Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)
W dniu 14.09.2017 o 12:28, egon44 napisał:

Myślę że sik z korpusu narurowego będzie lepszy niż z ww. kubełków ale to już trzeba zapytać kolegów którzy takie rozwiązanie stosują co prawda podpięte do kubełków ale jak to będzie się sprawdzało z pompą Unipump 1500 tego nie wiem... 

Musiałby taki patent sprawdzić ktoś kto posiada taką pompę no i korpus ;) 

 

Trochę odgrzebie temat. Czy ktoś stosuje takie rozwiązanie? W sensie korpus narurowy i Unipump 1500? Pytam bo chciałem wzmocnić trochę u mnie filtrację mechaniczną, a korpus narurowy już posiadam podpięty pod e1501

 

Edytowane przez Mariusz.wega
Opublikowano

@Mariusz.wega powiem Tobie tak. HW-602 i HW-603 są ok ale do małych baniaków i raczej jako prefiltr do biologów. Kiedyś o tym wspominał Henryk ale umknęło to gdzieś w czeluściach forum. Wtedy to kolega wspominał, że te prefiltry są głównymi hamulcowymi całych układów przez te swoje wąskoprzelotowe zawory. Niby nic ale jednak spójrz na temat poniżej.

To co @rafalniskisprawdził jest pewne i to jednoznacznie udowadnia co te prefiltry są warte. @Bartek_Derównież próbował mechanikę oprzeć na HW i silnej pompie. Zakończyło się to wszystko fiaskiem. U siebie w Unimaxie 500 na jednym zasysie miałem HW-602 a na drugim narurowca 3/4 i króćcach 19mm. Zgadnij co bardziej się brudziło? Narurowiec. Co tydzień wymiana sznurków. HW ostatnio otworzyłem po jakiś ponad 3 tygodniach i śmiało by wytrzymał drugie tyle. Siła zasysu jest o wiele większa w narurowcu dlatego też częściej musiałem go czyścić.

Oczywiście możesz spróbować zastosować narurowca i unipumpa jednak co z tego wyjdzie to już nikt nie powie. Uważam, że powinno być zdecydowanie lepiej niż z HW bo króćce w niczym nie przeszkadzają. Szkoda tylko, że korpus narurowy nie jest taki multifunkcyjny jak HW. Nie możesz zastosować różnych mediów jednocześnie. Pojemność też jest niewielka. Przepływ za to masz o wiele lepszy więc co zasys nie zbierze za pierwszym razem to za drugim załapie.

Podsumowując. Uważam, że HW są ok. jako prefiltry przed biologami gdzie nie jest potrzebny aż taki przepływ. Narurowce jako mechaniki zdają się spełniać tę rolę zdecydowanie lepiej.

Ostatnio u siebie powróciłem do mechanika wewnętrznego (Aquael 1500 z prefiltrami Eheima i watą JBLa). Co prawda jest głośniej ale wydaje mi się, że jednak spełnia swoje zadanie lepiej niż prefiltr HW. W ogóle ostatnio czytając forum i patrząc na swoje doświadczenia zmieniłem trochę punkt widzenia odnośnie filtracji. Wydaje mi się, że albo mechanik wewnętrzny albo coś pokroju FXa gdzie węże są niczym w szambiarce. Dlaczego uważam, że im grubsze węże tym lepiej? Ano dlatego, że w dotychczasowym systemie tak mi wszystkie porosły jakimś dziadostwem w środku, że na oko było widać jak mocno spadł przepływ. W takim FXie gdzie wąż ma chyba fi 25mm zanim zarośnie i spadnie przepływ to miną długie miesiące lub lata. Moje węże 16/22 zarosły po 4 miesiącach.  Możesz również zastosować coś niezwykle prostego, co w razie czego szybko rozłożysz, przeczyścisz lub nawet wymienisz. Im większa plątanina tym gorzej i z czasem zaczyna denerwować.

Opublikowano

@Jerry_jerry nic dodać nic ująć, zgadzam się w całej rozciągłości

58 minut temu, Jerry_jerry napisał:

@Bartek_Derównież próbował mechanikę oprzeć na HW i silnej pompie. Zakończyło się to wszystko fiaskiem.

Potwierdzam. Same zawory w HW nie tłumią tak bardzo przepływu, mają średnicę wewnętrzną 12mm, ale te kształtki (kolanka), do których dokręcasz zawory są bardzo wąskie i to one tłumią przepływ.

Opublikowano (edytowane)
29 minut temu, Bartek_De napisał:

@Jerry_jerry nic dodać nic ująć, zgadzam się w całej rozciągłości

Potwierdzam. Same zawory w HW nie tłumią tak bardzo przepływu, mają średnicę wewnętrzną 12mm, ale te kształtki (kolanka), do których dokręcasz zawory są bardzo wąskie i to one tłumią przepływ.

O ile mają 12mm. Są modele gdzie zawory, które i tak mają małe fi w środku nie otwierają się do końca. Spróbujesz je bardziej odkręcić to je przekręcisz i będą popuszczać.

W nowej filtracji HW-603 zastosuję jako odnogę dla puro. Dla żywic nie jest potrzebny super przepływ. Obecnie też takie rozwiązanie miałem i wszystkie ułomności tych prefiltrów nie miały w tym momencie znaczenia.

Dlatego @Mariusz.wegamożesz próbować z narurowcem i unipumpem jednak czy to przyniesie zamierzony efekt to ciężko powiedzieć. W zasadzie pozostaje też kwestia opłacalności bo może się okazać, że po podliczeniu wszystkiego wcale tak kolorowo nie wyjdzie. Na chwilę obecną wracam do moczenia rąk. Jest to upierdliwe ale co najważniejsze zdaje egzamin a o to w filtracji chodzi.

Dodam może OT. Obecnie kiedy to po raz kolejny robię roszady filtracyjne musiałem coś zrobić z ceramiką. Na początku myślałem o butelce i napowietrzaczu. Ostatecznie zastosowałem inne rozwiązanie. Całą ceramikę rozsypałem na trzy kupki. Pierwsza i druga poszły do najzwyklejszej rajstopy i na gumce recepturce plus przyssawce do baniaka. Trzecią wsypałem do wewnętrznego Aquaszuta 750. Pięknie? Na pewno nie ale dopóki zdaje egzamin a moje ryby nie odczują nic w parametrach to tak musi zostać. Przyjdzie nowa filtracja to wszystko zniknie ale póki co muszą jakoś moje Saulosi pogodzić się z bakteriami w samym akwarium.

Edytowane przez Gość
Opublikowano
17 godzin temu, Jerry_jerry napisał:

Na chwilę obecną wracam do moczenia rąk. Jest to upierdliwe ale co najważniejsze zdaje egzamin a o to w filtracji chodzi.

Dzięki za wyczerpujące odpowiedzi. w sumie to z elementów potrzebnych do skonstruowania filtracji z korpusem i unipump mam tyko korpus. Tak wiec musiałbym kupić pompę, węże, wlot i wylot,  zastanawiam się czy faktycznie nie łatwiej byłoby zainwestować w głowice aquael circulator + prefiltr eheim. Waty JBL mam praktycznie cały duży worek. Żeby taki zestaw złożyć potrzebne są jeszcze jakieś zwężki czy to wszystko do siebie pasuje?

Opublikowano
50 minut temu, Mariusz.wega napisał:

 Żeby taki zestaw złożyć potrzebne są jeszcze jakieś zwężki czy to wszystko do siebie pasuje?

Prefiltr Eheim i Aquael Circulator pasują do siebie idealnie. Bez żadnych przeróbek wszystko ze sobą łączysz i po 5 minutach masz kompletną filtrację mechaniczną. Nie namawiam bo może faktycznie unipump i narurowiec to dobry wybór. Ja jednak na chwilę obecną nie kombinuję.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.