Skocz do zawartości

Obsada 150x40x60 (360litrów) mbuna


luck83

Rekomendowane odpowiedzi

Ja bym dał:

Tropheops sp. Aurora Mbamba Bay lub Metriaclima sp. 'zebra gold' Kawanga (kawanga moim skromnym zdaniem wymiata)
Metriaclima sp. 'dolphin' Thumbi point lub Metriaclima sp. 'elongatus Gold Bar ' Chizumulu Island (lepiej to 2gie bo mniejsze)
Cynotilapia sp. hara Gallierya Reef

 

Fainzilberi rozniesie Ci obsadę w takim zbiorniku, albo przynajmniej to wielce prawdopodobne, jak nie chcesz powtórki z msobo to radzę nie ryzykować ;)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, bakus_44 napisał:

Tropheops sp. Aurora Mbamba Bay lub Metriaclima sp. 'zebra gold' Kawanga (kawanga moim skromnym zdaniem wymiata)
Metriaclima sp. 'dolphin' Thumbi point lub Metriaclima sp. 'elongatus Gold Bar ' Chizumulu Island (lepiej to 2gie bo mniejsze)
Cynotilapia sp. hara Gallierya Reef

Hara zostanie u mnie bo za ładne mam te samce, będę więc do Hary dobierał gatunki.
Ale w tym momencie mam pytanie, czy pozostawić dwa duże samce hary, czy jednego oddać? (samiczek mam 6). Aktualnie sytuacja wygląda tak, że jeden samiec hary zająć jakieś 90-100cm akwarium z 150cm długości zbiornika. Drugi samiec ze stadkiem samic ciśnie się na ok 60cm.  Zauważyłem, że im mniej ryb w akwarium, tym bardziej ten dominujący samiec hary zacieklej przegania ze swojego rewiru.  


Może jednak dodać do hary 3, a nie 2 gatunki i w oparciu o kontrolowane lekkie przerybienie zredukować ogólną agresję? 

 

Edytowane przez luck83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, luck83 napisał:

Hara zostanie u mnie bo za ładne mam te samce, będę więc do Hary dobierał gatunki.
Ale w tym momencie mam pytanie, czy pozostawić dwa duże samce hary, czy jednego oddać? (samiczek mam 6). Aktualnie sytuacja wygląda tak, że jeden samiec hary zająć jakieś 90-100cm akwarium z 150cm długości zbiornika. Drugi samiec ze stadkiem samic ciśnie się na ok 60cm.  Zauważyłem, że im mniej ryb w akwarium, tym bardziej ten dominujący samiec hary zacieklej przegania ze swojego rewiru.  


Może jednak dodać do hary 3, a nie 2 gatunki i w oparciu o kontrolowane lekkie przerybienie zredukować ogólną agresję? 

 

Przerybienie to jedna z metod pozbycia się agresji- niewątpliwie skuteczna. "Dworzec kolejowy" sprawia jednak, że ryby nie pokazują swoich naturalnych zachowań, zatracają terytorializm- osobiście nie polecam jak nie chcesz się za szybko tym znudzić, ale każdy robi jak uważa.

Co do ilości gatunków to nie dawałbym do Twojego szkła więcej niż 3, samca też pozostawiłbym jednego, bo nie bawią mnie ciągłe walki w zbiorniku- wystarczy, że i tak tłuką się międzygatunkowo- pozostawienie 2 samców zazwyczaj sprawia, że drugi z nich nie ma życia. Są jednak zwolennicy takiej metody argumentujący swoje podejście tym, że samiec w pojedynkę nigdy nie osiągnie takiego poziomu wybarwienia jak gdy ma przed sobą rywala, jak i, że wielosamcowość ogranicza agresje samca alfa w stosunku do samic. Bierz pod uwagę, że dodatkowy samiec zawsze powoduje ograniczenie miejsca na obranie rewiru innym gatunkom- słabsze mogę nie mieć wtedy szans. Haremy jednosamcowe to najbezpieczniejsza metoda- do Twojego zbiornika tym bardziej nie wypada moim zdaniem polecać inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, luck83 napisał:

Hara zostanie u mnie bo za ładne mam te samce, będę więc do Hary dobierał gatunki.
Ale w tym momencie mam pytanie, czy pozostawić dwa duże samce hary, czy jednego oddać? (samiczek mam 6). Aktualnie sytuacja wygląda tak, że jeden samiec hary zająć jakieś 90-100cm akwarium z 150cm długości zbiornika. Drugi samiec ze stadkiem samic ciśnie się na ok 60cm.  Zauważyłem, że im mniej ryb w akwarium, tym bardziej ten dominujący samiec hary zacieklej przegania ze swojego rewiru.  


Może jednak dodać do hary 3, a nie 2 gatunki i w oparciu o kontrolowane lekkie przerybienie zredukować ogólną agresję? 

Nie wiem, czy zauważyłeś, ale hara pokazała Ci, że nie ma znaczenia, czy dodasz 2 czy 3 gatunki. W obydwu wypadkach będziesz miał kontrolowane przerybienie. Jeśli hara zajęła 100cm. powierzchni akwarium, to znaczy, że tyle potrzebowała. Nie ma znaczenia, czy pozbędziesz się drugiego samca. Jeśli dodasz 2, czy 3 gatunek, to agresja się rozłoży. Teraz jest nakierowana na drugiego samca i samice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, pozner napisał:

Nie wiem, czy zauważyłeś, ale hara pokazała Ci, że nie ma znaczenia, czy dodasz 2 czy 3 gatunki.

Owszem, jest to bardzo zauważalne.


Kontynuując temat doboru obsady.

Pewniakiem jest Hara. Zostawię układ 1+6.

Pewniakiem jest też Tropheops Aurora Mbamba Bay, którego będe ściągał od Fuljera - mam możliwość zakupu ryb wielkości 4 do 5cm lub 5 do 6cm i w obydwu przedziałach wielkości ryb Malawian twierdzi, że da radę określić płeć. W jakiej wielkości zatem stado Aurory celować? 2+8? 3+12? 

Trzeci gatunek to będzie niestety totolotek co do płci bo ryby są wielkości  3,5-4 cm i Malawian mówi, że nie ma szans dobrać x samców i y samic. Więc ryb z trzeciego gatunku wezmę z 10-12 szt do późniejszej redukcji.

 

10 godzin temu, bakus_44 napisał:

Co do ilości gatunków to nie dawałbym do Twojego szkła więcej niż 3, samca też pozostawiłbym jednego, bo nie bawią mnie ciągłe walki w zbiorniku- wystarczy, że i tak tłuką się międzygatunkowo

Będą trzy gatunki docelowo i jeden samiec Hary. Mnie też nie bawią te walki i zabijanie się nawzajem ryb. Chcę mieć w końcu zbiornik bez masowych ofiar jak w przypadku Msobo miało miejsce. 

Edytowane przez luck83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, luck83 napisał:

W jakiej wielkości zatem stado Aurory celować? 2+8? 3+12?  

Przypominam, że masz 360l, a nie 1000+ :P Myślę, że do takiego zbiornika to tak około 15 dorosłych mbuniaków byłoby idealnie- może nieco więcej, jak będą niezbyt duże. Ja na 2x większej powierzchni dna mam 30 młodych ryb, jeszcze do drobnej redukcji, a nie sądzę, żeby miały jakoś nadzwyczaj przestrzennie:) No chyba, że chcesz stworzyć "dworzec kolejowy" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ok, ale Aurory to będa maluchy 4-5 cm lub młodzież max 6-7 cm więc zastanawiam się ile ich wprowadzić jak już mam wydać więcej pieniędzy za dostawę za kilka miesięcy będę stawiał drugie Malawi w biurze więc nadmiar Aurory przeniosę do tego drugiego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, luck83 napisał:

No ok, ale Aurory to będa maluchy 4-5 cm lub młodzież max 6-7 cm więc zastanawiam się ile ich wprowadzić jak już mam wydać więcej pieniędzy za dostawę emoji39.png za kilka miesięcy będę stawiał drugie Malawi w biurze więc nadmiar Aurory przeniosę do tego drugiego emoji3.png

W takim razie możesz wziąć ile chcesz, im więcej tym lepiej- zawsze można wybrać najładniejsze osobniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.