Skocz do zawartości

dobór oświetlenia do akwarium


Kadango

Rekomendowane odpowiedzi

Na to pytanie to już chyba tylko Ty sam musisz odpowiedzieć. Jeżeli nie jesteś na 100% przekonany to po prostu zamów 2-3 moduły 9000 i 11000 podłącz prowizorycznie i sprawdź. Za takie moduły zapłacisz łącznie 10-15zł ale lepiej mieć pewność niż zbudować belkę za 200zl i żałować, że swieci jednak nie tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam teraz przerzucam się na 82 szt. RGB oraz 35szt. 9500. W week pomontuje to dam podpowiedź. Jednak z praktyki mogę podpowiedzieć żebyś nie szedł w RGB plus 11000 gdyż ciężko to światło wymieszać a same 11000 są zbyt zimne żeby wybarwiać ładnie ryby - jest to kolor późnej jesieni za gruba warstwa chmur. 

Co do efektu głębi. Jeśli dasz oświetlenie tylko na przód to z tyłu zbiornika mogą tobie glony nie rosnąć. Chyba że nie chcesz mieć glonów.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kadangopodzielę się swoimi obserwacjami.

W pierwszej wersji zrobiłem oświetlenie na diodach RGBW (zgodnie z wątkiem)
Pierwsze wrażenie WOW, ale po jakimś czasie zaczęły mi przeszkadzać kolorowe (właściwie tęczowe) bliki.
Można temu częściowo zaradzić odsuwając belką od tafli wody. U mnie nie było to możliwe ze względu na zbiornik w ścianie.
Kolejne oświetlenie zrobiłem na takich diodach (biała, biała zimnaniebieska royal blue).

Później dodałem jeszcze 2 diody DIODA LED COB 10W EPISTAR 15000-20000K na środek akwarium

Wg mnie dużo lepiej to wygląda. Niebieskie świecą tylko trochę i ładnie uwydatniają kolory (szczególnie Mdok i Lethrinopsów).
Nawet jak włączę wszystkie na maksa przyciskiem na sterowniku Romka, to wygląda to dobrze.
Bliki od falującej powierzchni wody, które powstają na dnie są wg naturalne.
Nie ma też tego efektu tzw. koloru biskupiego o którym wspomniał @egon44(Jasne że możesz skręcić na zero czerwony, i korzystać głównie z niebieskiego, no ale po co wtedy RGB)

W tej chwili w jednej z belek zaczynają padać mi diody (pewnie znowu z powodu braku hermetyczności :() i myślę o tym żeby przy okazji bardziej gruntownie zmodernizować światło.
RGB nie będę brał głównie ze względu na tęczowe bliki.

@iquitos68ciekaw jestem Twojego nowego światełka, liczę na jakieś zdjęcia i filmy ;).

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kadango napisał:

@troadsuper, dzięki, zastanawiam się czy nie zrobić całego oświetlenia właśnie na diodach COB??

Czemu nie. Przy silniejszych diodach patrząc pod taflę wody będziesz miał takie snopy światła co nie wygląd źle, a nawet może się podobać, dno będzie równomiernie doświetlone. Boki zostawisz niedoświetlone i powinno być ok.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.