Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam,

Po 2-miesięcznym czytaniu forum i powolnym kompletowaniu sprzętu, 3 dni temu zalałem zbiornik i wystartowałem cykl azotowy.

Zbiornik: 120 x 50 x 50

Kamienie to pozyskany z zaprzyjaźnionego zakładu kamieniarskiego zielonkawy mylonit – ponieważ były to „odpady” z produkcji miały już równo przycięte „doły” do postawienia na dnie (na podłożonym plexi).

Piasek: Kreisel 099 frakcja 0,5-1,4 ok. 20 kg.

Filtracja: opisany na forum układ Ikola 600 max (wkład: gąbki z zestawu; 0,5 l matrixu; wata jbl) oraz prefiltr HW 603A (gąbki z zestawu i wata jbl). Po obserwacjach, jeśli będzie potrzeba, dołożę jakiegoś typowego mechanika ale póki co obserwując ruch tafli, przed wpuszczeniem ryb, na pewno dokupię jeszcze falownik.

Grzałka: Aquael Comfort Zone Gold 300 W

Pokrywa „robi się” tzn. zamówiłem z fabertec spienione pcv i tubond przerabiając jeden z projektów z forum.

Woda kranówka przepuszczona przez zestaw do nalewania z węglem (zmontowany po przeczytaniu tematu o „ustrojstwie”).

Parametry kranówy: pH - 7,4; KH – 17; NO2 – >0,01; NO3 – 1-5. Testy kropelkowe jbl.

Cykl azotowy wystartowałem 10.04 na wodzie amoniakalnej w sposób opisany na forum i z bakteriami Seachem Stability. Po 3 dniach parametry: pH – 7,8; KH – 17; NH4 – 1; NO2 – 0,2; NO3 – 1-5.

Poniżej kilka zdjęć. Akwarium jeszcze bez pokrywy i oświetlenia ale myślę, że w ciągu 2 tygodni się z tym uporam. Woda po zalaniu "wybarwiła się " lekko na żółto  (pomimo, że piasek płukałem przed włożeniem) ale po 2 dniach filtrowania wyraźnie się klaruje.

Akwarium póki co zagrzało miejsce w pracy na wzmocnionym przez kolegę stolarza biurku (de facto przerobionym na szafkę). Jest to pierwszy etap oswajania rodziny z myślą, że kilkaset litrów wody będzie stało w mieszkaniu w salonie :) ale też dobre dla mnie miejsce do nabycia doświadczenia z malawi.

Ponieważ do zamknięcia cyklu azotowego pozostało ok. 3 tyg. przyszedł czas na dobranie obsady. Dopiero zaczynam przeglądać tematy o obsadach ale póki co na 99% Chindongo saulosi , a do tego np. Acei Luwala lub rdzawy. Ale muszę jeszcze dużo przeczytać i obejrzeć :)

To tyle na początek tytułem przedstawienia.

Na koniec dodam oczywistą oczywistość, że to forum to skarbnica wiedzy dla osób chcących przekopać jego zasoby (dosłownie przekopać, bo wyszukiwarka działa wg czasem niezrozumiałego dla mnie klucza :) ). Póki co staram się wyciągać jak najwięcej, ale mam nadzieję, że z czasem będę mógł dołożyć coś od siebie. Na pewno w temacie rozpoczętym przez egon44 dot. układu Ikola + prefiltr HW603A. Przymierzam się do pomiarów wydajności i na pewno opiszę swoje spostrzeżenia za jakiś czas.

Pozdrawiam Jacek z Gdańska

IMG_1847.JPG

IMG_1848.JPG

IMG_1849.JPG

  • Lubię to 2
Opublikowano

Projekt fajny, widać, że wszystko przemyślane i robione z głową. Aranżacja też niczego sobie ;) Pozostaje właściwy dobór obsady, żeby szkiełko cieszyło oko.

A propos..

8 minut temu, JacekJGD napisał:

a do tego np. Acei Luwala

niestety na ten gatunek trochę zbyt mało miejsca :(

  • Lubię to 1
Opublikowano

Witaj Jacku!

Teoretycznie przygotowałeś się perfekcyjnie i ode mnie duży + za to,że wpierw czytasz,potem działasz,a w razie problemów pytasz kolegów z forum ;) 

Brawo! :) 

W sprawie filtracji to spokojnie starczy tylko wata w prefiltrze,ale to sam ocenisz później...

Druga rzecz to obsada,ale to już w innym dziale...

Jedynie napiszę że Acei odpada w tym litrażu...

Co do reszty to dwa pozostałe gatunki możesz spokojnie połączyć ;) 

 

Powodzenia :D 

  • 3 tygodnie później...
Opublikowano (edytowane)

Dziś 4. dzień po wpuszczeniu obsady. Cynotilapia sp. hara, P.Saulosi, I. sprengerae od Pana Dariusza Gaży przyjechały w poniedziałek popołudniu pociągiem - miało być po 8 szt. ale saulosi i harę dostałem po jednej w gratisie i jest razem 26 szt. - zobaczymy "co z nich wyrośnie". Zaraz po wpuszczeniu saulosi i hara pływały razem po całym zbiorniku, a rdzawe schowały się z tyłu za skałami i tylko nieśmiało wyglądały od czasu do czasu; dopiero trzeciego dnia zaczęły odważniej pływać z pozostałymi. Przy okazji potwierdzę co już wielokrotnie było pisane na forum, że Pan Dariusz Gaża to pełen profesjonalizm na każdym etapie zamówienia i rozmów, dodatkowo w dzień wysyłki zapomniałem telefonu z domu do pracy, więc telefon od Pana Dariusza odebrała żona; przekazanie informacji o nadaniu rybek zamieniło się w kilkunastominutową rozmowę (z laikiem akwarystycznym :) ), po której żona stwierdziła, że Pan Dariusz jest szalenie sympatyczny i nawet w głosie  słychać było, że hodowla to jego wielka pasja :)  Czekając na dojrzenie zbiornika, a potem na rybki, zaglądałem do sieciowych zoologów jeśli jakiś był po drodze, żeby zobaczyć ich pyszczaki. Naprawdę jest różnica.

Parametry (głównie NH4 i NO2) sprawdzam co 2 dni, NO3 będę sprawdzał rzadziej - NO2 drugiego dnia wzrosło do 0,05 a dziś <0,01.

Dziś dodałem też belkę z 10 modułami Samsung eco lens 9500 K biały zimny (docelowo pojawi się też sterownik TC420 z alliexpres). Efekt jak dla mnie super, a nawet zastanawiam się nad ściemnieniem. Kolory rybek wyglądają również super, dlatego odkładam na razie decyzję o dołożeniu modułów rgb.

Pierwsze kilka godzin świecenia i na szybach wyraźnie pojawia się nalot psujący lekko przejrzystość. O okrzemkach i generalnie glonach trochę już doczytałem ale tak czy siak muszę zaopatrzyć się szybciej w sprzęt do czyszczenia szyb, bo to zgapiłem.

Załączam link do filmiku z aranżacją zbiornika. Jakość nie jest idealna, bo kręcony telefonem i nie mam też wprawy ale efekt i aranżację zbiornika widać dobrze.

https://youtu.be/XZPjoSKxQAY

Edytowane przez JacekJGD
literówki
  • Lubię to 2
Opublikowano

Aranż masz bardzo ładny...

Ryby od Darka są dobrej jakości...Sam u niego zakupiłem saulosi które szukałem już od dwóch lat...No i się doczekałem :D 

Byłem tam osobiście i jedynie co mogę powiedzieć to pełen profesjonalizm...Od razu widać że człowiek ma życiową pasję,do tego doradzi co dobrać co nie itd...

Aha.Żeby zobaczyć jego hodowlę to tak szczerze trzeba sobie zaklepać jeden dzień aby wszystko na spokojnie zobaczyć...

Tobie życzę aby rybki się chowały i rosły jak należy :);) 

Powodzenia 

Opublikowano
7 minut temu, egon44 napisał:

Ryby od Darka są dobrej jakości...Sam u niego zakupiłem saulosi które szukałem już od dwóch lat...No i się doczekałem :D 

Byłem tam osobiście i jedynie co mogę powiedzieć to pełen profesjonalizm...Od razu widać że człowiek ma życiową pasję,do tego doradzi co dobrać co nie itd...

Aha.Żeby zobaczyć jego hodowlę to tak szczerze trzeba sobie zaklepać jeden dzień aby wszystko na spokojnie zobaczyć...

Panowie..to nie jest dział SKLEPY - ZAKUPY.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.