Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Cześć Wszystkim!

Na imię mam Wojciech. Niedawno udało mi się wynegocjować z żoną zielone światło na założenie akwarium z jednym zastrzeżeniem; "Jak już, to musi być to coś niezwykłego" Wybór padł na biotop Malawi :)

Jako, że nie mamy nic, będzie to start od zupełnych podstaw. Mam nadzięję, że Wy Drodzy forumowicze znający temat pomożecie mi rozwiać wątpliwości, bądź też sprowadzicie mnie na dobre tory jeśli któryś z moich pomysłów okaże się nietrafiony. 

1. Na pierwszy ogień idzie szafka pod akwarium, która powstaje wg poniższego projektu.

5a91e2157e68f_projektszafka.thumb.PNG.99e163c9bf51896ea1619dd47e2cd215.PNG

Jest to mebel łączący dwie funkcje, szafka pod TV i akwarium. Prawa strona jest właśnie pod zbiornik, jak widzicie na projekcie ta cześć jest zbudowana solidnie. Ściany z podwójnej płyty 18mm, plecy również 18mm. Nie ma jeszcze blatu, będzie coś z klejonego drewna grubości 27 lub 37 mm. Dodatkowo dołożyłem jeszcze wzmocnienia z przodu z profili zamkniętych 25x25mm.

Poniżej zdjęcia szafki w aktualnym stanie z "modelami" akwarium w dwóch rozmiarach. Po przymiarkach okazało się, iż zakładane 110x45x50 (dł.x sz. x wys.) jest za długie.

 

IMG_20180214_214252.thumb.jpg.aef49d0c6bc1400d916b09436f9d6eae.jpg

Zbiornik 100x45x50

IMG_20180214_221251.thumb.jpg.abd521a04bfad71fea8242b586b7bf08.jpg

Zbiornik 100x45x70

2. Akwarium
Decyzja o wymiarach na chwilę obecną to:
100x45x60, czyli 270L, ewentualnie zrobimy jeszcze wyższe, 100x45x70 tutaj proszę o poradę czy jest sens to robić, z tego co przeczytałem do tej pory to pyszczaki lubią więcej dna, ale wysokości też pewnie nie zaszkodzi więcej.

3. Filtracja

Chce do minimum zredukować osprzęt wewnątrz zbiornika, stąd planuje orurowaniem przejść przez dno akwarium do prawej części szafki.

Na początku myślałem o kubełku na złoża biologiczne i prefiltrze zewnętrznym narurowym - sznurkowym. Teraz jestem na etapie planowania całkowitej filtracji narurowej. Poniżej projekt tejże filtracji.

narur.PNG.e5e36480593811476496745cbb0319ec.PNG

Jednak w momencie pisania w mojej głowie ukazał się problem, który może tę filtrację zdyskwalifikować. Mianowice, wysokość komory na sprzęt pod akwarium to 464mm, wysokość korpusu narurowego to ok. 320mm, boję się, że będę miał za mało miejsca na wysokość aby demontować korpusy filtrów do czyszczenia. Czy może się mylę? Rury wewnątrz korpusów z ceramiką czy też wkłady sznurkowe można demontować i montować jednocześnie z korpusem? Jeśli dam radę demontować korpusy bez większych problemów to czy moje założenia ilości korpusów do zbiornika w okolicach 300 l są dobre?


Na chwilę obecną nie napiszę nic o wystroju, ani obsadzie gdyż to temat odległy. ;)  Ewentualnie poproszę o sugestię czy w takim zbiorniku iść lepiej w gatunki mbuna czy non-mbuna.

Dziękuję

Opublikowano

Na biologie wystarcza 2 korpusy dla tego zbiornika. Co do wysokosci, jezeli kupisz korpusy 3 czesciowe to potrzebujesz tylko niewielkiej przestrzeni pod nim (na cos gdzie splynie troche wody, ew zalozyc reklamowke przy odkrecaniu).

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka

Opublikowano

Witaj,

ja bym jednak zrobił wszystko, żeby zwiększyć długość zbiornika do 110, a najlepiej 120 cm. Patrząc na zdjęcia, wydaje mi się, że troszkę kombinując byłoby to możliwe. Np. przesuwając całą szafkę w stronę drzwi (rozumiem, że nie da się odłączyć "modułu" akwariowego? to byłoby najprostsze, do wykonania) - wtedy nie byłoby tak symetrycznie, jeśli chodzi o TV i sprzęt RTV, ale akwarium weszłoby dłuższe. Innym sposobem mogłoby być zastosowanie dłuższego blatu, który wystawałby z prawej strony (w kierunku wejścia), kwestia tylko dołożenia jakiegoś wąskiego modułu podpierającego. Dzięki takim zabiegom mógłbyś dołożyć trzeci gatunek (mbuny - bo tylko ryby tego rodzaju wchodzą w grę przy takim zbiorniku), przy obecnym projekcie raczej zamknie się na dwóch.

Jeśli chodzi o korpusy, to tak jak napisał Kolega aurban6, spokojnie wystarczą 2 korpusy biologiczne i 2 mechaniki, za to przydałby się dodatkowy korpus na purolite. Z miejscem na wysokość faktycznie jest trochę na styk, ale myślę, że da radę obsługiwać korpusy. Jeśli chodzi o pompę, ja zrezygnowałbym z Grundfosa, na rzecz IBO beta 25-40, parametry ma takie same jeśli chodzi o pobór energii, jest nawet mocniejsza od Grundfosa (2880 l/h vs. 2600 l/h), a jest o ponad 130 zł tańsza. Po co przepłacać, jak coś jest sprawdzone i działa ok. ;)

Opublikowano

Panowie, dziękuję za szybki odzew i rozwianie wątpliwość z możliwością zastosowania korpusów. Skoro dwa wystarczą na biologię to na pewno uda się znaleźć miejsce na purolite. Jak przerobię schemat to wrzucę go do weryfikacji. Po tym zacznę kompletować elementy. Filtracja właśnie jest drugim etapem mojej przygody z zakładaniem Malawi.

Marcin, przekonałeś mnie, będzie 110 cm, bez przerabiania mebla (jest to jeden moduł skręcony i sklejony), przesunę go trochę w prawo. Jedyne co mnie przed tym powstrzymywało,  to właśnie brak symetrii względem TV i sprzętów pod nim, ale jak stanie akwarium to nie sądzę abym tam zbyt często patrzył. :) 

Dziękuję również, za polecenie innej pompy. Jednym z powodów wyboru filtracji narurowej były właśnie względy finansowe.

  • Lubię to 1
Opublikowano
3 godziny temu, porczek napisał:

Jednym z powodów wyboru filtracji narurowej były właśnie względy finansowe.

Wczoraj pierwszy raz po montażu uruchomiłem swojego narurowca, prowizorycznie zamiast do akwarium (na które jeszcze czekam) zasys i wlot wody puściłem do wiadra. Trochę się namęczyłem zanim znalazłem dobry sposób na odpowietrzenie układu ale pompa dostała wody i wszystko ruszyło. Satysfakcja niesamowita i nie wątpię że będzie to nieporównywalnie wydajniejszy system filtracji niż filtry kubełkowe z prefiltrem. Ale czy tańszy ? Być może jeśli wszystko sobie idealnie zaplanujesz, u mnie planowanie nie było najsilniejszą stroną projektu a i wiele rzeczy wychodziło w trakcie, co więcej w moim przypadku doszedł koszt narzędzi do cięcia rur i fazowania - nie wyoobrażam sobie tyle elementów przycinać szlifierką czy piłką ręczną. Wszystkie elemety układu (poza pompą) kupiłem w leroy, castoramie i mrówce. Zdecydowanie lepsze rozwiązanie dla osoby początkującej w tym temacie obadać wszystko wzrokowo i na bierząco z projektem przemyśleć co kupić wiedząc jak to rzeczywiście wygląda. Zamawiając przez internet z pewnością coś bym pominął. Co prawda braknie mi kolanek jak przyjdzie zbiornik ale tylko ze względu na to że układ skleiłem "do wiadra" na stałe tak aby mieć pwność że wszystko jest sprawdzane jakby to było akwarium. Ostatecznych kosztów nie liczyłem, o ile w ogóle wyszło taniej to niewiele prównując do ceny ikola 1200 maxx. Doliczając jeszcze czas na robotę wyjdzie to samo.

Także kolego wszystko sobie zaplanuj jak najbardziej skrupulatnie i powodzenia.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.