Skocz do zawartości

[600-700L] Obsada Non-Mbuna wg schematu A+B+C+D+E ??


Limak86

Rekomendowane odpowiedzi

22 minuty temu, troad napisał:

Jeśli tak jak przed chwilą napisałeś że chciałbyś większe stado L.Marginatus, to może 3 gatunki np. Mdoka, Marginatus i Yellow. Kolorystycznie będzie cudownie

W tym wariancie, raczej 4-gatunkowym, myślałem o czymś w tym stylu:
- L. marginatus - 10-12  sztuk (a może i więcej?)
- O. tetrastigma - 2(3)-3(4)
- L. careuleus - harem
- C. azureus - stadko ok 3+5, na pewno ze 3 samce żeby były (wielosamcowość możliwa, ktoś coś wie w tej kwestii ??)

Kusi mnie coś w tym stylu, tym bardziej że ktoś już zgłaszał azureusa i marginatusa jako dobre sprawdzone połączenie. Idea tej obsady byłaby taka, że dno pełne marginatusów, ale częstym gościem samiec azureus (podobno bajecznie niebieski a na filmach widać że lubi jednak przydenną strefę, czyli jakby zastępstwo koloru niebieskiego pod nieobecność Mdok) samice azureusa gdzieś raczej w toni, tetrastigma teoretycznie po całym akwarium, yellowek skałki/tło i przy dnie.

 

Druga strona medalu jest jeszcze taka, że akwarium ma być ozdobą salonu, czymś w rodzaju wizytówki itp, wiecie o co chodzi 😜   Dlatego poza moimi obserwacjami jako akwarysty, zbiornik powinien cieszyć oko "amatorów" oraz domowników dla których zachowania ryb nie mają znaczenia a tylko wygląd, kolory itd...

Edytowane przez Limak86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, troad napisał:

W takim akwarium byłaby pewnie szansa obserwowania nawet jak samica wypuszcza i chroni młode.
Pewnie pozostałe samce i samice z czasem wykończyłyby narybek, ale można by zaobserwować to co jest w jeziorze.

W wielogatunkowym akwarium też to można zaobserwować. Widziałem to u swoich Protomelasów i właśnie Lethrinopsów. Oczywiście samicom nie udało się obronić młodych, ale zachowania mogłem zaobserwować, włącznie z zasysaniem młodych do pyska i odganianiem intruzów. Niestety to była kwestia godzin, nawet nie dni. W większości gatunków non mbuny samice opiekują się młodymi. W naturze mogą znaleźć ustronne miejsce. W akwarium jest to bardzo utrudnione, a wręcz niemożliwe. Udało mi się to nagrać. Jest na YT.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, pozner napisał:

 Udało mi się to nagrać. Jest na YT.

Faktycznie :), nie widziałem tego filmu wcześniej. Super!
Nie widać tam całego akwarium, ale chyba miały dużo większą swobodę w porównaniu np. do mojego obecnie. Ile tam wtedy ryb pływało?
Mnie się udało tylko zaobserwować poruszenie i polowanie na młode.
W poprzednim akwarium z Tropheusami również nie udało mi się zaobserwować chowania młodych z powrotem do pyska.
Co prawda doczekałem się młodych które chowając się w skałach później nawet dorosły.

3 godziny temu, Limak86 napisał:

Druga strona medalu jest jeszcze taka, że akwarium ma być ozdobą salonu, czymś w rodzaju wizytówki itp, wiecie o co chodzi 😜   Dlatego poza moimi obserwacjami jako akwarysty, zbiornik powinien cieszyć oko "amatorów" oraz domowników dla których zachowania ryb nie mają znaczenia a tylko wygląd, kolory itd...

Ozdobą będzie właściwie w dowolnej przez Ciebie zaproponowanej obsadzie ;).
U mnie odwiedzającym, znającym raczej "typowe" akwaria zdarzało się powiedzieć coś w stylu - "A gdzie rośliny? Jakieś takie surowe, księżycowe to twoje akwarium", po czym po chwili dodawali, "ale ryby fajne" ;).

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do pierwszej koncepcji czyli tzw. "obsady marzeń" czyli:

20 godzin temu, Limak86 napisał:

A: Mdoka white lips - 6-7 sztuk

B: Lethrinops marginatus/albus/mbasi - docelowo 1+3 (6 na początek) – który z nich najodpowiedniejszy do reszty obsady? (czytałem, że najmocniejszy jest lethrius ale w moim odczuciu zbyt podobny do tetrastigmy więc raczej odpada??)

C : Copadichromis virginalis gold/trewavasae/cyaneus/chrysonotus - docelowo 1+3 (6 na początek) – tu również nie wiem który gatunek byłby najlepszym wyborem?

D : Labidochromis caeruleus yellow - docelowo 1+3 (6 na początek)

E: Otopharynx tetrastigma - układ 2-3 samce i 3-4 samice (początkowo 10 sztuk??) 

O ile wybór A, D i E byłby jasny, o tyle już B i C to dla mnie nie domknięta kwestia.
Które lethrinopsy i copadichromisy najlepiej się odnajdą przy pozostałych gatunkach??
Gdziś @tom77 pisał o copadichromisach, że trewavasae jest raczej delikatny więc jego wyrzucam z zestawienia mimo urody ;) Virginalis gold trudno dostępny ale mi się nie spieszy, w końcu gdzieś znalazłbym kilka sztuk. Cyaneus i chrustek są z kolei większe (już ponad 15cm samce) więc może któryś z nich? Doradzajcie coś proszę :)

To samo z lehtinopsem... jeśli lethrinus odpadałby bo zbyt podobny do tetrastigmy, to który z pozostałych daje największe szansę na komfortowe życie zresztą obsady? Marginatus mimo że nie największy z nich często jest zestawiany w akwariach nie z samymi aniołkami i daje radę (ale to też nie o "dawanie sobie rady" chodzi ale żeby rybie się dobrze żyło a nie wegetowało w stresie). Albus duży rośnie więc może on, ale nie widziałem akwariów wielogatunkowych z tą rybą i nie znalazłem informacji jak sobie radzi. Mbasi ma teraz któryś z Kolegów forumowiczów (przepraszam ale nie pamiętam który) i mimo mało łagodnej obsady gatunek ten rozwija się nieźle... Mam mętlik, ktoś coś podpowie??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mbasi ma w tej chwili @Merlot. Wcześniej pływały przez kilka miesięcy u mnie. Musiałem z nich zrezygnować bo mam plan na większy zbiornik z większymi rybami (drapieżniki). Pływały u mnie ze spokojnymi gatunkami (tetrastigma, placidochromis blue otter, aulonocara, copadichromis chrysonotus). Ja odbieram ten gatunek jako taki który niespecjalnie zwraca uwagę na towarzystwo z jakim mieszka. Np. Placidochromis był bardziej delikatny. Miałem układ 3/2. Wszystkie samce nabierały kolorów.

Gatunki w które celujesz zasadniczo powinny być spokojne i Mbasi powinien sobie poradzić. Tylko wybór Copadichromisa moim zdaniem determinuje poziom ewentualnej agresji. Zresztą większość osób tutaj potwierdzi, że badzo dużo zależy od cech osobniczych i może trafić się nawet wyjątkowo niesympatyczny Lethrinops.

Co do Copadichromis Chrysonotus to już się gdzieś wypowiadałem. Bardzo spokojna wewnątrz i zewnątrzgatunkowo ryba. Wybitnie toniowa (w porównaniu do Copadichromis Borley). Mam ich 9. Oddaje koledze 6 i spróbuje połączyć układ 1/3 z nową obsadą którą powoli kompletuje. Liczę, że dość mocne ryby (venustus, strigatus, sciaenochromis i mdoki) nie będą wchodzić w drogę chrystkowi. Chrystek trze się w toni lub na wysokim kamieniu. Reszta raczej na piasku więc może się uda.

Mam dla taką radę. Weź co Ci się podoba. Układ i ilość wyjdzie w praniu. Sam będziesz wiedział co zmienić.

Życzę powodzenia i gratuluję fachowego podejścia.

 

  • Lubię to 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W dniu 15.01.2019 o 13:55, Limak86 napisał:

C : Copadichromis virginalis gold/trewavasae/cyaneus/chrysonotus - docelowo 1+3 (6 na początek) – tu również nie wiem który gatunek byłby najlepszym wyborem?

Luźne myśli nt. wymienionych ryb toniowych, a w zasadzie ich pasowania lub nie pasowania do reszty obsady (2 posty wyżej):

1/ C.sp."virginalis gold" - ryba ciemny z żółtym (tak jak O.tetrastigma, tylko że gatunek IMHO ładniejszy:)), więc może Gold jako toniowiec C, a jako coś ekstra E - Synodontis njassae zamiast Otopharynxa. Solidny toniowiec, ryba z urodą i charakterem.

2/ C.trewavasae - u mnie w towarzystwie Mdok się nie sprawdzał (dwie próby w różnych rozdaniach)

3/ C.cyaneus - towarzystwo Mdok (jedna próba udana, jedna raczej nie), ryba cudowna, ale niebieska podobnie jak Mdoki

4/ C.chrysonotus - nie miałem, ale Paweł83 i Merlot zachwalają :)

Edytowane przez tom77
  • Lubię to 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.01.2019 o 21:51, tom77 napisał:

3/ C.cyaneus - towarzystwo Mdok (jedna próba udana, jedna raczej nie), ryba cudowna, ale niebieska podobnie jak Mdoki

A gdyby z obsady wyrzucić Mdoki, dno oddać we władanie większej grupie lehrinopsów i dać stadko cyaneus z planem pod minimum 3 samce. Czyli pójść raczej w tą stronę:

W dniu 15.01.2019 o 14:43, Limak86 napisał:

W tym wariancie, raczej 4-gatunkowym, myślałem o czymś w tym stylu:
- L. marginatus - 10-12  sztuk (a może i więcej?)
- O. tetrastigma - 2(3)-3(4)
- L. careuleus - harem
- C. azureus - stadko ok 3+5, na pewno ze 3 samce żeby były (wielosamcowość możliwa, ktoś coś wie w tej kwestii ??)

Tylko właśnie nie azureus tylko cyaneus to jaka szansa jest na poprawne wybarwienie większej ilości samców copadichromisa? Bo @tom77 w swoim temacie o tych rybach pisał wtedy że "wielosamcowość rokuje" - na czym stanęło z tą rokującą wielosamcowością??

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Copadichromis cyaneus jako ryba stadna - to mój zamysł, który intensywnie realizuję od roku, ale na pytanie:

8 godzin temu, Limak86 napisał:

jaka szansa jest na poprawne wybarwienie większej ilości samców

nie znam 100%-wej odpowiedzi.  Wnioski za jakiś czas opiszę w wątku poświęconym C.cyaneus i w wątku/artykule o wyborze obsady w 200cm.

1/ W jednym akwarium pływa 2+2. Samce dorosłe, jeden super wybarwiony, drugi nie do końca, ale przyczyną może być b.intensywne leczenie w izolatce po zakupie (ryby WF), po którym utrzymał kolor, ale przestał rosnąć, a po jakimś czasie i kolorystycznie zaczął odstawać (nie wiem co jest powodem, ciężka kuracja czy słabsza pozycja)

2/ W drugim akwarium pływa kupione (w wielkośći handlowej) trochę później stado 8 sztuk. Wybarwił się w pełni jeden samiec i jeden częściowo. Powinny się szybciej "ujawniać". Ale zobaczymy co będzie dalej. :)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.