Skocz do zawartości

prosze o pomoc w rozpoznaniu glonów


_Leszek_O

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jestem tu nowy i proszę o pomoc w rozpoznaniu moich glonów, przejrzałem wiele fotek Waszych glonów i do końca nie wiem do których moje zakwalifikować.

Akwarium (ponad rok temu odziedziczyłem po zmarłym teściu) było to akqua ogólne molinezje głupiki mieczyki brzanki itp. Drogą naturalną rybki sie wykruszały zostało ich nie wiele. Zmieniłem wystrój, przerzedziłem roślinki dołożyłem łupki i kamienie i kupiłem 10 szt pyszczków żółtych. Wszystko było fajnie ale od kilku dni obserwuje szybki wzrost glonów, obrastają nimi łupki, korzenie i rośliny. Na płaskim łupku wyglada to jak zielona łąka, 2mm włoski jest tego całe mnóstwo nie wiem czy powinienem się niepokoić?

Parametry były zawsze stabilne choć walczyłem z wysokim NO3 momentami wynosiło 100 ale udało mi się zbić do stabilnego 25mg/l. Dziśaj jednak zauważyłem że moje stabilne 7,2-7,6 pH skoczyło nagle do 8,4 skąd tak nagły skok?

Jak na tym forum dołączyć foto?

Pozdrawiam




Baniaczek:112 litrów

Oświetlenie: 2x18W aquarelle philips i gro-lux sylvania + odbłyśniki

Filtracja: filtr zewnętrzny tetratec 700

Lampa uv tetratec 400 5W 24h/dobe

Łupki fyllitowe i kilka kamieni granitowych

Korzenie szt 2

Rośliny: cryptokoryna szt 2 + kilka niezidentyfikowanych

Obsada:

10 szt młodych pyszczaków żółtych

4szt otosków

I oczekujące na chętnego:

4szt brzanki sumatrzańskie

3szt żałobniczki

1szt mieczyk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zacznę od fotek... a w tym czasie jak będziesz wrzucał coś napisze...

foty wrzuć np na fotosik.pl zgodnie z instrukcją tam - nie musisz się nawet tam zapisywać... wynikiem wrzucenia będzie strona z "kodami" w formie linków do tegoż zdjęcia...


jeden z takich linków jest przydatny do publikacji tutaj


ładujesz go używając http://tu.link.do.obrazka.w.formacie.jpg[/"zamknij tagi" z menu przy pisaniu posta]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teraz do rzeczy...

nasuwa mi się co następuje:

1. jakie masz kH?

2. czy jesteś pewny że to granity, a nie np marmury/wapienie/piaskowce?

3. nie umarł Ci filtr bio przed czy w czasie Twoich walk z NO3?

4. od kiedy chodzi ta lampa UV i czemu chodzi całą dobę?


glony z pewnością pojawiły się gdy zachwiałeś równowagę w akwarium przerzedzając roślinność i dokładając ryb, przez co nastąpił gwałtowny wzrost NO3 i w efekcie glonów...


pytanie tylko co to za glony - poczytaj wątki o sinicach na forum - wklejałem parę razy ten link - poczytaj obejrzyj wszystkie strony tam i oceń do czego to co masz jest podobne...


i wrzuć foty, zobaczymy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/75a ... 86596.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/21caa4a1d2a55079.ht

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/6a4 ... 5ee67.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/603 ... f3ffb.html

oto kilka fotek moich glonów

1 KH mam 10 w/g tetra test 5w 1 i jest takie stabilne od dawna

2 tak jestem pewien że to granit ( są to resztki po granitowym pomniku) są one w aqua od ponad miesiąca

3 Z NO3 walczyłem mając filtr wewnętrzny zanim sobie kupiłem kubełek, kubełek pracuje od grudnia

4 Lampa uv chodzi od grudnia a chodzi całą dobę bo myslę że tak jest lepiej

5 Rośliny przerzedziłem dawno jakieś 2 miesiace temu wiem ze był moment ze wszystko staneło na głowie ale było ok a teraz nagle te glony.

Makok Bardzo bardzo Ci dziękuje za szybką reakcję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leszek, imho na szczęście nie sa to sinice, tylko tak bardzo przez wielu upragnione i wyczekiwane zielenice, bo moze i dla Cioebie sa to brzydkie glońska ale zapewniam Ciebie że przez wielu na tym forum zielony dywanik na kamieniach jest czymś wymarzonym., tak wiec spokojnie, w malawi glony są czyś powszednim, bo warunki wodne im sprzyjają, szczególnie wysokie Ph a te jak napisałes ostatnio wzrosło.

To co najważniejsze ale sam o tm wiesz to jesli to ma być Malawi to musisz zrobić pożądek z obsadą tzn zosatwić tylko Malawi a reszte - otoski tez sprzedać/oddać.

Puyanie co to za "żółte" pyszczaki chodzi o gatunek i czy w takim akwa mogą być tzn czy nie są za duze [jak dorosna] na taki baniak. Jęsli zdecydujesz się na Malawi to z glonów bym się cieszył i pokochał bo pedzej te rośliny poza Cryptokorynami [Valisnerią i aniubiasami jeśli je masz] Ci padną niz pozbędziesz się glonów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

glony z pewnością pojawiły się gdy zachwiałeś równowagę w akwarium przerzedzając roślinność i dokładając ryb, przez co nastąpił gwałtowny wzrost NO3 i w efekcie glonów..


Oczywiście się z tobą zgadzam ze zmiany w baniaku czyli zachwiana równowaga w którąkolwiek strone to powoduje z tym ze niekoniecznie na gorsze. Paradoksalnie przy NO3 wysokości koło 100 jednostek i Ph 7,2-7,6 mógł z tym problemu nie mieć bo takie środowisko glonom nie odpowiadało – w gnojówce rosnąc nie chciały :evil: – efekt przenawożenia :wink::lol: tymczasem po poprawie warunków czyli zbiciu NO3 na 25 i poprawy Ph z naszego punktu widzenia na ponad 8 okazało się ze te lepsze warunki są idealne dla wzrostu takich ładnych zielonych glonów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ma sprawy - reaguję szybko na niepowtarzane w kółko pytania, bo jak niektórzy sądzą jestem uzależniony od forum :P


Jeśli kH masz 10, jesteś pewny że to granit, a z NO3 walczyłeś gdy nie miałeś kubełka, więc raczej dużo przed pojawieniem sie glonów, to wydaję mi się że zmiana pH wody może mieć jeden z dwóch lub łącznie dwa z wymienionych powodów:

- zmieniła się kranówa

- akwa się ponownie ustabilizowało ale w układzie jest o wiele mniej substancji organicznych, które nie tylko generują NO3 (z którym walczyłeś) ale również zakwaszają wodę (może dlatego miałeś niską wartość pH - uporałeś się z problemem związków i pH "wróciło do normy")


lampa UV w opiniach które czytałem, bo sam nie mam stosowana jest raczej w sytuacjach krytycznych, po leczeniach, czy w momencie zakwitów - w pełni ustabilizowanym, poprawnie zarybionym i prowadzonym jest niepotrzebna...


a co do glonów:

jeśli spełniają jeden z poniższych warunków wymagają sprawdzenia pod kątem sinic i to jest zła wiadomość...

1. dają się łatwo usunąć przejeżdżając po obiekcie zasiedlonym np palcem (blisko galaretowatego dywanika ale niekoniecznie)

2. oderwane na siłę i zbadane pod lupą są poprzecznie prążkowane


jeśli żaden z powyższych nie jest spełniony to GRATULUJĘ - masz piękne nitkowate zielenice i Ci zazdroszczę :wink:


EDIT: cholera za bardzo się rozwodzę i zawsze mnie mars uprzedzi o minutę :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja przyczepie się czego innego. Obsada! Poczytaj poradniki dla początkującego na serwisie klubowym.

Zacznę od końca, Jak już pisałem akwarium otrzymałem w spadku a darowanemu koniowi itp. Na temat malawi w 112 litrach przeczytałem chyba wszystko i nie są to jednoznaczne wypowiedzi na "nie" pod warunkiem że będzie to jeden gatunek, postawiłem więc na 3 samce i 7 samic Labidochromis caeruleus (nie jestem jeszcze pewien ale podczas zakupu chyba udało mi sie wcelować w taką proporcje czyli 3+7)i taka obsada jest moim celem.

Musze się "delikatnie " pozbyć 4 pięknych brzanek sumatrzańskich, mieczyka i trzech żałobniczek, są to rybki po teściu jeszcze, nie spuszczę ich w kiblu przecież (po cichu sadziłem, że "yellowki" się z nimi rozprawią ale sie myliłem) Może jest ktoś z gdyni kto zaopiekuje się nimi?

W przyszłości (jeszcze nie wiem jak dalekiej) będzie większy baniak (żona musi sie oswoić z myślą o większym szkle w domu no i z wydatkami z tą zmianą związanymi)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 nie łatwo daje się to coś zedrzeć dopiero po kilkukrotnym w tym samym miejscu przejechaniu paznokciem po kamieniu został czysty ślad, opuszkiem palca nie można tego usunąć.

2 pod lupą nie widzę prawie nic (po prostu mam za lichą lupę)

Dodam, że rybki lubią sobie to poskubać.

Jeszcze raz dziękuje za porady i proszę o jeszcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Tak, z Pyszczakami żyły. Wcześniej w żadnym innym akwarium nie miałem helmetow. 
    • To były też pyszczaki? Ja mam helmety już chyba ze 4 lata ale w akwariach z innymi biotopami. Nie sądziłem że ślimak tak długo może żyć 
    • @lukBB , @TomekT dzięki , pomyślę o okleinie ale moja Druga Połówka mówi że Jej to nie przeszkadza a ja też się trochę przyzwyczaiłem.  @darianus Miałem helmety kilka lat, jakieś 11 sztuk. Ale jak zmieniłem akwarium i tło to tak im się spodobało że na zawsze przeniosły się na tylną szybę. Absolutnie nie chciało im się zwiedzać boków ani przodu. Z tyłu było tyle żarcia, że po co się przesuwać? Rosły jak prosiaki. Ale usunąłem je bo szukałem przyczyny chorób u ryb. Jakieś nicienie/wiciowce. Te ślimaki mogą być nosicielami. Ryby były dziesiątkowane. Coś się popsuło w akwarium i szukałem przyczyny. 
    • Na okrzemki znakomite są ślimaki helmet. U mnie kilka sztuk załatwiło temat w parę dni w 540 litrach.
    • @lukBB a gdzie kupowałeś kształtki K1?  
    • Dobra opcja, polecam. Np. Fabertec wytnie Ci na wymiar paski z twardego PCV - ale o szerokości nie mniejszej, niż 50 mm - idealnie się to nadaje na takie maskowanie. Mam tak u siebie, oklejałem te paski okleiną w kolorze szafki. 👍
    • Dwa tygodnie mnie nie było w domu, zostawiłem lampę żeby świeciła do oporu 16 godzin dziennie i całkiem ładnie zarosło. Głównie okrzemki, ale zielenice też sobie nitkują. Było trochę sinic - do przewidzenia, bo niskie NO3 ale już je zmiotłem. Dodałem kolejną porcję płatków, żeby glony i bakterie w filtrze miały co jeść i teraz tylko się zastanawiam czy dać nawozu - mam resztki ferropolu od JBL, który w żadnym innym baniaku mi się nie przyda. Niby na opakowaniu jest napisane, że powstrzymuje porost glonów bo wspiera żytko roślin, ale roślin tam nie mam a glon też człowiek i może też chciałby czasem pojeść żelaza, potasu, siarki, kobaltu czy boronu?   EDIT: Duży kamień z prawej strony jest uwalony czymś czarnym. Nie schodziło toto ani pod myjką ani paznokciami, nie śmierdzi, nie barwi wody a kamień pasuje optycznie do wystroju, więc zostawiłem. Jak się przyjrzeć z bliska to zarasta okrzemkami ale dość wolno. Z drugiej strony dostaje mniej światła, na tym z lewej też wolniej się glony pojawiają. Myślę że zejdzie jeszcze minimum dwa tygodnie zanim wpuszczę pierwsze rybki, więc na razie niech sobie zarasta spokojnie, jeśli wyjdzie że glonom nie leży to go wywalę żeby nie ryzykować wprowadzania niepotrzebnego syfu do wody.     
    • @PikczerJest jeszcze druga opcja. Jeżeli widok Ci przeszkadza,  możesz to po prostu zasłonić naklejając pasek okleiny/taśmy na szybę. 
    • Niezły patent, widzę, że nic się zmarnuje👍 Może na zdjęciu nie widać ale kratka miała oczka 2x2 więc musiałem i tak dołożyć do niej siatkę rabatową żeby K1 nie pływało po całym sumpie. W późniejszym czasie gdy złoża będą już zasiedlone, miałem w planie wsadzić w przegrody też kratkę rabatową uformowaną w "ceownik" 
    • Widzę, że kratki masz już te z nóżkami, ale jakby co to dla uzyskania odpowiedniego dystansu pod kratką, idealnie nadają się resztki rur pvc no i oczywiście niezastąpione trytytki😁 Dla dodatkowego zabezpieczenia włóż sobie pod przegrody rurki z wkładów sznurkowych.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.