Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Wystarczy powiesić ceramikę w siatce za hamburgiem, tam przepływ będzie znacznie mniejszy. Przepływ przez pompę nie jest równy przepływowi przez matę.

Filtry zwykle robi się "na oko" . Najczęściej mata ma wymiary mniejszego boku akwarium, przy narożnych nieco mniej. Pytanie jaki efekt chcesz konkretnie osiągnąć ?

Przykłady hamburgów  https://www.google.com/search?q=hmf+filter&client=firefox-b-ab&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiTrK3t7rXeAhVyh4sKHV-0BIMQ_AUIDigB&biw=1252&bih=579

  • Lubię to 1
Opublikowano

Chcialbym zeby hamburg ogarnal mi filtracje mechaniczna i biologiczna i zeby bylo to jedyne urzadzenie w akwarium. Chcialem uzyc gabki ppi45 o grubosci 5cm i zrobic filtr narozny. Nie wiem jednak jakich rozmiarow powinna byc gąbka do akwa 120x50x50 i jaka powinna byc pompa. 

Opublikowano

@suricadewlasnie w artykule który zalaczylas jest informacja ze moc pompy powinna byc 2,5 raza na h. Zobacz ponizsze: 

The aquarium featured in the photo to the right is filtered with 2 sheets of different density foam of 5cm thickness. The foam is bent into a 90 degree angle and folded into place in the corner. The foam is held in place with 2 small strips of glass, siliconed on the side and back panel respectively. The water is pumped from behind the foam sheet into the main body of water with a cycle rate* of 2.5times per hour. This method is called the Hamburg Matten Filter and does the job of both mechanical and biological filtration. It keeps the water visibly clean and biologically healthy.

This aquarium has been running  since March 2013. The filter has never been cleaned in all of that time

Opublikowano

Dla filtrów biologicznych . A jak rozwiążesz filtrację mechaniczną ? Przy czym te 2,5 to przepływ prze matę ba nie moc pompy.

Pzrykład filtra w malawi https://www.einrichtungsbeispiele.de/becken-beispiele/malawisee/malawi-geroellzone-von-lippi_34168.html

http://www.malawisee-aquaristik.de/hmf

I jeszcze jeden artykuł.http://www.seriouslyfish.com/a-basic-guide-to-the-hamburger-mattenfilter/

Z mojego doświadczenia wynika , że lepsza jest mocniejsza pompa , biologia sobie poradzi także przy mocniejszym przepływie .

Opublikowano

Niby ta filtracja 2.5/h zapewnia obie filtracje zgodnie z tym: The water is pumped from behind the foam sheet into the main body of water with a cycle rate* of 2.5times per hour. This method is called the Hamburg Matten Filter and does the job of both mechanical and biological filtration.

 

Zgodnie z tym co piszą tutaj https://fish2water.com/hamburg-matten-filter.php to do akwariów poniżej 300 litrów turnover 2,5/h jest optymalny. Rozdzielenie biologii od mechniki sugerują dopiero przy wielkościach powyżej 300L.

If you have an aquarium that is less than 250liters> then a 2.5 times cycle rate will give you great clarity and biological stability. If you have a show aquarium that is large (300liters<) you will want to look at separating the mechanical from the biological filtration. You get water that is visibly cleaned more often in an hour and still have biological stability. This is why we developed the HMF2.0

Akwarium Lippi w sumie też ma pompę 1200l/h przy akwarium 1000 litrów.

 

@suricade a nie sądzisz, że wśród polskich maliwistów panuje przekonanie, że im wiekszy przepływ tym lepszy ale niekoniecznie jest to potwierdzone? Po tym jak przejrzałem dziesiątki tematów na forum byłem przekonany, że nie ma pojęcia nadfilitracji i generalnie im większa moc i przepływ tym lepiej. Natomiast z tego co czytam na stronach, które mi podrzucasz (swoją drogą serdeczne dzięki, bo może dojdziemy wspólnie do jakichś ciekawych wniosków) wynika, że nadfiltracja może być szkodliwa, bo zabiera bakteriom czas potrzebny na przerobienie odpadów. Pytanie czy znamy choć jedną osobę, która nie stosuje nadfilitracji?

 

Opublikowano
35 minut temu, MaciekMaciek napisał:

... wynika, że nadfiltracja może być szkodliwa, bo zabiera bakteriom czas potrzebny na przerobienie odpadów. 

Tak z ciekawości, na czym to polega? 

Opublikowano

@troad chodzi o to, że w gąbce zagnieżdżają się dobre bakterie (oni nazywają to mulm), które wpływają na stabliność parametrów wody w akwarium. Ale żeby owe bakterie mogły na nią wpływać, woda musi spędzić w gąbce odpowiedni czas, jeżeli czas ten będzie zbyt krótki (czyli zbyt mocna pompa) bakterie po prostu niezdążą "uzdrowić" wody - woda przeleci przez gąbkę bez przebycia odpowiedniego procesu biologicznego. W niektórych przypadkach może to prowadzić do skoku azotanów etc.

 

Stąd też mój wniosek, że nadfiltracja może być szkodliwa dla biologii wody, a ponadto upierdliwa z punktu widzenia obsługi. Dlaczego? Bo przy zbyt dużym przepływie musisz mechanicznie wpływać na parametry wody, np. przez czyszcenie filtra, dorzucanie ceramiki, etc. To co robiły by za Ciebie bakterie musisz robić sam własnymi rękoma ;)

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Jeżeli nie przeszkadzają Tobie pływające "paprochy" w wodzie możesz poprzestać na słabszej pompie. Typowe hamburgi mam w akwariach 25 l (JBL cristal profi m) o przepływie 220 l/h, 30 l -hamburg na pat mini 400 l/h, 40 l tak jak poprzednio .

Gdybym teraz robiła filtrację do malawi prawdopodobnie byłyby to 2 hamburgi jeden biolog, drugi mechanik na falowniku. W 2 narożnikach akwarium. Przy czym mechanik musiałby być łatwy do czyszczenia.

Wielkość maty musisz tak dobrać żeby w narożniku za hamburgiem zmieścić pompę więc nie będzie ona miała minimalnych rozmiarów. W efekcie im większa mata , tym mniejszy przepływ w przeliczeniu na cm jej powierzchni.

Opublikowano

 Ciekawy temat, tylko w naszym biotopie trochę trudny. Nie w każdej filtracji się to sprawdza. Kubeł, czy kaseta z małą gąbką się zapcha, spada przepływ, robi się zupa i d.. a. Hamburg, sump, filtr panelowy, czy filtracja za tłem to już co innego. Można mieć mulm, a filtracja dalej spełnia swoje zadanie.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.