Skocz do zawartości

Bezpieczne usunięcie ceramiki z filtra - Ile złoża zostawić?


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Hejka ;)

Od początku uruchomienia akwarium z pyszczakami przerabiałem różne rodzaje filtracji. Rozpoczynając od wewnętrznego mechanika, biologa eheima classica 2215 kończąc na Unimaxie 500 z jednym prefiltrem narurowym na sznurkach i HW-602a plus dodatkową nitką na purolitea i inne żywice. Na takim rozwiązaniu działa moje Glossy do dnia dzisiejszego. Niestety obecne rozwiązanie ma również swoje wady. Główną jest słaby przepływ spowodowany w głównej mierze strasznie zarastającymi wężami. Niestety w całym układzie kilka metrów tych węży mam a ich wymiana co 4 miesiące nie nastraja optymistycznie. Dlatego postanowiłem, że zmienię na coś nowego - po cichu czytam i zastanawiam się nad FXem 4. Bez żadnych prefiltrów a nie wykluczam, że jeżeli sik będzie wystarczający to i cyrkulatory nie będą potrzebne. Oczywiście zastanawiam się jeszcze nad innym rozwiązaniem jednak nie w tym rzecz. Z racji tego, że na każdy rodzaj filtracji trzeba było wyłożyć jakiś tam pieniądz postanowiłem, że dopóki nie sprzedam obecnych gratów nic nowego nie będę kupował. Na czas nowego rozwiązania i sprzedaży muszę jednak kwestię filtracji jakoś opanować. O ile mechanika mogę oprzeć na Aquaelu 1500 z założonym prefiltrem Eheima i watą JBLa w środku to już biologia jest trudniejsza. Dodatkowych kosztów nie chcę ponosić dlatego też obmyśliłem sobie, że całą ceramikę wrzucę do butelki a tą do akwarium i będę napędzał napowietrzaczem. Przykład na filmie poniżej:

Ok. Jakiś to pomysł jest.

Z purolitea na chwilę obecną zrezygnuję - pewnie dojdzie jak wymyślę co dalej.

W kubełku mam na chwilę obecną ponad 1,5 litra ceramiki - wymieszany Bioceramax 1200, Bioceramax 1600 i Matrix. Wszystkiego do butelki nie chcę dawać. Pytanie tylko ile? Myślałem aby zastosować połowę tj. butelka 700 ml. Resztę wyciągnę, wypłuczę w wodzie z akwa i odłożę do pojemnika by gotowa czekała na docelową filtrację. Wiem, że zgodnie z panującą opinią zapoczątkowaną przez firmę Seachem na mój baniak czyli 200 litrów wody wystarczy 500 ml Matrixa jednak skoro akwarium już przystosowało się do 1,5 litra to 1/3 tej wartości może być dla całego systemu szokiem.

Co radzicie? 700 ml wystarczy czy np. dać dwie butelki po pół litra? Chociaż tego wolę się wystrzegać - dwie butelki to nie jedna. W życiu codziennym raczej powód do radości ale w akwarium to już dodatkowe zajmowanie miejsca i szpecący wygląd.

W zasadzie nie wiem jak szybko zejdą mi wszystkie graty dlatego też nie mogę zostawić akwa z zerową ilością ceramiki. A może 700 ml styknie? Codzienne testy plus dodatkowe bakterie i Kordon Amquel w pogotowiu i system nie odczuje różnicy?

Edytowane przez Gość
Opublikowano

   Jurek....masz dwa spokojne i pewne wyjścia. Jeżeli masz akwa dojrzałe a pewnie takie masz to nawet bez filtra biologicznego  nie padnie Ci biologia co udowodnił  @Pleziorro. Sam piasek z podłoża spokojnie udźwignie biologię   przez ten czas . Drugie wyjście to butelka z 700 ml ceramiki skoro nie chcesz dwóch po 1/2 litra. Resztę ceramik odłóż gdzieś w suche miejsce i niech czeka jak będziesz miał filtr o którym piszesz. Wtedy spokojnie dodasz starą ceramikę, ampułkę prodibio biodigest i po problemie. Jak zabraknie to będziesz mógł śmiało dodać nawet "surowej " ceramiki.

  • Lubię to 1
Opublikowano (edytowane)

Tą ampułkę prodibio to niech da po usunięciu  złoża, bo zapewne parametry lekko skoczą. Bakterie osidlają się wszędzie więc nie zrobi im natychmiastowej eksmisji na piasek, tylko wywali sporą ich część poza akwa razem z ceramiką :). Oczywiście przerwa w karmieniu i po kilku dniach wszystko powinno wrócić do normy. Przy dokładaniu złoża prodibio jest zbędne ;).

Tak naprawdę ta butelka i napowietrzacz jest kompletnie zbędna, wystarczy złoże wsadzić do siatki woda w akwa ma wystarczająco tlenu. Możesz taką siatkę zamocować przy wylocie z mechanika czy cyrkulatora będzie pracować bez problemu.

Edytowane przez eljot
  • Lubię to 1
Opublikowano

Darek..tak naprawdę czy da przed czy po to i jedno i drugie ma uzasadnienie : to nie zaszkodzi i nie przedawkuje. Po usunięciu -ok..po dodaniu też ok.

2 minuty temu, eljot napisał:

Przy dokładaniu złoża prodibio jest zbędne ;).

..ja to robię po prostu na wszelki wypadek. Gdybym się obawiał  jakiś negatywnych skutków to bym nie polecał. Ale w tym przypadku nie ma obaw. Zbędne ale nie jest szkodliwe :)

Opublikowano

Dziękuję chopy za odpowiedź. :) Ceramikę wolę dac - nie zaszkodzi a skoro ma sobie leżeć i wysychac to już lepiej niech jej część moczy się w akwa. Butelkę dlatego chcę dac aby tylko przy korku zastosować troszkę waty - w siatce to bym musiał ceramikę owinąć tak by nie zanieczyszczac jej od odchodów. W zapasie mam bakterie prodibio i equo. 

Jeszcze raz dzięki za wskazówki. ;)

Opublikowano
7 minut temu, Jerry_jerry napisał:

Butelkę dlatego chcę dac aby tylko przy korku zastosować troszkę waty - w siatce to bym musiał ceramikę owinąć tak by nie zanieczyszczac jej od odchodów

Nie ma obaw że zapaskudzi się zbyt mocno, ot tak jak piasek czy kamienie :).

4 godziny temu, AndrzejGłuszyca napisał:

Ale w tym przypadku nie ma obaw. Zbędne ale nie jest szkodliwe :)

No w słodkiej wodzie raczej bakterii nie przedawkujesz :). IMHO lepiej zostawić tą ampułkę w razie "W" bo dodanie ceramiki zwiększa tylko metraż dla bakterii i nie wpływa na ich ilość, inaczej jak w przypadku wywalenia czy też wymiany części  pracującego złoża.

  • Lubię to 1

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
    • Zabawa z żywicą a502ps: https://forum.klub-malawi.pl/topic/21578-jak-używać-purolite-a520e/page/13/#elControls_394430_menu Zwiększyłem podmianę wody do 7,7l/h (140% tygodniowo). Fosforany po tygodniu spadły do 0,8ppm. Przez tydzień pracował dodatkowo filtr 1 mikron na drugiej pompie. Woda czysta, ale przy ciemnym pokoju - widoczna mgiełka w skupionych stożkach światła z ledów wzdłuż akwarium. Wystarczy zapalić światło w pokoju by  znikła. Najwyraźniej to granica związana z samą wodą kranową (nadal idzie przez filtr ceramiczny, który powinien wyciąć wszystko powyżej 0,3 mikrometra) i filtracją biologiczną/karmą. W planach pozostawienie większej podmiany niż 1,2 l/h (20% tygodniowo przez ostatni rok).
    • Nasz klubowy kolega Timi klei dobre akwaria -Akwaria.pro Przy tym wymiarze, co Ty zamierzasz kupić, to od kogo byś nie kupił, to będzie dobrze. Oczywiście o ile ktoś ma doświadczenie w klejeniu akwari
    • Cześć. Od jakiegoś czasu myślę nad nowym akwarium - 120x40x50, z tym że tutaj (dla mnie) już zaczynają się schody - ciężko jest mi znaleźć jakąś zaufaną firmę, do tej pory patrzyłem i najbardziej zaufany wydaje mi się Myciok, z tym że szukając po internecie byłem w stanie znaleźć różne opinie - na tym forum głównie pozytywne i wystawione nie aż tak dawno temu, więc możliwe że jest u tej firmy lepiej niż było, ale byłem w stanie też znaleźć opinie nie aż tak przychylne więc na dwoje babka wróżyła (jak dla mnie). Dodatkowym pytaniem dla mnie jest tutaj czy szyba 8mm będzie wystarczająca, ale to nie jest tutaj aż tak ważne. Do tej pory byłem w miarę przychylny akwaplastowi (ze względu na cenę), ale przemyślałem i w razie nieszczelności mógłbym mieć małą powódź w pokoju, czego wolałbym oczywiście uniknąć. Z góry dzięki za jakieś nakierowanie, bo rzeczywiście ciężko mi jest spośród firm na naszym rynku wybrać, a co do Mycioka już kiedyś słyszałem pozytywne opinie więc może rzeczywiście zamówienie akwarium u niego wyszłoby najlepiej.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.