Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)
Godzinę temu, luck83 napisał:

Kamienie idealnie czyste z glonów ale..., czy te helmety nie "brudzą" Ci zbiornika? 
Czytałem w niektórych tematach, że potrafią zostawiać po sobie jakieś jaja, które bardzo ciężko się zeskrobuje (nawet z szyb).

Tak, zostawiają jaja- na początku dość długi czas cieszyłem się, że tego nie robią, ale zaczęły- nie wiem od czego to zależy. Na szczęście jaja znajdują się zazwyczaj gdzieś w tylnych rogach zbiornika i na skorupach ślimaków, nie na środku frontowej szyby, także aż tak bardzo to nie przeszkadza ? Potrzebują do tego chyba spokoju, bo najsilniej "upszczona" jest okolica zasysu, czyli najwolniejszego nurtu, oraz strefa za największym kamieniem po lewej stronie (jak się przyjrzysz to na filmiku to widać 2:22-2:30)- przednią szybę i kamienie zostawiają w spokoju.

Edytowane przez bakus_44
  • bakus_44 zmienił(a) tytuł na Życie w moim 720l - tHE PiEcE oF aFRiCA
  • 1 miesiąc temu...
Opublikowano (edytowane)

Mała aktualizacja wieczorową porą z nieco zmodyfikowanym oświetleniem.

Na filmiku efekt może wydawać się gorszy niż w poprzedniej wersji, bo wychodzi dość niebiesko, ale w rzeczywistości jestem z niego zadowolony- zawsze to jakaś odmiana. Dotychczas takie zachcianki zaspokajałem zmianą obsady, lecz tym razem chyba na dłużej pozostanę przy  mbunie (no prawie)- ich dynamika i charakterność sprawia, że nie sposób się nudzić przed akwarium. Dobór gatunków był strzałem w dziesiątkę.

Samiec msobo stał się ostatnio dość agresywny wobec samic- na szczęście ma ich dużo, ale część pływa ponadgryzana :eek: Rozważam opcję zafundowania mu konkurenta (czyt. chłopca do bicia). Może ostudziłby nieco jego natarczywość wobec pań...

Poza tym względny spokój. Demasoni mnożą się na potęgę, a 2 samce urządzają między sobą  często bardzo widowiskowe i charakterystyczne dla nich walki- są tak szybkie, że ciężko nadążyć wzrokiem. Na szczęście wielkość zbiornika i mnogość kryjówek sprawia, że przegrany ma szansę uchronić się przed rywalem i wychodzić z tych potyczek bez  uszczerbku na zdrowiu- to według mnie najciekawszy gatunek  w zbiorniku. Kilku podrostkom "demonów" udało się już dotrwać do takiej wielkości, że pływają swobodnie wśród reszty. Najmniejszą przeżywalnością cechują się żółte msobo- mimo że inkubujących samic jest zawsze sporo, to nie miałem nigdy okazji ujrzeć narybku.

2 samce protomelasów są wobec siebie póki co łagodne- walczą, ale nie robią sobie krzywdy- jak się uda to zostawię taki układ na stałę, bo pięknie się prezentują.

Gold Kawanga na razie słabo wybarwiony- może jeszcze mu się to odmieni, bo do wyjątkowo ustępliwych też nie należy.

Wisienką na torcie jest oczywiście stale i niezmiennie samiec Metriaclima Fainzilberi 'Maison Reef', mimo że jest dość statyczny- przywiązany do swojego rewiru, który od czasu do czasu zmieni, ale nie pływa po całym zbiorniku.

 

Edytowane przez bakus_44
  • Lubię to 9
Opublikowano

Dołączam się do pochwał. Super masz zbiornik. Kompozycyjnie bomba. Gratulacje!
Ciekawi mnie to że na kamieniach, nie masz nawet okrzemków.
Zwłaszcza jak się zmienia oświetlenie to często glony ruszają.
Pewnie azotany i fosforany masz bliskie 0.

  • Dziękuję 1
Opublikowano (edytowane)
38 minut temu, troad napisał:

Pewnie azotany i fosforany masz bliskie 0.

Military Helmets ;) 
(tak samo skuteczne, jak ryzykowne)

Edytowane przez luck83
  • Lubię to 2
Opublikowano
Godzinę temu, troad napisał:


Ciekawi mnie to że na kamieniach, nie masz nawet okrzemków.
Zwłaszcza jak się zmienia oświetlenie to często glony ruszają.
Pewnie azotany i fosforany masz bliskie 0.

Dokładnie, jak napisał kolega powyżej. Brak glonów jest w moim przypadku celowy i zamierzony :)

  • Lubię to 2

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dziękuję za pomoc , postanowiłem do tych karm , które już mam , czyli do : Tropical Spirulina Forte 36% i Tropical Pro Defence S, dokupić Tropical D-Allio plus (będę podawał raz w tygodniu ), oraz Hikari Vibra Bites . No i może przetestuję też Aller Futura ex. , zobaczymy czy i u mnie , będzie ona równie chętnie zjadana przez ryby. I jeszcze taka karma, jak Naturefood Supreme Plant M, stosował ktoś ?
    • Dlatego od dawna obsadę dobieram pod względem kolorów a nie żywienia.
    • @Tomasz78 Na to wygląda. 
    • @triamond skoro jeden pokarm dla wszystkich to znaczy że dobieranie obsady zgodnej żywieniowo to mit.
    • @Tomasz78 Wygląda na to, że trudno taką obsadę znaleźć, jeśli chodzi o skład karmy. Temat już dyskutowany w długich wątkach (wraz ze źródłami):  https://forum.klub-malawi.pl/topic/25045-jak-dobieracie-diete-dla-swoich-ryb/ https://forum.klub-malawi.pl/topic/26433-roślinożercy-a-mięsożercy-różnice-w-układzie-pokarmowym-jak-i-czym-karmić-dyskusja-ogólna 'Mięsożercy' gorzej tolerują nadmiar węglowodanów od 'wszystkożerców'. Karma nie ma znaczenia, o ile ma dużo białka (w tym nie za dużo nie pełnych roślinnych), i trochę tłuszczu. Pielęgnice są wszystkożerne. Pielęgnice Jeziora Malawi są blisko ze sobą spokrewnione, wyewoluowały z kilku gatunków i się specjalizowały w młodym ewolucyjnie (1-2 mln lat) jeziorze. Nie było czasu na pełną specjalizację. Mają żołądki, zęby gardłowe, przewód pokarmowy o średniej długości, z  pewnymi różnicami gatunkowymi i jedzą co się da. Niektóre znalazły swoje nisze ekologiczne z danym typem pokarmu, ale doskonale poradzą sobie na innym, jeśli będzie trzeba. Za krótko i brak presji ewolucyjnej, by stracić zdolność jedzenia wszystkiego, szczególnie że poziom wody i warunki się zmieniały wielokrotnie (a więc i pewnie rodzaj dostępnego pokarmu). Peryfiton jest wysokobiałkowy (55%), niskowęglowodanowy (10%? jeśli chodzi o strawne węglowodany) i absurdem jest traktować peryfitonożerców, jako  roślinożerców i karmić je węglowodanami z karm roślinnych o niskiej zawartości białka, tylko dlatego, że i glony i rośliny są zielone. To prowadzi do bloat. No i karmy akwarystyczne/hodowlane są przetworzone. To coś innego niż w naturze.  
    • Tego nie wie nikt.  Zależy od układu skał, przebiegu filtracji, pokarmów, ryb itp itd Jeżeli z czasem będziesz miał problem to dokupisz i tyle Polecam Tunze 6045
    • Podłącze się jeśli można z pytaniem. Czy do moich 300 L jak będzie Malawi potrzebny mi cyrkulator? Jako filtr mam JBL e1502 i napowietrzacz w obecnym(pustym jeszcze akwarium ale zalanym).
    • Witam Czy ktoś kto ma Malawi korzysta może z worków SZAT jako medium filtracyjne? Bo mam kupione, jeszcze nie użyte, z myślą o poprzednum roślinnym i zastanawiam się czy nie włożyć tej żywicy do filtra. Podobno świetnie obniża to No3. Tak przynajmniej twierdził facet który zajmuje się hodowlą paletek. Ale czy moge to użyć również do Malawi?  
    • Skoro jeden pokarm jest dobry dla wszystkich ryb to jak ma się do tego obsada niepasująca żywieniowo...
    • Testowałem różne pokarmy i ostatecznie zdecydowałem się na pozostanie przy pokarmie polecanym między innymi przez @triamond czyli Aller Futura w granulacji 0,9-1,6mm. Następnym razem tylko kupię w tej większej granulacji  Pokarm rewelacyjny wg mnie. Jak ryby zaczęły na nim żerować to teraz po wrzuceniu czegokolwiek innego jedzą jakby się na mnie obraziły  
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.