Jump to content

Recommended Posts

Posted

Od razu zaznaczam że to tylko pomysł, i że aż tak się nie znam...:D


Nie wiem czy dobrze zauważyłem ale w dobrej filtracji chodzi o odpowiednią wydajność pompy i jak największą objętość złoża...i tak sobie o tym drugim myślałem i (całkiem niechcący) przeszedł mi do głowy taki pomysł: żeby medium filtracyjne posypać do butelek takich 5l i połączyć je szeregowo ze 3 np. Co o takim rozwiązaniu myślicie?? Ktoś ma pomysł jak to rozwiązać?? widzicie jakieś wady?

Posted

Jest już coś w necie podobnego i zwie się chyba „kolumna filtracyjna”. Najważniejsza wada moim zdaniem to duże prawdopodobieństwo powodzi :wink:

Posted

dlaczego powodzi?:) można przecież spokojnie uszczelnić korki silikonem , a przecież taką wodę w butelkach to po parę kilometrów wiozą do biedronki;)i butelki wytrzymują...?

Posted

masz na myśli obok siebie?

- większe ryzyko przecieku bo większa ilość połączeń DIY

... jadna na drugiej?

- lepiej chyba użyć jednolitej rury kanalizacyjnej


IMHO chybione rozwiązanie, no chyba że jako wspomniana kolumna, ale ona służy do przygotowania wody bo tam woda prawie dosłownie "kapie" - poszukaj w necie widziałem kilka takich rozwiązań ale nie jako filtr bio...


DODANO:

hehee uszczelnić silikonem - a to ubaw - spróbuj na jednej testowej - puść przez nią wodę z kranu i zobaczysz czy jest szczelne...

Posted
dlaczego powodzi?:) można przecież spokojnie uszczelnić korki silikonem , a przecież taką wodę w butelkach to po parę kilometrów wiozą do biedronki;)i butelki wytrzymują...?

Ano wożą, przekładają, rzucają tymi butelkami, ale tutaj te butelki mają filtrować.

IMHO przy tego typu filtrze już lepiej kombinować tak jak makok – z beczką.

Posted

jedna na drugiej to na pewno nie napisałem że szeregowo...:)

cyrkulacja...jakaś pompa pompująca wodę do butelek, powrót samoczynny (pod ciśnieniem).

Beczkę widziałem ale...przy takim rozwiązaniu odchodzą koszta beczki, nie trzeba kombinować z koszykami na media tylko jedno sypiemy do jednej butli inne do drugiej...

Pozostaje tylko kwestia uszczelnienia...na temat której się nie wypowiem bo nie próbowałem :D

Posted

Beczka to kosz ok 20zl plus przesylka... a 5l butle nie biora sie znikad. :)

Posted

no właśnie w tym rzecz że takich butelek to u mnie w domu z 10 leży... :D i tak sobie marzyłem że kupię keramzyt, jakąś pompę i będzie filtr marzenie... :P :oops:

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


  • Posty

    • To jak masz rzeczkę w okolicy to wygrałeś w totka  :)... Co do ilości wody, to nie jest problem, zależy jak ustawisz automatyczne dolewanie i na ile litrów :), a od tego policzyć to już z górki... Biorąc pod uwagę Twój zbiornik i powiedzmy 10% dziennie to masz okolice 1m3 wody podmienionej... Większa podmianka raczej nie będzie potrzebna o ile ryby nie są jakimiś brudasami... Problem podmiany jest raczej z temperaturą wody dolewanej, abyś nie wychłodził zbiornika, bo nie wiem jakie są ryby i temperatury u Ciebie... Reszta to ustawienia i tyle... Licząc na spokojnie to dla mnie było by takie ustawienie podmiany aby dziennie podmienić maksymalnie 3% zbiornika lub łącznie tygodniowo 10-20%...    
    • Od ubiegłego czwartku w moim akwarium 120x50x50cm zagościły bardzo młode, bo 3-4cm..... Mylochromis sp. mchuse w ilości 7szt  Oraz Exochochromis anagenys yellow 6szt.   Oczywiście docelowo trafią do akwarium 180x55x55cm.   Bardzo ruchliwe ryby , ciężko je uchwycić żeby zrobić ładne zdjęcie.    Póki co pływają w akwarium z młodymi sumami polli white wielkości 5-6cm w ilości 5szt.   Myślę jeszcze nad dodaniem jakiegoś jednego gatunku, który docelowo powędrowałby z w/w młodzieżą do docelowego akwarium. Tutaj "chodzi mi" głównie po głowie dimidiochromis strigatus, Ew. protomelas similis lub sciaenochromis fryeri.
    • @Morganelo moje pytanie dotyczy jedynie ilości podmianki w moim zbiorniku. Wiem, że zrobię zbiornik minimum 10m3. Zastanawiałem się nad 20m3 ale cena dość wysoka.  Zbiornik będzie zbierał też deszczówkę z dachu i podwórka, ale w planie mam pompę awaryjną lub przelew do rzeki płynącej w moim podwórku. Pewnie zrobię przelew na wypadek jakiś gwałtownych ulew, ale chciałbym znać ilość wody, która spłynie dziennie z akwarium.
    • Dla siebie znalazłbym bez problemu. Ale z kobietami to już inna sprawa.
    • Pytanie najważniejsze dla Ciebie, na które musisz znać odpowiedź od samego początku. Do czego chcesz wykorzystać tą zebrana wodę??? Ode mnie, bo sam w planie domu mam wkopanie zbiornika na wodę 10m3, dla akwarystyki oraz może pod rynny: - Zbiornik dobierz w taki sposób aby zapewnić sobie rezerwuar na wodę na klika dni (bo przy Twoich 10m3 wody to podmianka pewnie w okolicach 1m3 dziennie) - Wodę zebrana możesz wykorzystać w dwojaki sposób, pompa i podlewasz ogródek (to dobre na lato) ale już w zimie masz problem... Tutaj rozwiązanie najlepsze i mniej obsługowe to instalacja rozsączania na podwórku, ogrodzie, a sam zbiornik nie będzie musiał być aż taki duży... Możesz też wstawić pompę, która w razie nadmiaru wody, której nie jesteś w stanie wykorzystać przeleje ją do kanalizacji... Tutaj nadmienię, że do rozsączania jest potrzebny spory teren o dobrej chłonności, jak masz warstwę gliny, to nie bedzie ciekawie... Opcji jest wiele, ale bez wstępnych ustaleń można wymyślać na potęgę co i jak zrobić...
    • A nie lepiej poszukać w internecie? Na pewno będzie większy wybór i na pewno znajdzie się coś w lepszej cenie. Ja mam w akwarium roślinnym Fluvala Plant, a w Malawi Skylight Entriq. Obie się nadają do hodowli roślin i obie mogę polecić. 
    • W Piątek robiłem porządki, młode już podrosły. 
    • W imieniu znajomej proszę o polecenie w Katowicach i okolicy sklepu z dużym wyborem oświetlenie potrzebnego do hodowli roślin akwarystycznych. Z góry dziękuję za pomoc.
    • W  Malawi są granity.  Daj granitowe otoczaki, moim zdaniem najlepiej to wygląda i kosztuje grosze. Zresztą cokolwiek dasz, to nie ma znaczenia,  jak będą dobre warunki to to  pięknie poobrasta glonami i będzie nie do odróżnienia, co tam dałeś. Ważne żeby było dużo i żeby były zakamarki, gdzie  mbuna mogą włazić - uwielbiają to.  Dobrze wyglądają duże głazy - na forum są instrukcje, jak je zrobić. Na zdjęciu  małe kamienie na dole to naturalne otoczaki, te duże to moja produkcja.  Zgadzam się też z lukBB i Bojarem - śnieżno-biały piasek średnio pasuje, bardziej naturalnie wygląda zwykły piasek rzeczny.  Oczywiście każdy ma swój gust i Twój zbiornik ma się podobać przede wszystkim Tobie,  ale Malawi to akwarium biotopowe i dobrze jest je urządzić jak najbardziej naturalnie - wtedy wychodzi zaje*iście.
    • Siema wszystkim. Przymierzam się na zakopanie zbiornika do którego będzie spływać woda że stałej podmiany. Jak powinienem ustawić podmianę w takim zbiorniku - ile litrów dziennie? Chciałem zakopać na podwórku zbiornik 20000L, ale trochę przeraziła mnie cena takiego ustrojstwa.
  • Topics

  • Images

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.