Jump to content

Nowe Malawi 300 l


Recommended Posts

Witam,

Po 2-miesięcznym czytaniu forum i powolnym kompletowaniu sprzętu, 3 dni temu zalałem zbiornik i wystartowałem cykl azotowy.

Zbiornik: 120 x 50 x 50

Kamienie to pozyskany z zaprzyjaźnionego zakładu kamieniarskiego zielonkawy mylonit – ponieważ były to „odpady” z produkcji miały już równo przycięte „doły” do postawienia na dnie (na podłożonym plexi).

Piasek: Kreisel 099 frakcja 0,5-1,4 ok. 20 kg.

Filtracja: opisany na forum układ Ikola 600 max (wkład: gąbki z zestawu; 0,5 l matrixu; wata jbl) oraz prefiltr HW 603A (gąbki z zestawu i wata jbl). Po obserwacjach, jeśli będzie potrzeba, dołożę jakiegoś typowego mechanika ale póki co obserwując ruch tafli, przed wpuszczeniem ryb, na pewno dokupię jeszcze falownik.

Grzałka: Aquael Comfort Zone Gold 300 W

Pokrywa „robi się” tzn. zamówiłem z fabertec spienione pcv i tubond przerabiając jeden z projektów z forum.

Woda kranówka przepuszczona przez zestaw do nalewania z węglem (zmontowany po przeczytaniu tematu o „ustrojstwie”).

Parametry kranówy: pH - 7,4; KH – 17; NO2 – >0,01; NO3 – 1-5. Testy kropelkowe jbl.

Cykl azotowy wystartowałem 10.04 na wodzie amoniakalnej w sposób opisany na forum i z bakteriami Seachem Stability. Po 3 dniach parametry: pH – 7,8; KH – 17; NH4 – 1; NO2 – 0,2; NO3 – 1-5.

Poniżej kilka zdjęć. Akwarium jeszcze bez pokrywy i oświetlenia ale myślę, że w ciągu 2 tygodni się z tym uporam. Woda po zalaniu "wybarwiła się " lekko na żółto  (pomimo, że piasek płukałem przed włożeniem) ale po 2 dniach filtrowania wyraźnie się klaruje.

Akwarium póki co zagrzało miejsce w pracy na wzmocnionym przez kolegę stolarza biurku (de facto przerobionym na szafkę). Jest to pierwszy etap oswajania rodziny z myślą, że kilkaset litrów wody będzie stało w mieszkaniu w salonie :) ale też dobre dla mnie miejsce do nabycia doświadczenia z malawi.

Ponieważ do zamknięcia cyklu azotowego pozostało ok. 3 tyg. przyszedł czas na dobranie obsady. Dopiero zaczynam przeglądać tematy o obsadach ale póki co na 99% Chindongo saulosi , a do tego np. Acei Luwala lub rdzawy. Ale muszę jeszcze dużo przeczytać i obejrzeć :)

To tyle na początek tytułem przedstawienia.

Na koniec dodam oczywistą oczywistość, że to forum to skarbnica wiedzy dla osób chcących przekopać jego zasoby (dosłownie przekopać, bo wyszukiwarka działa wg czasem niezrozumiałego dla mnie klucza :) ). Póki co staram się wyciągać jak najwięcej, ale mam nadzieję, że z czasem będę mógł dołożyć coś od siebie. Na pewno w temacie rozpoczętym przez egon44 dot. układu Ikola + prefiltr HW603A. Przymierzam się do pomiarów wydajności i na pewno opiszę swoje spostrzeżenia za jakiś czas.

Pozdrawiam Jacek z Gdańska

IMG_1847.JPG

IMG_1848.JPG

IMG_1849.JPG

 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Projekt fajny, widać, że wszystko przemyślane i robione z głową. Aranżacja też niczego sobie ;) Pozostaje właściwy dobór obsady, żeby szkiełko cieszyło oko.

A propos..

8 minut temu, JacekJGD napisał:

a do tego np. Acei Luwala

niestety na ten gatunek trochę zbyt mało miejsca :(

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Witaj Jacku!

Teoretycznie przygotowałeś się perfekcyjnie i ode mnie duży + za to,że wpierw czytasz,potem działasz,a w razie problemów pytasz kolegów z forum ;) 

Brawo! :) 

W sprawie filtracji to spokojnie starczy tylko wata w prefiltrze,ale to sam ocenisz później...

Druga rzecz to obsada,ale to już w innym dziale...

Jedynie napiszę że Acei odpada w tym litrażu...

Co do reszty to dwa pozostałe gatunki możesz spokojnie połączyć ;) 

 

Powodzenia :D 

Link to comment
Share on other sites

 • 3 weeks later...

Dziś 4. dzień po wpuszczeniu obsady. Cynotilapia sp. hara, P.Saulosi, I. sprengerae od Pana Dariusza Gaży przyjechały w poniedziałek popołudniu pociągiem - miało być po 8 szt. ale saulosi i harę dostałem po jednej w gratisie i jest razem 26 szt. - zobaczymy "co z nich wyrośnie". Zaraz po wpuszczeniu saulosi i hara pływały razem po całym zbiorniku, a rdzawe schowały się z tyłu za skałami i tylko nieśmiało wyglądały od czasu do czasu; dopiero trzeciego dnia zaczęły odważniej pływać z pozostałymi. Przy okazji potwierdzę co już wielokrotnie było pisane na forum, że Pan Dariusz Gaża to pełen profesjonalizm na każdym etapie zamówienia i rozmów, dodatkowo w dzień wysyłki zapomniałem telefonu z domu do pracy, więc telefon od Pana Dariusza odebrała żona; przekazanie informacji o nadaniu rybek zamieniło się w kilkunastominutową rozmowę (z laikiem akwarystycznym :) ), po której żona stwierdziła, że Pan Dariusz jest szalenie sympatyczny i nawet w głosie  słychać było, że hodowla to jego wielka pasja :)  Czekając na dojrzenie zbiornika, a potem na rybki, zaglądałem do sieciowych zoologów jeśli jakiś był po drodze, żeby zobaczyć ich pyszczaki. Naprawdę jest różnica.

Parametry (głównie NH4 i NO2) sprawdzam co 2 dni, NO3 będę sprawdzał rzadziej - NO2 drugiego dnia wzrosło do 0,05 a dziś <0,01.

Dziś dodałem też belkę z 10 modułami Samsung eco lens 9500 K biały zimny (docelowo pojawi się też sterownik TC420 z alliexpres). Efekt jak dla mnie super, a nawet zastanawiam się nad ściemnieniem. Kolory rybek wyglądają również super, dlatego odkładam na razie decyzję o dołożeniu modułów rgb.

Pierwsze kilka godzin świecenia i na szybach wyraźnie pojawia się nalot psujący lekko przejrzystość. O okrzemkach i generalnie glonach trochę już doczytałem ale tak czy siak muszę zaopatrzyć się szybciej w sprzęt do czyszczenia szyb, bo to zgapiłem.

Załączam link do filmiku z aranżacją zbiornika. Jakość nie jest idealna, bo kręcony telefonem i nie mam też wprawy ale efekt i aranżację zbiornika widać dobrze.

https://youtu.be/XZPjoSKxQAY

Edited by JacekJGD
literówki
 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Aranż masz bardzo ładny...

Ryby od Darka są dobrej jakości...Sam u niego zakupiłem saulosi które szukałem już od dwóch lat...No i się doczekałem :D 

Byłem tam osobiście i jedynie co mogę powiedzieć to pełen profesjonalizm...Od razu widać że człowiek ma życiową pasję,do tego doradzi co dobrać co nie itd...

Aha.Żeby zobaczyć jego hodowlę to tak szczerze trzeba sobie zaklepać jeden dzień aby wszystko na spokojnie zobaczyć...

Tobie życzę aby rybki się chowały i rosły jak należy :);) 

Powodzenia 

Link to comment
Share on other sites

7 minut temu, egon44 napisał:

Ryby od Darka są dobrej jakości...Sam u niego zakupiłem saulosi które szukałem już od dwóch lat...No i się doczekałem :D 

Byłem tam osobiście i jedynie co mogę powiedzieć to pełen profesjonalizm...Od razu widać że człowiek ma życiową pasję,do tego doradzi co dobrać co nie itd...

Aha.Żeby zobaczyć jego hodowlę to tak szczerze trzeba sobie zaklepać jeden dzień aby wszystko na spokojnie zobaczyć...

Panowie..to nie jest dział SKLEPY - ZAKUPY.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Do sumpa zaglądamy co dwa dni, żeby skarpetę filtracyjną wymienić na czystą. Jak uzbiera się kilka wrzucam do pralki na jakiś krótki program z płukaniem. Poza tym nic więcej w sumpie nie dotykam. Troszkę słychać k1 i przelew wody przez przegrodę w filtrze. Sump jest przykryty szybami w 3/4 . Odparowaną wodę dolewam ze e zbiornika przy sumpie.
  • Ja mam narurowca w 500l więc się wypowiem 3xmechanik, 2xchemia, 3xbiologia. Obecnie na pompie 20/40 na II biegu Zużycie 18W i totalna cisza to największe zalety tej maszynerii. Dodatkowo wbudowana grzałka łazienkowa sprawdza się bez problemów. W mechanikach stosuję owatę i sprawdza się nawet do 3 tygodni przy dość dużej obsadzie mbuny. Mam wbudowany kranik którym spuszczam i dopuszczam wodę. U mnie sprawdza się to wszystko bardzo dobrze Przy nowym akwarium zrobiłbym sumpa. Dlatego, że po pierwsze łatwiej go obsłużyć jak pisał Bartek a i można upchnąć w niego więcej wkładów. Minusem chyba jest głośność i prądożerność pomp. Jednak w tym aspekcie muszą wypowiedzieć się użytkownicy.  
  • Dzięki za opinie! Właśnie chyba czytałem Twój wpis na forum, w którym napisałeś, że miałeś narurowca i po 12 latach byś drugi raz się nie zdecydował. Ale nie było tam żadnych argumentów co nie pasowało.   Wkłady mechaniczne do narurowca zrobił bym sobie z owaty, na rurkach po wkładach sznurkowych co obniżyło by koszty i pomogło szybciej zmieniać wkład (pomysł kolegi z tego forum). Jednakże mam świadomość powierzchni filtracyjnej sumpa. Najbardziej obawiam się właśnie wilgoci w szafce oraz ewentualnej awarii co przy otwartym układzie skończy się powodzią...    A co do powierzchni filtracyjnej. Przy takiej "siedemsetce" planowałem 4 korpusy mechaniczne i 8 korpusów biologii (w układzie 4 rzędy po 2 korpusy). Jakiej objętości sump byłby odpowiedni do takiego szkła? 
  • Jako użytkownik obu tych filtracji wtrącę swoje trzy grosze. Opiszę po krótce wady i zalety. Zalety narurowca: Jak wspomniałeś kompletna cisza. Wysoka wydajność oraz sprawność. Z tego co się orientuję, mamy do wyboru 3 wydajności pomp: ~2800l/h, ~3400l/h, ~4200l/h Wartości w przybliżeniu, ponieważ producenci i sprzedawcy różnie podają. To akurat można by uznać za wadę, biorąc pod uwagę całą gamę pomp stricte akwarystycznych i bogaty przekrój ich wydajności. Dostępność gotowych wkładów o różnym stopniu filtracji. Łatwość obsługi (wymiany wkładów) Wady narurowca: Wysoki koszt wykonania takiej instalacji. Ogromny nakład pracy przy budowie instalacji. Do wyboru tylko 3 wydajności pomp c. o. Częstotliwość wymiany wkładów mechanicznych (sznurkowych) co generuje koszty. Zalety sumpa: Dodam, że są to moje spostrzeżenia ze stosunkowo krótkiego czasu użytkowania. Bezobsługowość. Raz na 2 tygodnie wymieniam o-watę, która leży na gąbkach w komorze zrzutu, co zajmuje mi jakieś 30 sekund. Bardzo duża powierzchnia biologiczna. Brak ograniczeń jeśli chodzi o zastosowanie złoża biologicznego. Duży wybór pomp akwarystycznych i ich wydajności. Cisza. Tak, sump też może być cichy. Wszystko zależy jak sobie go zaprojektujesz. Łatwy dostęp do złóż filtracyjnych. W każdej chwili można coś dodać lub zabrać. Stały poziom wody w akwarium. Woda odparowuje tylko z sumpa. To skrót myślowy, oczywiście z akwarium również paruje, ale pompa cały czas utrzymuje równy poziom wody w akwarium dlatego woda znika tylko z sumpa. Wady sumpa: Jak do tej pory, nie zauważyłem. No może poza zajętym miejscem w szafce. Ale pewnie jako wadę trzeba uznać parującą wodę i wilgoć w szafce. Można to ograniczyć przykryciem sumpa. Na pewno trzeba zadbać o dobrą wentylację szafki. Ja nie mam tylnej zabudowy stelaża więc nie mam z tym problemu.
  • Dziękuję za informacje. Wkłady narazie płukać bez wymiany czy częściowo podmieniać? Czy wodę do podmiany mam uzdatniać Esklarin Tropicala + łyżeczka sody oczyszczonej?  
  • Super! Dzięki za pomoc z tematem. Tam napisałem gdyż temat był najbliższy temu co początkowo chciałem zrobić.    Mam nadzieję, że ktoś się odezwie. Czasu jeszcze duuuuużooo
  • @Marcin P. Twój post wydzieliłem jako nowy temat. Tamten rzeczywiście dotyczył tylko filtracji narurowej. W ten sposób będzie można swobodnie wypowiadać się na temat obu filtracji. Mam nadzieję, że nie masz mi za złe tytułu? Jeśli masz własną propozycję to oczywiście go zmienię, tymczasem uznajmy go za roboczy.
  • Uważam, iż temat skał został wyczerpany. W związku z tym i aby ograniczyć kolejne, emocjonalne komentarze, zamykam.
  • Cześć! Powoli planuje elementy swojego nowego akwarium, które będzie startowane w nowym domu. Będzie to szkło 240x60x50h cm. O ile stelaż, obicie szafki, pokrywa czy oświetlenie nie stanowi dla mnie problemu o tyle kwestia filtracji już tak. Do tej pory miałem akwaria roślinne, towarzyskie, krótka przygoda z malawi, a od dłuższego czasu pielegnice amerykańskie. Od samego początku w głównym zbiorniku używany był kubełek Aquael Ultramax 2000 i w 100% wystarczał. W środku standardowe gąbki i jedno piętro ceramiki pozwalały utrzymać klarowną wodę i zdrowe ryby. Planując dużo większy i dość długi zbiornik nie będę już chciał korzystać z kubełka. Filtr kasetowy również mnie nie interesuje, gdyż nie będę zajmował miejsca w akwarium filtrem "wewnętrznym". Pod uwagę biorę jedynie sump i filtrację narurową. I tu pojawia się dylemat... Byłem zdecydowany na filtr narurowy, ze względu na ciszę, mniej zajętego miejsca, znacznie mniejszą ilość wody w obiegu (filtr+akwarium) i brak wilgoci ze względu na zamkniecie układu. Jednakże przeglądając grupy, fora i rozmawiając z akwarystami okazuje się, że zdecydowana większość z nich mając duże akwaria korzysta z sumpa. W argumentacji słyszę, że jest to zwyczajnie tańsze, bardziej efektywne, łatwiejsze w obsłudze i montażu rozwiązanie. Powierzchnia filtracyjna owszem, jest znacznie większa ale co ma więcej plusów? Czy hałas i wilgoć da się jakoś weliminować? Prośba do osób mających doświadczenie z jednym i drugim rodzajem filtracji. Dajcie znać jakie są wasze realne odczucia. Z czego przesiedliście się na co? Wiem, że piszę w temacie narurowców i wypowiedzi większości będą nieobiektywne, dlatego bardzo zależy mi na jak największej ilości informacji od użytkowników sumpów! Liczę ma Waszą pomoc.
  • Chłopak nie wiedział, że Bartek jest moderatorem. Zaczyna i nie do końca widzi różnicę między Tanganiką i Malawi. Ja też wiem tylko, ze Tanganika to muszle:D Zaraz Mikołaj, święta....piękna pogoda za oknem, bądźmy w dobrych humorach 😘 
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.