Jump to content

Okrzemki na piasku


dawidmalawi

Recommended Posts

Witam zauwazylem dzisiaj rano ze piasek kwarcowy byl bialy po wlaczeniu oswietlenia w akwarium po okolo 3 godzinach piasek robi się brazowy co polecacie przy zgaszonym swietle piasek brazowy zanika jak pozbyc się okrzemkow z piasku proszr o pomoc moje paramtery wody :

a wiec tak parametry wody :

ph - 8,0
gh- 16
kh- 24
no3- 5
no2-0,3

czas swiecenia rowne od godz 10:00 do 19:00  to jest 9h mam programator który sam mi zapala i  gasi swiatlo w akwa 

filtracja w moim unimax 250 

BiocereMax , Zeomax , 3 gabki , wata i Nitromax 

 

Podmianke wody robie raz na tydzien 20-30%  pół na pól z woda Ro   

Oswietlenie mam UWAGA :  2x swietlówki led   1x20watt cala niebieska rgb i 1x16 watt  nie wiem czy troszke nie za duzo jak na akwarium 112l   80X35X40 

20180412_125206.jpg

Edited by dawidmalawi
musiałem cos dodać
Link to comment
Share on other sites

Są dwie opcje:

-Wywal te koralowce i zagruzuj porządnie zbiornik naturalnymi kamieniami, które mogą odzwierciedlać  biotop Malawi. Na kamieniach glony wyglądają ładnie. 

-Zmniejsz natężenie światła lub długość świecenia jeśli lubisz koralowce i pyszczaki. 

 

Link to comment
Share on other sites

Zoolka testow ;) a tropicala tylko do No3 i no2  :) akwarium zostalo zalozone 1,5 miesiaca temu okolo  obsada to saulosi  10 sztuk i 2 mphangi + 1 hara ;p to bedzie jeszcze do rekrutacji poniewaz czekam na wybarwienie saulosi zeby posegregowac 1 samca na 3 -4 samice reszta pojdzie pod wymianke akwarium 112l 

Link to comment
Share on other sites

Oświetlenie masz dość mocne jak na taki zbiornik. Do tego dochodzi fakt, że zbiornik jest jeszcze świeży. Przy wysokości zbiornika 40cm te świetlówki mocno doświetlają dno i dodatkowo jest zapewne niezbyt silny ruch wody przy tym filtrze, a co za tym idzie ten piasek nie jest poruszany. Nie sugeruję pralki w zbiorniku, ale cyrkulacja wody też odgrywa w tym jakąś rolę. Teraz są okrzemki na tym piasku, ale z czasem mogą się pojawić zielone glony, gdy zbiornik dojrzeje. Nie jest to nic groźnego, ale wygląda po prostu kiepsko. 

Można by zmniejszyć trochę moc oświetlenia na początek, a przy każdej podmianie wody lekko przemieszać ten piasek ręką. 

Co do testów... Nie wiem, czy ten Tropicala jest wiarygodny. Na temat Zooleka czytałem tutaj pozytywne opinie ostatnio. NO2 teoretycznie jest podniesione, a to sygnał, że coś jest nie tak. 

 

Link to comment
Share on other sites

Możesz też cierpliwie czekać, aż ich miejsce zaczną zajmować inne glony. Tak najczęściej jest. Możesz też kupić popularne Helmety, albo możesz też kupić ze dwa Zbrojniki. U mnie uporały się szybko z okrzemkami. Gdy okrzemki już się wycofają, będziesz mógł ich się pozbyć. Ta ostatnia metoda nie jest tu pochwalana, więc możesz potraktować ją jako ciekawostkę?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • DCP - ile, z ciekawości? 🙂
  • U mnie na 1000l - 40l K1 w panelu z boku akwarium jako jedyna filtracja. Brak filtracji mechanicznej.  Napędzane Jebao dcp  na 30% mocy - pobiera 12,5W. Woda super. Podmiana: ciągła przez kroplownik  (teraz 1l/h). Wodę mam pociągniętą 2 pomieszczenia dalej do kanalizacji. Obsługa akwarium to tylko przetarcie szyb raz na 3 miesiące i napełnienie karmnika.
  • Hej, Easy -Life Voogle. Nie wiem, czy działa, czy kolejna woda ze "świętego źródełka" , ale podobno podnosi kondycję. Ja sam, u schyłku innych odmian akwarystyki wyleczyłem tym paskudną ranę na boku skalara (kilka miesięcy próbowałem wszystkiego). Może zbieg okoliczności, ale zacząłem to lać i się wciągnęło. Podpowiedział mi to jeden z hodowców pyszczakow, jako wzmacniacz dla ryb pobitych i samic wymęczonych po inkubacji. Nawet kiedyś pytałem tu na forum czy znane i działa, ale bez echa. Wiara czyni cuda, więc nie upieram się, że jakiś super środek, ale faktycznie  przy spadkach kondycji jakby podnosił witalność  u ryb.  Wg. mnie pomaga, a na pewno nie szkodzi😉
  • Dobrze , że ryby coraz zdrowsze. Co to za preparat na wzmocnienie? 
  • W takim litrażu nie trzeba podmieniać wody co tydzień. Ja w moim 1050l podmieniam wodę raz na parę miesięcy, jak mi się przypomni, co prawda mam też blok purolite. Filtracja oparta na jednej kasecie zabudowanej w tło. Pompa DCP 3000 ustawiona na 90%. Dodatkowo narurowiec do krystalizacji wody 3 wkłady sznurkowe połączone równolegle - obsługuje to pompa ibo, która pracuję na pierwszym biegu 8watt. Sznurki wymieniam jak przepływ wody spada - raz na miesiąc, może 2 i wszystko hula jak należy . Tak wygląda woda podmieniana ostatnio w wakacje 
  • Akwa wróciło do normy prawie. Ryby powyłaziły z dziur i zachowują się w miarę normalnie. Może ciut bardziej płochliwe, trochę posklejane płetwy u niektorych, ale jakoś to wyglada. Idzie w dobrą stronę. Leje preparat na wzmocnienie polecony przez jednego z kolegów. Nie widzę od dwóch dni samca rdzawego. Tak z autopsji ten akurat gatunek zawsze był u mnie wrażliwy na wszelkie problemy. Kiedyś przy dużym skoku temperatury mocno odchorowaly, jako jedyne z obsady. Baniak mocno zagruzowany, może gdzieś siedzi i się wyliże. Jak nie wylezie, to go jutro będę szukał. Testy na chlor nic w kranówce nie pokazują. Albo inne skażenie, albo sobie wylosowalem kiepski moment na podmiane.
  • Pozwole się nadpisać i podsumować krótko nad poprzednim postem - może jakiejś zabłąkanej w internatach osobie się przyda (jest tego dużo, ale nie tak łatwo czasem trafić)   Zgodnie z radą wszystkich powyżej odpuściłem zakupy stacjonarne. Wykręciłem numer do p. Jacka z Zor (pielegniceafrykanskie.pl). Pełna profeska - nie szczędził czasu na rozmowę, doradził, opowiedział. Nie będę nadzbyt się rozpisywał, ale rzadko spotykana inicjatywa. Telefon o 17.25 w niedziele, o 22.30 odebrałem maluchy w Piasecznie (okolice Warszawy - znajomy[klient] p. Jacka jeździ co niedzielę). 32szt. Saulosi. Jestem mega zadowolony Diskus'a odwiedziłem, ale zrezygnowałem z zakupów. Może dla bardziej doświadczonej osoby ok, ale dla mnie jako amatora, jak przeczytałem na jednym baniaku z narybkiem "Saulosi + Zebra Manda", to już nawet nie podejmowałem próby pytania po czym je rozpoznają - wyszedłem  Odwiedziłem też akwarystyczny w którym kupiłem poprzednie Saulosi (czyt. samiec Red Red). Pan(ten sam od którego kupowałem rok wcześniej) dalej w zaparte, że to Samica - może Coral (bo nie ma ciemnych pasów).  Temat do zamknięcia. Dziękuję jeszcze raz wszystkim. 
  • Cześć @BlackAdder_Pl Moje 900 l filtruję za pomocą gąbek schowanych za tłem. Napędzam jedną pompą obiegową i od roku nie wyczyściłem ani razu filtra, jedynie podmieniam wodę. A dlaczego tak? Miałem filtr kasetowy i właśnie czyszczenie kasety 1-2/tydzień było dla mnie uciążliwe. W ramach eksperymentu schowałem pocięte gąbki za tłem (miałem w poprzednim baniaku i teraz tło na całą długość akwarium. Wynik był więcej niż zadowalający. Teraz za tłem mam 55-60 l. pociętych gąbek o różnej gradacji (głównie ppi 10). Woda o dużym stopniu krystaliczności (nie jest to może poziom jak po użyciu żywic, ale całość wygląda naprawdę dobrze). Chemia również bez zastrzeżeń. Pzdr. Rysiek.
  • Nie robię tego na raty. Wodę ze zbiornika do dolewek i kranówkę uzupełniam jednocześnie. W zbiorniku mam wodę dostaną, której niestety nie wystarczy do całej podmiany. Sump mieści 400 litrów a w systemie krąży okolo 1700. Dna nie odmulam. Dwa cyrkulatory na kilka godzin i wyloty z filtra załatwiają sprawę.  
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.