Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Cześć,

Jestem Piotr i chciałem się serdecznie przywitać. Forum podpatruję od kilku lat, natomiast bardzo aktywnie od ponad roku. Nadszedł najwyższy czas przejść z typowego trybu pasożyta, na tryb kooperacyjny, dlatego w tym miejscu nie może zabraknąć podziękowań dla wszystkich forumowiczów dzielących się swoją wiedzą. Mam nadzieję, że mimo swojego marnego jeszcze doświadczenia w biotopie Malawi, będę mógł w jakiś sposób już przynajmniej w części oddać, to co wziąłem. Oczywiście jeszcze mam do Was kilka pytań ściśle już związanych z moim zbiornikiem, ale to na szczęście nic palącego.

Kilkunastoletnią historię mojej akwarystycznej drogi od Gupika, poprzez Ramirezki do wymarzonego Pyszczaka pominę i od razu przedstawię swój zbiornik:

Jestem w posiadaniu (jak widzę u wielu na początek również) typowej 240-stki o wymiarach 120x40x50. Zalana została 2.01.2017 i zarybiona w pierwszym tygodniu lutego 2017, natomiast II tura dołączyła od kwietnia.

Na straży czystości stoi filtracja narurowa (korpusy 10": 2 x mechanika - aktualnie gąbki 45PPI, 2 x biologia i 2 x chemia na osmozie 3/8 w obudowach liniowych.). Tło strukturalne z modułami kamieni zamawiane od tego samego producenta. Cyrkulacja główna: Tunze 6045 skręcony do połowy i dodatkowa wymiatająca zanieczyszczenia spod kłopotliwej "skarpy" Aquael Reef Circulator. Za tłem pracuje również Eheim skim 350, a świeci od początku jedna power glo T5 24W - teraz czekam na czarny odbłyśnik i mam nadzieje, że osiągnę w końcu wymarzony efekt.

Obsada kontrowersyjna, bo Demasoni i Msobo - to akurat temat rzeka i nie chciałbym go zaczynać nawet tutaj, a zdecydowanie w odrębnej dyskusji. Tam wyjaśnię dlaczego w tę stronę poszedłem i mam nadzieję , że wspólnymi siłami ustalimy co z tym fantem dalej powinienem robić. Dodam tylko, że aktualny wystrój nie spowodował jeszcze żadnych ofiar wśród nabytej ferajny (odłowiłem tylko 3 kulfony ze względów estetycznych), a jeśli uznamy, że tak będzie lepiej będą roszady.

Dość gadania, poniżej zdjęcia nazwijmy to "poglądowe" robione raczej niskiej klasy aparatem telefonicznym (ptaszki ćwierkają, że dobrej klasy lustrzanka zaopatrzy niebawem gospodarstwo domowe, to wtedy skorygujemy).

Zbiornik w pełnej krasie:

IMG_20180312_215459.thumb.jpg.0e994675f8147c97a332183190a85fb6.jpg

Aktualny szef wszystkich szefów:

IMG_20171229_144001.thumb.jpg.3f23aee1fc4470ed12692fc74d88072b.jpg

  • Lubię to 1
Opublikowano (edytowane)

Wystrój bardzo ładny, szczególnie tło, ale i bardzo skromny, jak dla mbuny. Zastanawia mnie, czemu te ryby są takie małe? To jest tylko 240l. a ryby masz od roku i jest ich dwadzieścia kilka. Nie widzę też samca Msobo. Czyżby były same samice?

Chyba, że to jest zdjęcie sprzed roku. Jeśli tak, to wrzuć aktualne.

Edytowane przez pozner
  • Dziękuję 1
Opublikowano

Dzięki za dobre słowo, jutro skrobnę krótką opowieść o obsadzie gdzie trzeba.

1 godzinę temu, suricade napisał:

A ja poproszę o przedstawienie tła i modułów. Bardzo ciekawy efekt.

Tło zamówiłem od producenta z Czech - parę lat temu właśnie tła od niego przykuły moją uwagę i go wytropiłem. Naszkicowałem co mnie interesuje, głownie ze względu na ograniczona przestrzeń na dnie, chciałem dołożyć też trochę rewirów przy ścianie - on to wedle swojej interpretacji wykonał lepiej niż się spodziewałem. Moim zdaniem koleś ma talent i bierze o polowe mniej niż najpopularniejsze i najefektowniejsze zachodnie firmy.

Godzinę temu, pozner napisał:

Wystrój bardzo ładny, szczególnie tło, ale i bardzo skromny, jak dla mbuny. Zastanawia mnie, czemu te ryby są takie małe? To jest tylko 240l. a ryby masz od roku i jest ich dwadzieścia kilka. Nie widzę też samca Msobo. Czyżby były same samice?

Chyba, że to jest zdjęcie sprzed roku. Jeśli tak, to wrzuć aktualne.

Zdjęcie jest aktualne i też się nad tym zastanawiałem czemu one takie małe ... Demasoni kupiłem bardzo malutkie, bo miały 2-3 cm teraz maja około 5-6. Msobo do gigantów też po zakupie nie należały i pewnie swoje cierpią przy diecie roślinnej (a karmię pokarmami premium i NO3 nie skoczyło nigdy ponad 20). Czytałem sporo artykułów gdzie widziałem opinie, że Msobo i Demasoni to jedne z najwolniej rosnących gatunków, dlatego pomyślałem, ze to normalne i może czujność została uśpiona. Jeśli chodzi o wybarwienie Msobo, to mam przynajmniej 2 wybarwiające się powoli samce ( jeden wygląda jak yellow jak się nastroszy), ale wybarwić się od dobrych czterech miesięcy nie może - z tego co obserwuje nie wierzy jeszcze w swoje siły i żyje w cieniu alfy Demasona. Dodatkowo przynajmniej polowa z żółtków ma 2-3 atrapy, także raczej samic z nich nie będzie. Odnośnie wystroju nie dokładałem dodatkowych kamieni (czekają w piwnicy w razie wzrostu agresji, bo jej oznak jeszcze nie odnotowałem), a przy Demonach i opiniach o nich krążących, jeden kamień może zrujnować całą hierarchię.

Opublikowano

Witaj na forum.

Akwarium też bardzo mi się podoba. Tło, które posiadasz jest bardzo ładne i przypomina mi trochę moje tło. Pewnie wzorowałem się na tym producencie.:)

Podaj proszę namiar

  • Dziękuję 1

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dawno się nic nie działo w tym temacie, a to z powodu mojej choroby. Która mnie dopadła w czerwcu zaczęło się, od przeziębienia potem zapalenie płuc i tak mnie trzymało praktycznie do końca sierpnia. Nie ruszałem się właściwie z łóżka i schudłem ponad 20 KG do tej pory nie wiem co mnie tak uczuliło. Więc moje prace ograniczyły się tylko do karmienia, ale ryby przetrwały moją nie dyspozycje bez problemu. Teraz od kilku dni obserwuje mnóstwo młodzików za równo żółtych jak i pomarańczowych. 
    • Obsada: Aulonocara fire fish + Aulonocara ob marmalade Polecicie dietę? Hodowca (z Żor) polecił mi Discus red booster granules dla lepszego wybarawnienia.
    • Ooo... mam blisko do kolegi, 1,5h drogi i oglądanie na żywo 😉
    • Tło jest kosmiczne! Jak byś chciał to mogę Ci przywieźć do Częstochowy kilkanaście sztuk Tramitichromis intermedius kambiri (jestem w każdy poniedziałek) . Mają około 1-1,5 cm. Oczywiście za darmo  
    • Rewelacyjnie wygląda nowa odsłona👍 wszystko się ze sobą ładnie zgrywa. Tło chyba wyszło z pod ręki AquaDan? Sądząc po aranżacji celujesz raczej w non mbune🙂
    • @ziemniak Świetnie to wygląda, ta duża ilość roślin na górze też. 👍 Doniczki nie przeszkadzają w obsłudze akwarium, stojąc na szybach nakrywkowych? Jeśli jest nieco miejsca z tyłu nad akwarium, to pomyślałbym o dorobieniu 1-2 niewielkich modułów do przyklejenia na ścianę, jakby przedłużenia skał ponad powierzchnię wody - moim zdaniem wyglądałoby obłędnie. I hydroponikę zrobiłbym na całej długości, tak jak masz teraz te rośliny. 😀 Takie korytko, coś jak u mnie, no ale trzeba by robić pokrywę. P.S. Zdjęcia znad jeziora, w stopce - też świetne. 💪
    • Tło zarośnie glonami i będzie wyrywać z butów. Super. Kto robił Ci tło, czy to dzieło Twoich rąk? 
    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.