Skocz do zawartości

Prośba o sprawdzenie karmienia


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Jak w tytule, proszę was o sprawdzenie tego co wymyśliłem odnośnie karmienia

Najpierw obsada:

9x pseudotropheus elongatus mphanga
10x labidochromis careuleus
1x cynotilapia afra jalo
6x Metriaclima Koningsi (membe deep)
6x Labidochromis Hongi Red
6x Pseudotropheus Redred

Wiem że za dużo, ale albo będzie redukcja, albo dobry argument do rozmów w domu o większym zbiorniku ("chciało się tylu kolorowych rybek to teraz trzeba im większy domek zapewnić" :))

Poniżej tabelka w której umieściłem pokarmy jakie mam i sposób karmienia jaki wymyśliłem, ogólna zasada: w miarę możliwości karmienie 3x dziennie (~11, ~15, ~19), a w sobotę dzień techniczny i w zasadzie głodówka (no właśnie tylko czy przy maluchach, wszystkie rybcie wielkości 4-5cm, też robić głodówkę?)

karmienie.thumb.jpg.5346e0c397e4151416ffc9d0d95e1cc9.jpg

Pokarmy poniżej mrożonek to próbki jakie udało mi się zadobyć przy okazji różnych zakupów, trochę się tego już uzbierało, więc jakby co mogę do diety te pokarm wprowadzić.

Druga moja wątpliwość to ilość pokarmu podawana za jednym razem, obecnie granulatu daję szczyptę, na zdjęciu poniżej, (moczę przed podaniem ~20min w wodzie z akwarium), płatków tak 4-5 większych lub podobną ilość mniejszych (powiedzmy jakieś 4-5 x więcej niż granulatu, jakby rozłożyć płatki równomiernie na kartce), mrożonki daje pól kostki.

IMG_20180414_123020.thumb.jpg.d36753a0ff1169c616c3b7d53cbd609c.jpg

Ma sens to co wymyśliłem, coś zmienić, dołożyć, odjąć?

Opublikowano (edytowane)
3 godziny temu, karolus napisał:

(moczę przed podaniem ~20min w wodzie z akwarium),

..jeżeli się obawiasz ,że jest zbyt duży to zmień na mniejszy  i dawaj bez namaczania. A jak już to nie 20 minut.Wystarczy  3-4 minuty. Przy 20 minutach możesz wypłukać z niego to co wartościowe. Ja namaczałem pokarm tylko Hikari i to 3-4 minuty.

Edytowane przez AndrzejGłuszyca
Opublikowano

pokarm jest malutki, rybki pobierają go bardzo chętnie i bez problemu, namaczam raczej z obawy przed pęcznieniem granulatu w brzuchach ryb, chociaż z drugiej strony nie zauważyłem żeby jakoś drastycznie pokarm zmieniał rozmiar po namoczeniu, więc może przesadzam.

Opublikowano
16 minut temu, karolus napisał:

Wiem o tym że nie powinno mieszać się ryb o skrajnych preferencjach żywnościowych, ale chyba aż tak tragicznie z obsadą nie jest, nie licząc afra jalo która "wpadła" mi przez przypadek (nie mam wprawy w odławianiu tak "szybko bieżnych ryboli" więc pewnie zostanie u mnie). Jeśli chodzi o yellow to spora dyskusja nie tak dawno wywiązała się na naszym forum i wynikało z niej że całkiem dobrze sobie one radzą na diecie nastawionej na roślinożerne, dlatego z całą świadomością je kupiłem.

 

 

Coś chyba źle zrozumiałeś ten  wątek. Yellow żywi się głównie robactwem i ślimakami, natomiast dojada zielskiem. No, ale jeśli lubisz dużo kolorowych rybek, to ja w tym temacie nic nie poradzę. Bez urazy, ale to forum miłośników pielęgnic afrykańskich, a nie trzymaczy. Dla tego moja wypowiedź jest tak stanowcza. 

  • Lubię to 2
Opublikowano (edytowane)

@karolus ciężko będzie pogodzić dietę tej obsady co posiadasz,ale kierowałbym się w kierunku przewagi pokarmów roślinnych,przy niewiele większym udziale pokarmu mięsnego... 

Małe OT za co przepraszam.

 

Edytowane przez egon44
Opublikowano

Właśnie tak starałem się dietę ustawić, ale może co warto by zmienić w zaplanowanym przeze mnie harmonogramem, no i przede wszystkim czy ilość granulek jaki pokazałem na zdjęciu będzie ok? 

Opublikowano
23 minuty temu, karolus napisał:

Właśnie tak starałem się dietę ustawić, ale może co warto by zmienić w zaplanowanym przeze mnie harmonogramem, no i przede wszystkim czy ilość granulek jaki pokazałem na zdjęciu będzie ok? 

Jeśli chodzi o ilość granulek to ciężko doradzić jaka dawka będzie ok dla Twoich ryb...

Do tego dojdziesz sam jak dawkować pokarmy,aby ryby nie miały zapadniętych brzuszków,jak i też zbyt napchanych...

Jeśli już chcesz namaczać pokarm w granulkach to starczy 2 minutowe moczenie...

Sam karmię ryby tylko granulatem i osobiście nie namaczam pokarmu przd podaniem go rybkom... 

9 godzin temu, karolus napisał:

Najpierw obsada:

9x pseudotropheus elongatus mphanga
10x labidochromis careuleus
1x cynotilapia afra jalo
6x Metriaclima Koningsi (membe deep)
6x Labidochromis Hongi Red
6x Pseudotropheus Redred

karmienie.thumb.jpg.5346e0c397e4151416ffc9d0d95e1cc9.jpg

Mając tyle pokarmów to osobiście z mrożonek bym zrezygnował...

2-3 razy w tygodniu zawsze z rana podawałbym te pokarmy oczywiście zmieniając ich kolejność podawania.

Naturefood Premium Cichlid S

Tropical Soft Africa S Carnivore

OSI HS Aqua Cichlid

           ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Resztę pokarmów roślinnych podawałbym jako codzienną dietę zmianiając kolejność podawania...

Naturefood Premium Cichlid Plant S

Tropical Spirulina Super Forte 36%

Tropical Malawi

Tropical Soft Africa S Herbivore

Tropical 3-algae

 

D-Allio plus raz w tygodniu...

Ja podaję go dzień przed podmianą wody z rana,a resztę dnia bez karmienia...

Opublikowano

czyli mniej więcej dobrze wymyśliłem,

TROPICAL SOFT i 3-Algae, chyba są ciut za duże dla moich rybek, bardzo nie chętnie go podejmują, a może nie tyle niechętnie co łapią go i nie mieści się do pyszczka więc plują nim  i szukają mniejszych kawałków), muszę przekrawać granulki na pół żeby chciały go jeść, więc raczej z nim poczekam aż podrosną.

Co do brzuszków,  na razie nie widzę żadnych objawów przekarmienia ani niedokarmienia, znaczy się że ilość dobra, albo.... nie wiem na co patrzeć (zdjęcia w necie nie raz widziałem, ale zazwyczaj tam są już skrajne przypadki, a takie nie wystąpią z dnia na dzień), natomiast jak dawałem trochę więcej (tak 1,5x może 2x więcej) i wlewałem namoczone jedzenie na 3-4razy (raz po razie) to miałem wrażenie że końcówkę podejmowały już mniej chętnie, dlatego zmniejszyłem.

Jeśli chodzi o namaczanie, prawdę mówiąc trochę zgłupiałem, wydawało mi się że granulat należy namoczyć żeby nie pęczniał w brzuszkach.... czy to tyczy się tylko gorszych jakościowo pokarmów, a takie jak NF czy SOFT tropicala nie pęcznieją i można odpuścić moczenie?

Opublikowano (edytowane)

...pokarmy Hikari możesz namaczać. Reszty nie musisz ..no chyba ,że stosujesz leczenie i w ten sposób chcesz podać leki za pośrednictwem namoczonego pokarmu. Pamiętaj ,że pokarm granulowany powstaje w ten sposób ,że jest skondensowany pod ciśnieniem kilku atmosfer. Jego namoczenie powoduje wypłukanie witamin ,minerałów, mikroelementów . Dobierz odpowiedniej wielkości granulki i będzie ok. Poza tym wiele namoczonych pokarmów brudzi niestety wodę (Hikari).

48 minut temu, karolus napisał:

Co do brzuszków,  na razie nie widzę żadnych objawów przekarmienia ani niedokarmienia, znaczy się że ilość dobra, albo.... nie wiem na co patrzeć

...nie tylko brzuszki o tym świadczą. Zwracaj też uwagę na odchody..jeżeli ryba ciągnie długie "zdrowe" odchody to znaczy ,że jest przekarmiona albo ma źle dobrany pokarm pod względem białka. Przykład: jeżeli masz "saulosi" i jednak podajesz też pokarm mięsny bo masz inne ryby wszystkożerne czy mięsożerne to możesz  właśnie tego się spodziewać. Warto wtedy dodać do tego pokarmu spiruliny. To jest oczywiście przykład. Ale to też świadczy o tym ,ze należy umiejętnie łączyć obsady ze względu na żywienie.

Edytowane przez AndrzejGłuszyca
  • Lubię to 2

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Witam, ja od początku krótkiej przygody z cyrkulatorami miałem Eheim stream On 6500+. Najpierw w 300l a później w500l. Regulacja jest uboga ale szczerze mówiąc w niczym mi to nie przeszkadzało. Jeśli wycelujesz nieco bardziej w górę czy w dół to już zmienisz ogólny prąd wody. Obecnie mam w 500l podobnego Eheima 9500+ i jedzie na maksa. Woda pięknie się rusza, żadnej pralki. Ryby oczywiście duże i w ogóle ich to nie rusza. Wycelowany trochę w górę mocno natlenia wodę. Także tafla wody jest u mnie brutalnie poruszona.  Miałem dwa mniejsze tunze i chyba miałem pecha. Jeden wibrował po tygodniu i go oddałem a drugi wytrzymał z pół roku i był bardzo głośny. Też się go pozbyłem.  Ogólnie woda lekko płynie, ryby mają subtelny ruch, kupy wszystkie płyną idealnie do zasysu. Eheimy używam piąty rok jakoś.  Oczywiście jak jest całkowita cisza w salonie, ryby nie chlupia a za oknem nie jedzie Harley Davidson to słychać delikatnie cyrkulator.  Kiedyś w modelu 6500 padł wirnik, tzn był głośny i tuż przed końcem 3 letniej gwarancji dostałem nowy cyrkulator. Oczywiście żeby woda się ruszała kupiłem tanio nowy 9500 i tak został. A 6500 czeka w pudełku. Ryby mówią że wolą 9500 😁  
    • @darianus dobre wieści 🙂 może w takim razie jakoś wypali ten projekt 😉 ja posiłkowałem się taką stroną internetową: https://stacjaplantacja.pl/jak-przeniesc-rosline-do-hydroponiki/
    • U mnie skrzydłokwiaty dobrze sobie radzą w hydroponice przy ph ponad 7. Możesz podać źródło z info że ph powinno być niskie?
    • Dzień dobry,    chciałbym prosić o pomoc w identyfikacji glonów. Na środku mam wapien który zarósł jakoś pierwszy. Kolejne kamienie zarośnięte w ok tydzień czasu. Rośliny mam sztuczne.    nie wiem czy to okrzemki, brunatnice czy może jakaś dziwna wersja sinic? 
    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.