Skocz do zawartości

PROSZE O POMOC!


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich i prosze o pomoc.Mam akwarium 240L,parametry w normie,temperatura ok,napowietrzanie tez gra,zbiornik nie jest przerybiony,a sedno sprawy lezy w tym iz moje pysie od niedzieli wieczor plywaja pod powierzchia wody ,tak jakby im brakowalo powietrza.Nie wiem co sie dzieje,czy ktos moze mi pomoc.PROSZE!! :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poproszę Cię o podanie szczegółów.

1. Parametry wody (tylko parametry a nie ze dobre;) )

2. Temperatura

3. Filtracja w zbironiku

4. Obsada

5. Ile zalane jest juz akwarium i od kiedy pływają ryby

6. Jak cos pominąłem to tez napisz;)

7. Jakieś dzieci? Moze ktoś coś wlał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jest na tyle nienaturalne zachowanie, że może zwiastować coś złego...

dodałbym do tego co napisał Czester:

- niedawne zmiany w zbiorniku - metale ciężkie

- dostęp osób trzecich

- temperatura wewn/zewnątrz


lepiej chyba zebrać kubeł zimnej wody na forum przyznając się do wszystkich faktów, a dzięki temu uratować ryby, niż "w stylu parametry ok, co robić" a ryby w ciszy padają :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lepiej chyba zebrać kubeł zimnej wody na forum przyznając się do wszystkich faktów, a dzięki temu uratować ryby, niż "w stylu parametry ok, co robić" a ryby w ciszy padają :wink:


Niestety, ale tak często bywa, często ludzie nie mierzą parametrów, gorzej, nawet nie wiedzą o takiej czynności jak badanie parametrów, a tutaj trudno się przyznać do błędu. Zgadzam sie z kolegami, za mało szczegółów by cokolwiek doradzić, do powyższych pytań dodał bym jeszcze takie:

Jaka filtracja i czy jest kubełek?

Jak często robisz podmiany wody?

Czym karmisz ryby?

Może być tak, że nie posiadasz kubełka lub masz słabą filtrację w akwarium, zbyt rzadko podmieniasz wodę, przekarmiasz ryby, co doprowadza do niebezpiecznego wzrostu np. NO3, co powoduje brak tlenu, co sprzyja rozwojowi bakterii i pierwotniaków, a następnie powoduje to ... zakończenie tej historii możesz zmienić :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując:

1. Parametry wody (tylko parametry a nie ze dobre;) )

2. Temperatura

3. Filtracja w zbironiku

4. Obsada

5. Ile zalane jest juz akwarium i od kiedy pływają ryby

6. Jak cos pominąłem to tez napisz;)

7. Jakieś dzieci? Moze ktoś coś wlał? Czyli dostęp osób trzecich do akwarium.

8. Jak często robisz podmiany wody?

9. Czym karmisz ryby?


Koledzy makok i m_sobo myślą pewnie podobnie jak nie o tym samym co ja;) Ładnie odpowiesz na te (narazie) 9 pytań, a my spróbujemy udzielić odpowiedzi i rady.

Czekamy..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem,ze napisalam bardzo ogolnikowo,ale teraz sprawy maja sie tak:zbiornik jest zalany od pazdziernika,rybki wpuszczono w listopadzie,na dzien dzisiejszy mam ich 15,temp.25-26'C,ph-7,8;NO2-0,3;mam filtr zewnetrzny FLUVAL 304-czekam na wiekszy-wewnetrzny FLUVAL 303.Tak sobie jednak mysle,ze moze to ma jednak jakis zwiazek z filtracja.Niestety nie moge podac parametrow GH i KH-poprostu nie moge ich zmierzyc na dzien dzisiejszy.To na tyle,prosze badzcie wyrozumiali dla moich ewentualnych bledow!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przede wszystkim nikt Cię tu nie ma zamiaru ukamienować za coś...


zadałaś konkretne pytanie, ale bez dokładnego opisu nic nie "wywróżymy" :P

dlatego dostałaś powyższe odpowiedzi...


ale do rzeczy... ja bym zrobił tak:

1. czym prędzej test NH3/4 i NO3 - te są nieodzowne - najdokładniejsze są sery - jak zbiornik chodzi od listaopada i nie było jakichś awarii prądu, katastrof, czy nie wlałaś świerzej kranówi i w związku z tym wiesz że nie "wymordowałaś" filtra to ważniejszy jest NO3 i jego kup - zrób test podaj wynik

2. chociaż kH - też proponuję sery

3. źródło ryb - zastanów się czy tutaj jest wszystko ok - niby 3 miesiące to długa kwarantanna, ale...

4. żywienie - ja np raz kiedyś podałem swoim roślinożercom jak były malutkie czerwonego robaka dla urozmaicenia i było git - teraz niedawno podałem pół kostki tegoż samego robaka i jeden demason oraz jeden trophepos nie przeżyły mimo leczenia... także tu się zastanów - bo też nie odpowiedziałaś (zmiany w żywieniu)

5. podmiany - jak robisz, co ile - nie odpowiedziałaś


....... chętnie bym pomógł ale to jest jak wróżenie z fusów - chociaż fotę wrzuć, jak Ci się pisać nie chce :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podmiane robie co tydzien,ok 10-15% wody,do jedzenia dostaja platki od samego poczatku i to raczej nie o pokarm chodzi.Co do testow to dzieki za podpowiedz napewno wykonam,alemusze powiedziec,ze wymienilam im troche wody i na razie jest ok.Mam nadzieje ze moze to nic zlego.bede poprostu dalej obserwowac ich zachowanie.Wielkie dzieki za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • https://allegro.pl/oferta/kaldnes-biocell-kaldens-filtracja-nitryfikacja-1l-10158794884 Z polecenia @triamond. Najlepiej wychodzą patrząc cena/wydajność. Jeżeli mała ilość to przez aledrogo, jeżeli dużo to znajdź ich sklep on-line. Przy większych ilościach wychodzi taniej bez prowizji od pośredników🙂
    • Tak, z Pyszczakami żyły. Wcześniej w żadnym innym akwarium nie miałem helmetow. 
    • To były też pyszczaki? Ja mam helmety już chyba ze 4 lata ale w akwariach z innymi biotopami. Nie sądziłem że ślimak tak długo może żyć 
    • @lukBB , @TomekT dzięki , pomyślę o okleinie ale moja Druga Połówka mówi że Jej to nie przeszkadza a ja też się trochę przyzwyczaiłem.  @darianus Miałem helmety kilka lat, jakieś 11 sztuk. Ale jak zmieniłem akwarium i tło to tak im się spodobało że na zawsze przeniosły się na tylną szybę. Absolutnie nie chciało im się zwiedzać boków ani przodu. Z tyłu było tyle żarcia, że po co się przesuwać? Rosły jak prosiaki. Ale usunąłem je bo szukałem przyczyny chorób u ryb. Jakieś nicienie/wiciowce. Te ślimaki mogą być nosicielami. Ryby były dziesiątkowane. Coś się popsuło w akwarium i szukałem przyczyny. 
    • Na okrzemki znakomite są ślimaki helmet. U mnie kilka sztuk załatwiło temat w parę dni w 540 litrach.
    • @lukBB a gdzie kupowałeś kształtki K1?  
    • Dobra opcja, polecam. Np. Fabertec wytnie Ci na wymiar paski z twardego PCV - ale o szerokości nie mniejszej, niż 50 mm - idealnie się to nadaje na takie maskowanie. Mam tak u siebie, oklejałem te paski okleiną w kolorze szafki. 👍
    • Dwa tygodnie mnie nie było w domu, zostawiłem lampę żeby świeciła do oporu 16 godzin dziennie i całkiem ładnie zarosło. Głównie okrzemki, ale zielenice też sobie nitkują. Było trochę sinic - do przewidzenia, bo niskie NO3 ale już je zmiotłem. Dodałem kolejną porcję płatków, żeby glony i bakterie w filtrze miały co jeść i teraz tylko się zastanawiam czy dać nawozu - mam resztki ferropolu od JBL, który w żadnym innym baniaku mi się nie przyda. Niby na opakowaniu jest napisane, że powstrzymuje porost glonów bo wspiera żytko roślin, ale roślin tam nie mam a glon też człowiek i może też chciałby czasem pojeść żelaza, potasu, siarki, kobaltu czy boronu?   EDIT: Duży kamień z prawej strony jest uwalony czymś czarnym. Nie schodziło toto ani pod myjką ani paznokciami, nie śmierdzi, nie barwi wody a kamień pasuje optycznie do wystroju, więc zostawiłem. Jak się przyjrzeć z bliska to zarasta okrzemkami ale dość wolno. Z drugiej strony dostaje mniej światła, na tym z lewej też wolniej się glony pojawiają. Myślę że zejdzie jeszcze minimum dwa tygodnie zanim wpuszczę pierwsze rybki, więc na razie niech sobie zarasta spokojnie, jeśli wyjdzie że glonom nie leży to go wywalę żeby nie ryzykować wprowadzania niepotrzebnego syfu do wody.     
    • @PikczerJest jeszcze druga opcja. Jeżeli widok Ci przeszkadza,  możesz to po prostu zasłonić naklejając pasek okleiny/taśmy na szybę. 
    • Niezły patent, widzę, że nic się zmarnuje👍 Może na zdjęciu nie widać ale kratka miała oczka 2x2 więc musiałem i tak dołożyć do niej siatkę rabatową żeby K1 nie pływało po całym sumpie. W późniejszym czasie gdy złoża będą już zasiedlone, miałem w planie wsadzić w przegrody też kratkę rabatową uformowaną w "ceownik" 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.