Skocz do zawartości

Nowy filtr Aquael Ultramax


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

21 minut temu, suricade napisał:

Dlaczego myślicie, że otwieranie części pokrywy filtra to lepsze rozwiązanie niż otwieranie całości? 

Gdy taki prefiltr (gąbka) jest umieszczony w głównym pojemniku (kuble) nie masz możliwości wyczyszczenia tylko jego. Wyjmując go z kubła spora część nieczystości opada na złoża, więc musisz czyścić wszystko. Tu jest to tak rozwiązane, że nieczystości z prefiltra nie trafiają do kubła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno zaletą tego rozwiązania jest to, że podczas czyszczenia komory z prefiltrem nie trzeba będzie odpinać zespołu sterującego, w którym  zostały umieszczone zawory z wężami - zwykle przy odpinaniu zaworów dochodzi do wycieku wody. Ciekaw jestem jak zostanie rozwiązana sprawa ciśnienia w komorze z prefiltrem jeśli nie odpinamy zespołu sterującego z zaworami. Może będzie to jakieś rozwiązanie na wzór by-passa tak jak m.in. w ASAP-ach ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Post_Mortem napisał:

Ciekaw jestem jak zostanie rozwiązana sprawa ciśnienia w komorze z prefiltrem jeśli nie odpinamy zespołu sterującego z zaworami.

W środkowej części pokrywy jest szary element. Jest to rodzaj pompki. Przedstawiciel firmy powiedział, że wystarczy raz...dwa razy zapompować.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy taka pompka w tym wypadku jest potrzebna, ale jest. W swoim filarze Tetry wypinam moduł z wężami, filtr zanoszę do łazienki. Po wyczyszczeniu podpinam moduł i bez pompowania filtracja rusza. Moc pompy wystarcza, chociaż pompka też jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, suricade napisał:

Dlaczego myślicie, że otwieranie części pokrywy filtra to lepsze rozwiązanie niż otwieranie całości? 

Właśnie? Takie elementy z reguły muszą mieć uszczelkę której tak samo częste otwieranie może zaszkodzić 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, halabala napisał:

Właśnie? Takie elementy z reguły muszą mieć uszczelkę której tak samo częste otwieranie może zaszkodzić 

Uszczelkami bym się jakoś szczególnie nie przejmował -  w sytuacji właściwej konserwacji uszczelki i przy każdorazowym przesmarowaniu jej smarem silikonowym lub wazeliną podczas otwierania komory z prefiltrem nie ma prawa stać się nic złego. Z drugiej strony akurat tego rodzaju podzespoły Aquaela są relatywnie tanie więc nie będzie majątkiem co jakiś czas wymiana uszczelki na nową.

Godzinę temu, pozner napisał:

Nie wiem, czy taka pompka w tym wypadku jest potrzebna, ale jest. W swoim filarze Tetry wypinam moduł z wężami, filtr zanoszę do łazienki. Po wyczyszczeniu podpinam moduł i bez pompowania filtracja rusza. Moc pompy wystarcza, chociaż pompka też jest.

Krzysztofie - jeśli filtr już działa i do czyszczenia kubła nie spuszczasz wody z węży, a wąż doprowadzający wodę do kubła masz wypełniony wodą to gdy podpinasz moduł z wężami i odkręcasz zawory w Tetrze to woda zalewa kubeł samoczynnie (na zasadzie grawitacji). Pompki używa się w zasadzie tylko po to, żeby wtłoczyć wodę do kubła gdy układ doprowadzający wodę do kubła jest pusty - czyli przed pierwszym uruchomieniem kubła lub gdy czyścisz cały układ i wyciągasz węże z akwarium - wtedy taka pompka "zasysa" wodę z akwarium, co ułatwia napełnienie filtra.

Mi chodziło w zasadzie o to, w jaki sposób pozbędziemy się ciśnienia w kuble, w sytuacji gdy nie będziemy odpinali modułu z wężami tylko otwieramy samą komorę z prefiltrem, ale prowadzenie takich rozważań na tym etapie jest w zasadzie jak wróżenie z fusów ponieważ nikt z nas nie testował tego sprzętu ;-)

Bardziej mnie intryguje natomiast wydajność takiego sprzętu - 2000 l/h to zapewne wydatek pompy, a nie rzeczywisty przepływ uwzględniający załadowanie filtra mediami i konieczność "podniesienia" wody do akwarium. Przy deklarowanych 24 W poboru prądu czarno to widzę, że taki sprzęt może pełnić funkcję mechanika w akwarium, chyba, że w czymś o relatywnie niewielkim litrażu.

 

Edytowane przez Post_Mortem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Post_Mortem napisał:

Krzysztofie - jeśli filtr już działa i do czyszczenia kubła nie odpinasz węży, a wąż doprowadzający wodę do kubła masz wypełniony wodą to gdy podpinasz moduł z wężami i odkręcasz zawory w Tetrze to woda zalewa kubeł samoczynnie (na zasadzie grawitacji). Pompki używa się w zasadzie tylko po to, żeby wtłoczyć wodę do kubła gdy układ doprowadzający wodę do kubła jest pusty - czyli przed pierwszym uruchomieniem kubła lub gdy czyścisz cały układ i wyciągasz węże z akwarium - wtedy taka pompka "zasysa" wodę z akwarium, co ułatwia napełnienie filtra.

Ja to rozumiem.

Godzinę temu, Post_Mortem napisał:

Mi chodziło w zasadzie o to, w jaki sposób pozbędziemy się ciśnienia w kuble, w sytuacji gdy nie będziemy odpinali modułu z wężami tylko otwieramy samą komorę z prefiltrem, 

Tego trochę nie rozumiem. Wyjmując moduły z wężami też masz ciśnienie w kuble. Co za różnica, czy otwierasz prefiltr, czy wyjmujesz moduły z wężami. Otwierając prefiltr musisz pewnie zamknąć zawory przy wężach.

Edytowane przez pozner
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moduł z wężami w Tetrze, zawór AquaStop we Fluvalach, czy też zespół sterujący w Unimax-ach mają tę zaletę, że są relatywnie niewielkie (podzespół ma niewielką średnicę i przy odpinaniu go od kubła jesteś w stanie go owinąć szmatką lub ręcznikiem papierowym w taki sposób, że nic nie wycieknie na podłogę, gdy woda pod ciśnieniem wydostanie się z kubła. W przypadku Ultramaxa masz dużą powierzchnię przez którą woda może wypływać podczas otwierania komory z prefiltrem bo gdy wyłączysz filtr nagromadzona w komorze woda będzie pod ciśnieniem do czasu otwarcia kubła . I o ten aspekt właśnie mi chodzi.

Edytowane przez Post_Mortem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Takie informacje otrzymałem bezpośrednio od Aquaela

"Dzień dobry, wersja z wifi kontroluje pracę silnika i - jak wyczuje, że filtr się zapycha - to zwiększa jego wydajność, sterownie z aplikacji na urządzeniu mobilnym."

received_1894091610614471.jpeg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.