Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam

Jestem tu nowy i proszę o pomoc w rozpoznaniu moich glonów, przejrzałem wiele fotek Waszych glonów i do końca nie wiem do których moje zakwalifikować.

Akwarium (ponad rok temu odziedziczyłem po zmarłym teściu) było to akqua ogólne molinezje głupiki mieczyki brzanki itp. Drogą naturalną rybki sie wykruszały zostało ich nie wiele. Zmieniłem wystrój, przerzedziłem roślinki dołożyłem łupki i kamienie i kupiłem 10 szt pyszczków żółtych. Wszystko było fajnie ale od kilku dni obserwuje szybki wzrost glonów, obrastają nimi łupki, korzenie i rośliny. Na płaskim łupku wyglada to jak zielona łąka, 2mm włoski jest tego całe mnóstwo nie wiem czy powinienem się niepokoić?

Parametry były zawsze stabilne choć walczyłem z wysokim NO3 momentami wynosiło 100 ale udało mi się zbić do stabilnego 25mg/l. Dziśaj jednak zauważyłem że moje stabilne 7,2-7,6 pH skoczyło nagle do 8,4 skąd tak nagły skok?

Jak na tym forum dołączyć foto?

Pozdrawiam




Baniaczek:112 litrów

Oświetlenie: 2x18W aquarelle philips i gro-lux sylvania + odbłyśniki

Filtracja: filtr zewnętrzny tetratec 700

Lampa uv tetratec 400 5W 24h/dobe

Łupki fyllitowe i kilka kamieni granitowych

Korzenie szt 2

Rośliny: cryptokoryna szt 2 + kilka niezidentyfikowanych

Obsada:

10 szt młodych pyszczaków żółtych

4szt otosków

I oczekujące na chętnego:

4szt brzanki sumatrzańskie

3szt żałobniczki

1szt mieczyk

Opublikowano

zacznę od fotek... a w tym czasie jak będziesz wrzucał coś napisze...

foty wrzuć np na fotosik.pl zgodnie z instrukcją tam - nie musisz się nawet tam zapisywać... wynikiem wrzucenia będzie strona z "kodami" w formie linków do tegoż zdjęcia...


jeden z takich linków jest przydatny do publikacji tutaj


ładujesz go używając http://tu.link.do.obrazka.w.formacie.jpg[/"zamknij tagi" z menu przy pisaniu posta]

Opublikowano

teraz do rzeczy...

nasuwa mi się co następuje:

1. jakie masz kH?

2. czy jesteś pewny że to granity, a nie np marmury/wapienie/piaskowce?

3. nie umarł Ci filtr bio przed czy w czasie Twoich walk z NO3?

4. od kiedy chodzi ta lampa UV i czemu chodzi całą dobę?


glony z pewnością pojawiły się gdy zachwiałeś równowagę w akwarium przerzedzając roślinność i dokładając ryb, przez co nastąpił gwałtowny wzrost NO3 i w efekcie glonów...


pytanie tylko co to za glony - poczytaj wątki o sinicach na forum - wklejałem parę razy ten link - poczytaj obejrzyj wszystkie strony tam i oceń do czego to co masz jest podobne...


i wrzuć foty, zobaczymy...

Opublikowano

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/75a ... 86596.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/21caa4a1d2a55079.ht

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/6a4 ... 5ee67.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/603 ... f3ffb.html

oto kilka fotek moich glonów

1 KH mam 10 w/g tetra test 5w 1 i jest takie stabilne od dawna

2 tak jestem pewien że to granit ( są to resztki po granitowym pomniku) są one w aqua od ponad miesiąca

3 Z NO3 walczyłem mając filtr wewnętrzny zanim sobie kupiłem kubełek, kubełek pracuje od grudnia

4 Lampa uv chodzi od grudnia a chodzi całą dobę bo myslę że tak jest lepiej

5 Rośliny przerzedziłem dawno jakieś 2 miesiace temu wiem ze był moment ze wszystko staneło na głowie ale było ok a teraz nagle te glony.

Makok Bardzo bardzo Ci dziękuje za szybką reakcję

Opublikowano

Leszek, imho na szczęście nie sa to sinice, tylko tak bardzo przez wielu upragnione i wyczekiwane zielenice, bo moze i dla Cioebie sa to brzydkie glońska ale zapewniam Ciebie że przez wielu na tym forum zielony dywanik na kamieniach jest czymś wymarzonym., tak wiec spokojnie, w malawi glony są czyś powszednim, bo warunki wodne im sprzyjają, szczególnie wysokie Ph a te jak napisałes ostatnio wzrosło.

To co najważniejsze ale sam o tm wiesz to jesli to ma być Malawi to musisz zrobić pożądek z obsadą tzn zosatwić tylko Malawi a reszte - otoski tez sprzedać/oddać.

Puyanie co to za "żółte" pyszczaki chodzi o gatunek i czy w takim akwa mogą być tzn czy nie są za duze [jak dorosna] na taki baniak. Jęsli zdecydujesz się na Malawi to z glonów bym się cieszył i pokochał bo pedzej te rośliny poza Cryptokorynami [Valisnerią i aniubiasami jeśli je masz] Ci padną niz pozbędziesz się glonów.

Opublikowano
glony z pewnością pojawiły się gdy zachwiałeś równowagę w akwarium przerzedzając roślinność i dokładając ryb, przez co nastąpił gwałtowny wzrost NO3 i w efekcie glonów..


Oczywiście się z tobą zgadzam ze zmiany w baniaku czyli zachwiana równowaga w którąkolwiek strone to powoduje z tym ze niekoniecznie na gorsze. Paradoksalnie przy NO3 wysokości koło 100 jednostek i Ph 7,2-7,6 mógł z tym problemu nie mieć bo takie środowisko glonom nie odpowiadało – w gnojówce rosnąc nie chciały :evil: – efekt przenawożenia :wink::lol: tymczasem po poprawie warunków czyli zbiciu NO3 na 25 i poprawy Ph z naszego punktu widzenia na ponad 8 okazało się ze te lepsze warunki są idealne dla wzrostu takich ładnych zielonych glonów

Opublikowano

nie ma sprawy - reaguję szybko na niepowtarzane w kółko pytania, bo jak niektórzy sądzą jestem uzależniony od forum :P


Jeśli kH masz 10, jesteś pewny że to granit, a z NO3 walczyłeś gdy nie miałeś kubełka, więc raczej dużo przed pojawieniem sie glonów, to wydaję mi się że zmiana pH wody może mieć jeden z dwóch lub łącznie dwa z wymienionych powodów:

- zmieniła się kranówa

- akwa się ponownie ustabilizowało ale w układzie jest o wiele mniej substancji organicznych, które nie tylko generują NO3 (z którym walczyłeś) ale również zakwaszają wodę (może dlatego miałeś niską wartość pH - uporałeś się z problemem związków i pH "wróciło do normy")


lampa UV w opiniach które czytałem, bo sam nie mam stosowana jest raczej w sytuacjach krytycznych, po leczeniach, czy w momencie zakwitów - w pełni ustabilizowanym, poprawnie zarybionym i prowadzonym jest niepotrzebna...


a co do glonów:

jeśli spełniają jeden z poniższych warunków wymagają sprawdzenia pod kątem sinic i to jest zła wiadomość...

1. dają się łatwo usunąć przejeżdżając po obiekcie zasiedlonym np palcem (blisko galaretowatego dywanika ale niekoniecznie)

2. oderwane na siłę i zbadane pod lupą są poprzecznie prążkowane


jeśli żaden z powyższych nie jest spełniony to GRATULUJĘ - masz piękne nitkowate zielenice i Ci zazdroszczę :wink:


EDIT: cholera za bardzo się rozwodzę i zawsze mnie mars uprzedzi o minutę :P

Opublikowano
A ja przyczepie się czego innego. Obsada! Poczytaj poradniki dla początkującego na serwisie klubowym.

Zacznę od końca, Jak już pisałem akwarium otrzymałem w spadku a darowanemu koniowi itp. Na temat malawi w 112 litrach przeczytałem chyba wszystko i nie są to jednoznaczne wypowiedzi na "nie" pod warunkiem że będzie to jeden gatunek, postawiłem więc na 3 samce i 7 samic Labidochromis caeruleus (nie jestem jeszcze pewien ale podczas zakupu chyba udało mi sie wcelować w taką proporcje czyli 3+7)i taka obsada jest moim celem.

Musze się "delikatnie " pozbyć 4 pięknych brzanek sumatrzańskich, mieczyka i trzech żałobniczek, są to rybki po teściu jeszcze, nie spuszczę ich w kiblu przecież (po cichu sadziłem, że "yellowki" się z nimi rozprawią ale sie myliłem) Może jest ktoś z gdyni kto zaopiekuje się nimi?

W przyszłości (jeszcze nie wiem jak dalekiej) będzie większy baniak (żona musi sie oswoić z myślą o większym szkle w domu no i z wydatkami z tą zmianą związanymi)

Opublikowano

1 nie łatwo daje się to coś zedrzeć dopiero po kilkukrotnym w tym samym miejscu przejechaniu paznokciem po kamieniu został czysty ślad, opuszkiem palca nie można tego usunąć.

2 pod lupą nie widzę prawie nic (po prostu mam za lichą lupę)

Dodam, że rybki lubią sobie to poskubać.

Jeszcze raz dziękuje za porady i proszę o jeszcze.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Czyli mniej więcej tak jak myślałem🙂   Wiem, czytałem od deski do deski wielokrotnie... Ale ja nie jestem małym chemikiem😉 myślałem, że to co robiłem wystarczy, no niestety życie zweryfikowalo... Czekam, nic innego nie zostało. Może dla pewności kupię jakaś używana pompę obiegową i zrobię ten filtr. Dzięki raz jeszcze!👍
    • Ja mam wolną Jebao DCP 2500. Jak coś namieszam, to fitr piankowy oparty o dno (nie mam piasku, tylko pcv na dnie; jak piasek, to można korek od dołu...)) dociśnięty wlotem pompy od góry. W pompie wymienione amortyzatory na przyssawki - przyklejone do szyby. Sposób nie ważny, istotne by przepuścić wodę przez filtr... A co do biologii... to dojrzewała u mnie w wiaderku  przez  miesiące na karmie I NH3/NO2- (https://forum.klub-malawi.pl/topic/25309-projekt-akwarium-280x60x60-pokrywa-filtr-szafka/?do=findComment&comment=371935. ) Przy starcie akwa wrzuciłem medium do filtra + cukier + fosforany +  Nh4Cl, NaNO2 i brud z dna wiaderka. Po pewnym czasie (godziny ?) zmętniało... i po 3-4 tygodniach zrobiło się klarowniej, ale nie idealnie.  Potrzeba czasu...   
    • Mam nieużywany korpus 10" z filtra RO, mam jeszcze Pata Mini ale raczej nie jest to "wydajna głowica"😉 co można by było dobrać do tego i jak ogóle ma to działać? Głowica tłoczyła by wodę przez korpus mam rozumieć, nie wiem czy moja wyobraźnia działa dobrze😉
    • Wrzucam raz jeszcze. VID_20250404_102632.mp4   Mam nadzieję, że teraz będzie widział 
    • Nie widzę twoich filmików. Nie wiem czy przyczyna leży po mojej czy Twojej stronie. Zakładam , że po mojej bo nikt nic na ten temat nie napisał.
    • Dziękuję za cenne rady. Nie pozostaje mi chyba nic innego niż czekać jak polecacie. Jedno mnie zastanawia z N03 było ono praktycznie niewykrywalne od samego początku. Wynik max 2. Tłumaczyłem to sobie tym, iż  azotany są pochłaniane na bieżącą przez bakterie które się cały czas namnażają bo mają ku temu dobre warunki (chodzi o powierzchnię na 70l kształtek). Jeżeli kolonia ma gdzie się rozwijać, to robi to do osiągnięcia max powierzchni jaką jej zapewnimy. Taka moja teoria apropo niewykrywalnych NO3. Biologię praktycznie przeniosłem z innego zbiornika dodając jeszcze na start brud z gąbek. Miałem jedną przygodę ze skokiem N02 ucząc się dozować karmienie (pisałem o tym wcześniej) a tak to, do tej pory woda była w miarę klarowna. Skąd to nagłe zachwianie biologii teraz po czasie, jeżeli żadne zmiany nie zostały wprowadzone. Pierwotniaki teraz? Kurcze trochę nie chce mi się wierzyć...( Oczywiście nikogo nie krytykuję, po prostu jestem mocno zdziwiony) Znaczyło by to, że cykl jest jeszcze nie zamknięty? Idąc tym roku myślenia wypadałoby wyciągnąć żywice i grzecznie czekać na dojrzenie zbiornika? Zalane było ok 3 mc temu, ryby pływają 2 mc. Biologia dalej nie hula? Dla mnie mega dziwna sprawa. Wrzucam jeszcze filmik na którym dokładniej widać to zmętnienie: VID_20250404_102632.mp4  
    • Jeżeli chcesz sprawdzić czy to pierwotniaki to nic nie rób a same znikną. Jeżeli nie znikną to znaczy , że problem leży w tym co wyżej koledzy napisali.
    • Wg mnie pierwotniaki, NO3 niewykrywalne? A powinno być. Duża wymiana wody powoduje klarowność, a potem zmętnienie ponownie wraca. Dla mnie to typowy objaw braku sprawnie działającej biologii. Nie martwił bym się w tej chwili o klarowność, uważał bym na parametry, nie podmieniał wody ponad miarę, a nawet przez chwilę w ogóle. Jak zacznie pojawiać się NO3 , podejrzewam, że zbiornik zacznie się klarować i pierwotniaki zaczną się wycofywać.
    • Możesz spróbować filtr piankowy 1 mikron + wydajna głowica. Jeśli zmętnienie nie ustąpi, to prawdopodobnie jest pochodzenia mineralnego - czyli coś może z modułów się uwalniać o rozmiarach poniżej 1 mikron. Jeśli filtr będzie się szybko zapychał (minuty) i klarowność będzie się poprawiała, to mogą być to bakterie/pierwotniaki lub coś powyżej 1 mikrona. Moduły też mogą uwalniać jakąś pożywkę dla bakterii... Z drugiej strony to dopiero 6 tygodni prawdziwego "życia" ....  biologia potrzebuje miesięcy aby wszystko grało. Może trzeba poczekać...
    • Prośba o pomoc, skończyły mi się pomysły😕 Chodzi mianowicie o przejrzystość wody a konkretnie o jej brak. Z nieznanych mi przyczyn od jakiś 2-3 tygodni walczę z mętna wodą. Nie jest to stan który występuje od początku zalania, pojawił się niedawno. Po całkowitym dojrzeniu zbiornika, woda była w miarę klarowna. Co najdziwniejsze nie zmieniło się nic jeżeli chodzi o dokładanie czegoś nowego, zmianę pokarmu czy cokolwiek innego w zbiorniku z czym mógłbym powiązać ten stan rzeczy... VID_20250331_135859.mp4 Zmętnienie wody jest w kolorze białym, widoczne normalnie gołym okiem jakby falowało w toni wodnej. Na początku myślałem, że to pierwotniaki jak przy świeżo zalanym zbiorniku. No ale nie jest to możliwe patrząc na testy wody.NO2, NO3, PO4 niewykrywalne. Woda dobrze natleniania przez sump. Biologia działa normalnie. Pokarm aller futura oraz spirulina forte podawane przez karmnik, znika w 15 sekund.  Dołożyłem do sumpa watę filtracyjną/owatę polecaną kiedyś już u nas oraz mała głowice filtra ze ściereczka z mikrofibry w zbiorniku idąc w stronę zanieczyszczenia mechanicznego. Nie pomaga. Również w zbiorniku znajduje się litr węgla aktywnego (został zalany dwukrotnie wrzątkiem). Też nie pomaga. Jedyną rzeczą jest podkręcenie podmiany wody i po ok 1,5 dnia jest w zbiorniku klarowna lecz po powrocie do kropelkowania staje się po 2 dniach znowu mleczna. Próbowałem w odstępach czasu już 3 razy i problem nadal wraca. Od wczoraj rana wrzuciłem litr żywicy PA202 luźno w pończochach do sumpa. Na razie brak zauważalnej różnicy. Prawie skończyły mi się pomysły😕 Mam jeszcze jeden ale mam nadzieję, że to nie to. Zacząłem podejrzewać moje skały DIY. Wykonane z cementu( atest BHP do kontaktu z wodą pitną) siatki rabatowej, waty szklanej oraz farb śnieżki również atest BHP do zabawek dla dzieci. Co tu może puszczać do wody? Wszystko wyschło bardzo dobrze zanim wylądowało w zbiorniku oraz wcześniej było odmoczone. Nagle zaczęło puszczać syf do wody? Po 2 miesiącach od zalania? Jak już coś to chyba powinno odrazu?  Ktoś, coś, jakieś pomysły? Na szczęście zmętnienie nie wpływa na zachowania ryb. Ale jak patrzę na akwarium to płakać się chce...    
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.