Jump to content

Kamloty w 300L - nowa aranżacja


Recommended Posts

We wtorek odbieram zbiornik i tego samego dnia chciiałbym go zalać chociaż przed zalaniem sporo roboty, między innymi ułożenie kamieni. Dzisiaj podjąłem próbę ułożenia konstrukcji która docelowo ma trafić do zbiornika z przyszłą obsadą Saulosi + Maingano + Hara. Wiem że to sprawa indywidualna ale lepiej skorygować coś za wczasu niż później mieszać w wodzie i co gorsza w zbiorniku, im mniej przekładania tym mniejsze prawdopodobieństwo uszkodzenia. Konstruktywna krytyka również się przyda.

Poniżej zdjęcie ułożenia które uważam za najlepsze z kilku kombinacji. Wymiary zbiornika 120x50x50. Udało się uzyskać bardzo dużą ilość kryjówek zachowując przy tym plażę, która zdecydowanie musi być patrząc jak fajnie to wygląda w akwariach w galerii czy na yt.  Z prawej strony najwyższy kamień wysoki na 45cm.

20180311_172218.thumb.jpg.eae81985abc55eec4136a11b360f55c5.jpg

 

Poza kamieniami może po krótce jaki jest plan na resztę gratów. Oświetlenie modułami LED samsunga 9000K z zamysłem niedoświetlenia boków zbiornika. Piasek kreisel 099. Tło czarne - fototapeta juwel. Najwyższy kamień docelowo zasłaniać ma zasys wody i grzałkę. Wylot z filtracji z lewej strony swobodnie na taflę wody. Falownik na środku prawej szyby, (mam nadzieję że nie będzie go widać pod pokrywą) skierowany pod skosem w dół na środek przedniej szyby. To by było chyba wszystko. Zastanawiam się czy cyrkulacja w takim układzie będzie odpowiednia.

Edited by radecki
 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

57 minut temu, Robson79 napisał:

Ustawienie kamieni jak dla mnie wyglada SUPER... ?

Tylko zastanawiam się czy kamienie nie będą za blisko szyb akwarium; gdyż mogą wystąpić problemy z cyrkulacją... 

Dzięki ! 

Starałem się zachować odstęp od krawędzi blatu ale po wielokrotnym przekładaniu kamieni faktycznie w akwarium mogłoby wyjść zbyt blisko szyb. Okaże się już w zbiorniku ale ostatecznie można pozbyć się jednego lub dwóch kamieni ze środka i boki zejdą się odrobinę do siebie umożliwiwając swobodniejszy przepływ wody.

Link to comment
Share on other sites

23 godziny temu, raiders napisał:

Dla mnie również super  i kamienie  świetne ,miej na uwadze fakt ze jak przyjdzie piasek to cała konstrukcja straci wizualnie n wielkości .No i koniecznie zachowaj odstep od szyb abyś mógł swobodnie manewrować w razie potrzeby .

Ostatnimi dniami  chodzi mi pogłowie aby dołożyć u siebie kamieni :P jak się naoglądam takich aranży jak twój :)

 

2 minuty temu, egon44 napisał:

Witaj!

Aranżacja super!!!

Co do cyrkulacji wody w zbiorniku to wszystko wyjdzie metodą prób i błędów ;) 

Tak jak napisał kolega @Robson79 zostawiłbym trochę miejsca między szybami a kamieniami...

 

Dzięki Panowie, nic już w układzie kamieni zmieniać nie będę ale oczywiście tak jak piszecie zostawię większą przerwę między kamieniami a szybami. Filtracja narurowa ale zamirzam samo wejście do zbiornika zrobić na łącznikach gwintowanych żeby w razie w móc łatwo przerobić wlot i wylot.

Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, rafalniski napisał:

Na sucho wygląda super, ale z doświadczenia wiem, że jak zaczniesz układać kamloty w akwarium to i tak wydzie inaczej niż na stole :)

Powodzenia! 

Zdjęcia zrobione i kamienie spakowane do skrzynek odpowiednio podzielonych na 3 części - lewa, prawa i środek:) mam nadzieję odtworzyć budowlę:P

2 godziny temu, Bezprym napisał:

Dla mnie extra.

Wysłane z mojego LG-H850 przy użyciu Tapatalka
 

Bardzo jestem rad że się Tobie podoba !

Link to comment
Share on other sites

W dniu 11.03.2018 o 18:42, radecki napisał:

Wylot z filtracji z lewej strony swobodnie na taflę wody. Falownik na środku prawej szyby, (mam nadzieję że nie będzie go widać pod pokrywą) skierowany pod skosem w dół na środek przedniej szyby.  Zastanawiam się czy cyrkulacja w takim układzie będzie odpowiednia.

Mam ustawione dokładnie tak samo, u mnie taki układ się sprawdza. :)

 

Bardzo fajna aranżacja, postaraj się nie zepsuć przy przekładaniu do zbiornika ;)

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Przy którychś zakupach kupiłem na zaś AQUASAN IMMUNO Zooleka. Daję co prawda połowę zalecanej dawki po podmianie, ryby zdrowe, więc czysto profilaktycznie i nie mogę stwierdzić, czy pomaga, ale na bank nie zaszkodził. 🙂
  • DCP - ile, z ciekawości? 🙂
  • U mnie na 1000l - 40l K1 w panelu z boku akwarium jako jedyna filtracja. Brak filtracji mechanicznej.  Napędzane Jebao dcp  na 30% mocy - pobiera 12,5W. Woda super. Podmiana: ciągła przez kroplownik  (teraz 1l/h). Wodę mam pociągniętą 2 pomieszczenia dalej do kanalizacji. Obsługa akwarium to tylko przetarcie szyb raz na 3 miesiące i napełnienie karmnika.
  • Hej, Easy -Life Voogle. Nie wiem, czy działa, czy kolejna woda ze "świętego źródełka" , ale podobno podnosi kondycję. Ja sam, u schyłku innych odmian akwarystyki wyleczyłem tym paskudną ranę na boku skalara (kilka miesięcy próbowałem wszystkiego). Może zbieg okoliczności, ale zacząłem to lać i się wciągnęło. Podpowiedział mi to jeden z hodowców pyszczakow, jako wzmacniacz dla ryb pobitych i samic wymęczonych po inkubacji. Nawet kiedyś pytałem tu na forum czy znane i działa, ale bez echa. Wiara czyni cuda, więc nie upieram się, że jakiś super środek, ale faktycznie  przy spadkach kondycji jakby podnosił witalność  u ryb.  Wg. mnie pomaga, a na pewno nie szkodzi😉
  • Dobrze , że ryby coraz zdrowsze. Co to za preparat na wzmocnienie? 
  • W takim litrażu nie trzeba podmieniać wody co tydzień. Ja w moim 1050l podmieniam wodę raz na parę miesięcy, jak mi się przypomni, co prawda mam też blok purolite. Filtracja oparta na jednej kasecie zabudowanej w tło. Pompa DCP 3000 ustawiona na 90%. Dodatkowo narurowiec do krystalizacji wody 3 wkłady sznurkowe połączone równolegle - obsługuje to pompa ibo, która pracuję na pierwszym biegu 8watt. Sznurki wymieniam jak przepływ wody spada - raz na miesiąc, może 2 i wszystko hula jak należy . Tak wygląda woda podmieniana ostatnio w wakacje 
  • Akwa wróciło do normy prawie. Ryby powyłaziły z dziur i zachowują się w miarę normalnie. Może ciut bardziej płochliwe, trochę posklejane płetwy u niektorych, ale jakoś to wyglada. Idzie w dobrą stronę. Leje preparat na wzmocnienie polecony przez jednego z kolegów. Nie widzę od dwóch dni samca rdzawego. Tak z autopsji ten akurat gatunek zawsze był u mnie wrażliwy na wszelkie problemy. Kiedyś przy dużym skoku temperatury mocno odchorowaly, jako jedyne z obsady. Baniak mocno zagruzowany, może gdzieś siedzi i się wyliże. Jak nie wylezie, to go jutro będę szukał. Testy na chlor nic w kranówce nie pokazują. Albo inne skażenie, albo sobie wylosowalem kiepski moment na podmiane.
  • Pozwole się nadpisać i podsumować krótko nad poprzednim postem - może jakiejś zabłąkanej w internatach osobie się przyda (jest tego dużo, ale nie tak łatwo czasem trafić)   Zgodnie z radą wszystkich powyżej odpuściłem zakupy stacjonarne. Wykręciłem numer do p. Jacka z Zor (pielegniceafrykanskie.pl). Pełna profeska - nie szczędził czasu na rozmowę, doradził, opowiedział. Nie będę nadzbyt się rozpisywał, ale rzadko spotykana inicjatywa. Telefon o 17.25 w niedziele, o 22.30 odebrałem maluchy w Piasecznie (okolice Warszawy - znajomy[klient] p. Jacka jeździ co niedzielę). 32szt. Saulosi. Jestem mega zadowolony Diskus'a odwiedziłem, ale zrezygnowałem z zakupów. Może dla bardziej doświadczonej osoby ok, ale dla mnie jako amatora, jak przeczytałem na jednym baniaku z narybkiem "Saulosi + Zebra Manda", to już nawet nie podejmowałem próby pytania po czym je rozpoznają - wyszedłem  Odwiedziłem też akwarystyczny w którym kupiłem poprzednie Saulosi (czyt. samiec Red Red). Pan(ten sam od którego kupowałem rok wcześniej) dalej w zaparte, że to Samica - może Coral (bo nie ma ciemnych pasów).  Temat do zamknięcia. Dziękuję jeszcze raz wszystkim. 
  • Cześć @BlackAdder_Pl Moje 900 l filtruję za pomocą gąbek schowanych za tłem. Napędzam jedną pompą obiegową i od roku nie wyczyściłem ani razu filtra, jedynie podmieniam wodę. A dlaczego tak? Miałem filtr kasetowy i właśnie czyszczenie kasety 1-2/tydzień było dla mnie uciążliwe. W ramach eksperymentu schowałem pocięte gąbki za tłem (miałem w poprzednim baniaku i teraz tło na całą długość akwarium. Wynik był więcej niż zadowalający. Teraz za tłem mam 55-60 l. pociętych gąbek o różnej gradacji (głównie ppi 10). Woda o dużym stopniu krystaliczności (nie jest to może poziom jak po użyciu żywic, ale całość wygląda naprawdę dobrze). Chemia również bez zastrzeżeń. Pzdr. Rysiek.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.