianie. Kolejne oświetlenie zrobiłem na takich diodach (biała, biała zimna, niebieska royal blue). Później dodałem jeszcze 2 diody DIODA LED COB 10W EPISTAR 15000-20000K na środek akwarium Wg mnie dużo lepiej to wygląda. Niebieskie świecą tylko trochę i ładnie uwydatniają kolory (szczególnie Mdok i Lethrinopsów). Nawet jak włączę wszystkie na maksa przyciskiem na sterowniku Romka, to wygląda to dobrze. Bliki od falującej powierzchni wody, które powstają na dnie są wg naturalne. Nie ma też tego efektu tzw. koloru biskupiego o którym wspomniał @egon44(Jasne że możesz skręcić na zero czerwony, i korzystać głównie z niebieskiego, no ale po co wtedy RGB) W tej chwili w jednej z belek zaczynają padać mi diody (pewnie znowu z powodu braku hermetyczności ) i myślę o tym żeby przy okazji bardziej gruntownie zmodernizować światło. RGB nie będę brał głównie ze względu na tęczowe bliki. @iquitos68ciekaw jestem Twojego nowego światełka, liczę na jakieś zdjęcia i filmy . 1
Kadango Opublikowano 23 Stycznia 2019 Autor #15 Opublikowano 23 Stycznia 2019 @iquitos68koniecznie pochwal się obserwacjami, może jakiś filmik wrzucisz ? @troadsuper, dzięki, zastanawiam się czy nie zrobić całego oświetlenia właśnie na diodach COB??
troad Opublikowano 23 Stycznia 2019 #16 Opublikowano 23 Stycznia 2019 1 godzinę temu, Kadango napisał: @troadsuper, dzięki, zastanawiam się czy nie zrobić całego oświetlenia właśnie na diodach COB?? Czemu nie. Przy silniejszych diodach patrząc pod taflę wody będziesz miał takie snopy światła co nie wygląd źle, a nawet może się podobać, dno będzie równomiernie doświetlone. Boki zostawisz niedoświetlone i powinno być ok. 2
crav Opublikowano 31 Stycznia 2019 #17 Opublikowano 31 Stycznia 2019 Skoro mnie przywołano...używam tylko 9,5 k ledy, oświetlenie sprawa indywidualna.... dla mnie rgb to plastikowe kolory ryb...jak kto woli...
mlody.czub Opublikowano 31 Stycznia 2019 #18 Opublikowano 31 Stycznia 2019 Ja rowniez rezygnuje z rgb. Prawie skonczylem prace nad nowa belka na diodach epistara full spectrum. Po pierwszych testach moge powiedziec ze jestem bardziej niz zadowolony.
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się