Jump to content

Wysoki poziom fosforanu w zbiorniku .


Korasek1989

Recommended Posts

Witam

Zbiornik (200 l) działa od października , w tym tygodniu po raz pierwszy wykonałem test na PO4 i brakło skali ( test zoolek zakres 0-5 mg/l) .

Dziś podmieniłem 50 % wody , wykonałem test i nadal ponad 5mg/l !!! Sprawdziłem poziom PO4 w wodzie wodociągowej i wynik to 0.25 .

Mam również problem z ph które w kranie wynosi niewiele poniżej 7,4 a w akwarium mierzone przed podmianą (podmiana co 2 tyg po 15%) wynosi również poniżej 7,4 przez co do podmian wody dodaję sodę oczyszczoną .

Filtracja to dwa razy filtr wew Aqua Nova NBF - 1800, falownik RW-4 i biolog zasypany jednym litrem matrixa + 0,5 kg purolite A520e . 

Nh4 - 0,05mg/l

No2 - 0.01 mg/l

No3 - 30

Kh -  8 ( woda wraz z sodą oczyszczoną. Bez sody 4 )

Gh - 10 (  ( woda wraz z sodą oczyszczoną. Bez sody 9 )

Obsada to 26 sztuk metriaclima estherae red blue i świderki , wszyscy  czekają na przeprowadzę razem ze mną do większego mieszkania i akwa .

Pokarmy to TROPICAL Super Spirulina Forte , Ocean Nutrition Cichlid Vegi Pellets , TROPICAL DISCUS GRAN D-50 i TROPICAL D-ALLIO PLUS karmione raz dziennie . Głodówka w sobotę .

Ryby zdrowe , jeszcze nie było żadnej choroby . Do uzdatniania wody wodociągowej używam preparatu Seachem Prime i raz w tyg leje 20ml Seachem Stability . Rośliny w akwarium to gałązki po moczarce kanadyjskiej która została obgryziona . Kamienie lekko posypane zielonymi glonami , oświetlenie to dwie świetlówki razem 60 w częściowo zakryte folią aluminiową .

F5514B61-6565-41E5-BAB3-DF7DDF30B450.jpeg

FA2435BC-EE3E-4A67-9944-BFBBB3FD1522.jpeg

D43613B8-6A3D-4A44-9A04-37262A81F1B9.jpeg

6CC0976B-47CF-4B0E-97B3-3682D84C1DDE.jpeg

94BC0B78-807F-4229-BF27-A5C87B1C47A3.jpeg

4B144D93-560D-4482-8082-4619117F1665.jpeg

Edited by Korasek1989
Link to comment
Share on other sites

Obawiam się że z tą skalą barwną testu Zooleka może być problem o czym jest tutaj napisane http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?p=257294

Sam posiadam test Zooleka PO4 ale skalę mam bardziej przejrzystą i łatwiej odczytać rzeczywisty wynik PO4...

Druga sprawa to masz dużo za dużo ryb jak na ten litraż,a nie wspomnę już o tym że ten gatunek do 200l się nie nadaje...Fajnie że zmieniasz zbiornik na większy...

Poziom NO3 też wysoki mimo tego,że posiadasz purolite...Wygląda na to że złoże się zapchało...

Co do podmianek wody to warto zainwestować w ustrojstwo do nalewania wody z wkładem węglowym,wtedy możesz zrezygnować z uzdatniaczy...

Przede wszystkim musisz obniżyć poziom PO4,NO3...

Link to comment
Share on other sites

W dniu 6.05.2018 o 14:28, Korasek1989 napisał:

Ryby zdrowe , jeszcze nie było żadnej choroby .

 

W dniu 6.05.2018 o 14:28, Korasek1989 napisał:

Kamienie lekko posypane zielonymi glonami

Po co robisz zamieszanie z PO4? Ryby są zdrowe, akwarium jest stabilne, prosisz się o kłopoty. Rozumiał bym, gdybyś miał wysyp sinic, ale w tej sytuacji, to nie ma sensu. Zostaw te testy i ciesz się rybami.

Link to comment
Share on other sites

Duża ilość fosforanów to super pożywka dla glonów.

Oczywiście rybom fosforany nie przeszkadzają ale jak chcesz mieć czyste szyby przez dłuższy czas to warto się pobawić.

U mnie PO4 mam w granicach od 0,2 do 0,5 mg/l 

Na początek zmień filtrację z wewnętrznej na zewnętrzną. Filtr wew. Może być tylko jako wspomagający.

Link to comment
Share on other sites

W dniu 12.05.2018 o 16:40, miron.dmt napisał:

Duża ilość fosforanów to super pożywka dla glonów.

A te z kolei są super pożywką dla naszych ryb i nieodłącznym atrybutem wystroju akwarium Malawi :)

Link to comment
Share on other sites

Nie zgodzę się z kolegą co do wystroju. Szyby z glonami wyglądają tragicznie a czyszczenie co drugi dzień mija się z celem.

Akwarium między innymi jest elementem wystroju mieszkania. Gdybym chciał stworzyć pyszczakom idealne warunki to wolałbym aby pozostały w jeziorze.

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Pleziorro napisał:

Nie wiem, jak trzeba by świecić aby szyby zarastały w dwa dni, ja czyszczę szyby z glonów co dwa tygodnie i nie mam nalotu. 

Stężenia Po4 mam na poziomie ~1PPM, No3 ~20-30PPM

 

Jakiej mocy masz oświetlenie i jaki rodzaj( led,świetlówka).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Przy którychś zakupach kupiłem na zaś AQUASAN IMMUNO Zooleka. Daję co prawda połowę zalecanej dawki po podmianie, ryby zdrowe, więc czysto profilaktycznie i nie mogę stwierdzić, czy pomaga, ale na bank nie zaszkodził. 🙂
  • DCP - ile, z ciekawości? 🙂
  • U mnie na 1000l - 40l K1 w panelu z boku akwarium jako jedyna filtracja. Brak filtracji mechanicznej.  Napędzane Jebao dcp  na 30% mocy - pobiera 12,5W. Woda super. Podmiana: ciągła przez kroplownik  (teraz 1l/h). Wodę mam pociągniętą 2 pomieszczenia dalej do kanalizacji. Obsługa akwarium to tylko przetarcie szyb raz na 3 miesiące i napełnienie karmnika.
  • Hej, Easy -Life Voogle. Nie wiem, czy działa, czy kolejna woda ze "świętego źródełka" , ale podobno podnosi kondycję. Ja sam, u schyłku innych odmian akwarystyki wyleczyłem tym paskudną ranę na boku skalara (kilka miesięcy próbowałem wszystkiego). Może zbieg okoliczności, ale zacząłem to lać i się wciągnęło. Podpowiedział mi to jeden z hodowców pyszczakow, jako wzmacniacz dla ryb pobitych i samic wymęczonych po inkubacji. Nawet kiedyś pytałem tu na forum czy znane i działa, ale bez echa. Wiara czyni cuda, więc nie upieram się, że jakiś super środek, ale faktycznie  przy spadkach kondycji jakby podnosił witalność  u ryb.  Wg. mnie pomaga, a na pewno nie szkodzi😉
  • Dobrze , że ryby coraz zdrowsze. Co to za preparat na wzmocnienie? 
  • W takim litrażu nie trzeba podmieniać wody co tydzień. Ja w moim 1050l podmieniam wodę raz na parę miesięcy, jak mi się przypomni, co prawda mam też blok purolite. Filtracja oparta na jednej kasecie zabudowanej w tło. Pompa DCP 3000 ustawiona na 90%. Dodatkowo narurowiec do krystalizacji wody 3 wkłady sznurkowe połączone równolegle - obsługuje to pompa ibo, która pracuję na pierwszym biegu 8watt. Sznurki wymieniam jak przepływ wody spada - raz na miesiąc, może 2 i wszystko hula jak należy . Tak wygląda woda podmieniana ostatnio w wakacje 
  • Akwa wróciło do normy prawie. Ryby powyłaziły z dziur i zachowują się w miarę normalnie. Może ciut bardziej płochliwe, trochę posklejane płetwy u niektorych, ale jakoś to wyglada. Idzie w dobrą stronę. Leje preparat na wzmocnienie polecony przez jednego z kolegów. Nie widzę od dwóch dni samca rdzawego. Tak z autopsji ten akurat gatunek zawsze był u mnie wrażliwy na wszelkie problemy. Kiedyś przy dużym skoku temperatury mocno odchorowaly, jako jedyne z obsady. Baniak mocno zagruzowany, może gdzieś siedzi i się wyliże. Jak nie wylezie, to go jutro będę szukał. Testy na chlor nic w kranówce nie pokazują. Albo inne skażenie, albo sobie wylosowalem kiepski moment na podmiane.
  • Pozwole się nadpisać i podsumować krótko nad poprzednim postem - może jakiejś zabłąkanej w internatach osobie się przyda (jest tego dużo, ale nie tak łatwo czasem trafić)   Zgodnie z radą wszystkich powyżej odpuściłem zakupy stacjonarne. Wykręciłem numer do p. Jacka z Zor (pielegniceafrykanskie.pl). Pełna profeska - nie szczędził czasu na rozmowę, doradził, opowiedział. Nie będę nadzbyt się rozpisywał, ale rzadko spotykana inicjatywa. Telefon o 17.25 w niedziele, o 22.30 odebrałem maluchy w Piasecznie (okolice Warszawy - znajomy[klient] p. Jacka jeździ co niedzielę). 32szt. Saulosi. Jestem mega zadowolony Diskus'a odwiedziłem, ale zrezygnowałem z zakupów. Może dla bardziej doświadczonej osoby ok, ale dla mnie jako amatora, jak przeczytałem na jednym baniaku z narybkiem "Saulosi + Zebra Manda", to już nawet nie podejmowałem próby pytania po czym je rozpoznają - wyszedłem  Odwiedziłem też akwarystyczny w którym kupiłem poprzednie Saulosi (czyt. samiec Red Red). Pan(ten sam od którego kupowałem rok wcześniej) dalej w zaparte, że to Samica - może Coral (bo nie ma ciemnych pasów).  Temat do zamknięcia. Dziękuję jeszcze raz wszystkim. 
  • Cześć @BlackAdder_Pl Moje 900 l filtruję za pomocą gąbek schowanych za tłem. Napędzam jedną pompą obiegową i od roku nie wyczyściłem ani razu filtra, jedynie podmieniam wodę. A dlaczego tak? Miałem filtr kasetowy i właśnie czyszczenie kasety 1-2/tydzień było dla mnie uciążliwe. W ramach eksperymentu schowałem pocięte gąbki za tłem (miałem w poprzednim baniaku i teraz tło na całą długość akwarium. Wynik był więcej niż zadowalający. Teraz za tłem mam 55-60 l. pociętych gąbek o różnej gradacji (głównie ppi 10). Woda o dużym stopniu krystaliczności (nie jest to może poziom jak po użyciu żywic, ale całość wygląda naprawdę dobrze). Chemia również bez zastrzeżeń. Pzdr. Rysiek.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.