Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
3 minutes ago, miron.dmt said:

Żeby pompa zaczęła pracować musi być zalana. Przy takim układzie jak na zdjęciu jest to nie wykonalne.

Wiele było już dyskusji na ten temat. Z przykrością stwierdzam, że powielane są cały czas te same błędy.

Sa dwa sposoby aby uruchomić. Pierwszy to zalanie całego narurowca przy pomocy węża ogrodowego, aby przepchnać wode przez układ. Jest to jednak dość uciażliwa metoda. Druga to zasysanie ustami powietrza na wylocie i przeciagnięcie wody przez układ. Testowałem na moim narurowcu i sprawdza się dobrze.

Generalnie z moich doświadczeń z narurowcem, jeżeli miałbym budować kolejny taki układ to zrobiłbym dziure w dnie akwarium wtedy grawitacja zrobi swoje.

Opublikowano

Wystarczy zassać wodę kranikiem spustowym, dalej pójdzie już grawitacyjnie. U mnie pompa jest w najniższym punkcie narurowca, a kranik mam przed pompą za raz za mechanikami. Nigdy nie mialem problemu z zalewaniem czy zapowietrzaniem pompy. Wystarczy lekko zaciągnąć przez kranik i uklad sam się cały zalewa.

f24666770885668482f03d69f8ff26fb.jpg

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 2
Opublikowano

Kurczę aż taki problem ? Myśle ze przesada ,skoro sam przewodnik odnośnie budowy filtra ma tak zamontowaną pompę ....

Problem z zalanie ? Dlaczego? skoro woda opadnie grawitacyjnie ...

Myśle że postaram się zamontować jakiś dodatkowy zawór przed pompa . Wówczas podłączę do niego węża i będę odpowiedział na zasadzie - woda bierząco z kranu ( jak przy odpowietrzania ogrzewania podłogowego ) lub najprościej będę szukał miejsca na sile aby pompę dać z prawej 🙂

Opublikowano

Nie, nooo jeśli kranik jest przed pompą to sprawa oczywista ze nie ma problemów .

Problem może się pojawić jak będziesz upuszczał wodę i wówczas wejdzie powietrze ....

Opublikowano
1 minutę temu, mazilo napisał:

Problem może się pojawić jak będziesz upuszczał wodę i wówczas wejdzie powietrze ....

I właśnie dlatego mam zawór przed pompą. Żeby spuścić wodę wyłączam pompę, zamykam zawór między pompą a kranikiem i woda grawitacyjnie sobie zlatuje. Dodatkową zaletą takiego układu jest to, że kiedy wymieniam wkłady, wyłączam pompę zamykam obydwa zawory (przed mechanikami i przed pompą) otwieram kranik i jednocześnie wciskam obydwa odpowietrzniki na korpusach. Woda znajdująca się w korpusach zlatuje sobie przez kranik do poziomu gdzie jest on wklejony. Odkręcam klosze z wkładami i nawet kropla nie poleci do szafki.

  • Lubię to 2
Opublikowano

Patrzę na to jako inżynier i nadziwić się nie mogę jak prostą rzecz można spieprzyć.

Uważaj kolego na te korpusy bo to najgorszy typ aki mogłeś kupić. Dlaczego, przekonasz się po czasie. 

Człowiek uczy się na błędach. Szkoda, że tylko na swoich. 

Opublikowano

Tak na dobra sprawę jakie znaczenie ma umieszczenie zaworu spustowego przez a za pompą? 
Znajdę miejsce na przełożenie pompy na prawą stronę ale wówczas zawór spustowy muszę umieścić przed pompą . 

Opublikowano
8 minut temu, mazilo napisał:

Tak na dobra sprawę jakie znaczenie ma umieszczenie zaworu spustowego przez a za pompą? 
Znajdę miejsce na przełożenie pompy na prawą stronę ale wówczas zawór spustowy muszę umieścić przed pompą . 

Według mnie nie ma to żadnego znaczenia jeśli chodzi o pracę narurowca. Zawór za pompą pozwoli Ci spuścić wodę z akwarium bez wyłączania pompy, natomiast gdy zawór masz przed pompą, wodę spuścisz tylko grawitacyjnie, przy wyłączonej pompie, inaczej zapowietrzysz układ. No i potrwa to trochę dłużej.

Opublikowano

Tez mi się tak wydaje , temat jutro przemyśle. Faktycznie  co do odpowietrzania to wygodniej jest dać pompę z prawej strony i wówczas zawór przestawię przed pompą . 
Ewentualne powietrze łatwiej będzie przepychane przez obieg i samoistnie będzie kierowało się zgodnie z kierunkiem obiegu wody . 

  • Lubię to 1

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • W mojej opinii dobra ceramika to tylko chwyt reklamowy i mit. Najtanszy pumeks ogrodniczy będzie działał tak samo jak nieporównywalnie drogi Matrix. Oczywiście to Twoj wybór i pieniądze. Osobiście wybrałbym gąbki, są sprawdzone przez wielu użytkowników tego forum.
    • To mnie mocno zdziwiłeś. Gdybym jednak zrezygnował z pomysłu odnośnie K1 to może jakaś dobra ceramiką? No nie wiem a może mieszanka Aquaela NANOMAX BIO,NATUREMAX BIO i PEARLMAX BIO? Więcej gąbek niż 3 kosze to bym już nie chciał.
    • Nie licz na to, że K1 w koszach będzie się w jakikolwiek sposób poruszać. Jako złoże stałe będzie dużo mniej skuteczne od ruchomego. Dlatego zamiast K1 wypełnij kosze pociętą w kostki gąbką 10ppi.
    • Witam wszystkich. Jeżeli temat w złym miejscu to bardzo proszę o przeniesienie do właściwego działu. Mam do was pytanie a właściwie kilka pytań odnośnie mojego zamysłu odnośnie mediów w Ultramax BT.  Docelowo będą pracować dwa filtry Ultramax Bt i oba z takimi samymi mediami. Mój zamysł jest taki licząc od góry: 1 - GĄBKA 30 PPI 2 - EVOLUTION AQUA K1 3 - EVOLUTION AQUA K1 4 - GĄBKA 30 PPI 5 - GĄBKA 20 PPI Czy według was taki układ mediów w filtrze może być? Trochę poczytałem tutaj na forum o K1 i bardzo mnie zaintrygował ten rodzaj wkładów filtracyjnych. Kosz w filtrze według producenta ma 1,9 l. Ile K1 powinno się znaleźć w jednym koszu? Do oporu?Czy zostawić trochę luzu? Czy K1 słychać w filtrze jak się poruszają czy jednak kosz w filtrze to trochę za mało i za duźo ruchów K1 nie będą miały? Macie u siebie w filtrach K1? Jak się sprawdza? Z góry bardzo wam dziękuję za każdą wypowiedź w tym temacie. Pozdrawiam  Robert   
    • Witam,   Mam szanse dostać stół z byłej linii produkcyjnej za darmo. Jest to prosty blat z drewna o grubości 4 cm, wymiary to 180x90cm. Blat jest łączony z 6 desek o wymiarach 180x15x4. Wszystko jest oparte na stelażu metalowym, spawanym, profil zamknięty, wymiary profilu to 5x3 cm. Stół jest w bardzo dobrej kondycji, bez wypaczeń, trzyma wymiary na całej długości i wysokości. Chciałbym na tym postawić na środku nowe akwarium 120x40x50 gr. szkła 8mm, wszystko razem pewnie będzie ważyło około 320-350 kg. I pytanie czy z waszych doświadczeń wynika, że taki stół wytrzyma takie obciążenie? Jeżeli komuś potrzebne zdjęcie do lepszej oceny sytuacji to mogę poprosić to mi prześlą.   Z góry dziękuję za odpowiedź Pozdrawiam
    • No już mam tego Eheima i jest już podłączony i pracuje. Nie było żadnych problemów. Sama konstrukcja tych filtrów zarówno 250 jak i 600 jest dużo wyżej niż tego Jbla e1502. Nie wiem co mnie wtedy podkusiło aby brać tego jbla.
    • @duchJeżeli chodzi o nasz biotop  to pamiętaj , że bez względu jaki filtr uruchomisz to deszczownia jest zbędna. Dodatkowe , osobne napowietrzanie może się przydać w razie jakiejś choroby czy awarii ale też bez niego się obędziesz chociaż nic nie stoi na przeszkodzie aby było. Natomiast deszczownia zawsze zmniejsza przepływ filtra i to w sposób znaczący.  Jeżeli ustawisz wylot filtra czy filtrów w ten sposób , że  wylatująca woda będzie łamać lustro wody to będziesz miał wystarczające i bardzo dobre napowietrzanie.  Ja we wszystkich akwa z rybami z J.Malawi  zawsze tak robiłem. Czyli jest tu pewne pole manewru aby nie zmniejszać przepływu .
    • A ja się z tym nie zgodze bo mam w drugim baniaku 112 litrów Eheim Professional 4+ 250 (czyli mniejszy) i jest bajka, filtracja jest super, nie zapycha się szybko nawet po pół roku pracy. A przed nim miałem pare lat temu Aquael Unimax 250 i to dopiero był szajs. Bardzo szybko się zapychał. System automatycznego zalewania totalnie przekombinowany(już po 2 miesiącach nie chciał zalewać filtra). A ultramax albo hypermax? Niewiem, może są lepsze, nie będe się wypowiadał bo ich nie testowałem.
    • Miałem u siebie w 260 l dwa Eheim Professional 4+ 600 i powiem ci że to był mój największy błąd.Z filtracją był dramat.Robiłem różne kombinacje z wkładami(gąbki,waty itd) i wielkie g.... Może ta firma robiła kiedyś dobre filtry ale na przykładzie tych dwóch egzemplarzy mam zupełnie inne zdanie. Jak dla mnie teraz Ultramax BT lub Hypermax BT. 
    • OK Twój wybór. Każdy sprzęt ma swoje bolączki dlaczego tutaj my często budujemy narurowce/kaseciaki/sumpy dostosowując je do własnych potrzeb.  Ja np wymieniłem falownik na Ultramaxa 2000 i bardzo jestem z tej decyzji zadowolony. Kultura pracy na bardzo wysokim poziomie.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.