Skocz do zawartości

Akwarium 112L - prośba o rady i porady


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
11 minut temu, darkon napisał:

Jakiejś podmianki wody nie robiłeś, albo nie dodałeś jakiegoś preparatu do wody albo innych bakterii?

ZERO jakiegokolwiek grzebania w zbiorniku. Wszystkie działania ograniczyły się do tego co w tabelce czyli bakterie + pomiary.
Przez te 16 dni stało nietknięte.

Opublikowano

Rozumiem, że te 16 dni to od zmiany aranżacji liczysz ?

Denitryfikacja staje się faktem w naszych zbiornikach, być może ampułka bakteri nierowna ampułce i szczczepy denitryfikacyjnych też się trafiaja w biodigest.

Napisz jeszcze proszę jakie dokładnie masz złoża w filtrach, bo bakterie to jedno, a warunki ich rozwoju drugie.

Opublikowano

Może się mylę, ale bakterie denitryfikacyjne funkcjonują w środowisku beztlenowym, albo niskotlenowym, ale u kolegi takiego środowiska nie ma. Domyślałem się takich stref u kol. @Przezda w jego filtracji za tłem, ale tu nie widzę możliwości ich występowania.

Opublikowano
3 godziny temu, darkon napisał:

Zauważyłem, ze ostatnio jest to częste zjawisko przy startach zbiorników opisywanych na naszym forum, i nie mogę go w żaden sposób rozkminić czym jest spowodowane.

Już kiedyś o tym było, sam bodajże kilkukrotnie pisałem, że pomiar NO3 przy wysokim NO2 czy amoniaku może być obarczony sporym błędem i zapewne tu jest wyjaśnienie tych spadków.

Opublikowano
4 godziny temu, Xime napisał:

Rozumiem, że te 16 dni to od zmiany aranżacji liczysz ?

 

Napisz jeszcze proszę jakie dokładnie masz złoża w filtrach, bo bakterie to jedno, a warunki ich rozwoju drugie.

16 dni liczę od dnia wlania wody czyli zgodnie z tabelką od 27 kwietnia. W kaseciaku mam nowe 250 ml Matrixa.
Wszystko było robione ściśle i wg szablonu, który opracował Henryk. Trzymałem się tego i nie robiłem nic poza tym.

Opublikowano (edytowane)
22 godziny temu, pozner napisał:

Może się mylę, ale bakterie denitryfikacyjne funkcjonują w środowisku beztlenowym, albo niskotlenowym, ale u kolegi takiego środowiska nie ma.

Dlatego też chciałem się upewnić czy kolega nie ma może jakiegoś złoża typu Micromec/Xport NO3 Cubes, które takie strefy może zapewnić.

Reasumując - nawet gdyby był błąd pomiaru, to 5PPM na koniec cyklu jest też bardzo małą wartością. Jedyne logiczne wytłumaczenie, to takie, że to jednak kolonia zielenic, o ktorych kolega wspominał z NO3 się rozprawiła, bo bez tła strukturalnego, modułów, bardzo grubej warstwy piachu lub specjalistycznego złoża szans na denitryfikacje bakteryjną raczej nie ma.

P.S.: Z ciekawości poczytalem kilka opisów Martixa i w niektorych rownież znajduje się informacja o tym, ze usuwa azotany, a jego struktura wcale nie wykluczałaby zdolnosci do denitryfikacji:

" Matrix jest niezwykle porowatym medium filtracyjnym, który zapewnia skuteczną filtrację biologiczną, dzięki czemu redukowane są azotyny i azotany. Matrix to porowate granulki o średnicy około 10mm. Każdy litr wkładu filtracyjnego Matrix zapewnia powierzchnię ponad 700m2, czyli tyle ile 170 litrów plastikowych kul stosowanych w filtracji. Plastikowe biomateriały pozwalają bakteriom osadzać się jedynie na zewnętrznej powierzchni. W przypadku Matrix bakterie mogą osiedlać się zarówno na zewnętrznych warstwach, jak i wewnątrz. Wielkość makropory maja idealną wielkość dla osadzających się w nich bakterii nitryfikacyjnych i denitryfikacyjnych. Matrix, w odróżnieniu od innych rodzajów mediów do filtracji biologicznej, pozwala na redukcję azotynów, azotanów oraz amoniaku jednocześnie. "

żródło: https://peha68.pl/product/seachem-matrix-1l/

Edytowane przez Xime
Opublikowano

@Xime Bardzo proszę podaj  źródło cytowanego tekstu w kontekście naszego regulaminu:

Zabrania się:


 

1. Umieszczania na forum treści niezgodnych z zasadami kultury, jak i obowiązującego w Polsce prawa.

2. Obrażania innych uczestników forum.

3. Przekraczania rozmiarów grafik.

4. Używania słów i zwrotów przyjętych jako wulgarne, bądź niezrozumiałe.

5. Kopiowania wypowiedzi innych użytkowników poza forum bez ich zgody.

6. Podawania nieprawdziwych informacji podczas rejestracji.

 

 

 

 

Opublikowano (edytowane)
6 minut temu, AndrzejGłuszyca napisał:

@Xime Bardzo proszę podaj  źródło cytowanego tekstu w kontekście naszego regulaminu:

Zabrania się:


 

1. Umieszczania na forum treści niezgodnych z zasadami kultury, jak i obowiązującego w Polsce prawa.

2. Obrażania innych uczestników forum.

3. Przekraczania rozmiarów grafik.

4. Używania słów i zwrotów przyjętych jako wulgarne, bądź niezrozumiałe.

5. Kopiowania wypowiedzi innych użytkowników poza forum bez ich zgody.

6. Podawania nieprawdziwych informacji podczas rejestracji.

 

 

 

 

Poprawiłem i obiecuję nie grzeszyć w ten sposób więcej ;)

Edytowane przez Xime
  • Lubię to 1
  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Witam wszystkich po dłuższej chwili...

Od ponad tygodnia akwarium żyje :)
Rybki przyjechały w idealnym stanie, adaptacja przeszła migiem, chwilę się "pobały" a już na drugi dzień zaczęło się szukanie swoje kąta.
Za namową do Saulosi dodałem jeszcze Rdzawe żeby było urozmaicenie.
Żarłoki z nich są nieprzeciętne - szybę by rozwaliły jak się do nich podchodzi :)
Jedyne co mi teraz zostało do zrobienia z rzeczy ważnych to poprawienie cyrkulacji jakimś falownikiem. Jednak sama pompka to trochę za mało, żeby wodę dobrze przemielić.
Ale fajnie jest.

 

mal_1.jpg

  • Lubię to 3

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.