Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

@Bartek_Deczyli jednak się zdecydowałeś? ? Podłączam się do prośby Bartka bo może ujrzą światło dzienne nowe fakty. A może jakieś fotki, krótki filmik z jego pracy tj. przepływ i głośność?

Opublikowano
7 minut temu, Jerry_jerry napisał:

No właśnie w FXach te kierunki są lekko inaczej niż może się wydawać. Zamiast kółka jakie powinny robić odchody aby dostać się do filtra to w amerykańcach jest wylot wzdłuż tylnej szyby i przedniej aby kupy jak najszybciej dostały się do zasysu. Ma to swoje pewne uzasadnienie tj. nie musimy kupować dodatkowych mocnych cyrkulatorów by uzyskać pełny okrąg. W ten sposób dajemy wlot np. z lewej strony a wyloty z prawej. Odnośnie głośności to ile ludzi tyle uszu i opinii. Jedni piszą, że bezszelestny natomiast jest gro osób, które jednak pewne dźwięki słyszą. Jak to ktoś kiedyś powiedział. Pompa mocna to i słychać ją będziemy. A tak podsumowując to jesteś zadowolony z 4 czy jednak gdybyś miał kupować świeżynkę za 850 zł to nie warto? Tak sobie cały czas myślę nad swoją filtracją i gdy to wszystko podliczę to taka 4 już by dawno u mnie kręciła wodą. Niestety eksperymenty czasami kosztują a efekt bywa różny.

Jeśli chodzi o wydajność to naprawdę robi wrażenie (bardzo grube węże 24mm) ale dopiero jak zatkałem jeden z odpływów a drugi skierowałem  na tylną szybę  zaczęło ładnie pracować i odchody które zostawiają ślimaczki Military Helmet zaczęły ładnie się przesuwać i znikać. Na tą chwilę z prawej strony mam zamontowany filtr biologiczny t.j. wlot przy tylnej szybie (prefiltr Eheim) a wylot w formie falownika skierowany na taflę wody w kierunku środka przedniej szyby. Mechanik tj. fx4 ma wlot z lewej strony przy tylnej szybie (kratownica z zestawu, bardzo fajna) a wylot skierowany wzdłuż tylnej ścianki - takie ustawienie ładnie kręci wodą :) Co do eksperymentowania to też w międzyczasie zakupiłem cyrkulator Aquael reef 4000, skimer  i chiałem dokupić Aquael 2000 i chyba dobrze że zdecydowałem się na fx4. Teraz odnoszę wrażenie że wystarczy fx4, ale 100 % opinię będę mógł napisać po wpuszczeniu rybek. Dodatkowym atutem tego filtra jest możliwość podmiany wody czy też czyszczenia filtra poprzez taki gadżet na dole :) i 3 lata gwarancji :P 

1 minutę temu, Bartek_De napisał:


 

 


OT
Mógłbyś napisać czemu wylot się nie sprawdza? Myślę nad zastosowaniem go u siebie i chciałbym poznać wszystkie za i przeciw. Jeśli chciałbyś się go pozbyć to chętnie go od Ciebie odkupię.
EOT

Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka
 

 

Nie sprawdza się ponieważ gdy ustawie jeden wylot wzdłuż tylnej szyby to siłą rzeczy drugi wylot skierowany jest na przednią szybę ewentualnie na środek przedniej szyby i powoduje u mnie niepotrzebny wir (wylot z biologa mam skierowany na środek przedniej szyby) . Przepraszam Cię ale nie sprzedam, ponieważ nie wiem co wymyślę za jakiś czas i wtedy może mi być potrzebny taki podwójny wylot :) Stawiam że tego typu wylot ma rację bytu gdy jest tylko jeden wlot i wylot z filtra zewnętrznego a wspierają go filtry wew. cyrkulatory/falowniki. 

Proszę mieć na uwadze że to tylko moje spostrzeżenia, nie mam żadnego doświadczenia w akwarystyce tzn. mam 2 tygodniowe :) 

Opublikowano
3 minuty temu, Jerry_jerry napisał:

@Bartek_Deczyli jednak się zdecydowałeś?

Chcę przetestować wlot i wylot na grubszych wężach, tylko teraz, po przeczytaniu Twojego postu wyżej, zastanawiam się czy ten wylot dwukierunkowy nie zaburzy mi cyrkulacji

Opublikowano (edytowane)
24 minuty temu, Bartek_De napisał:

... zastanawiam się czy ten wylot dwukierunkowy nie zaburzy mi cyrkulacji

Akurat to jest najmniejszy problem ponieważ zawsze możesz zdjąć wylot dwukierunkowy i dać kolanko kątowe pcv. Gdzieś nawet widziałem taki myk na youtube.

I jeszcze drugi filmik.

 

Edytowane przez Gość
Opublikowano

No dobra, to pochwalę się swoim mechanikiem, jak trafnie nazwał go Jarek@Jerry_jerry jest to "pseudo narurowiec na wężach" ja go nazywam nawężowiec
Korpus 3/4, wszystkie kształtki i zawory również 3/4, węże 16/22, pompa Aqua Nova N-RMC 4000. Przepływ z wkładem (wata Jbl symec nawinięta na rurkę po sznurku) 1200l/h W planach wymiana węży na 20/24 aby zwiększyć przepływ.
824e52641dcedc871f4d4542a36510d7.jpg

Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 2
Opublikowano

@Bartek_De ciekawy patent z korpusem + Aqua Nova N-RMC 4000 ...Tak jak piszesz wymiana obecnego węża na wąż większej średnicy doda mocy przepływowi wody...

Widzę że jako wkładu mechanicznego w korpusie używasz waty JBL(tak apropo co ile wymieniasz watę?),a próbowałeś może patentu z wkładem sznurkowym?

Opublikowano
[mention=7984]Bartek_De[/mention] ciekawy patent z korpusem + Aqua Nova N-RMC 4000 ...Tak jak piszesz wymiana obecnego węża na wąż większej średnicy doda mocy przepływowi wody...
Widzę że jako wkładu mechanicznego w korpusie używasz waty JBL(tak apropo co ile wymieniasz watę?),a próbowałeś może patentu z wkładem sznurkowym?
Zdecydowałem się na korpus, bo wcześniej mialem hw 603 i się zapowietrzał, uszczelka nie wytrzymała podciśnienia. Założyłem to tydzień temu więc nie mogę jeszcze nic powiedzieć o częstotliwości wymiany waty. Po tygodniu jest dość mocno zabrudzona, ale przepływ nie spadł. Co do sznurka to nie próbowałem, bo mam tej waty całe kilogramowe opakowanie i wystarczy mi to na bardzo dlugo

Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 1
Opublikowano
2 godziny temu, Bartek_De napisał:

Zdecydowałem się na korpus, bo wcześniej mialem hw 603 i się zapowietrzał, uszczelka nie wytrzymała podciśnienia. Założyłem to tydzień temu więc nie mogę jeszcze nic powiedzieć o częstotliwości wymiany waty. Po tygodniu jest dość mocno zabrudzona, ale przepływ nie spadł. Co do sznurka to nie próbowałem, bo mam tej waty całe kilogramowe opakowanie i wystarczy mi to na bardzo dlugo

Rozumiem czyli z tego co piszesz ma się rozumieć że w obecnym patencie nie masz problemów z zapowietrzeniem korpusu jak to się miało w przypadku prefiltra HW?

Opublikowano
Rozumiem czyli z tego co piszesz ma się rozumieć że w obecnym patencie nie masz problemów z zapowietrzeniem korpusu jak to się miało w przypadku prefiltra HW?
Dokładnie. Teraz tego nie ma. Korpus ma dwa oringi i na pewno jest przystosowany do większych ciśnień czy podciśnień niż kubełki HW. Teraz czuję się bezpieczniej

Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 1
  • 1 miesiąc temu...
Opublikowano (edytowane)

Chciałbym wstępnie podsumować pracę fx4 jako mechanika w moim zbiorniku. Na wstępie muszę wspomnieć, iż musiałem zmienić węże z zestawu na 16/22 ze względu na zbyt małe otwory w koronie zbiornika. Oczywiście spowodowało to ograniczenie jego pracy  ale i tak jest bardzo dobrze.  Na wlocie został zamontowany oryginalny wlot który bardzo dobrze się sprawdza.

2126620100_PF151bFluvalIntakeStrainerforFX5FX6ExternalFilters-600x800.thumb.jpg.a8b1ca2016595e6a229258557365d0f2.jpg

Nie montowałem żadnego prefiltra żeby sprawdzić jak to będzie. Po 4 tygodniach w końcu do niego zajrzałem i w środku wszystko w porządku (wewnątrz tylko fabryczne gąbki). Przez cały ten czas robiłem cotygodniowe podmianki wody 30% oraz kontrolowałem parametry:

NO2: 0,01

NO3: 10-20

Woda przez cały czas krystalicznie czysta. Za kolejne 4 tygodnie zrobię dokumentacje fotograficzna oraz nagram jakiś filmik poglądowy :) 

Podsumowując użytkowanie - filtr Fluval FX4 mogę z czystym sumieniem polecić. Jest bardzo wydajny na wężach 16/22 a przy oryginalnych pokazuje co potrafi. 

 

p.s. Przy następnym razie sprawdzę jak działa możliwość podmiany wody przez filtr.

Edytowane przez Bastian

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Nasz klubowy kolega Timi klei dobre akwaria -Akwaria.pro Przy tym wymiarze, co Ty zamierzasz kupić, to od kogo byś nie kupił, to będzie dobrze. Oczywiście o ile ktoś ma doświadczenie w klejeniu akwari
    • Cześć. Od jakiegoś czasu myślę nad nowym akwarium - 120x40x50, z tym że tutaj (dla mnie) już zaczynają się schody - ciężko jest mi znaleźć jakąś zaufaną firmę, do tej pory patrzyłem i najbardziej zaufany wydaje mi się Myciok, z tym że szukając po internecie byłem w stanie znaleźć różne opinie - na tym forum głównie pozytywne i wystawione nie aż tak dawno temu, więc możliwe że jest u tej firmy lepiej niż było, ale byłem w stanie też znaleźć opinie nie aż tak przychylne więc na dwoje babka wróżyła (jak dla mnie). Dodatkowym pytaniem dla mnie jest tutaj czy szyba 8mm będzie wystarczająca, ale to nie jest tutaj aż tak ważne. Do tej pory byłem w miarę przychylny akwaplastowi (ze względu na cenę), ale przemyślałem i w razie nieszczelności mógłbym mieć małą powódź w pokoju, czego wolałbym oczywiście uniknąć. Z góry dzięki za jakieś nakierowanie, bo rzeczywiście ciężko mi jest spośród firm na naszym rynku wybrać, a co do Mycioka już kiedyś słyszałem pozytywne opinie więc może rzeczywiście zamówienie akwarium u niego wyszłoby najlepiej.
    • Moja a502ps coś nie działa. A502e usuwała żółtawą barwę wody. Ta nie. Może sprzedawca się pomylił ?  Jak u Was ? EDIT: Sprzedawca wyklucza pomyłkę ze względu na kolor. Być może słaby przepływ przez żywicę, jak pływa w ruchomym złożu. Wrzuciłem do solanki. Zobaczymy co z tego wyjdzie...
    • Zgadza się, ale w czasie regeneracji żywica oddaje też zgromadzonym w niej brud. Założeniem podwójnej regeneracji było to, że za pierwszym razem żywica oddaje większość brudu i podlega regeneracji, a druga tura miała skupiać się już tylko na regeneracji 🙂 Ale tak jak już pisałem żadna ze stosowanych przeze mnie metod regeneracji nie dawała jakichś spektakularnych różnic więc stosowałem je naprzemiennie. 
    • A nie zostało udowodnione kilka lat temu na forum, że kolor zupy purolajtowej bierze się z odkładającego się w złożu syfu i nijak nie ma do tego czy złoże zostało prawidłowo zregenerowane czy nie?  Fsęsie, że purolite solidnie wypłukany w czystej wodzie nie będzie puszczać koloru, ale nie poradzi nic na NO3 i odwrotnie - brudny ale prawidłowo sformatowany będzie brudzić ale działać, pomijając dodatkowy niewypłukany syf.  
    • Koledzy, mam dość obojętną wodę w kranie (nigdy nie odpowiada na zaczepki) i szkło bez piasku, z dnem strukturalnym na dnie. Szukam jakiegoś medium do trwałego podniesienia pH bez sypania sody czy innych soli, ale poza kruszonym koralowcem nic nie widzę. Kiedyś było coś takiego ale ze sklepów zniknęło, więc pewnie było po prostu słabe. Może któś, cóś?  450L, 350L wody netto, filtracja FX4 i JBL 901 z grzałką przepływową.   
    • ok, dziękuję, zamówię u tego sprzedającego.
    • Żywice do zbijania NO3 używam już od ponad 6-u lat - początkowo miałem Purolite A520E a po ok roku przesiadłem się na PA202. Regularnie co 2 tygodnie staram się robić kontrolny pomiar NO3 więc mam trochę danych statystycznych (ok 200 pomiarów) 🙂 Testy robię paskami JBL proscan, które skalibrowałem sobie kropelkami JBL, a ostatnio używam jeszcze kropelek Zooklek. PA202 pracowało u mnie prawie 5 lat, po czym wymieniłem je na nowe. W starym (mniejszym) akwarium żywicę regenerowałem jak NO3 dochodziło do 20, w obecnym nowym (większym) dopiero jak przekracza 30, przy czym w starym akwarium miałem dużo mniej ryb niż obecnie 😉 .  W obu przypadkach pierwszą regenerację robiłem po 26-28 tygodniach czyli po ok pół roku. Przy regularnych cotygodniowych serwisach zużywam i podmieniam ok 120 l wody (30%), a gdy NO3 dochodzi do 30 to robię większą podmianę (ok 50%). Gdy kolejne 2 pomiary (co 2 tygodnie) pokazują 30 to planuję regenerację i oczywiście razem z nią znaczącą podmiankę wody (nawet 70%). Czas pomiędzy kolejnymi regeneracjami stopniowo malał i początkowo było to ok 20 tygodni, aż doszedłem do 12-14 tygodni. Od marca 2024 mam nową żywicę, którą regenerowałem po raz pierwszy we wrześniu. Zaskoczeniem dla mnie było to, że już po 4 tygodniach od regeneracji N03 podskoczyło do 30. Na szczęście kilka większych podmian i NO3 spadło, ale po kolejnych 4 tygodniach znowu wskoczyło na 30 i tak się już utrzymuje - dla jasności Zoolek pokazuje pomiędzy 20 a 50. Tak szybki czas po którym żywica mi się zapchała po pierwszej regeneracji wzbudził moje zaniepokojenie i stąd moja ostatnia dociekliwość i aktywność w tym wątku 🙂  Za tydzień planuję regenerację nowym sposobem, o którym pisałem poprzednio - 30 litrów solanki ok 3% (1kg soli), powolny, pojedynczy przepływ przez blok z żywicą. Zobaczymy co z tego wyjdzie 🙂 
    • W akwarystyce problemem jest wiązanie DOC przez żywice. Przy stacji uzdatniania nie ma problemu. Producent określa parametry regeneracji w kolumnie, gdy DOC nie jest problemem. Warunki regeneracji pewnie są tak ustawione, żeby było dobrze (zużycie solanki, czas, efekt) a nie najlepiej (efekt?). Która metoda jest najskuteczniejsza (i co to znaczy)- trzeba zrobić eksperymenty. Pytanie czy bardziej wymagająca metoda regeneracji da na tyle wyraźny efekt, by było warto ją stosować. Myślę że najlepsza (efekt) będzie regeneracja w kolumnie z bardzo wolnym przepływem, solanką z ługiem sodowym (żrący!). Najlepiej na ciepło (do 60 stopni z ługiem). Napisz proszę o wynikach swoich eksperymentów
    • Ja od lat używam takiej owaty: https://allegro.pl/oferta/wloknina-poliestrowa-filtrujaca-owata-600-g-8994288263 Nie pyli i idealnie filtruje wodę - polecam.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.